با ما همراه باشید

ورزشی

پیراهن‌هایی که فراتر از یک لباس ساده هستند (عکس)

منتشر شده

در

48 ساعت دیگر رقابت های یورو 2020 آغاز شده و 24 تیم در شش گروه به مصاف یکدیگر خواهند رفت. البسه جدید همیشه یکی از بخش های جذاب برای هواداران فوتبال بوده و ما در ادامه لباس اول و دوم هر 26 تیم حاضر در رقابت های یورو 2020 را با جزئیاتی جالب و شنیدنی مرور خواهیم کرد.

گروه اول:

ترکیه (نایکی)

لباس اصلی: ترکیه تمایل زیادی به ایجاد تغییرات گسترده نداشته و در لباس یورو 2020 خود نیز از الگویی آشنا و همیشگی استفاده کرده است. پیراهن اول سفید و دارای یک نوار قرمز در میانه لباس بوده که نشانه هلال ماه و ستاره پرچم ملی را نشان می دهد. اما تغییر نه چندان بزرگ نسبت به طراحی های قبلی، بزرگ تر شدن اندازه هلال و ستاره بوده که به گفته نایک، برگرفته از “شور فوق العاده فوتبال در ترکیه است”.

لباس دوم: پیراهن دوم ترکیه به جای طراحی ساده، از دو رنگ قرمز استفاده شده که رنگ دور یقه و روی سینه روشن تر است. آرم ماه و ستاره که مربوط به دوران امپراتوری عثمانی است، دوباره روی لباس دیده می شود و روی هر دو پیراهن در داخل از عبارت Turkiyem به معنای “ترکیه من” استفاده شده است.

ایتالیا (پوما)

لباس اصلی: ایتالیا به شدت به میراث هنری و فرهنگی خود برای تولید البسه متکی بوده و این طراحی پوما برای پیراهن آبی الهام گرفته از موزاییک های سنتی و معماری دوره رنسانس است. پیراهن آتزوری دارای نقش و نگار کاشی های گل و ظریف بوده و با نقاشی هایی دیوارهای اپرا، گالری ها و کلیساهای جامع قرن 15 تزئین شده است.

لباس دوم: این روند روی پیراهن دوم نیز ادامه پیدا کرده و البته از رنگ سفید و با الگویی شیک تزئین شده و این بار الهام گرفته از “دوران شناخت فرهنگ هنر و معماری” از قرن 14 تا 17 بوده است.

ایتالیا همچنین در طول دور مقدماتی از پیراهن سوم جایگزین با طرح سبز و طلایی باشکوه و مجلل نیز استفاده کرد. این برای دومین بار در تاریخ خود است که تیم ملی ایتالیا رنگ سبز پوشیده است. ابتدا آتزوری در دیداری دوستانه مقابل آرژانتین در سال 1954 از رنگ سبز بهره بردند، اما متاسفانه یوفا به دلیل قوانین خود اجازه نداد تیم های شرکت کننده از لباس سوم استفاده کنند و فقط مجوز استفاده از لباس اول و دوم صادر شد.

ولز (آدیداس)

لباس اصلی: پیراهن اول ولز از رنگ قرمز و طلایی برگرفته از سپر اجدادی اووین گلیندور، قهرمان ملی این کشور بوده که در قرن پانزدهم، قیام علیه حکومت انگلیس را رهبری کرد. همچنین وقتی پرچم ملی و تاج شما دارای طرحی از اژدها است، نمی توان از این نماد استفاده نکرد.

لباس دوم: پیراهن های دوم ولز همیشه یکی از دو رنگ سفید یا زرد هستند و این سنت ادامه یافته است. این بار پیراهن دوم رنگ زرد طلایی بوده و از ساختار براق دو رنگ و یک گل نرگس کوچک (گل ملی) روی گردن استفاده شده و طراحی آن نیز یقه هفت است.

سوئیس (پوما)

لباس اصلی: طبق ادعای پوما، این طرح برگرفته از اصول مینیمالیستی مدارس مشهور سبک سوئیسی در دهه 1950 بوده است. با این حال طراحی این پیراهن به قدری قدیمی است که آنچه برای ما باقی مانده، یک پیراهن قرمز و سفید ساده و مرتب است که به هر روشی برش بزنید، باز هم طرحی کسل کننده و حوصله سربر محسوب می شود.

لباس دوم: در طرح پیراهن دوم نیز هیچ نشانی از سرزندگی دیده نمی شود و به نظر پوما از طرحی تکراری بهره برده که مشابهش بر تن دیگر تیم های حاضر در تورنمنت نیز دیده می شود.

گروه دوم:

دانمارک (هومل)

لباس اصلی: طراحی آستین لباس اول دانمارک به رنگ قرمز و با هاشورهای سفید بوده که یادآوری همان پیراهنی است که آنها با پوشیدن آن در یورو 92 همه را شوکه کردند. علاوه بر این یک طراحی گرافیک موجی در بالا تنه دیده می شود که نمادی از هواداران دانمارکی است که در حمایت از تیم خود، سرود ملی را در استادیوم مملو از تماشاگر پارکن می خوانند.

لباس دوم: این پیراهن نیز از طراحی موجی برخوردار است، اما با رنگ نقره ای روی زمینه سفید استفاده شده و تشخیص آن کمی سخت تر شده و البته در کل در هر دو لباس جزئیات زیادی دیده نمی شود. دانمارک همچنین یک پیراهن سوم جایگزین نیز دارد که دقیقا از لباس معروف آنها در جام جهانی 1986 الهام گرفته و هنوز هم به عنوان یکی از محبوب ترین پیراهن های فوتبال شناخته می شود.

نسخه 2021، برگرفته از پیراهن راه راهی است که مفاخری مانند مایکل لادروپ، آلان سیمونسن و یان مولبی می پوشیدند و از دو رنگ قرمز استفاده شده است. اتحادیه فوتبال دانمارک مدعی شد پیراهن سوم احترام ویژه ای به هواداران است و به همین منظور عبارت ” Den Rode Mur” (“دیوار قرمز”) برای ادای احترام به هوادارانی که همیشه استادیوم را پر می کنند، در داخل یقه حک شده است.

فنلاند (نایکی)

لباس اصلی: پیراهن اصلیHuuhkajat  (جغد عقابی) از پرچم ملت شمال اروپا الهام گرفته شده و یک صلیب آبی بزرگ بر رنگ سفید پشت آن دیده می شود. طراحی تر و تمیز این لباس جالب تر از طرح های تقریبا یکسان آبی و سفیدی است که فنلاند در سال های اخیر استفاده کرده است.

لباس دوم: نشانه اصلی لباس دوم همیشه بحث تغییر رنگ است، اما در عوض فنلاند از یقه ای دکمه ای استفاده کرده که بقدری هوشمند و زیبا است که می توان از این لباس در یک مراسم رسمی استفاده کرد.

بلژیک (آدیداس)

لباس اصلی: مهم ترین جنبه پیراهن بلژیک، طراحی گرافیکی ضخیم دو رنگی است که به جلو و عقب دیده شده و طراحی حرف “B” است. اما ما اینجا عقیده ای سنت شکن داشته و تصور می کنیم این طراحی به جای اشاره به باتشوایی یا بنتکه، احتمالا مخفف “بلژیک” باشد. این همچنین اولین پیراهن تیم ملی بلژیک بوده از نشان اتحادیه فوتبال این کشور که در اواخر سال 2019 طراحی شده، بهره برده است.

لباس دوم: به نظر می رسد این طراحی یقه هفت هم بازگشت به دهه 1980 باشد و هم یک طراحی مناسب برای دوران مدرن، که البته این نگاه برگرفته از طراحی ساده، باکلاس، دورنگ و خال خالی است که کل لباس را پوشانده است.

روسیه (آدیداس)

لباس اصلی: پیراهن اول روسیه برای یورو 2020 بلافاصله پس از انتشار در سال 2019 مورد بازطراحی عجولانه ای قرار گرفت. این اتفاق پس از شکایت فدراسیون روسیه از عدم چیدمان منظم آبی و سفید آستین ها به ترتیبی صحیح رخ داد، زیرا ابتدا این لباس بیشتر شبیه پرچم صربستان بود تا پرچم روسیه. پیش از شروع مسابقات، روسیه از همان لباس قبلی خود که در راه صعود به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی 2018 در کشور خود پوشیده بود، استفاده کرد. اما حالا نسخه جدیدی از این لباس برای این تورنمنت آماده شده است.

لباس دوم: خوشبختانه آدیداس اولین بار از طراحی مناسبی برای لباس دوم روسیه استفاده کرده و این پیراهن سفید سه رنگ به همراه نوارهای آبی و قرمز در وسط طرح آماده شده است. این طراحی ساده، مفید و میهان پرستانه بوده و یادآور لباس تیم ملی هاکی روی یخ این کشور است.

گروه سوم

 

هلند(نایک)

 

 

 

لباس اصلی: پیراهن اول و نارنجی هلند با طرح هندسی یک شیر تزیین می شود و لوگوی فدراسیون فوتبال هلند (KNVB) را نشان می دهد. همانطور که ویرژیل فن دایک، ستاره مصدوم هلند که یورو را از دست داده در این باره می گوید: ” برای موفقیت باید ذهنیت شیرها را داشته باشیم.”
اینکه آیا این امر باعث می شود که آنها 20 ساعت در روز نیز بخوابند یا نه، باید منتظر بمانیم.

 

لباس دوم: در این سال‌ها پیراهن دوم هلندی ها خیلی متفاوت از یکدیگر نبوده است. پیراهن دوم هلند برای یورو با زمینه مشکی و به همراه رگه های های نارنجی خواهد بود. همچنین این لباس یک پیراهن کلاسیک در کنار  سایر پیراهن های دوم هلند همچون سال‌های 1998، 2006، 2008، 2014 محسوب می شود.

 

 

 

 

اوکراین(جوما)

 

 

 

لباس اصلی: اوکراین هفته قبل و پیش از شروع مسابقات از لباس جدید خود رونمایی کرد و باعث یک حادثه دیپلماتیک شد. طرح این پیراهن یک نقشه شامل شبه جزیره کریمه و شعارهایی همچون “به افتخار قهرمانان” روی آن به چشم می‌خورد، در محافل ورزشی و سیاسی جنجال به پا کرده است.باوجود اظهارات دیمیتری اسویشِف، قائم مقام دومای دولتی مبنی بر اینکه اتحادیه فوتبال اروپا باید در خصوص این لباس به شدت واکنش نشان دهد، سازمان‌دهندگان یورو ۲۰۲۰ تایید کرده‌اند که طراحی این لباس با مقررات تجیهزات کابردی»گ همخوانی دارد.

 

لباس دوم: این لباس دقیقا به پیراهن اول تیم ملی اوکراین شباهت دارد و تنها رنگ آن تغییر کرده است.

 

اتریش(پوما)

 

 

 

لباس اصلی: شما می توانید به راحتی به پیراهن اول تیم ملی اتریش نگاه کنید و آن را با لباس قدیمی تیم آرسنال اشتباه بگیرید. با این حال پوما در طراحی آن از لباس سنتی آلپ و همچنین جنبش جدایی وین در اواخر قرن نوزدهم که توسط هنرمندانی مانند گوستاو کلیمت شکل گرفت، الهام گرفته است. سرانجام نشان جدید فدراسیون فوتبال اتریش نیز روی این پیراهن قرار می گیرد.

 

لباس دوم: می توان به پیراهن دوم تیم ملی اتریش لقب مرموز و پر معنا را داد. این پیراهن یکدست مشکی است و رگه هایی در آن مشاهده می‌شود که از زیبایی خاصی برخوردار است.

 

مقدونیه(جاکو)

 

 

 

لباس اصلی: لباس های تیم ملی مقدونیه به قدری جدید هستند که تا به حال در هیچ مسابقه ای از آنها استفاده نشده است. آنها در حال آماده سازی برای اولین حضور خود در یک تورنمنت بزرگ با پیراهن الهام گرفته از حیوان نمادین بالکان هستند.

 

لباس دوم: پیراهن دوم تیم ملی مقدونیه نیز به لحاظ طرح تا حدودی به لباس اول آن ها شباهت دارد اما حاشیه طلایی رنگ آن که به فدراسیون فوتبال  مقدونیه اشاره دارد از نکات قابل توجه این لباس محسوب می شود.
نکته قابل ذکر دیگر اینکه شرکت جاکو برای تیم ملی مقدونیه پیراهن سوم نیز تولید کرده که در آن از رنگ های سفید و نارنجی روشن استفاده شده است.

 

گروه چهارم

 

انگلیس(نایک)

 

 

 

لباس اصلی: نایک اخیراً اعلام کرد  پیراهن اول تیم ملی انگلیس با هدف وحدت و یکپارچگی طراحی شده است. یقه پیراهن به شکل زیگزاگ طراحی شده که که از آن او برای نشان دادن لقب انگلیس یعنی سه شیرها استفاده شده است.

 

لباس دوم: پیراهن دوم تیم ملی انگلیس یقه دار و آبی رنگ است. در این لباس از گرافیک هندسی انتزاعی استفاده شده که از شیر های به هم ریخته تشکیل شده است. این لباس ممکن است به پیراهن هتلی حدود سال 1998 شباهت داشته باشد اما قطعاً چیز بدی محسوب نمی‌شود.

 

 

 

 

کرواسی(نایک)

 

 

 

لباس اصلی: با درک اینکه نیازی به دستکاری در یک پیراهن کلاسیک نیست، کرواسی برای اولین تورنمنت بزرگ خود از زمان رسیدن به فینال جام جهانی 2018 از همان طرح قرمز و سفید دوست داشتنی در لباس های خود استفاده می کند. همچنین روی این لباس ها از عبارت Hrvatska Vatreni که گفته می‌شود استعاره از غرور درونی کروات هاست.

 

لباس دوم: لباس دوم تیم ملی کرواسی کمی متفاوت تر است. در آن از یک الگوی یکنواخت استفاده نشده است و می توان گفت این پیراهن از جذابیت زیادی برخوردار است.

 

 

 

 

اسکاتلند(آدیداس)

 

 

 

لباس اصلی: اشتباه گرفتن پیراهن اولین تیم ملی اسکاتلند کمی دشوار است چرا که رنگ آبی آن تا حدودی خاص به حساب می آید. همانطور که کمپانی آدیداس هم تاکید کرده رنگ این پیراهن یکی مهمترین فاکتورهای جذابیت آن محسوب می شود.

 

لباس دوم: پیراهن دوم اسکاتلند با الگوی لوزی آبی روشن که تا حدی یادآور لباس های سالهای گذشته آرژانتین است، بسیار ظریف تر است.

 

 

 

 

جمهوری چک(پوما)

 

 

 

لباس اصلی: در نگاه اول، ما در اینجا با یک پیراهن قرمز ساده فوتبال روبرو هستیم، اما با بررسی دقیق تر جزئیات خوبی پیدا خواهید کرد. این طرحی از درخت لیپا نماد باستانی آزادی و خوش شانسی در چک محسوب می شود.

 

لباس دوم: پیراهن خارج از خانه کاملاً ساده تر است؛ یک طرح کاملاً سفید با حاشیه های های قرمز و آبی باریک در اطراف آن.

گروه پنجم

 

اسپانیا(آدیداس)

 

 

 

لباس اصلی: پیراهنی مناسب که البته به دور از استانداردهای کلاسیک تیم ملی اسپانیاست. پیراهن اول اسپانیا مثل همیشه قرمز رنگ است که یک نیمه پررنگ تر از نیمه ای دیگر است و به سان یک بیماری پوستی می ماند. آدیداس در مورد طراحی تقریبا پیکسلی مانند پیراهن توضیح داده است که از پرچم اسپانیا الهام گرفته شده است. روی یقه پیراهن به عدد 1920 نیز برخورد می کنیم که به نشانه صدسالگی اولین پیراهن رسمی اسپانیاست.

 

 

 

 

لباس دوم: پیراهن سفید و نقره ای کلاسیک که خطوط قرمز براقی نیز در آن دیده می شود. پیراهن دوم البته پیراهن چندان خاصی نیست ولی در مقایسه با دیگر کیت های دوم اسپانیا می توان آن را مطلوب عنوان کرد.

 

 

 

 

 

لباس اول: طرح آشنای دیگری از آدیداس برای تیم ملی سوئد. با یقه ای که البته کمی بزرگتر از گذشته به نظر می رسد و ترکیبی از رنگ زرد و آبی الهام گرفته از رنگ پرچم این کشور.

 

 

 

 

لباس دوم: پیراهن دوم سوئد اما جالب توجه و جذاب است. پیراهنی به رنگ سرمه ای با نوارهای عمودی زردرنگ باریک. طبق گفته آدیداس، این طرح، به نوعی اتحاد طبقه و مدرنیته است.

 

لهستان(نایکی)

 

 

 

 

پیراهن اول: پیراهن نخست لهستانی ها مثل همیشه به رنگ سفید کلاسیک است. در قلب این پیراهن تصویر عقاب طراحی شده و به پیراهن دهه 70 و 80 لهستان بسیار نزدیک است. سال هایی که این کشور در دو جام جهانی توانست عنوان سوم را کسب کند.

 

 

 

پیراهن دوم: پیراهنی متضاد با پیراهن اول و به رنگ قرمز. پیراهنی با یقه هفت سفیدرنگ.

 

 

اسلواکی(نایکی)

 

 

 

 

پیراهن اول: معمولا پیراهن اول اسلواکی به رنگ سفید است ولی این بار رنگ آبی به تن خواهند کرد. طرح از مناطق کوهستانی اسلواکی الهام گرفته شده است. در زیر هر بازو نیز از نمادهای سنتی این کشور استفاده شده است.

 

 

 

 

پیراهن دوم: این پیراهن به رنگ سفید و ساده تر از پیراهن اول است؛ هرچند نمادهای سنتی در این پیراهن نیز دیده می شود. همچنین نشان ملی و تاج فدراسیون اسلواکی روی این پیراهن به چشم می خورد.

 

گروه ششم

 

مجارستان(آدیداس)

 

 

 

 

پیراهن اول: پیراهنی به رنگ قرمز تیره که در آن رنگ سبز نیز دیده می شود و به گفته آدیداس، نمادی از رودخانه مشهور دانوب است. پشت گردن نیز واژه “Magyarorszag”(مجارستان) درج شده است.

 

 

 

 

پیراهن دوم: پیراهنی متضاد با پیراهن اول به رنگ کلاسیک سفید به خصوص شبیه به پیراهن دهه 90 مجارستان. سه خط روی شانه قرمز رنگ است و در کناره ها و زیر بازو نیز نوار سبزرنگ دیده می شود.

 

پرتغال(نایکی)

 

 

 

 

پیراهن اول: شاید به نظر دور بیاید ولی پرتغال مدافع عنوان قهرمانی رقابت هاست و سال 2016 در فرانسه جام را بالای سر برد.

برای اولین بار از سال 2004،  پرتغال پیراهنی سرخ رنگ با شورت های سبز به تن خواهد کرد. شماره ها و نیز نشان نایکی به رنگ طلایی است. پرتغال در گروه مرگ قرار دارد ولی طرح پیراهن اول تیم جذاب و زیباست تا رونالدو و یارانش چشم نواز باشند.

 

 

 

 

پیراهن دوم: پیراهنی شبیه پیراهن دوم تیم در یورو 2016 با رنگ زمینه سفید و نوارهای افقی سبز، مشکی و قرمز.

 

آلمان(آدیداس)

 

 

 

 

پیراهن اول: رنگ پیراهن اول مانشافت مثل همیشه سفید است ولی نوارهای افقی سبز رنگی در سراسر آن به چشم می خورد. رنگ های مشکی، قرمز و طلایی پرچم آلمان نیز روی آستین ها دیده می شود.

 

پیراهن دوم:  پیراهنی جالب توجه به رنگ تیره و همان نوارهای مشکی، طلایی و قرمز پرچم آلمان روی آستین ها. سایه های کربنی روی پیراهن بر زیبایی آن افزوده است؛ هرچند درج شماره ها در قلب پیراهن و به رنگ سفید کمی از زیبایی آن می کاهد.

 

منبع: ESPN

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

بدترین گل به خودی تاریخ؛ همه‌کار کرد تا گل بخورد(عکس)

منتشر شده

در

توسط

صبح امروز دو تیم کانادا و هائیتی در مرحله دوم رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2022 قطر در منطقه کونکاکاف، به مصاف یکدیگر رفتند که نهایتاً این کانادا بود که موفق شد با اقتدار و نتیجه 3-0 حریف خود را شکست دهد.

 

اما شاید وقتی که همه حواس هواداران فوتبال به رقابت های یورو و کوپا آمه ریکا است کمتر کسی علاقه ای به پیگیری مقدماتی جام جهانی در کونکاکاف نشان می دهد اما در جریان همین مسابقه یعنی کانادا و هائیتی یک اتفاق شگفت انگیز رخ داد.

 

در واقع بسیاری از هواداران فوتبال ویدئویی از دیدار کانادا و هائیتی را بعد از بیدار شدن ازخواب تماشا کردند که شاید باور آن برای‌شان بسیار دشوار باشد زیرا واقعاً بی نظیر است.

در حالیکه مسابقه در اوایل نیمه اول با تساوی بدون گل دنبال می‌شد، مدافع تیم ملی هائیتی یک پاس آرام را به سمت دروازه بان این تیم ارسال کرد. در ابتدا تصور می‌شد که ژوزه دوورگر مشکلی برای کنترل این توپ نداشته باشد. با این حال توپ را به شکل عجیبی از زیر پای او وارد دروازه کرد.

 

تا اینجای کار هم شاید خیلی اتفاق حیرت‌انگیزی رخ نداده باشد چرا که پیش از این نیز شاهد بوده ایم که برخی دروازه‌بان‌ها بعد از کنترل بد توپ دروازه خود را باز شده دیده اند. اما در این صحنه دروازه‌بان‌ هائیتی این فرصت را داشت که اشتباه خود را جبران کند و توپ را دور کند اما او هنگامی که قصد داشت این کار را انجام دهد، به شکلی عجیب توپ را وارد دروازه خودی کرد.

 

 

ارسال پاس به عقب آرام از سوی مدافع هائیتی برای دروازه بان این تیم

 

 

اشتباه دروازه‌بان در کنترل توپ

 

 

اشتباه عجیب و غریب دوورگر و باز کردن دروازه خودی

 

 

 

حسرت و اندوه گلر هائیتی بعد از گل به خودی باورنکردنی

 

این اشتباه باورنکردنی دروازه‌بان هائیتی به سوژه هواداران فوتبال در توئیتر تبدیل شده و آنها به شوخی به این اتفاق پرداخته اند که در اینجا برخی از آنها را می‌خوانید.

 

وقتی می گوییم هر توصیفی نمی تواند عمق این فاجعه را بیان کند به ما اعتماد کنید. این گل به خودی یک بی آبرویی محض برای دروازه بان بود.

 

بدون شک حالا هواداران این واقعیت را پذیرفته اند که دوورگر در کانادا متولد شده است.

 

حالا شک نداریم که دوورگر دیگر می تواند با خیال راحت دستکش های خود را آویزان کند و فوتبال را کنار بگذارد.

 

این گل به خودی باورنکردنی بود. بدترین گل به خودی تاریخ زده شد.

 

خیلی دوست دارم بدانم که آن لحظه در مغز دروازه‌بان هائیتی چه گذشته است.

منبع :ورزش سه

ادامه مطلب

ورزشی

درگذشت یک مدافع خشن با قلب مهربان(عکس)

منتشر شده

در

توسط

احمد آقا این اواخر هر وقت که در جمع جوان‌ترها قرار می‌گرفت، به آنها می‌گفت مواظب سلامتی‌تان باشید. او سال‌ها بعد از جنگ با بیماری سرطان، سرانجام روز گذشته تسلیم این درد بی‌درمان شد؛ ناخوشی سختی که سال‌ها بدترین دردها را به تن رنجور شده او تحمیل کرد.

 

احمد جانعلی برای بسیاری از هواداران فوتبال ایران نام شناخته شده‌ای نیست، اما گهگاه انتشار تصویر او با سبیل پُرپشت و موهای فرفری با پیراهن سایپا که لوگوی بزرگ کارخانه خودروسازی را روی سینه خود دارد، فوتبالی‌ترها را پیگیر خواندن درباره تیمی می‌کرد که در دو فصل ۷۴ و ۷۵ ، دو سال متوالی قهرمان ایران شد، بدون اینکه ستاره خاصی داشته باشد.

 

سایپا، تیم نوظهوری که با گودرز حبیبی قهرمان مسابقات سوپرجام تهران شد و سپس با حضور در لیگ برتر، با بیژن ذوالفقارنسب در دو فصل متوالی با عبور از همه مدعیان به مقام قهرمانی لیگ رسید؛ آن تیم ستونی بزرگ در قلب دفاعی خود داشت؛ احمد جانعلی، مدافع بسیار خشن و مستحکمی که با حسن اسپیلی یک دژ نفوذناپذیر را در قلب دفاعی نارنجی پوشان تشکیل می‌دادند؛ به این دو حسین عسگری هم اضافه می‌شد تا سایپا با شیوه ۲-۵-۳ اغلب مهاجمان گلزن لیگ را متوقف کند. این خط دفاعی بود که البته کمتر مهاجمی دوست داشت با آنها تنه به تنه بشود؛ کمااینکه ادموند بزیک، مهاجم سابق آرارات و پرسپولیس در این باره می‌گوید: «بازی مقابل سایپا همیشه برای ما سخت بود چون احمد آقا و حسن اسپیلی هیچ رحمی نسبت به مهاجمان نداشتند.»

 

با این حال، صرف نظر از کاراکتر ترسناک فوتبالی در قلب دفاع سایپا، احمد جانعلی برای فوتبال دوستان و نزدیکانش یک مرد مهربان بود که او را به مجید حلوایی، مدافع ملی‌پوش دهه ۴۰ تشبیه می‌کردند و البته بیرون از زمین شخصیتی کاملا متفاوت را به نمایش می‌گذاشت، او بچه‌ی محله کن تهران بود و در طبیعت و بالا بلندی‌های آنجا رشد کرده و به سمت فوتبال کشیده شده بود.

 

 

از احمد آقا نقل می‌کنند که او مدت زمانی در حالی که یک بازیکن حرفه‌ای بود، مینی‌بوسی هم داشت که با آن مسافر جابجا می‌کرد؛ مسافرانی که می‌خواستند به امامزاده داوود(ع) بروند و احمد آقا در سربالایی‌های مسیر، تا آنجا که می‌شد پایش را روی گاز می‌گذاشت تا این سینه‌کش تند را رد کند. جانعلی پس از مدتی، مینی بوس را اجاره داد و به‌صورت جدی‌تر فوتبال را پیگیری کرد؛ اگرچه با وجود درخشش در مسابقات باشگاهی هرگز از طرف مربیان تیم ملی روی خوشی ندید.

 

جانعلی البته تجربه دعوت به یکی، دو اردوی تیم ملی را دارد، اما مربیانی که در آن دوره هدایت تیم ملی را برعهده داشتند، بازیکنان دیگر را به او ترجیح می دادند. جانعلی پس از دوران فوتبال در تیم‌های پایه سایپا مشغول به کار بود و یکبار هم با تیم ۷ نفره معلولان ایران به مقام قهرمانی آسیا رسید؛ افتخاری که بزرگترین نقطه کارنامه مربیگری این کاپیتان سابق و خوش اخلاق سایپا محسوب می‌شود و کمتر کسی از آن خبر دارد؛ بازیکنی که اگرچه روی سر همه مهاجمان سر می‌زد و ساق و کفش‌های آنها را با تکل‌های خشن هدف قرار می‌گرفت، در نهایت حریف این حریف بزرگ و بی‌رحم(سرطان) نشد. او حالا به حسین عسگری پیوسته است؛ دوست صمیمی او و دیگر مدافع و کاپیتان دو دهه قبل سایپا که در جوانی درگذشت و جامعه فوتبال را عزادار کرد؛ روحش شاد و یادش گرامی.

منبع :ورزش سه

ادامه مطلب

ورزشی

ایران، کی‌روش را سرمربی عراق می‌کند؟

منتشر شده

در

توسط

شکست مقابل ایران برای مدیران عراقی و هواداران تیم ملی این کشور سخت تمام شده و حالا رسانه های این کشور به نقل از منابع آگاه از فدراسیون فوتبال عراق خبر می دهند سرکو کاتانچ سرمربی اسوونیایی این تیم به پایان کار خود نزدیک شده و او از هدایت شیرهای بین النحرین اخراج شده است.

سرکو کاتانچ که پیش از این سابقه هدایت تیم های ملی اسلوونی، امارات و مقدونیه را در کارنامه داشت، در سپتامبر 2018 هدایت تیم ملی عراق را برعهده گرفت. او به طور کلی 25 بازی سرمربی عراق بود و میانگین 1.96 امتیاز را در هر بازی به دست آورد.

 

کاتانچ پس از قبول هدایت عراق، تنها تیم مطرحی که با آن روبرو شد، آرژانتین بود. او در اولین تجربه مربیگری عراق مقابل این تیم با نتیجه 4 بر صفر شکست خورد و طی این مدت تنها با تیم های آسیایی و بعضا عربی و آفریقایی از جمله تونس روبرو شد. با این وجود، او آمار خوبی از خود بجا گذاشت ولی از هدایت عراقی ها کنار گذاشته شد.

او در نخستین دیداری که هدایت عراق را برعهده داشت، در یک دیدار دوستانه مقابل آرژانتین شکست خورد و در ادامه تنها در دو بازی برابر قطر و تونس متحمل شکست شده بود تا اینکه سه شنبه گذشته نیز پس از 19 بازی شکست ناپذیری، با تک گل سردار آزمون مغلوب شاگردان دراگان اسکوچیچ شد.

او در 14 بازی از 25 مسابقه ای که مربی عراق بود، به برتری دست یافت و در 7 دیدار نیز به تساوی رسید. با وجود این نتایج خوب و قابل قبول، اما کمیته عادی سازی فدراسیون فوتبال عراق که وظیفه تصمیم گیری در قبال مسائل فوتبالی این کشور را برعهده دارد، تصمیم گرفت تا با پایان قرارداد کاتانچ، اقدام به تمدید آن نکند و این مربی از تیم ملی عراق جدا شود.

 

در رقابت های جام ملت های آسیا 2019، کی روش و کاتانچ در جریان دیدار ایران و عراق بارها با یکدیگر به مجادله لفظی پرداختند. در دیداری که با تساوی بدون گل به پایان رسید و حالا از کی روش به عنوان نخستین گزینه کمیته عادی سازی فدراسیون فوتبال عراق برای جایگزینی کاتانچ نام برده می شود.

 

شکست برابر ایران و از دست دادن صدر جدول و صعود به دلیل نتایج بهتر نسبت به سایر تیم های دوم گروه ها، همگی دست به دست هم داد تا رسانه های عراقی و پیشکسوتان فوتبال حاضر در این کشور از عملکرد کاتانچ انتقاد کنند. بخصوص اینکه آنها برابر ایران حرف خاصی برای گفتن نداشتند و شاید اگر مهاجمین تیم ملی دقت بیشتری به خرج می دادند، عراق با یک شکست سنگین و تحقیر آمیز زمین بازی را ترک می کرد.

بخش اعظم بازیکنان سابق تیم ملی عراق شیوه بازی تیم کاتانچ را غیر قابل قبول نامیده و اعلام کردند که این مربی باید جایش را به یک فرد جدید بدهد. شکست برابر ایران پس از 10 سال، برای عراقی ها تلخ و غیرقابل باور بود و آنها انتظار داشتند با در اختیار داشتن نسل طلایی فوتبال خود، به رکوردهای شکست ناپذیری خود ادامه داده و به عنوان تیم نخست راهی مرحله بعد شوند.

 

پس از شکست برابر ایران و راهیابی عراق به دور اصلی و نهایی مقدماتی جام جهانی، آنها نتیجه گرفتند که در مرحله بعدی و در تقابل با تیم های قدرتمند آسیا، با سبک بازی کاتانچ راه به جایی نمی برند و به همین دلیل با پایان قرارداد این مربی، تمایلی به تمدید آن نداشته تا نیمکت عراق طی روزهای آینده به فرد جدیدی واگذار شود.

طی روزهای گذشته بسیاری از رسانه های عراقی از آغاز مذاکرات با کارلوس کی روش سرمربی سابق تیم ملی ایران خبر داده بودند. روز گذشته وب سایت المعلومة به نقل از یک منبع موثق در فدراسیون فوتبال عراق خبر داد که کمیته عادی سازی فدراسیون فوتبال عراق، کارلوس کی روش سرمربی پرتغالی و سابق ایران را به عنوان اولین گزینه برای جانشینی کاتانچ معرفی کرده و تماس ها برای مذاکره با او آغاز شده است.

امروز نیز روزنامه بغداد الیوم همین ادعا را مجددا تکرار کرد. این روزنامه نوشت منابعی از کمیته عادی سازی فدراسیون فوتبال عراق به بغداد الیوم گفته اند که عدنان درجال وزیر ورزش و جوانان عراق، به آنها چراغ سبز نشان داد تا مربی جدیدی برای هدایت تیم ملی عراق انتخاب شود.

این منابع در مصاحبه اختصاصی با بغداد الیوم افزودند که اکنون توجهات این کمیته به مربی معروف پرتغالی، کارلوس کی روش معطوف شده است که کار خود را به عنوان دستیار مربی منچستر یونایتد یعنی الکس فرگوسن آغاز کرده است. کی روش که سالها هدایت ایران را برعهده داشت، آنها را به راحتی به جام جهانی 2018 روسیه رساند.

به هر حال با اخباری که از عراق منتشر می شود، باخت به ایران به منزله پایان کار سرکو کاتانچ بود. مربی اسلوونیایی که طی سالهای گذشته بارها برای تیم ملی ایران کری خوانده بود، در نهایت بازی بزرگ آسیا را به دراگان اسکوچیچ باخت و حالا با وجود کسب نتایج قابل قبول، باید برای مدت نامعلومی خانه نشین شود.

منبع :ورزش سه

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها