با ما همراه باشید

ورزشی

پرشور و تهاجمی؛ این دانمارک می‌خواهد قهرمان شود

منتشر شده

در

تیم ملی دانمارک در شبی که تقریبا هیچ موقعیتی به حریف نداد، با ارائه نمایشی درخشان با چهار گل ولز را مغلوب کرد تا در انتظار برنده هلند- جمهوری چک در مرحله بعد باشد.

شاید در ابتدای مسابقات کمتر کسی تصور می کرد شاهد حضور دانمارک در بین هشت تیم برتر اروپا باشیم. آنها در اولین مسابقه با یک گل مغلوب فنلاند شدند و اتفاقات عجیبی که برای کریستین اریکسن رخ داد، شانس آنها برای صعود را کمرنگ تر کرد. اما انگار حمله قلبی به اریکسن و خروج او از لیست تیم دانمارک سرآغاز درخشش این تیم بود و در ادامه آنها تبدیل به تیمی مقتدر شدند.

صعود دراماتیک برابر روسیه نشان داد دانمارک قصد ندارد به زودی یورو 2020 را ترک بکند و حالا امشب آنها با برتری 0-4 برابر ولز نشان دادند حتی در قامت یک مدعی هستند. دانمارک در یورو 92 نیز قهرمان غیرمنتظره اروپا لقب گرفت و حالا آنها بدون کریستین اریکسن به دنبال تکرار این رویا هستند.

دانمارک اولین تیمی در تاریخ رقابت های جام ملت های اروپا شد که در دو مسابقه متوالی چهار گل به ثمر رسانده است. ولز نیز بعد از روسیه و سوئیس در سال 2004،  اولین تیمی است که یک دوره مسابقات قهرمانی اروپا دو کارت قرمز دریافت کرده است.

چنین روزی در سال 1992 دانمارک با درخشش پیتر اشمایکل قهرمان یورو شده بود و پس از 29 سال در همان روز کسپر اشمایکل و دانمارک به جمع 8 تیم پایانی یورو2020 رسیدند

ریچارد مولر نیلسن در یورو 1992 دست به کار بزرگی زده و با دانمارک به عنوان قهرمانی رسید. حالا کسپر هیوملند در سودای تکرار آن موفقیت تاریخی است.

دو بازی اول دانمارک در یورو 2020: 43 شوت، 1 گل

دو بازی آخر دانمارک در یورو 2020: 32 شوت، 8 گل

گزارش این دیدار مهیج و تماشایی به شرح زیر است؛

تیم ملی ولز بازی را بهتر آغاز کرد و در همان دقیقه دهم بود که روی ارسال جیمز، گرت بیل فرصت خوبی برای زدن گل اول تیمش داشت، اما ضربه او با اختلاف کمی از کنار دیرک سمت چپ دروازه به بیرون رفت.

در ادامه دانمارک صاحب توپ و میدان شده و بالاخره در دقیقه 26 به گل اول دست یافت. با ضدحمله این تیم از سمت چپ و پاس داماسگارد، کسپر دولبرگ پشت محوطه صاحب فرصت شده و با یک ضربه فنی به گوشه دروازه موفق شد دروازه ولز را باز بکند.

در دقیقه 32 این بار داماسگارد با حرکت از سمت چپ و ارسال خود باز هم کسپر دولبرگ را صاحب موقعیت کرد، اما این بار ضربه او دقیق نبود و وارد عکس العمل خوبی نشان داد.

در اواخر نیمه و با پاس دولبرگ، لارسن در سمت چپ محوطه صاحب فرصت شد و می توانست گل دوم را به ثمر برساند، اما ضربه او از زاویه ای دشوار با مهار وارد همراه شد و در نهایت دانمارک با همان برتری 0-1 راهی رختکن شد.

اما دانمارک نیمه دوم را بهتر آغاز کرد و در دقیقه 48 به گل دوم هم دست یافت. روی ارسال مارتین برایثوایت و دفع توپ اشتباه ویلیامز، باز هم کسپر دولبرگ در محوطه جریمه صاحب موقعیت شد و با یک ضربه زمینی گل دوم دانمارک را نیز به ثمر رساند.

در دقیقه 53 ویلیامز برای جبران اشتباه خود ارسال خوبی روی دروازه تیم ملی دانمارک داشت، اما ضربه سر گرت بیل دقیق نبود و این ضربه از سمت راست دروازه حریف به بیرون رفت.

در ادامه این بار تیم ملی ولز توسط ریس جیمز فرصت خوبی برای کم کردن اختلاف با دانمارک شد، اما آندریاس کریستنسن با جایگری خوب در مقابل این ضربه ایستادگی کرد و فرصت از دست داد.

دقایقی بعد دانمارک به صورت اتفاقی و روی ارسال آلن فرصت داشت به گل سوم خود هم دست یابد، اما این ارسال مواج با اختلاف بسیار کمی از کنار دیرک دروازه تیم ولز به بیرون رفت.

اما در دقیقه 86 دانمارک بهترین فرصت برای زدن گل سوم را نیز از دست داد. ضربه کورنلیوس را وارد دفع کرد و در ریباند ضربه وسترگارد بعد از برخورد به دیرک دروازه ولز به بیرون رفت.

اما در دقیقه 89 دانمارک به گل سوم هم دست یافت. روی ارسال ماتیاس ینسن از سمت چپ، یوواکیم مایهل با یک اشتپ سینه تماشایی صاحب فرصت شده و بعد از حرکت به سمت داخل، با یک ضربه دقیق به طاق دروازه موفق به زدن گل سوم هم شد.

لحظاتی بعد ویلسون از ولز اخراج شد و این مارتین برایثویت بود که در دقیقه 94 و با ضربه ای دقیق به گوشه دروازه گل چهارم را نیز به ثمر رساند و دانمارک با این نمایش فوق العاده راهی دور یک چهارم شد.

کسپر دولبرگ با زدن دو گل به عنوان بهترین بازیکن دیدار دانمارک و ولز انتخاب شد.

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

پایان کار ورزشکاران ایران در روز افتتاحیه المپیک + نتایج

منتشر شده

در

توسط

پایان کار ورزشکاران ایران در روز افتتاحیه المپیک + نتایج

در نخستین روز از رقابت ورزشکاران ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو، نازنین ملایی به مرحله یک چهارم نهایی روئینگ تک نفره راه یافت و میلاد وزیری در مرحله مقدماتی ریکرو شصت و سوم شد.

 بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو بعد از یک وقفه یک‌ساله به دلیل شیوع ویروس کرونا، ساعت ۱۵:۳۰ به وقت تهران امروز با برگزاری مراسم افتتاحیه، رسما آغاز می‌شود.

اما در نخستین روز از رقابت ورزشکاران ایرانی، مسابقات نازنین ملایی قبل از شروع رسمی مسابقات در مرحله گروهی رویینگ تک نفره مسابقه داد که موفق به صعود به مرحله یک چهارم نهایی شد.

*قایقرانی:
نازنین ملایی به عنوان اولین نماینده ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ در مرحله گروهی روئینگ یک نفره زنان پارو زد و در گروه خود سوم شد تا به مرحله یک چهارم نهایی راه یابد.

*تیروکمان:

میلاد وزیری نیز به عنوان تنها نماینده ایران در تیروکمان در مرحله مقدماتی ریکرو انفرادی مسابقه داد که از میان ۶۴ تیرانداز حاضر در این ماده در رده شصت و سوم قرار گرفت. او روز سه‌شنبه در مرحله حذفی مسابقه خواهد داد.

ایران در المپیک توکیو ۶۶ نماینده دارد که به تدریج به رقابت با حریفان خود می‌پردازند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

ورزشی

محرومیت داور لیگ برتری از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت ۲۰روز

منتشر شده

در

توسط

محرومیت داور لیگ برتری از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت ۲۰روز

کمیته اخلاق از محرومیت داور دیدار ملوان بندرانزلی و بادران تهران به علت اشتباهات این داور در این دیدار خبر داد.

بعد از اشتباه محرز رضا کرمانشاهی در دیدار سرنوشت ساز ملوان و بادران، کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال او را از هر گونه فعالیت محروم کرد.

در بیانیه این کمیته آمده است: «مستنداً به مواد ٦٥ آئین نامه اخلاق و بند الف ماده ٧٣ مقررات انضباطی با توجه به گزارش واصله مبنی بر رفتارهای غیرحرفه ای داوری، رضا کرمانشاهی (داور دیدار ملوان بندرانزلی و بادران)، نظر به اینکه تمام اشخاص تابع اساسنامه فدراسیون فوتبال و مقررات آئین نامه اخلاق متعهد و مکلف هستند که از ارتکاب هرگونه رفتاری که به سلامت مسابقات لطمه وارد می‌کند خودداری نمایند، لذا رضا کرمانشاهی از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت بیست روز محروم است. جلسه رسیدگی به تخلف وی متعاقبا اعلام می‌شود.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

ورزشی

دستمال کثیف، شیشه تمیز!

منتشر شده

در

توسط

دستمال کثیف، شیشه تمیز!

احضار و محرومیت چند بازیکن فقط مُسکن است، درمان نیست، برای این که متخلفان واقعاً احساس ناامنی کنند لازم است یک عزم ملی شکل بگیرد. نهادهای امنیتی و نظارتی و قضایی لازم است نه فقط مشارکت سلبی کنند بلکه به سمت فرهنگ‌سازی و پیشگیری بروند وگرنه گذاشتن تمام تخم مرغ‌های گندیده در سبد فدراسیون فوتبال نه منصفانه است و نه چاره کار.

در یادداشتی در عصر ایران به قلم احسان محمدی آمده است: «دو سال پیش مجری یک سلسله‌نشست در مورد مسائل اجتماعی بودم. در جلسه‌ای با حضور مقامی از قوه قضاییه و چهره‌ای دانشگاهی در خصوص لزوم حمایت از سوت‌زنان فساد حرف زدیم. سوت‌زن فساد کسی است که با محض آگاهی از شکل‌گیری یا رخ‌دادن فساد در هر حوزه‌ای مقامات قضایی را در جریان می‌گذارد. فارغ از مسئولیت اجتماعی بعضی اوقات نهادهای نظارتی مشوق‌های مالی هم برای این افراد در نظر می‌گیرند. مهمان برنامه بارها این جمله را تکرار کرد: با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را تمیز کرد.

مقصودش این بود که وقتی در یک ساختار افراد خودشان آلوده هستند انتظار این که بتوانند با فساد مبارزه کنند خیالپردازانه است. حرفش منطقی بود اما در پاسخ این سوال که نمی‌توانیم برای مبارزه با فساد فرشته استخدام کنیم و چطور افراد منزه را پیدا کرد وقتی ساختاری وجود دارد که در آن فساد تکثیر می‌شود جواب قانع‌کننده‌ای داشت. پاسخی که بتوان از آن به عنوان راهکاری «عملی» در شرایط حال حاضر کشور بهره گرفت.

این روزها بحث فساد در فوتبال و تبانی به‌ویژه در لیگ یک‌ و دو داغ است. تصاویری وجود دارد که اکثر بینندگان را متقاعد می‌کند که جز شرط‌بندی و تبانی هیچ عامل دیگری نمی‌تواند رقم‌زننده آن باشد. فشار زیادی بر فدراسیون فوتبال وارد است که هم جلوی رخ‌دادن این اتفاقات را بگیرد، هم آن را اثبات‌ و افشا کند و هم با متخلفان قاطعانه برخورد شود. رئیس فدراسیون فوتبال قول برخورد بدون تعارف داده است اما آیا می‌توان این کار را به‌تنهایی انجام داد؟ فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ قادر هستند ریشه این تخلفات را بخشکانند؟

برخی بازیکنان، مربیان و حتی داوران که زیست و ارتزاق‌شان از فوتبال است متهم‌ شده‌اند که در این فساد دخیل هستند. همان کسانی که انتظار می‌رود دستمال سفید پاک‌کننده شیشه کثیف باشند خودشان قسمتی از معضل هستند.

این اتفاق خاص ایران نیست. رسوایی کالچوپولی در ایتالیا یا حتی تبانی داوران در فوتبال آلمان به عنوان دو کشور ممتاز در فوتبال جهان که لیگ‌های باکیفیتی دارند نشان داد که هر جا پای‌ پول وسط بیاید آدم‌ها زانوهایشان سست می‌شود. نه از شعار برخورد قاطع می‌ترسند و نه آن قدر اهل زهد و تقوا هستند که از عذاب الهی خوف کنند. بازیکنی که قراردادش در یک لیگ ۶۰ میلیون تومان است وقتی پیشنهاد وسوسه‌انگیزی از سوی سایت‌های شرط‌بندی دریافت می‌کند که مثلا ۲۰ میلیون تومان بگیرد و در رقم‌خوردن یک‌ نتیجه سهیم باشد احتمالاً به ۲۰ میلیون تومان بیشتر از شعار بازی جوانمردانه فکر می‌کند. البته که همه از این قماش نیستند و بازیکنان و مربیان شریفی هستند که تحت هیچ شرایطی تن به این رفتارها نمی‌دهند.

این اتفاقات از قبل وجود داشته و حالا به مدد نظارت رسانه‌ها امکان علنی‌شدن آن فراهم آمده و هیچ فدراسیونی به‌تنهایی قادر به برگرداندن دیو فساد به شیشه نیست. مگر روسای قوه قضاییه و نهادهای نظارتی و حسابرسی توانستند ریشه اختلاس بانکی را بخشکانند؟ آنجا ورودی و خروجی به ریال مشخص است و این همه سوراخ دارد، در فوتبال که گاهی امکان اثبات این که دروازه‌بان لیز خورده یا عمداً به‌ توپ راه داده است که اثبات آن محال است، چطور می‌شود به‌راحتی این کار را کرد؟

وقتی اقتصاد یک کشور به هم ریخته شده، پول جای اخلاقیات را گرفته، نمودار مثل موشک در حال حرکت عمودی و آینده ناروشن است نمی‌توان با شعار جلوی فساد را گرفت. بنگاه‌های زیرزمینی شرط‌بندی همه جا ریشه دارند، بازیکنان‌ وحتی گاهی مربیان و داوران را آلوده‌ کرده‌اند و فدراسیون فوتبال اجازه‌ و اختیار برخورد با آنها را ندارد چطور می‌شود از مبارزه بنیادین با فساد در فوتبال حرف زد. احضار و محرومیت چند بازیکن فقط مُسکن است، درمان نیست، برای این که متخلفان واقعاً احساس ناامنی کنند لازم است یک عزم ملی شکل بگیرد. نهادهای امنیتی و نظارتی و قضایی لازم است نه فقط مشارکت سلبی کنند بلکه به سمت فرهنگ‌سازی و پیشگیری بروند وگرنه گذاشتن تمام تخم مرغ‌های گندیده در سبد فدراسیون فوتبال نه منصفانه است و نه چاره کار.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها