با ما همراه باشید

اخبار 13

پذیرش مقاله ای با موضوع “تنفس و عملکرد مغز” در مجله آمریکایی

منتشر شده

در

پذیرش مقاله ای با موضوع "تنفس و عملکرد مغز" در مجله آمریکایی

مقاله عضو هیأت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس در مجله آمریکایی “پزشکی تنفس و مراقبت های ویژه” با ضریب تأثیر 24.1 پذیرفته شد.

 دکتر محمدرضا رئوفی؛ دانشیار گروه فیزیولوژی دانشگاه تربیت مدرس در راستای برنامه تحقیقاتی آزمایشگاه «تنفس و عملکرد مغز» دانشکده علوم پزشکی، ایده تحریک اپیتلیوم داخل بینی به عنوان یک روش غیرتهاجمی برای تحریک مغز، جهت پیشگیری از بروز اختلالات عصبی و شناختی در بیماران تحت تهویه مکانیکی را در مقاله‌ای با عنوان «تحریک مسیرهای عصبی برای کاهش اختلالات عصبی-شناختی ناشی از تهویه مکانیکی ریه‌ها» (Stimulating neural pathways to reduce mechanical ventilation-associated neuro-cognitivedysfunction) ارائه کرد که در مجله آمریکایی پزشکی تنفس و مراقبت‌های ویژه پذیرفته شد.

تهویه مکانیکی (mechanical ventilation) ریه‌ها اگرچه یک مداخله نجات‌دهنده زندگی در بیماران با شرایط وخیم و تحت بیهوشی عمومی است، اما یکی از عوامل مهم خطر برای بروز اختلالات عصبی و شناختی است که علاوه بر کاهش کیفیت زندگی، می‌تواند میزان مرگ و میر را افزایش دهد. مکانیسم بروز اختلالات عصبی و شناختی در بیماران تحت تهویه مکانیکی به خوبی شناخته نشده است و تاکنون درمان قطعی برای پیشگیری از بروز این اختلالات وجود ندارد.

در راستای برنامه تحقیقاتی آزمایشگاه «تنفس و عملکرد مغز» در گروه فیزیولوژی دانشکده علوم پزشکی، این پیش فرض مورد توجه قرار گرفت که در شرایط تهویه مکانیکی ریه‌ها، به دلیل حذف تنفس از راه بینی به مدت طولانی، فعالیت نواحی مختلف مغز کاهش می‌یابد و این امر ممکن است منجر به ایجاد اختلالات عصبی و شناختی شود.

در مطالعه‌های جداگانه بر روی مدل حیوانی و بیماران در حال کما، اپیتلیوم داخل بینی همزمان با تهویه ی مکانیکی تحریک شد. نتایج نشان دهنده افزایش فعالیت و هماهنگی شبکه های نورونی مغز و بهبود عملکرد های شناختی بخصوص حافظه بود.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس؛  مجله آمریکایی پزشکی تنفس و مراقبت‌های ویژه (American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine) ژورنال رتبه اول JCR در زمینه مراقبت‌های ویژه است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 13

فعال برجسته فضای مجازی کشور همراه با خانواده اش در حادثه ای دلخراش در قم جان سپرد

منتشر شده

در

توسط

فعال برجسته فضای مجازی کشور همراه با خانواده اش در حادثه ای دلخراش در قم جان سپرد

ایسنا/قم محمدحسین فرج نژاد دیشب با موتور در بلوار غدیر در تصادف با یک خودرو به همراه خانواده اش به دیارباقی شتافت.

مهدی فراهانی سخنگوی اورژانس امروز در جمع خبرنگاران گفت:این حادثه که در بلوار الغدیر روبروی ورودی پردیسان رخ داده است متاسفانه 5 کشته برجای گذاشته است.

وی افزود: در این حادثه طبق گزارشات میدانی، موتورسیکلت دارای 5 سرنشین بوده است که پس از برخورد با خودروی سواری 206، 4 سرنشین موتورسیکلت در دم جان باختند و مصدوم دیگر که کودکی 4 ساله بدحال بوده است پس از دریافت اقدامات درمانی مناسب توسط کارشناسان فوریت‌های پزشکی به مرکز درمانی منتقل شده است.

وی گفت: راننده خودروی سواری نیز در این تصادف جان خود را از دست داده است و سرنشین خودرو پس از دریافت اقدامات درمانی به مرکز درمانی منتقل شده است.

وی اظهارکرد: خودرو پس از واژگونی دچار حریق شده است.

گفتنی است، فرد راکب موتور سیکلت دکتر محمدحسین فرج نژاد از مولفان و محققان و اساتید برجسته سواد رسانه ای کشور و از اعضای هیئت مدیره فضای مجازی حوزه بود که سالهای سال خدمات ارزشمندی در جبهه بندی علمی و سازمان دهی فضای مجازی جبهه انقلاب اسلامی ارایه کرده بود.

بیشتر فعالان فضای مجازی و علوم انسانی وی را به عنوان یکی از متخصص ترین کارشناسان کشور در زمینه صهیونیست شناسی می دانستند. تمرکز بخش مهمی از تحقیقات اخیر وی در زمینه رویکردهای ضد صهیونیستی بود.

وی به رغم مسئولیت ها و فعالیت های فراوان در منطقه پردیسان قم اجاره نشین بود و با موتور سیلکت تردد می کرد که متاسفانه شب گذشته، به همراه تمام اعضای خانواده اش دارفانی را وداع گفت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 13

۹ شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی

منتشر شده

در

توسط

۹ شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی

ایسنا/بوشهر طبق آخرین آمار رنگ‌بندی کشور، از ۱۰ شهرستان استان بوشهر به جز شهرستان دیّر همگی در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

طبق اعلام سامانه ماسک ۹ شهرستان گناوه، دیلم، تنگستان، عسلویه، کنگان، جم، دشتستان و دشتی، در شرایط قرمز کرونایی هستند و تنها شهرستان دیّر در وضعیت نارنجی قرار دارد.

پیش از این ۸ شهرستان بوشهر، گناوه، تنگستان، عسلویه، کنگان، جم، دشتی و دشتستان در شرایط قرمز کرونایی خواهند بود و ۲ شهرستان دیّر و دیلم در وضعیت نارنجی قرار داشتند.

به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین آمار رنگ‌بندی کشور، ۲۳۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۹۹ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 13

پیش بینی برداشت مکانیزه برنج در ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

منتشر شده

در

توسط

پیش بینی برداشت مکانیزه برنج در ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

ایسنا/گیلان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: پیش بینی می شود بیش از ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه برداشت شود.

علی موسوی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با رعایت تقوویم زراعی از سوی برنج کاران نتایج خوبی از شالیزارها حاصل شد، اظهار کرد: از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان، بیش از ۷۰ درصد در مرحله خوشه دهی است که متناسب با عملیات زراعی و مطابق با تقویم زراعی است.

وی افزود: پیش بینی می شود بیش از ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه برداشت شود.

موسوی ادامه داد: انجام به موقع عملیات کاشت، کاهش هزینه ‌تولید، صرفه جویی در وقت، افزایش بهره‌وری نیروی کار و افزایش تولید محصول ‌از جمله مزایای تولید مکانیزه برنج است.

وی تصریح کرد: عواملی نظیر سختی کار، ‌هزینه بالا ،عدم توجیه اقتصادی در کشت سنتی برنج  وحمایت سازمان جهاد کشاورزی در اعطای تسهیلات کشاورزی در راستای رونق تولید و کاهش میزان ضایعات برنج  موجب شده تا شالیکاران از ‌ورود ماشین آلات و تجهیزات مکانیزه کشت برنج استقبال کنند.

وی همچنین به کمباین داران توصیه کرد قبل از دروی مکانیزه برنج حتما نسبت به معاینه فنی دستگاهشان اقدام کنند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها