با ما همراه باشید

اخبار 41

واکسیناسیون در ایران؛ سوژه جدید مسافران خارجی

منتشر شده

در

واکسیناسیون در ایران؛ سوژه جدید مسافران خارجی

به دنبال ازسرگیری صدور ویزای توریستی ایران که بیشتر از یک سال و نیم متوقف شده بود، این پرسش‌ها مطرح است که آیا رفع این ممنوعیت به تنهایی برای بازگشت گردشگران خارجی به ایران کافی است، آیا قیمت و هزینه‌ها در ایران انگیزه‌ای قوی برای سفر گردشگران خارجی به حساب می‌آید و یا همچنان ترس از ویروس کرونا مانع از سفر آن‌ها به ایران می‌شود؟

به گزارش ایسنا، بررسی و ارزیابی بازار گردشگری ایران نشان می‌دهد هنوز نگرانی‌های ناشی از کرونا در بین مسافران خارجی برقرار است و اغلب مردم هنوز برای سفرهای بلند و طولانی آماده نیستند و به سفرهای کوتاه و نزدیک تمایل بیشتری نشان می‌دهند، هرچند این نظر قطعی حاکم در بازار جهانی سفر نیست.

در ایران اما آژانس‌داران می‌گویند برای بهتر شدن وضعیت سفر گردشگران خارجی باید تا فصل پاییز سال ۲۰۲۲ صبر کرد. هرچند عراقی‌ها و پاکستانی‌ها مدت‌ها است نگرانی از سفر در دوران کرونا را کنار گذاشته‌اند و سفر به ایران را از سر گرفته‌اند، اما در سمت دیگر، گردشگران چینی که در سال‌های پیش از کرونا یکی از اولویت‌های اصلی ایران بودند هنوز آماده سفرهای بین‌المللی نیستند. در بازارهای سنتی ایران، همچون اروپا و آمریکا نیز علاوه‌بر این‌که بیشتر سفرها در انتظار نتایج و تحت تاثیر مذاکرات وین است، بی‌اطلاعی یا کم‌اطلاعی از وضعیت واکسیناسیون و ایمنی بهداشتی در ایران، مهم‌ترین دغدغه است و این تردید فعلا به کوچک و کمتر شدن گروه‌ها منجر شده است. این درحالی است که آخرین آمار رسمی واکسیناسیون در ایران نشان می‌دهد بیش از ۵۰ میلیون نفر، یعنی عددی نزدیک به ۶۰ درصد از جمعیت ایران در برابر کووید، کامل واکسینه شده‌اند.

ابراهیم پورفرج ـ رییس هیأت جامعه توگردانان ایران ـ در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه فیتور اسپانیا در زمستان ۲۰۲۲، درباره استراتژی ایران برای جلب نظر گردشگران با توجه به حدود دو سال دوری از بازارهای جهانی، گفت: آن‌چه در مذاکرات آژانس‌های ایرانی و طرف‌های خارجی اتفاق می‌افتد می‌تواند در نتیجه مهم باشد، مثلا از زمانی که ایران صدور ویزای گردشگری را ازسر گرفته است بیشتر گفت‌وگوهای ما با آژانس‌ها و گردشگران خارجی حول محور جزئیات واکسیناسیون در ایران و آمار مبتلایان و ضمانت‌های ایمنی سفر است. از طرفی هنوز موتور گردشگر گرم نشده است، وضعیت بازار نشان می‌دهد گروه‌های گردشگران کم‌جمعیت‌تر شده است، شرکت‌های خارجی که تا قبل از کرونا گروه‌های ۲۰ تا ۳۰ نفره داشتند اکنون تعداد گردشگران‌شان در هر تور به کمتر از ۱۰ نفر رسیده است.

گمان او بر این است که نیمه دوم سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ میلادی، امنیت در ذهن گردشگران بیشتر خواهد شد و تعداد گردشگران و گروه‌های مسافر در ایران نیز افزایش می‌یابد، آن‌چنان که مقایسه وضعیت رزرو تورهای بهار ۲۰۲۲ و پاییز ۲۰۲۲ گویای این است که گردشگران بیشتری برای سفر به ایران در پاییز تمایل نشان داده‌اند.

دو سال دوری ایران از بازارهای بین‌المللی گردشگری و سکوت مطلقی که اجازه داد اخبار صرفا منفی از ایران، جهان را در برگیرد و باعث شود تورهای کشورهای دیگر جایگزین ایران شوند، این سوال را پیش می‌آورد که با این شرایط، ایران را چگونه می‌توان به بازار جهانی برگرداند که رییس هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران در پاسخ به آن، گفت: ایران ویژگی‌های قابل توجهی دارد و آن تاریخ، تمدن و در کنارش، مردم و مهمان‌نوازی است. گردشگران این موضوع را کاملا درک می‌کنند. از طرفی قیمت‌ها و هزینه سفر در ایران برای گردشگران خارجی واقعا مناسب است. ضمن این‌که ما تورگردان‌ها تصمیم گرفته‌ایم در شروع کار قیمت‌ها را افزایش ندهیم و حاشیه سود خود را کم کنیم و با قیمت سال‌های گذشته کار کنیم تا انگیزه بیشتری بدهیم و گردشگران و بازارهای خارجی را برگردانیم. سال‌های بعد فرصت جبران داریم، موضوع مهم حال حاضر، برگرداندن گردشگران است.

او درباره این‌که آیا قیمت به تنهایی انگیزه‌ای قوی برای سفر گردشگران خارجی است اظهار کرد: البته که قیمت در ایران برای اتباع خارجی می‌تواند قابل توجه باشد، ولی فعلا بحث‌های ما به این‌جا نرسیده و نگرانی گردشگران و تورگردان‌های خارجی بیشتر حول محور واکسیناسیون و ضمانت‌های سفر ایمن در ایران است. این ذهنیت هنوز در جهان وجود دارد که وضعیت ایران به لحاظ ویروس کرونا خوب نیست و مدام درباره روند واکسیناسیون سوال می‌شود. ما درباره استقبال خوب مردم ایران از واکسن کووید با آن‌ها صحبت می‌کنیم و همین‌طور از بالا رفتن ایمنی. البته، فقط منِ آژانس‌دار نباید درباره این موضوع صحبت کنم، همه باید درباره آن اطلاع‌رسانی کنند. باید به رخ بکشیم که مردم ایران از واکسیناسیون استقبال خوبی داشته‌اند، این یک امتیاز است که متاسفانه از آن استفاده نمی‌کنیم.

پورفرج اظهار کرد: سعی می‌کنیم رویه بازاریابی و تبلیغات ایران را تغییر دهیم. متوجهیم که سلیقه و نیاز گردشگران تغییر کرده است. سعی می‌کنیم درباره امنیت و ایمنی ایران بیشتر اطلاع‌رسانی کنیم. درحال حاضر امنیت، ایمنی بهداشتی و واکسیناسیون کشورها سوژه روز سفر شده است، برای آن‌ها بازگشت سالم از سفر اهمیت دارد. به هر حال با توجه به تراکم بالای سوال‌ها در این‌باره، باید روند گفت‌وگوها با آژانس‌های خارجی را ساماندهی و مدیریت کنیم و بررسی کنیم که گردشگر در شرایط حاضر چه نیازمندی‌هایی دارد و چه پاسخی باید به او بدهیم.

منبع: ايسنا

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها