با ما همراه باشید

انرژی

چالش‌های اوپک پلاس در سال ۲۰۲۲ تکرار می‌شود؟

منتشر شده

در

سال ۲۰۲۱ که رشد چشمگیر قیمتها فشار مصرف کنندگان بر تولیدکنندگان بزرگ برای افزایش بیشتر تولید را به دنبال داشت، سال پرچالشی برای اوپک پلاس بود اما سال ۲۰۲۲ می تواند سال خوبی برای این گروه باشد.

به گزارش ایسنا، اوپک پلاس در دو سال گذشته اقدامات غافلگیرکننده ای انجام داد. نخست در ابتدای پاندمی شاهد اختلاف دو تولیدکننده بزرگ گروه شامل عربستان سعودی و روسیه بود که به دلیل به تفاهم نرسیدن درباره نحوه مدیریت بحران شیوع کووید ۱۹ علیه هم شدند. سپس این دو تولیدکننده آشتی کرده و گروه را برای اجرای عمیقترین کاهش تولید تاریخ اوپک در واکنش به نابودی تقاضا بر اثر شیوع ویروس کرونا متحد کردند. سال ۲۰۲۰ در مجموع شاهد رویدادهای کم سابقه ای بود.

اما سال ۲۰۲۱ هم تفاوت چندانی نداشت و سال پر چالشی برای اوپک پلاس بود زیرا روند بهبود قیمتها آغاز شد. امری که مقاومت در برابر آن برای تولیدکنندگان به خصوص اقتصادهای وابسته به نفت منطقه خلیج فارس و آفریقا دشوار بود. با این حال این تولیدکنندگان در برابر افزایش قیمتها مقاومت کردند و با پایبندی به توافق نفتی، تولید نفت را مجموعا ۴۰۰ هزار بشکه در روز در هر ماه افزایش دادند. این برنامه همچنان تا ژانویه ادامه داشته است. در حالی که وزیران اوپک پلاس قرار است چهارم ژانویه برای بازبینی سیاست تولید دیدار کنند، بعضی از تحلیلگران نسبت به مازاد عرضه نفت هشدار می دهند. تحلیلگران اوپک در میان این عده نیستند چرا که این گروه انتظار دارد شیوع واریانت اُمیکرون تاثیر محدود و موقتی بر تقاضا داشته باشد.

اما اوپک در دو سال گذشته ثابت کرده است که می تواند محتاط باشد. از همان ابتدای تشکیل گروه اوپک پلاس که اعضای آن تصمیم گرفتند تولیدشان را در واکنش به افزایش تولید نفت شیل آمریکا کاهش دهند تا امسال که پس از موجهای پی در پی شیوع کووید ۱۹ رویکرد منعطفی در قبال تنظیم سیاست تولید داشتند، اوپک پلاس پنج سال پر از چالشی را سپری کرده است.

ماهیت پرچالش همکاری میان این تولیدکنندگان با در نظر گرفتن اولویتهای مختلف کشورهای عضو قابل پیش‌بینی بود. با این حال این اتحاد حتی با وجود موانعی که سر راهش وجود داشت مانند ناتوانی عراق برای پایبندی به سهمیه تولید که بابت آن با دریافت سهمیه کاهش تولید بیشتر جریمه شد، تا حدودی موفق شد. و این چالشها ممکن است تاب آوری اوپک پلاس را در برابر شوکهای آتی بیشتر کرده باشند.

به گفته تحلیلگران، نخستین چالش پیش روی اوپک پلاس، عرضه مازاد بر تقاضای نفت خواهد بود. با این حال چالش مذکور چندان جدی نبوده و بیشتر موقتی دیده می شود تا زمانی که موج شیوع اُمیکرون عبور کند. فرض بر این گذاشته شده که به بدی موجهای قبلی شیوع باشد که آن هم بسیار بعید است زیرا دولتها دیگر توان تحمل یک قرنطینه طولانی دیگر را ندارند.

چالش بزرگتر آن طور که ناظران صنعت نفت و اعضای اوپک می گویند کاهش ظرفیت مازاد تولید است. طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ظرفیت مازاد تولید اوپک در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ ممکن است به ۵.۱۱ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند که بسیار پایین‌تر از ۹ میلیون بشکه در روز در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا ظرفیت مازاد تولید را به عنوان تولید نفتی تعریف می کند که می تواند ظرف مدت ۳۰ روز آغاز شود و برای ۹۰ روز ادامه پیدا کند. آژانس بین المللی انرژی ظرفیت مازاد تولید را به عنوان تولیدی تعریف می کند که می تواند در مدت ۹۰ روز افزایش پیدا کند.

ظرفیت مازاد تولید هر تعریفی داشته باشد، در حال کاهش است زیرا ذخایر نفتی ثابتی وجود ندارد. ذخایر نفت که مورد بهره برداری قرار نگرفته اند، غیرقابل استخراج می شوند و این دلیل مهمی بود که بسیاری از تولیدکنندگان نفت هنگامی که پاندمی باعث نابودی تقاضا شد، تمایلی برای ازسرگیری فعالیت چاههای رها شده نداشتند. هنگامی که یک چاه نفت رها می شود، ممکن است هرگز به تولید کامل یا هر گونه تولیدی برنگردد.

توقف فعالیت چاهها ممکن است یکی از دلایلی باشد که روسیه اکنون به نزدیک ظرفیت کامل تولید نفت خود رسیده که بسیار پایینتر از سطح پیش از شیوع پاندمی است. این کشور سابق بر این بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کرد اما طبق اطلاعات شرکتهای نفتی روسیه، مجموع تولید به ۱۰.۹ میلیون بشکه در روز نزدیک شده است. هر چند که الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه گفته است تولید تا ماه مه به ۱۱.۳  میلیون بشکه در روز بهبود پیدا می کند.

بنابراین عمده این ظرفیت مازاد تولید در اوپک و به طور دقیق در خاورمیانه خواهد بود. اما حتی ظرفیت مازاد تولید به تعمیرات و نگهداری نیاز دارند و این تعمیرات به معنای نیاز به سرمایه گذاری است و جذب سرمایه گذاری در تولید نفت، این روزها دشوارتر شده است.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اوایل دسامبر اظهار کرد که عربستان سعودی یکی از معدود کشورهایی خواهد بود که ظرفیت تولید نفت را در سال ۲۰۲۲ افزایش می دهد. وی گفت: ما در آستانه دوره‌ای هستیم که می تواند خطرناک باشد. اگر هزینه بیشتری برای سرمایه‌گذاری‌ به منظور حفظ و افزایش ظرفیت تولید انجام نگیرد، بحران انرژی وقوع پیدا می کند. من به نوعی پیش بینی نمی کنم اما هشدار می دهم که ظرفیت مازاد تولید از میان خواهد رفت. محمد الجدان، وزیر دارایی عربستان سعودی هم در اظهاراتی مشابه گفت: گذار انرژی و عبور به سمت منابع انرژی تجدیدپذیر باید کاملا محتاطانه مدیریت شود تا از افزایش قیمت‌های نفت جلوگیری کند زیرا تقاضا برای انرژی همچنان رو به رشد است.

فقط سعودیها نیستند که درباره سرمایه گذاری هشدار می دهند. دانیل یرگین از شرکت آی اچ اس مارکیت می گوید: جهان به سمتی می رود که به دلیل سرمایه گذاری ناکافی در نفت و گاز با سلسله بحرانهای کمبود انرژی مواجه خواهد شد و همه می دانند که شرکتهای نفتی آمریکا سوددهی نقدی را به رشد تولید اولویت داده اند در حالی که شرکتهای بزرگ نفتی برای بهبود وجهه خود، میلیاردها دلار بودجه برای انرژی کم  کربن صرف می کنند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، همه اینها به معنای آن است که جهان از نظر امنیت انرژی ممکن است چند سال دشوار پیش رو داشته باشد. از سوی دیگر اوپک پلاس ممکن است سود سرشاری نصیب خود کند زیرا عرضه نفت به دلایل بنیادین محدود می ماند. البته همچنان احتمال وقوع دوباره نابودی تقاضا در صورت غافلگیر شدن دوباره ما توسط پاندمی وجود دارد اما اوپک پلاس حضور دارد و این تجربه را قبلا پشت سر گذاشته است. بنابراین در برابر چنین بحرانی دوام پیدا کرده و قوی‌تر خواهد شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انرژی

تغییر مسیر فراورده‌های روس به سمت بازار ایران

منتشر شده

در

توسط

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: آنچه باعث نگرانی است موضوع فراورده‌ها است، روسیه روزانه حدود 2.5 میلیون بشکه صادرات فراورده‌هایی مثل ، گاز مایع ، روغن پایه ، مازوت و گازوئیل دارد که بازارهای کشورهای همسایه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

سیدحمید حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تصاحب بازار نفت ایران از سوی روسیه اظهار داشت: اخیرا کپلر که کشتی‌های نفتکش را ردیابی می‌کند، ادعا کرده که صادرات نفت ایران در ماه اوریل 34 درصد کاهش پیدا کرده است. از طرف دیگر خبرگزاری دیگری مدعی شده است که صادرات نفت روسیه به هند که رقم پایینی در حد 20 هزار بشکه بوده، الان به 600 هزار بشکه در روز  افزایش پیدا کرده است. همچنین بلومبرگ  ادعا کرده که روسیه در هر بشکه نفت  30 دلار تخفیف می‌دهد.

وی افزود: تا زمانی که اروپا نفت روسیه را تحریم نکرده خیلی نگرانی وجود ندارد چون روسیه می‌تواند 4.5 تا 5 میلیون بشکه نفت در روز  صادر کند که 50 درصد آن به اروپا می‌رود و همه کشورهای اروپایی نیز این میزان را خریداری می‌کنند، ممکن است روسیه بازارهایی مثل کانادا و امریکا را از دست بدهد که فعلا هند جایگزین شده و حدود 600 هزار بشکه در روز به این کشور صادر می‌کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: روسیه یک خط لوله هم به چین دارد که از قبل حدود یک میلیون بشکه نفت را در روز به این کشور انتقال می‌داد، بنابراین آن میزان نفت روسیه که بدون مشتری مانده و بارگیری شده و به سمت بازارهای جهانی حرکت می‌کند، رقم عمده‌ای نیست، اما قیمت‌های بازار را دچار مشکل می‌کند.

وی در ادامه بیان داشت: در هر حال قطعا با توجه به اینکه نفت و شرکت نفت روسیه تحریم نیست و امریکایی‌ها هم به چینی‌ها در این رابطه معافیت داده‌اند، چون نمی‌خواهند کمبود در بازار جهانی ایجاد شود، همه این موارد حکایت از این دارند که روس‌ها بالاخره سهم ما را خواهند گرفت و باید هشیار باشیم که در آینده نزدیک هیچ بعید نیست که سهم ما در بازار نفت چین کاهش پیدا کند.

حسینی تاکید کرد: آنچه باعث نگرانی است موضوع فراورده‌ها است، روسیه روزانه حدود  2.5  میلیون بشکه صادرات فراورده‌هایی مثل مازوت و گازوئیل دارد که بازارهای کشورهای همسایه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

وی گفت: بنابراین تحریم روسیه می‌تواند خطر بالقوه برای بازار انرژی ایران باشد و در این رابطه بهترین فرصت برای ایران این است که توافق برجام را احیا و به راحتی 600 هزار بشکه نفتش را روانه اروپا کند.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

انرژی

ایران اقدام به راه‌اندازی کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ در نطنز کرده است

منتشر شده

در

توسط

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی راه‌اندازی کارگاه جدید ساخت قطعات سانتریفیوژ توسط ایران در یکی از سالن‌های زیرزمینی کارخانه غنی‌سازی سوخت در تأسیسات نطنز شد.

 «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی راه‌اندازی کارگاه جدید ساخت قطعات سانتریفیوژ توسط ایران در یکی از سالن‌های زیرزمینی کارخانه غنی‌سازی سوخت در تأسیسات نطنز شد.

وی روز گذشته نیز مدعی شده بود که برخی پرسش‌های آژانس از ایران در خصوص کشف آثار اورانیوم در سه مکان، هنوز بی‌پاسخ مانده است.

مدیرکل آژانس با اشاره به افزایش قابلیت‌های هسته‌ای ایران، گفت که توان غنی‌سازی اورانیوم این کشور از زمان خروج دولت سابق آمریکا از توافق هسته‌ای، بیشتر شده است.

گروسی همچنین گفت که ایران در حال انتقال سانتریفیوژهای خود «به مکانی امن» است.

مدیرکل آژانس در ادامه با اشاره به جنگ اوکراین و افزایش تنش‌ها میان روسیه و غرب، گفت که به‌رغم این تحولات «ضرروی است که بر روی زمینه‌های مشترک کار کنیم» و نباید متوقف شویم چرا که به راه افتادن مسابقه تسلیحاتی به نفع هیچ‌کس نخواهد بود.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

انرژی

قیمت‌ برق؛ سرمایه‌گذار را فراری می‌دهد/ امسال خاموشی سراسری داریم؟

منتشر شده

در

توسط

یک عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی گفت: ۵۵ درصد نیروگاه‌های کشور غیردولتی هستند، باید موجباتی فراهم شود که این سهم به ۷۰ درصد برسد و اجازه داده شود نیروگاه‌ها مستقیما در بورس انرژی برق بفروشند.

حمیدرضا صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره احتمال خاموشی در سال جاری و زمان پیک مصرف اظهار داشت: باتوجه به روند رشد مصرفی که به طور سنواتی داریم و همچنین عدم سرمایه‌گذاری در بخش نیروگاهی نسبت به رشد مصرف؛ پیش‌بینی‌ها بر کمبود برق و احتمال خاموشی در تابستان سال جاری است.

شرایط برای سرمایه‌گذاری آماده نیست

وی با بیان اینکه دولت طی سال‌های گذشته منابعی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه نداشت چراکه درآمدها و بودجه‌های عمرانی به پایین‌ترین حد خود رسیده، تصریح کرد: علاوه بر این بستر را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی که در یک اقتصاد تعریف شده و انرژی منابع مالی خوبی را از بازار سرمایه و بانکی به صنعت برق وارد کند، فراهم نکرده است. حتی علیرغم جذاب بودن بخش انرژی در دنیا امکان جذب سرمایه‌گذاری خارجی هم وجود نداشته است.

افزایش کمبود برق در سال جاری

این عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی گفت: بعد از امضای برجام سرمایه‌گذاران زیادی وارد ایران شدند، به طوری که شرکت‌هایی از فرانسه و آلمان برای سرمایه‌گذاری وارد ماهان کرمان و یزد شدند. اما ما روند بهبود مولفه‌های اقتصادیِ حوزه انرژی را انجام ندادیم و خواستیم به همان سبک‌های قدیم جلو برویم که نهایتا منجر به این شد که در سال‌های قبل خاموشی شدید اعمال شد. پارسال اعلام شد که 10 هزار مگاوات کمبود داشتیم و امسال هم سرمایه‌گذاری جدیدی صورت نگرفته و پروژه‌های نیمه‌تمام باقی مانده و اکنون پیش‌بینی این است که در سال جاری کمبود برق بیشتر احساس شود چون مصرف همچنان رشد حدود 8 درصدی را دارد و این به 10 هزار مگاوت کمبود پارسال اضافه می‌شود.

تعرفه‌ها مصرف برق خانگی را کاهش می‌دهند

وی بیان داشت: نیاز مصرف سال گذشته 57 هزار مگاوات بود و کل برقی که توانستیم در زمان پیک تامین کنیم 48 هزار مگاوات بوده است که منجر به این شد که روی صنایع و بعد بخش خانگی خاموشی اعمال شود. البته به نظر می‌رسد با سیاست‌هایی که امسال در زمینه افزایش تعرفه برق خانگی اتخاذ شده، مصرف کمتر شود اما در بخش صنعت موضوع مصرف برق نیست به قدری میزان هزینه تمام‌شده محصولات انرژی‌بر در ایران نسبت به دنیا پایین‌تر است که می‌توانیم 3 تا 4 درصد هزینه را روی انرژی اعمال کرد و از طرفی هم نمی‌توان یک‌شبه قیمت انرژی صنایع را بالا ببریم چون به هرحال نیاز داریم درآمدهای ارزی کشور حفظ شوند و صنایع بتوانند صادرات داشته باشند.

اجازه فروش برق در بورس داده شود

صالحی تاکید کرد: در هر حال نیاز است تصمیمی در دولت اتخاذ شود که در یک تا دو سال آینده این مشکل در کشور برطرف شود، پیشنهاد اینکه باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد و مهم‌‌ترین مسئله حل اقتصاد انرژی است.  55 درصد نیروگاه‌های کشور غیردولتی هستند، باید موجباتی فراهم شود که این سهم به 70 درصد برسد و اجازه داده شود نیروگاه‌ها مستقیما در بورس انرژی به صنایع؛ برق بفروشند، یعنی دولت از تعیین قیمت کنار برود، ساختارهای قدیمی و سرکوب قیمت کنار گذاشته شود. نیروگاه نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی دارد، بنابراین باید بتواند طی چند سال منابع خود را بازگرداند.

قیمت‌ها سرمایه‌گذار را فراری می‌دهند

وی با بیان اینکه با پایین آوردن قیمت، سرمایه‌گذار طرد می‌شود، گفت: به عنوان مثال اکنون قیمت تعیین‌شده برق هر کیلووات‌ساعت حدود 80 تومان است که به صنعت با نرخ 600 تومان فروخته می‌شود، بهای برق صادراتی هم 2500 تومان است. همان برق به بهانه اینکه گاز را ارزان در اختیار نیروگاه‌ قرار می‌دهند، 60 تا 70 تومان از نیروگاه‌دار خریداری می‌شود، بنابراین سرمایه‌گذار منتفع نمی‌شود که بتواند نیروگاه نیمه‌ساخته خود را تکمیل کرده و یا نیروگاه جدید بسازد.

صنعت و مردم چوب انحصار را می‌خورند

این کارشناس حوزه انرژی بیان داشت: اکنون اراده بر این است که بخش عمده‌ای از منابع وارد صنعت نیروگاه‌سازی شود، ولی مقاومت‌هایی هم وجود  دارد، چون دولت‌ها حاضر نیستند نقش مالکیتی و درآمدی را که تاکنون داشته‌اند از دست بدهند و این باعث می‌شود نه خود سرمایه‌گذاری کنند و نه شرایطی فراهم کنند که بخش خصوصی امکان فعالیت داشته باشد، در نتیجه چوب آن را صنعت و مردم می‌خورند.

امسال خاموشی سراسری داریم؟

وی در ادامه درباره احتمال blackout در سال جاری گفت: خوشبختانه شبکه برق ایران پایدار و منسجم است، تولید و مصرف در کشور ما در مرز 300 میلیارد کیلوات ساعت است که یک‌سوم این حجم در بخش صنایع مصرف می‌شود، زمان پیک مصرف در بخش صنعت خاموشی کنترل‌شده اعمال و همین باعث می‌شود بتوانیم از اوج مصرف و تابستان عبور کنیم، بنابراین قطعا به خاموشی سراسری نخواهیم رسید.

صالحی یادآور شد: البته این موضوع را نیز باید در نظر داشت که اعمال خاموشی برای بخش صنعت خسارت‌هایی هم در پی دارد، صنعت بخش درآمدزای کشور است در همه جای دنیا قیمت برق صنعتی از خانگی ارزان‌تر است چون ارزش افزوده، اشتغال و صادرات صورت می‌گیرد اما در کشور ما اولویت تامین برق خانگی است.

وی ابراز امیدواری کرد که مشکل ساختاری صنعت و اقتصادی انرژی حل، قیمت برق هم رقابتی شود. یعنی اگر از انحصار خارج شویم، در این صورت سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد و رونق بزرگی را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها