با ما همراه باشید

اخبار 11

پرداخت اجاره‌بها یکی از معضلات موسسات قرآنی

منتشر شده

در

پرداخت اجاره‌بها یکی از معضلات موسسات قرآنی

ایسنا/زنجان معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: موسسات قرآنی در زمان شیوع کرونا تعطیل نشده‌اند بلکه نوع فعالیت‌شان تغییر کرده است.

عبدالهادی فقهی‌زاده عصر امروز (۲۶ تیرماه) در نشست مدیران فرهنگی قرآنی و عترت استان زنجان، با بیان اینکه قرض‌الحسنه در قرآن مساوی با انفاق فی‌سبیل‌الله است و هر کسی خیری در حوزه قرآنی و سبک زندگی دینی به جامعه می‌رساند، به خدا قرض داده است، اظهار کرد: در مورد قرآن عهد کرده‌ایم که نگاه جناحی نداشته باشیم و تقاضای مصرانه داشتیم تا به اعتبارات صندوق ۲۰ میلیارد تومان اختصاص دهند. در حال حاضر ۵۰۰۰ فعال قرآنی در کشور بیمه هستند که تلاش داریم این رقم را به ۱۵ هزار نفر برسانیم.

وی افزود: پرداخت اجاره‌بها از دیگر معضلات است و اعتباری برای این موضوع در نظر گرفته نشده و باید در این رابطه تدبیری اندیشیده شود. البته سال گذشته ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از اعتبارات معاونت قرآن مستقیم به موسسات قرآنی کمک کردیم که البته یک سی‌ام نیاز موسسات هم نیست.

این مسئول با اشاره به اقدامات حمایتی که در طول مدت خدمت در سمت معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد از موسسات قرآنی انجام شده، تصریح کرد: در طول این مدت، این امکان فراهم شد که به برخی موسسات وام پرداخت کنیم که در دو قالب به تصویب رسید که در بخش نخست ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با سود ۴ درصد در نظر گرفتیم و در بخش دوم نیز با نام وام «کارا» ۷۰ میلیارد تومان با سود ۱۲ درصد پیش‌بینی کردیم که اغلب ظرفیت در تسهیلات نوع دوم خالی ماند.

فقهی‌زاه با اشاره به اظهارات برخی مدیران در مورد تعطیلی شعبه‌های موسسات قرآنی، ادامه داد: موسسات قرآنی در زمان شیوع کرونا تعطیل نشده‌اند، بلکه نوع فعالیت آن‌ها تغییر کرده‌ است و انحلال فرآیند خاصی دارد و در بین همه موسسات مرکزی منحل نشده است، در شرایط فعلی تعدادی از آن‌ها تجمیع شده یا نوع فعالیت شکل دیگری به خود گرفته است.

در ادامه این جلسه مدیرکل کمیسیون توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی قرآن کریم، با بیان اینکه دولت باید از موسسات حمایت کند اما با توجه به محدودیت منابع، باید به سمت استفاده از منابع پایدار، موقوفات و خوداتکایی پیش رفت و حرفه‌ای‌گری اقتضا می‌کند که اینها را تبدیل به سرمایه کنیم، عنوان‌کرد: ۱۰ درصد موقوفات درآمدزای کشور متعلق به استان زنجان است، اما درآمد موقوفات قرآنی آن از ۳ میلیون تومان بالاتر نیامده است.

محمدمهدی عزیززاده با بیان اینکه ۹۷ درصد موسسات قرآنی در آموزش‌های عمومی قرآن فعالیت دارند، افزود: ۹۷ درصد موسسات قرآنی در آموزش‌های عمومی قرآن فعالیت دارند و فعالیت‌های تحقیقی، ترویجی و پژوهشی در بین آن‌ها کم است و نیاز داریم که بخش‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای نیز در این زمینه نقش‌آفرین باشند.

در ادامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نیز با بیان‌ اینکه بقعه قیدار نبی (ع)، امامزاده سید ابراهیم (ع) زنجان، امامزاده زیدالکبیر (ع) ابهر، امامزاده اسماعیل (ع) شناط، امامزاده یعقوب (ع) صائین‌قلعه، حسینیه اعظم زنجان و زینبیه اعظم زنجان از مکان‌های مذهبی مهم استان محسوب می‌شود، بیان‌کرد: زنجان به پایتخت شور و شعور حسینی و دیار غواصان دریادل شهره شده و شهر خلاق فرهنگ و هنر در حوزه صنایع دستی و ادبیات نیز محسوب ‌می‌شود.

محمدربیع احمدخانی ادامه داد: ۳۲۱ موسسه قرآنی و ۵ انجمن قرآن و نهج‌البلاغه در استان زنجان فعالیت می‌کنند و ۳۸۴ کانون فرهنگی هنری مساجد و ۷ فضای فرهنگی و هنری در استان مستقر است که به دلیل شیوع کرونا و زیان‌های مالی، ۵ موسسه قرآنی نیز تعطیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: ضرر وارد شده به حوزه فرهنگ، هنر و قرآن و عترت ناشی از شیوع کرونا ۵۳ میلیارد تومان است و ۳۲ موسسه قرآنی با لحاظ شعبات نیز بیش از ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان ضرر کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 11

مرغ دو نرخی در بازار معنایی ندارد

منتشر شده

در

توسط

مرغ دو نرخی در بازار معنایی ندارد

ایسنا/اصفهان معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با تاکید بر اینکه مرغ دو نرخی در بازار نشان از حضور افراد سودجو در بازار است، گفت: اینکه تمام مرغ موجود با قیمت مصوب کشتار می شود، اما مرغ دو نرخی در بازار برای مصرف کننده موجود است، هیچ معنایی ندارد.

حسین ایراندوست در گفت‌وگو با ایسنا درباره کمبود مرغ در اصفهان و قیمت آزاد آن در بازار، اظهار کرد: اصفهان از نظر تولید مرغ مشکل و کمبودی ندارد.

وی توضیح داد: به عنوان مثال برای روز جمعه ۵۸۷ تن مرغ زنده در سامانه رهتاب فروخته و کشتار شده است که معادل ۴۴۰ تن گوشت مرغ است، همچنین پنجشنبه ۵۲۰ تن مرغ معادل ۳۹۴ تن گوشت کشتار شد، در حالیکه کل نیاز مصرفی استان ۳۹۴ تن بوده است، بنابراین در این شرایط نباید کمبودی داشته باشیم.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: تمام مرغ زنده با قیمت مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان به کشتارگاه ها عرضه می شود که باید با قیمت ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان به دست مصرف کننده برسد.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه جهاد کشاورزی تولید و تحویل مرغ با قیمت مصوب به کشتارگاه است، تصریح کرد: اینکه تمام مرغ موجود با قیمت مصوب کشتار می شود، اما مرغ دو نرخی در بازار برای مصرف کننده موجود است، هیچ معنایی ندارد.

ایراندوست با تاکید بر اینکه گوشت مرغ به غیر از کشتارگاه راهی برای ورود به بازار ندارد، گفت: زمانیکه مرغ با دو قیمت در بازار عرضه می شود، نشان از حضور برخی افراد سودجو در بازار حضور است.

وی با بیان اینکه به طور میانگین شبانه ۵۵۰ تن مرغ تحویل ۱۷ کشتارگاه استان می شود که تمام آن تبدیل به گوشت مرغ و در سامانه رهتاب به دست مرغ فروشی ها می رسد، توضیح داد: باید دید مرغی که با قیمت مصوب به دست مغازه دار می رسد، این محصول نیز با قیمت مصوب به دست مشتری داده می شود یا خیر و اگر امروز این چنین نیست ناشی از نبود نظارت در بازار است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه درحال حاضر سهمیه ۶ کیلوگرمی مرغ به ازای هر فرد در نظر گرفته شده، و اگر خریداری ۴ کیلو خریداری کرد، باید دید مغازه دار در رهتاب قیمت ۶ کیلو ثبت می کند یا ۴ کیلو، بنابراین به نظر می رسد امروز نظارت بر مرغ فروشی ها بسیار ضعیف است.

وی گفت: اگر مغازه داری مرغ را با قیمت بالاتر از نرخ مصوب عرضه کند، باید موضوع را فورا به ۱۲۴ اطلاع دهیم تا دوستان نظارتی بازار به این مسئله ورود پیدا کنند.

ایراندوست درباره اینکه چرا مرغ با نرخ ۳۹ هزار تومان و بالاتر در اصفهان فروخته می شود، تاکید کرد: امروز مرغی با عنوان آزاد در بازار نداریم و تمام مرغ موجود باید با نرخ مصوب ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان در بازار عرضه شود.

وی با تاکید بر اینکه طی چند روز گذشته اگر ۳۵۰ تا ۴۰۰ تن گوشت مرغ کشتار شده باشد، نباید کمبودی در اصفهان داشته باشیم، تصریح کرد: البته اصفهان حتی در برخی روزها و به خصوص طی سه روز گذشته تا سقف ۴۵۰ تن کشتار مرغ و بیش از نیاز بازار، تولید و کشتار مرغ داشته است، بنابراین نباید کمبود مرغ داشته باشیم و شرایط فعلی بازار به نبود نظارت برمی گردد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: روز به روز بازار مرغ رو به بهبود خواهد رفت چراکه آمار جوجه ریزی رو به افزایش است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 11

قضاوت دو داور ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند

منتشر شده

در

توسط

قضاوت دو داور ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند

دو داور سرشناس ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند سوت خواهند زد.

به گزارش ایسنا، مسابقات فوتسال هشت جانبه تایلند از ۳ تا ۸ مرداد برگزار می‌شود و تیم ملی فوتسال ایران نیز یکی از تیم‌های حاضر در این تورنمنت است.

تیم ایران در گروه دوم این پیکارها با تیم‌های مصر، لیتوانی و تاجیکستان هم‌گروه است.

در گروه اول این پیکارها هم تیم‌های تایلند، موزامبیک، کوزوو و ازبکستان قرار دارند.

مسوولان برگزاری این مسابقات از دو داور ایرانی نیز برای قضاوت در این پیکارها دعوت به عمل آورده‌اند. ابراهیم محرابی افشار و گلاره ناظمی که قرار است در رقابت‌های جام جهانی فوتسال نیز سوت بزنند در تورنمنت تایلند نیز حاضر بوده و قضاوت چند بازی را بر عهده خواهند داشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 11

فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون از سر گرفته شد

منتشر شده

در

توسط

فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون از سر گرفته شد
عکس از آرشیو

ایسنا/خراسان رضوی مدیر منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: با توجه به درخواست‌های مکرر افغانستان جهت ارسال کالا به این کشور، از روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه جاری فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون پس از یک هفته بدون هیچ مشکلی از سرگرفته شد.

 حسین آخوندزاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از ۲۳ تیرماه تاکنون بیش از ۲۲۷ دستگاه کامیون ایرانی از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت هرات خارج شده و روند تبادل تجاری در امنیت کامل انجام می‌شود.

وی به خروج ۴۵۴ دستگاه کامیون ایرانی از مرز دوغارون به سمت هرات اشاره کرد و افزود: این تعداد کامیون ایرانی از ۲۳ تیرماه تاکنون از پایانه مرزی، بازارچه و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت هرات برای تخلیه بار خارج شدند.

آخوندزاده بیان کرد: در تحولات جدید افغانستان تشریفات گمرکی توسط طالبان از گمرک اسلام قلعه حذف شده و کامیون‌های ایرانی برای بارگیری مستقیم به سمت هرات حرکت می‌کنند.

وی تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی دوغارون از امکانات و ظرفیت‌های بالقوه از جمله ۲۲ هزار متر انبار مسقف، هشت مخزن یک میلیون لیتری سوخت، ۳۰ هزار متر مربع بارانداز آسفالته، سایت جرثقیل، دوش‌های ترانشیمنت سوخت برخودار است و آمادگی کامل نسبت به تخلیه کالاهای تجار افغانستانی را دارد.

مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار گرفته و این گذرگاه مرزی محل صادرات سالانه یک و نیم میلیارد دلار است که نقش حیاتی برای دو کشور ایران و افغانستان دارد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها