با ما همراه باشید

اخبار 8

پروژه دانشمندان انگلیسی برای تشخیص سرطان و نجات بیماران

منتشر شده

در

پروژه دانشمندان انگلیسی برای تشخیص سرطان و نجات بیماران

دانشمندان انگلیسی در یک پروژه بزرگ گردهم آمده‌اند تا به بهبود تشخیص سرطان کمک کنند و نجات جان افراد مبتلا به این بیماری را امکان‌پذیر سازند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، “دانشگاه لنکستر”(Lancaster University) انگلستان، گروهی از متخصصان را برای یک بررسی گسترده در مورد سرطان گردهم آورده است تا به بهبود تشخیص ابتدایی این بیماری و نجات زندگی بیماران کمک کند.

دکتر “لوئیجی سدا”(Luigi Sedda)، سرپرست این پژوهش گفت: بیشتر پژوهش‌های پیشین، سرطان‌ها را به صورت جداگانه در نظر گرفته‌اند اما شناسایی وجود سرطان‌های بیشتر در محل یکسان می‌تواند علت‌های بیشتری برای بیماری مشخص کند.

این پژوهش جدید که با بودجه موسسه پژوهشی “Health Innovation Campus” در حال انجام شدن است، به تحلیل و بررسی عوامل متفاوتی از جمله عوامل محیطی، اجتماعی و اقتصادی و نحوه تاثیر آنها بر تشخیص سرطان خواهد پرداخت. پژوهشگران از یک مجموعه بزرگ داده‌های مربوط به بیماران استفاده خواهند کرد که اطلاعات حیاتی را برای کمک به تشخیص و درمان بیماری به پزشکان ارائه می‌دهد.

این یک پژوهش بسیار مهم است زیرا می‌تواند تصویر دقیقی را از ارتباط میان علت‌های بالقوه و انواع متداول سرطان در سطح خرد و کلان به ما نشان دهد.

پژوهشگران پس از تکمیل مرحله نخست این پروژه، ابزارهای بررسی را ابداع خواهند کرد که امکان بررسی یافته‌های پژوهش را فراهم می‌کند. پژوهشگران امیدوارند که این پروژه و روش تجزیه و تحلیل آن در سایر نواحی اطراف انگلستان نیز به کار گرفته شود و تاثیر آن در مقیاس ملی افزایش یابد.

دکتر “شری کوتاری”(Sherry Kothari)، مدیر موسسه Health Innovation Campus گفت: این پروژه دقیقا همان چیزی است که موسسه ما برای رسیدن به آن طراحی شده است؛ یعنی گردهم آوردن متخصصان برای بررسی بیماری‌های مهم و یافتن راه‌حل‌هایی با تاثیر قابل توجه بر جامعه. سازمان “North West Cancer Research”، یکی از نخستین سازمان‌هایی بود که به ساختمان جدید ما نقل مکان کرد زیرا آنها اهمیت این نوع همکاری را درک می‌کنند. گروه ما توانست امکان همکاری میان آنها با لوئیجی و همکارانش را فراهم کند تا داده‌هایی فراهم شوند که امکان تحقق این پژوهش را فراهم می‌کنند.

وی افزود: ما بسیار خرسندیم که بودجه مورد تایید قرار گرفته است و مشتاقانه منتظریم ببینیم که این پروژه چگونه به درک ما در مورد برخی از ارتباطات میان علت‌های سرطان کمک می‌کند و اینکه چگونه می‌توان از یافته‌های این پژوهش برای نجات دادن جان انسان‌ها و تشخیص زودهنگام بیماری استفاده کرد تا الهام‌بخش پژوهش‌های مشابه باشد.

این پروژه علاوه بر بررسی داده‌های حوزه سلامت، پژوهشگرانی را از “دانشگاه جان مورز لیورپول”(LJMU) گردهم خواهد آورد تا به مصاحبه با بیماران و جمع‌آوری اطلاعات در مورد تجربیات آنها بپردازند.

“آلستر ریچاردز”(Alastair Richards)، مدیرعامل “North West Cancer Research” گفت: ما بسیار خوشحالیم که این پروژه مهم در حال انجام شدن است تا به ما کمک کند که سرطان و عوامل بروز آن را درک کنیم. هم در لانکاشر و هم در کامبریا، سطوح بالایی از سرطان وجود دارد و درک دلیل این موضوع، به “سرویس سلامت همگانی”(NHS) کمک خواهد کرد تا تغییراتی را در زندگی ساکنان این مناطق ایجاد کنند.

دکتر “اندی ناکس”(Andy Knox)، مدیر پروژه “Integrated Care System” گفت: این یک پروژه پژوهشی بسیار مهم است و پرداختن به آن یک امتیاز به شمار می‌رود. سرطان بر زندگی همه ما با روش‌های گوناگون اثر می‌گذارد. ما می‌خواهیم به واسطه همکاری با جوامع و مشارکت‌های گوناگون بفهمیم که چگونه می‌توانیم یک تغییر واقعی را به ویژه برای افرادی ایجاد کنیم که بیشتر در معرض خطر هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 8

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

منتشر شده

در

توسط

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که به دلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

محمد میری دراین خصوص اظهار کرد: عمده شهرستان‌های تولیدکننده این محصولات در استان شامل چناران، مشهد، طرقبه شاندیز، نیشابور، تربت‌جام  و فریمان هستند که بخش عمده سطح زیرکشت و تولید این محصولات را به خود اختصاص داده‌اند. رقم عمده گیلاس در استان تک دانه و سیاه مشهد و در آلبالو ارقام مجاری و محلی است و در کنار آن سایر ارقام نیز به صورت محدود تولید می‌شود.

پیش‌بینی برداشت ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان امسال از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که بدلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان استفاده از ارقام پایه رویشی به جای باغ‌های سنتی و غیر اقتصادی بوده تا بتوان افزایش کیفی و کمی محصول را رقم زد.

میری عنوان کرد: آلبالو و گیلاس تولیدی در استان خراسان رضوی از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و عمده آن در این استان مصرف تازه‌خوری داشته و مازاد آن به استان‌های همجوار فرستاده می‌شود، ضمن اینکه بخشی از محصول تولیدی نیز به کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، افغانستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: از مشکلات عمده گیلاس کاران باروری کم درختان گیلاس به خصوص رقم تکدانه مشهدی است که پیشنهاد می‌شود باغداران با اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گیلاس نسبت به جایگزینی ارقام معرفی شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی اقدام کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح نمود:  باغداران برای کاهش خسارت نسبت به بیمه کردن باغ‌ها نزد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تقویت درختان، استفاده از سامانه‌های ضد تگرگ، مه پاش، سیستم‌های گرمایشی و استفاده از ارقام دیرگل ومتحمل به سرما اقدام کنند.

میری گفت: در طول دوره برداشت به طور متوسط در هر هکتار ۳۰ نفرروز مشغول به کار می‌شوند که در مجموع حدود ۳۴۰ هزار نفر روز در محدوده زمانی برداشت این محصولات در سطح استان مشغول به کار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وی عنوان کرد:  از جمله اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر در راستای بهبود کمی وکیفی عملکرد محصول می‌توان به (اجرای برنامه‌های اصلاحی از قبیل توصیه‌های فنی در زمینه کاشت ارقام سازگار و پرمحصول و کاشت ترکیبی ارقام در خصوص افزایش گردافشانی، استفاده از کندوی زنبور عسل همزمان باگرده افشانی در باغات گیلاس، اجرای طرح سرشاخه‌کاری در باغات قدیمی و کم‌بازده و استفاده از ارقام جدید وارداتی پرمحصول و با بازارپسندی مناسب، احداث باغات مدرن متراکم  و اصلاح و نوسازی و هرس باغات قدیمی)  اشاره کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

منتشر شده

در

توسط

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان نامه را برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان‌نامه با محوریت رشته‌های علوم انسانی ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار خواهد شد. دکتر غزاله حجتی و دکتر علیرضا صالحی، مدرسان این دوره آموزشی برخط خواهند بود.

براساس اعلام روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، علاقه‌مندان به شرکت در این دوره می‌توانند تا ۲۵ تیرماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. ثبت نام در این دوره از طریق پست الکترونیکی به نشانی Research@isba.ir یا پیام‌رسان به شماره 09108445943 میسر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

منتشر شده

در

توسط

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

تهیه‌کننده فیلم «تکخال» با اعلام فروش یک میلیاردی این فیلم در سینماها از استقبال مخاطب در اکران آنلاین می‌گوید که تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

فیلم «تکخال» که یکی از فیلم‌های اکران نوروزی سینماها بود، چند روزی است در پلتفرم‌های اینرنتی در حال اکران است و محمدحسین فرحبخش در این باره به ایسنا گفت: در روزهای گذشته اکران آنلاین «تکخال» همزمان با اکران پرده‌ای در سینماها آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

او با اشاره به استقبال مخاطبان اکران آنلاین افزود: نمایش فیلم در سینماها تاکنون یک میلیارد و 100 میلیون تومان فروش داشته و تا وقتی سینمادارها بخواهند همچنان روی پرده خواهد بود.

به گفته فرحبخش پیش از شروع ماه محرم که تقریبا یک ماه دیگر خواهد بود، نسخه نمایش خانگی «تکخال» در ‌VOD‌ها می‌شود.

«تکخال» به کارگردانی مجید مافی یک کمدی موزیکال است که پوریا پورسرخ، سحرقریشی، شبنم قلی‌خانی، امیر کربلایی‌زاده و یوسف تیموری در آن بازی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها