با ما همراه باشید

اخبار 8

چراغ سبز شهروندان به وضعیت قرمز دلتا

منتشر شده

در

به جاده‌های شلوغ و اشتیاق مردم در ترافیک خودروها نگاه کنید. ظاهراً حتی موج پنجم کرونا هم نتوانسته فصل سفرهای تابستانی را در گرمای کلافه‌کننده تیرماه تغییر دهد.

به گزارش ایسنا، روزنامه ایران نوشت: «حتی شنیدن قدرت سرایت بیشتر ۶۰ درصدی دلتا نسبت به واریانت انگلیسی و هشدارها و زنگ خطرها برای ‌آمدن موج ششم در حالی که هنوز در ابتدای موج پنجم هستیم هم زورش به چمدان بستن عده‌ای که آمار سفرهای تابستانی را در هر شرایطی بالا نگه می‌دارند، نرسیده است. دیروز هم در حالی که در اغلب شهرهای بزرگ دنیا آمار تلفات کاهشی بوده و برخی به زندگی عادی (با ماسک) برگشته‌اند، در ایران اما ۱۵۱ جان دیگر هم درمیانه ماتم و اندوه به خاک سپرده شد! ۱۱ هزار و ۶۶۴ هزار نفر تست کرونایشان مثبت شد و حدوداً ۳ هزار و ۶۰۲ نفر نیز کارشان به بستری در بیمارستان‌ها کشید تا در چند روز آینده مشخص شود سهمشان از زندگی چند روز یا چند ماه دیگر است!

اگرچه با ورود ۵۰۰ هزار دوز واکسن جدید به کشور مسئولان وزارت بهداشت قول داده‌اند تا از این هفته روند واکسیناسیون در کشور شدت گرفته و از فردا ۶۸ ساله‌ها هم به صف واکسیناسیون بپیوندند اما نگاهی به آمار و ارقام رعایت پروتکل‌ها نشان می‌دهد بسیاری از شهروندان ظاهراً جشن پایان کرونا گرفته‌اند. عددها نشان می‌دهد رعایت پروتکل‌ها از ۶۹ درصد به ۶۶ درصد رسیده، ۱۴۳ شهر در وضعیت قرمز قرار دارند و ۲۵ شهر هم روند صعودی بیماری در آنها نگران‌کننده است. متأسفانه تزریق ۶ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۸۰۱ دوز واکسن هم تاکنون به جای آن که پیشگیری‌ها را افزایش دهد موجب شده تا عده‌ای به صرف واکسیناسیون تنها یک نفر از اعضای خانواده‌شان، خیالشان از بابت مهمانی و سفررفتن راحت شود. اگر به زیرنویس شبکه‌های خبری و هشدار کارشناسان دقت کنید حالا دیگر نه فقط حمل‌ونقل عمومی که حتی رستوران‌ها و کافه‌ها هم مرکز شیوع ویروس شناخته می‌شوند و اما تأسف‌آورتر این که با وجود واردشدن به هفته دوم محدودیت‌های اصناف و تعطیلی گروه‌های شغلی دوم، سوم و چهارم خیابان‌های تهران مملو از جمعیتی است که برای واردشدن به یکی از این رستوران‌ها حتی صف کشیده‌اند! برخی کافه‌ها و رستوران‌ها هم پا را فراتر از منع قانونی اعمال‌شده گذاشته و با ارسال پیامک به تلفن همراه شهروندان و ارائه تخفیف‌های وسوسه‌کننده آنها را به آمدن به رستوران‌ها ترغیب می‌کنند! از آن طرف اگر فکر می‌کنید آرایشگاه‌ها و مغازه‌های پوشاک تعطیل شده است سخت در اشتباهید! کافی است به یکی از خیابان‌های معروف شمال تهران بروید. هیچ مغازه‌ای بسته نیست و جالب این که مشتری هم دارند. حتی باغ وحش تهران در گرمای ظهر تابستان باز بوده و بدون معطلی بازدیدکننده می‌پذیرد. آقای رضایی روز جمعه از باغ وحش تهران به‌ همراه دو فرزندش و در کمال خونسردی بازدید کرده و تنها نگرانی‌اش بلیت ۳۰ هزار تومانی باغ وحش بوده است.

علی‌رغم هشدارها درباره میزان سرایت با وجود دو ماسک و حتی در فضای باز اما بسیاری از شهروندان همچنان «دلتا کرونا» را با ویروس کرونای ضعیف‌تر یکی می‌دانند و در رعایت پروتکل‌ها سخت‌گیری‌های همیشگی را ندارند. خانم مرادی می‌گوید که از زمانی که شنیده ویروس روی وسایل نمی‌نشیند، دیگر ضد عفونی را کنار گذاشته است اما جالب این که خاله او با وجود این که مدت زیادی در خانه بوده و تماسی با دیگران نداشته است بر اثر ویروس دلتا طی دو روز از زمان مثبت‌شدن تست تا بستری فوت کرده است. آقای زمانی هم که کارمند یک بانک دولتی است می‌گوید همکارش بدون ماسک در محل کارشان تردد داشته و متأسفانه ۵ نفر از همکاران را که بسیار رعایت می‌کردند و حتی دو ماسک می‌زدند درگیر و خانه‌نشین کرده است! اگرچه افزایش مصرف برق، ساعات اداری را از ۷ تا ۱۳ کاهش داده و طرح ترافیک هم نسبت به‌ گذشته یک ساعت تغییر کرده است اما حمل‌ونقل عمومی همچنان مملو از جمعیت است و جالب این که در ساعات پیک حتی محدوده طرح نیز خلوت نیست! اغلب رانندگان تاکسی هم این روزها بدون ماسک مسافر سوار می‌کنند.

خبری از تعطیلی اماکن عمومی نیست!

ظاهراً زور برق بیش از هشدارها و توصیه‌ها بوده و تا حدی توانسته برخی شهروندان را خانه‌نشین کند. کاهش ساعت کاری پاساژها به ۶ عصر برای صرفه‌جویی در مصرف برق یکی از نمونه‌های موفقی است که بالاخره توانست برخی را از خریدکردن‌های غیر ضروری منصرف کند. وضعیت در پارک‌های عمومی تهران هم با وجود تاریکی شبانه همچون سابق است. مردم در عصر تابستان به سمت پارک‌ها هجوم می‌آورند. گرمای هوا موجب شده تا اغلب بدون ماسک در فضای باز تردد کنند. در خیابان‌های اصلی و فرعی هم بیشتر شهروندان به خاطر گرمای هوا ماسک‌ها را در جیب گذاشته‌اند و یا دیگر حساسیتی به ماسک‌زدن نشان نمی‌دهند. همین وضعیت در باشگاه‌های ورزشی، شهربازی‌ها، تالارهای عروسی، مساجد و آرایشگاه‌ها هم دیده می‌شود. نه خبری از تعطیلی است و نه حتی مشتری‌ها نگران وضعیت سلامتی‌شان هستند! در حالی‌ که مثلاً بیشتر خدمات آرایشگاه‌ها شما را مجبور می‌کند تا ماسک را از روی صورتتان بردارید.

جاده‌های شلوغ و شهرهای قرمز

در آن سوی ماجرا افزایش بار سفرهای تابستانی با وجود محدودیت‌های شدید جاده‌ای بر موج نگرانی‌ها افزوده است. شهروندان وقتی می‌بینند نظارت بر محدودیت‌ها در داخل شهرها تا این اندازه ضعیف است، در نتیجه به خیال آن که همین وضعیت هم در جاده‌ها حاکم است، راهی سفر می‌شوند و البته عده زیادی هم رنج جاده‌ها را با هزینه اتوبوس، قطار و هواپیما سر به سر کرده و در هر حالتی از خیر سفرهای تابستانی‌شان نمی‌گذرند. تورهای گردشگری هم بر خلاف منع قانونی به‌راحتی در حال جذب مسافر داخلی و خارجی‌اند! نگاهی به جاده‌های توریستی اطراف تهران به لواسان، فشم، شهرستانک، کردان و طالقان نشان می‌دهد گرمای این روزهای تهران چه تعداد زیادی را در اوج کرونا به سمت تفرجگاه‌های اطراف کشانده است. خانم گودرزی که در کردان ویلا دارند، می‌گوید ما آخر هر هفته کردان می‌رویم. هر هفته نیز همسایه‌ها آزادانه مهمانی‌های بزرگ برگزار می‌کنند و همان مهمان‌ها به تهران برمی‌گردند که معلوم نیست چند نفرشان کرونا گرفته باشد.

آقای هدایتی که جمعه‌شب از تهران به‌ سمت تفرش راه افتاده است، می‌گوید: «جاده‌ها بسیار شلوغ و مملو از خودرو بود و مسیری که ما همیشه سه ساعته طی می‌کردیم ۶ ساعت در راه بودیم!» جالب این که حالا در خراسان رضوی که برخی به هوای زیارت رفتن وسوسه شده‌اند، حدود یک‌سوم افراد آزمایش‌شده دلتا مثبت بوده‌اند و دیگر خبری از ویروس انگلیسی معروف نیست! اما شباهت‌های این ویروس با سرماخوردگی بسیاری را با وجود ظاهرشدن علایم راهی جاده‌ها کرده است. به‌ طوری‌ که سرهنگ محمد قانعی‌نژاد، جانشین رئیس پلیس خراسان رضوی، به ایرنا خبر داده که ورود خودروها به این استان از ابتدای تیرماه تا کنون نسبت به مدت مشابه خردادماه ۱۴ درصد افزایش و خروجی خودروها از استان نیز ۱۷ درصد افزایش داشته‌ است و ظاهراً در این مدت هم تعداد سفرها از استان‌های جنوبی به خراسان رضوی رشد پیدا کرده است. تصاویری از شهرهای شمالی کشور همچون گرگان نیز نشان می‌دهد که برخی مسافران از سمت مشهد به سمت استان گلستان راه افتاده‌اند و با برپایی چادرهای مسافرتی مقاصد گردشگری دیگری هم در برنامه دارند!

برخی از شهروندان هم این روزها بار سفر خارجی بسته و به هوای واکسیناسیون خارج از نوبت در صف ارمنستان، ترکیه و دوبی هستند. روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک کشور، گفته است که تنها طی ۴۸ ساعت هزار و ۸۰۰ ایرانی وارد ارمنستان شده‌اند و صف تست پی‌سی‌آر  آن قدر شلوغ بوده است که عده‌ای از گرما و ازدحام بیهوش شده‌اند!»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 8

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

منتشر شده

در

توسط

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که به دلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

محمد میری دراین خصوص اظهار کرد: عمده شهرستان‌های تولیدکننده این محصولات در استان شامل چناران، مشهد، طرقبه شاندیز، نیشابور، تربت‌جام  و فریمان هستند که بخش عمده سطح زیرکشت و تولید این محصولات را به خود اختصاص داده‌اند. رقم عمده گیلاس در استان تک دانه و سیاه مشهد و در آلبالو ارقام مجاری و محلی است و در کنار آن سایر ارقام نیز به صورت محدود تولید می‌شود.

پیش‌بینی برداشت ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان امسال از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که بدلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان استفاده از ارقام پایه رویشی به جای باغ‌های سنتی و غیر اقتصادی بوده تا بتوان افزایش کیفی و کمی محصول را رقم زد.

میری عنوان کرد: آلبالو و گیلاس تولیدی در استان خراسان رضوی از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و عمده آن در این استان مصرف تازه‌خوری داشته و مازاد آن به استان‌های همجوار فرستاده می‌شود، ضمن اینکه بخشی از محصول تولیدی نیز به کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، افغانستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: از مشکلات عمده گیلاس کاران باروری کم درختان گیلاس به خصوص رقم تکدانه مشهدی است که پیشنهاد می‌شود باغداران با اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گیلاس نسبت به جایگزینی ارقام معرفی شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی اقدام کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح نمود:  باغداران برای کاهش خسارت نسبت به بیمه کردن باغ‌ها نزد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تقویت درختان، استفاده از سامانه‌های ضد تگرگ، مه پاش، سیستم‌های گرمایشی و استفاده از ارقام دیرگل ومتحمل به سرما اقدام کنند.

میری گفت: در طول دوره برداشت به طور متوسط در هر هکتار ۳۰ نفرروز مشغول به کار می‌شوند که در مجموع حدود ۳۴۰ هزار نفر روز در محدوده زمانی برداشت این محصولات در سطح استان مشغول به کار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وی عنوان کرد:  از جمله اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر در راستای بهبود کمی وکیفی عملکرد محصول می‌توان به (اجرای برنامه‌های اصلاحی از قبیل توصیه‌های فنی در زمینه کاشت ارقام سازگار و پرمحصول و کاشت ترکیبی ارقام در خصوص افزایش گردافشانی، استفاده از کندوی زنبور عسل همزمان باگرده افشانی در باغات گیلاس، اجرای طرح سرشاخه‌کاری در باغات قدیمی و کم‌بازده و استفاده از ارقام جدید وارداتی پرمحصول و با بازارپسندی مناسب، احداث باغات مدرن متراکم  و اصلاح و نوسازی و هرس باغات قدیمی)  اشاره کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

منتشر شده

در

توسط

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان نامه را برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان‌نامه با محوریت رشته‌های علوم انسانی ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار خواهد شد. دکتر غزاله حجتی و دکتر علیرضا صالحی، مدرسان این دوره آموزشی برخط خواهند بود.

براساس اعلام روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، علاقه‌مندان به شرکت در این دوره می‌توانند تا ۲۵ تیرماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. ثبت نام در این دوره از طریق پست الکترونیکی به نشانی Research@isba.ir یا پیام‌رسان به شماره 09108445943 میسر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

منتشر شده

در

توسط

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

تهیه‌کننده فیلم «تکخال» با اعلام فروش یک میلیاردی این فیلم در سینماها از استقبال مخاطب در اکران آنلاین می‌گوید که تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

فیلم «تکخال» که یکی از فیلم‌های اکران نوروزی سینماها بود، چند روزی است در پلتفرم‌های اینرنتی در حال اکران است و محمدحسین فرحبخش در این باره به ایسنا گفت: در روزهای گذشته اکران آنلاین «تکخال» همزمان با اکران پرده‌ای در سینماها آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

او با اشاره به استقبال مخاطبان اکران آنلاین افزود: نمایش فیلم در سینماها تاکنون یک میلیارد و 100 میلیون تومان فروش داشته و تا وقتی سینمادارها بخواهند همچنان روی پرده خواهد بود.

به گفته فرحبخش پیش از شروع ماه محرم که تقریبا یک ماه دیگر خواهد بود، نسخه نمایش خانگی «تکخال» در ‌VOD‌ها می‌شود.

«تکخال» به کارگردانی مجید مافی یک کمدی موزیکال است که پوریا پورسرخ، سحرقریشی، شبنم قلی‌خانی، امیر کربلایی‌زاده و یوسف تیموری در آن بازی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها