با ما همراه باشید

اقتصادی

ونزوئلا مُصِر به ارتباط گردشگری با ایران

منتشر شده

در

ونزوئلا مُصِر به ارتباط گردشگری با ایران

وزیر گردشگری ونزوئلا برای دومین‌بار طی سال ٢٠٢١ به ایران سفر کرد تا درباره توسعه همکاری‌های گردشگری دو کشور به توافق‌های جدی‌تری برسند.

 در دیداری که علی‌اصغر شالبافیان ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ با آلی پادرون ـ وزیر گردشگری کشور ونزوئلا ـ داشت، از پیشبرد همکاری‌های مشترک ایران با کشور ونزوئلا به منظور توسعه روابط گردشگری دو کشور خبر داد.

ونزوئلا از جمله کشورهایی است که با ایران لغو روادید شده است و شهروندان دو کشور بدون ویزا و با گذرنامه معتبر به مدت دو هفته می‌توانند به خاک یکدیگر سفر کنند. این کشور که تحت تحریم‌های شدید آمریکا به سر می‌برد، در شمالی‌ترین قسمت آمریکای جنوبی و در جنوب دریای کارائیب (Caribbean Sea) واقع شده است که پرواز مستقیمی با ایران ندارد.

علاوه بر این و به رغم طبیعت بکر و زیبای ونزوئلا، بیشتر دولت‌ها به شهروندان خود توصیه کرده‌اند به دلیل وضعیت ناپایدار سیاسی و اقتصادی، کمبود مواد غذایی، آب، دارو و بنزین و میزان بالای جرایم خشن، به ونزوئلا سفر نکنند. در سال ۲۰۱۷ کمتر از ۴۳۰ هزار نفر به این کشور سفر کردند، درحالی که سال قبل آن، بیش از ۶۰۰ هزار توریست از ونزوئلا بازدید کرده بودند. تعداد گردشگران ورودی به این کشور از سال ۲۰۱۲ با آغاز ابرتورم و تشدید ناامنی‌ها، روند نزولی پیدا کرده است.

اینک دولت ونزوئلا مُصِر است تعاملات گردشگری خود را با ایران گسترش دهد. در مهرماه سال ۱۳۹۹ فلیکس پلاسنسیا ـ وزیر پیشین گردشگری ونزوئلا ـ به ایران آمد و در دیدار با وزیر پیشین میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران برای امضای تفاهم‌نامه دوجانبه برای تقویت گردشگری و حتی برقراری پرواز مستقیم دو کشور اعلام آمادگی کرد و گفت که ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت در اطراف ایران زندگی می‌کنند که ظرفیت خوبی است و از طریق این خط هوایی می‌توان برای جابه‌جایی آن‌ها بهره برد.

در اسفندماه ۱۳۹۹ وزیر گردشگری کشور ونزوئلا که این‌بار شخص دیگری جایگزین شده بود، به ایران آمد و دو توافق همکاری در زمینه گردشگری با ایران امضا کرد و از مجریان تور ایرانی خواست که ونزوئلا را به‌عنوان یک مقصد گردشگری متنوع بشناسند و معرفی کنند.

قرار بود از ایران هیأتی متشکل از وزیر گردشگری و فعالان بخش خصوصی به ونزوئلا سفر کنند تا زمینه‌های اعزام گردشگر از ایران به این کشور و همچنین همکاری‌های گردشگری در بخش‌های دیگر را بررسی کنند که طبق اعلام، آن سفر به دلیل کرونا انجام نشد.

اینک آلی پادرون،‌ وزیر گردشگری ونزوئلا برای دومین بار در طول سال ۲۰۲۱ به ایران آمده است که شالبافیان، ‌ معاون گردشگری در دیدار با او به اقدامات حوزه گردشگری ایران در بحران کرونا، برنامه‌های پساکرونا و نیز پیشرفت روند واکسیناسیون در کشور اشاره کرده و گفته که برنامه همکاری مشترک گردشگری ایران و ونزوئلا در دستور کار قرار داد.

معاون گردشگری با بیان این‌که جلب اعتماد، ایمنی‌سازی و سلامت گردشگران ورودی در اولویت میزبانی ایران است، حمایت تمام ظرفیت‌های بخش دولتی و به کار بستن همه توان بخش خصوصی با وجود ضربه‌های سهمگین از بحران کرونا را پیش‌زمینه آمادگی همکاری‌های گردشگری دو کشور ذکر کرد.

شالبافیان با تاکید بر این‌که دو کشور ایران و ونزوئلا می‌توانند علاوه بر بهره‌مندی از فرصت‌های گردشگری پیش ‌رو، همانند حضور در نمایشگاه گردشگری زمینه تبادل اطلاعات و همفکری برای عبور از چالش جهانی کرونا را با برگزاری نشست‌های مشترک و کارگاه‌های آموزشی به صورت وبیناری فراهم آورند، برای برگزاری تورهای آشناسازی ویژه فعالان گردشگری در قالب سفر ایمن اعلام آمادگی کرد.

هر دو مقام مسؤول گردشگری در ایران و ونزوئلا، رویکرد مشترک خود را توسعه روابط گردشگری دو کشور و نیز تقویت تعامل به منظور ارائه راهکارهای مدیریت بحران کرونا در صنعت گردشگری اعلام کردند.

ونزوئلا مُصِر به ارتباط گردشگری با ایران
نمایی از کاراکاس، پایتخت ونزوئلا

روابط ایران و ونزوئلا از سال ۲۰۰۱ به دنبال سفر هوگو چاوز به تهران رنگ جدی‌تری به خود گرفت و در دولت محمود احمدی‌نژاد همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در صنعت و تولید انرژی سیر صعودی پیدا کرد.

ونزوئلا از سال ۲۰۱۰ وارد بحران شدید اقتصادی و سیاسی شده است. روابط تجاری دو کشور در سال ۲۰۲۰ به دنبال ارسال چند نفتکش ایرانی حامل بنزین به ونزوئلا، با فشارهای بین‌المللی تهدیدهای آمریکا مواجه شد. با این حال، ایران و ونزوئلا قرار است تفاهم‌نامه همکاری ۲۰ ساله‌ای را به‌زودی امضا کنند که نیکلاس مادورو، رییس‌جمهور این کشور برای امضای آن به تهران سفر خواهد کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در جریان سفر همتای ونزوئلایی خود به تهران، مسیر روابط دو کشور را رو به رشد دانسته و گفته بود: حوزه‌های همکاری تهران و کاراکاس که از سال‌های گذشته نیز در جریان بوده است، شامل تمام زمینه‌های فنی، اقتصادی، تجاری، علم و فناوری و همچنین همکاری در زمینه معادن و انرژی بوده و در حال حاضر، کالاهای ایرانی در شهرهای مختلف ونزوئلا در دسترس مردم قرار دارد.

اکنون، ونزوئلا درصدد است در زمینه جذب گردشگر نیز با ایران همکاری و تعامل داشته باشد.

ونزوئلا در یکی از سخت‌ترین بحران‌های تاریخ معاصر خود به سر می‌برد. دولت این کشور در ماه‌های گذشته برای مقابله با بحران اعلام کرد که حداقل حقوق ماهانه در این کشور را سه برابر می‌کند، اما قیمت‌ها در ونزوئلا سریع‌تر از این در حال افزایش‌ است. نرخ تورم در ونزوئلا در سال ۲۰۲۰ به ۳۰۰۰ درصد رسید و این کشور برای چهارمین سال پیاپی با ابرتورم روبه‌رو شد. بنابراین، جذب گردشگر از این کشور و حتی اعزام گردشگر از ایران به ونزوئلا، مساله‌ است.

ونزوئلا مُصِر به ارتباط گردشگری با ایران
آبشار انجل، مرتفع‌ترین آبشار زمین

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

منتظر اعلام عمومی حقوق‌ها باشید

منتشر شده

در

توسط

منتظر اعلام عمومی حقوق‌ها باشید

گر چه طی سال‌های گذشته الزام قانون برای دسترسی عمومی به اطلاعات حقوق کارکنان اجرایی نشده است ولی به استناد وعده اخیر معاون رئیس جمهوری باید به زودی این اتفاق رخ دهد.

 در اجرای ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا است و طی آن تمامی دستگاه‌های مشمول باید نسبت به اعلام میزان ناخالص پرداختی به هر یک از کارکنان اقدام کند، اما در همین بند قانونی تاکید شده دولت امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم به این اطلاعات را فراهم آورد.

با این وجود در سال پایانی برنامه ششم توسعه حتی ورود اطلاعات حقوقی از سوی دستگاه‌های مشمول در سامانه تکمیل نشده و برخی ورود هم نکرده‌اند و در همین رابطه اخیرا با اعلام سازمان اداری و استخدامی، شرط پرداخت حقوق، ورود اطلاعات به سامانه ثبت حقوق و مزایا اعلام شد.

وعده معاون رئیس جمهور برای دسترسی به اطلاعات حقوق

اما دسترسی به اطلاعات بر اساس قانون چگونه خواهد بود موضوعی است که اخیرا لطیفی -رئیس سازمان اداری و استخدامی و معاون رئیس جمهوری-به نوعی وعده آن را داده است؛ به طوری که در اظهاراتش گفته «دسترسی به اطلاعات پرداختی‌ها برای نهادهای نظارتی و عموم در قانون تکلیف شده که انشاالله این اتفاق صورت می گیرد.»

دولت دوازدهم که اعلام نکرد

این وعده در حالی مطرح شده و به مطالبه‌ای در اجرای قانون شفاف سازی پرداخت کارکنان خواهد بود که در دولت قبل با وجود درخواست‌هایی که در اجرای این بند از قانون برنامه ششم توسعه وجود داشت،  سازمان اداری و استخدامی اعلام کرده بود که با اینکه مسئول راه اندازی سامانه است اما نه مکلف به باز کردن دسترسی به این اطلاعات بوده و نه مجوز آن را دارد که سامانه را برای عموم باز کند.

انصاری -رئیس وقت سازمان اداری و استخدامی- این موضوع را مشروط به موافقت دولت دانسته و تاکید داشت که تصمیم گیری درباره دسترسی عموم به اطلاعات حقوقی مدیران به دولت بستگی دارد و هر زمان که این مجوز را  صادر کند، دسترسی به اطلاعات پرداختی مدیران فعال خواهد شد.

دولت سیزدهم به قانون عمل می‌کند؟

به هر حال اینکه در صورت تکمیل فرآیند اطلاعاتی حقوق دستگاه‌ها در سامانه ثبت حقوق و مزایا، دولت فعلی به قانون عمل خواهد کرد و وعده رئیس سازمان اداری و استخدامی تا چه حد عملیاتی خواهد شد هم به نوعی به انجام تعهد دولت به اجرای قانون برنامه ششم توسعه بستگی دارد.

 

ادامه مطلب

اقتصادی

احوالپرسی رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی

منتشر شده

در

توسط

احوالپرسی رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی

رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت الله امینی احوالپرسی کرد.

به گزارش ایسنا،‌ در پی کسالت آیت‌الله امینی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن احوالپرسی، برای ایشان دعا و آرزوی سلامتی و بهبود کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اقتصادی

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

منتشر شده

در

توسط

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

درحالیکه اخباری مبنی بر تغییر قوانین و مقررات مرتبط با نحوه فروش اسکناس توسط صرافی‌ها منتشر شده، بانک مرکزی و کانون صرافان اعلام کردند که هیچ‌گونه تغییری در ضوابط و مقررات مرتبط با فروش نقدی ارز در صرافی‌ها ایجاد نشده است.

 در روزهای اخیر صحبت‌هایی مبنی بر اعمال تغییرات در قوانین و مقررات مرتبط با نحوه فروش اسکناس توسط صرافی‌ها مطرح شد.

در این زمینه روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد که “هیچ‌گونه تغییری در ضوابط و مقررات مرتبط با فروش نقدی ارز در صرافی‌ها ایجاد نشده و اطلاعیه بانک مرکزی خطاب به صرافی‌ها صرفا تاکید مجدد بر لزوم رعایت مقررات مبارزه با پولشویی در این فرآیند بوده است”.

علاوه بر این، رئیس شورای عالی کانون صرافان ایرانیان با انتشار اطلاعیه ای، ضمن تکذیب اخبار منتشر شده در این خصوص تاکید کرد که هیچ گونه تغییری در نحوه فروش ارز به صورت اسکناس ذیل سرفصل‌های مصوب ایجاد نشده و صرافان می‌توانند مطابق با رویه و دستورالعمل‌های پیشین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به فعالیت در بازار ارز اقدام کنند.

لواسانی خاطر نشان کرد: اطلاعیه صادر شده در تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۰ صرفا تاکید مجدد بر مفاد لازم الاجرای قوانین و مقررات حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم از جمله “دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی در صرافی‌ها” (مصوب شورای عالی مبارزه با پولشویی) بوده است.

پیش از این بانک مرکزی طی ابلاغیه‌ای به شرکت‌های صرافی اعلام کرد که انجام کلیه معاملات ارزی در سامانه سنا و نیما از طریق واسطه‌های دیگر تحت عناوین مختلف (واسطه‌گری، مشاوره، دلالی و …) سبب نقض احتمالی قوانین و مقررات شده و موجب ایجاد مسئولیت برای طرفین معامله می‌شود، لذا تاکید می‌شود که هرگونه معامله اعم از خرید و فروش به صورت اسکناس و حواله ارزی صرفا مابین طرفین و بدون دخالت شخص سوم انجام شود؛ بدیهی است که عواقب ناشی از عدم رعایت این موضوع برعهده مدیران و مسئولان شرکت صرافی متخلف خواهد بود.

 

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها