با ما همراه باشید

فرهنگی و هنری

چرا تخریب سازه‌های مشهور در فیلم‌ها برای مخاطب جذاب است؟

منتشر شده

در

یکی از ماندگار‌ترین لحظات تاریخ سینما در فیلم سینمایی «سیاره میمون ها» محصول سال ۱۹۶۸ رقم خورد. در این فیلم، یک مرد و زن سوار بر اسب هستند و از یک ساحل متروک عبور می‌کنند تا اینکه چیزی در افق توجه آن‌ها را به خود جلب می‌کند.

این مرد به آرامی به این سازه بزرگ نزدیک می‌شود و وقتی آن را می‌بیند، شوکه می‌شود و افرادی که مسبب خرابی این سازه شده اند را نفرین می‌کند. وقتی دوربین دورتر می‌رود، مخاطب نیز متوجه می‌شود که این سازه، مجسمه آزادی است که نصفه و نیمه خراب شده و در شن فرو رفته است. هیچگونه نشانه‌ای از تمدن نیز در اطراف آن دیده نمی‌شود.

در این فیلم چارلتون هستون نقش یک فضانورد آمریکایی را بازی کرده و در دنیای عجیبی که انسان ها در آن توسط میمون‌ها به بردگی گرفته شده‌اند، گرفتار شده است. داستان «سیاره میمون ها» در سیاره زمین  و در دنیایی روایت می‌شود که به نظر می‌رسد تمدن بشری مدت‌ها پیش به دلیل  جنگ های هسته‌ای از بین رفته است.

اما چرا تماشای خرابه‌ها و تخریب سازه‌های معروف جهان چه برای فیلمساز‌ها و چه برای مخاطبان جذابیت دارد؟

جذابیت اسرارآمیز دنیای آخرالزمانی

دلیل جذابیت تخریب سازه‌های معروف در فیلم‌های سینمایی چیست؟

«سیاره میمون ها» تنها فیلم آخرالزمانی نیست که برای افزایش تأثیرگذاری و غم انگیز کردن داستان، از تخریب اماکن تاریخی کمک گرفته است. در واقع، تخریب اماکن و سازه‌های مشهور، حتی تخریب کل شهر‌ها، یکی از محبوب‌ترین لحظات در سینمای آمریکا بوده اند. فیلم‌های ژانر فاجعه از دهه ۳۰ میلادی بخشی از هالیوود بوده اند، اما در دهه ۹۰ میلادی محبوبیت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. روندی که تا به امروز متوقف نشده است. جواب این سوال که چرا به تصویر کشیدن مخروبه سازه‌های معروف برای مخاطبان جذابیت دارد، در موارد مختلف متغیر است؛ اما بیشتر به همان دلیل لذت بردن مردم از تماشای فیلم‌های ترسناک مربوط می‌شود.

دلیل جذابیت تخریب سازه‌های معروف در فیلم‌های سینمایی چیست؟

پُل گلدن گیت در سان فرانسیسکو نمادی از امید در فیلم «او از زیر دریا می‌آید»/ سال ۱۹۵۵ مورد حمله یک اختاپوس دریایی قرار گرفت

گویی انسان در تضاد با دیدن بدترین ترسش، احساس راحتی می‌کند. همانطور که زیگموند فروید هنگام تحقیق برای کتاب خود به نام «ورای اصل لذت» در سال ۱۹۲۲ متوجه شد که قربانیان تروما غالباً خاطره آسیب دیدن خود را در ذهنشان تکرار می‌کنند. پدیده‌ای که فروید آن را «اجبار در تکرار» نامگذاری کرده است.

دلیل جذابیت تخریب سازه‌های معروف در فیلم‌های سینمایی چیست؟

تخریب کاخ سفید در فیلم‌ سینمایی «روز استقلال» ساخته رونالد امریش

یک اصل مشابه در محبوبیت فیلم‌های ترسناک، شهرت و استقبال از فیلم های ژانر فاجعه ای را توضیح می‌دهد. اصلی که نشان می‌دهد  بیننده یک فیلم ترسناک هنگام خارج شدن از سینما ترس کمتری نسبت به زمان وارد شدن به سینما و تماشای فیلم دارد.

دلیل جذابیت تخریب سازه‌های معروف در فیلم‌های سینمایی چیست؟

اصابت شهاب سنگ به ایستگاه گراند سنترال در فیلم سینمایی «آرماگدون» محصول سال ۱۹۹۸

در حالی که فیلم‌های ترسناک به مردم امکان می‌دهند تا با بدترین ترس‌های خود در یک محیط امن کنار بیایند، فیلم‌های پادآرمان‌شهری هم در زمینه ترس‌های انتزاعی یا اضطراب‌های مربوط به سیاست و آینده، عملکردی مشابه دارند. اکر کسی نسبت به نابرابری ثروت نگرانی دارد، چرا مجموعه فیلم‌های «بازی‌های گرسنگی» را نبیند که در رابطه‌ با نابرابری است. به همین ترتیب فیلم «سیاره میمون ها» هم به آمریکایی‌های دوران جنگ سرد اجازه داد تا جهانی را که با جنگ هسته‌ای کاملاً نابود شده بود، تخیل کنند. تهدیدی که در آن زمان به شدت ذهن ها را به خود مشغول کرده بود.

دلیل جذابیت تخریب سازه‌های معروف در فیلم‌های سینمایی چیست؟

ضربه خوردن پل هزاره لندن در فیلم «هری پاتر و شاهزاده دورگه»

صحنه‌های تخریب اماکن برجسته جهان، هیجان انگیزترین ویژگی‌های فیلم‌های ترسناک و فیلم‌های پاد آرمان‌شهری را با هم ترکیب می‌کند. از طرفی تماشای ویران شدن یک سازه آشنا، عده زیادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند برای آن‌ها ترسناک باشد؛ چرا که گردشگران زیادی از آن‌ها بازدید کرده اند؛ مثل دو موردی که در ادامه می‌بینید:

دلیل جذابیت تخریب سازه‌های معروف در فیلم‌های سینمایی چیست؟

تخریب مسجمه «ابوالهول» در فیلم «تیم آمریکا:پلیس جهانی» محصول سال ۲۰۰۴

دلیل جذابیت تخریب سازه‌های معروف در فیلم‌های سینمایی چیست؟

سقوط برج ایفل در فیلم «جی. آی. جو: ظهور کبرا»

 

منبع: architizer

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی و هنری

صحبت های عبدالله روا در هشتمین روز قرنطینه در توکیو

منتشر شده

در

توسط

صحبت های عبدالله روا در هشتمین روز قرنطینه در توکیو

عبدالله روا مجری اعزامی صداوسیما به بازی های المپیک پس از گذشت هشت روز از ابتلا به کرونا و گذراندن قرنطینه در توکیو، وضعیت خود را خوب توصیف کرد، گفت: سعی می کنم انرژی خودم را حفظ کنم اما واقعا شرایط سختی است. ۱۴ روز قرنطینه که تمام شود می توانیم بیرون برویم و می خواهیم چند روز آخر را جبران کنیم.

به گزارش ایسنا، این گزارشگر و مجری که همچنان در توکیو در قرنطینه به سر می برد، درباره ی وضعیت سلامت خود، اظهار کرد: خدا را شکر حال عمومی ام خوب است. فقط کمی دلگیرم از خودم که چرا این اتفاق افتاد، با وجود اینکه خیلی مراعات می کردم و حتی در تهران آزمایش دادیم و سعی کردیم جایی نرویم. این همه مدت این بیماری را نگرفتیم و حالا اینجا که می توانستیم کمکی کنیم واز دریچه ی دیگر با مردم ارتباط بگیریم، این اتفاق افتاد.

این مجری تلویزیون که با برنامه «دهکده المپیک» شبکه ورزش سیما گفت وگو می کرد، گفت: همسفر من آقای هادی عامل که نقش محوری در گزارش بازی های المپیک دارند هم بعد گذراندن چند روزی، فعلا مجبور است همچنان در قرنطینه باشد. اما به ما گفتند ۱۴ روز قرنطینه تمام شود می توانیم بیرون برویم و می خواهیم چند روز آخر را جبران کنیم. سعی می کنم انرژی خودم را حفظ کنم اما واقعا شرایط سختی است که از اتاق نتوانی بیرون بروی.

وی به محل اسکانش در توکیو اشاره کرد و گفت: اینجا هتلی مخصوص افرادی است که ابتلای آنها به کووید ـ ۱۹ مثبت شده است و هر کدام از ما که برای کشورهای مختلف هم هستیم، در اتاق مجزا هستیم. ژاپنی ها بیش از حد از افرادی که کوویدـ ۱۹ دارند، می ترسند.

روا با لحنی طنز گفت: آنها لباس فضانوردی می پوشند و برای خدماتی مثل دادن غذا آن را پشت در اتاقمان می گذارند و در می روند وقتی هم که غذا را گذاشتند، از طریق بلندگو اعلامی کنند.

او از غذاهایی که سرو می شود با لحنی طنز یاد کرد و در تصویر، آنها را نشان داد و گفت: برنج هایشان شبیه برنج هایی است که در کارتون «ای کیو سان» می دیدیم اما مزه خاک می دهند. واقعا برنج ها را خراب می کنند. چند بار هم به آنها گفته ام. ولی نکته ای که هست این است که به غذاهایشان اصلا نمک نمی زنند و همه غذاهایشان یک مزه می دهد. همه مزه خاک می دهند!

روا با یادآوری اینکه هشت روز است در قرنطینه به سر می برد، درباره فضای محل برگزاری مسابقات المپیک، گفت: انگار که به روستای خودمان آمده ام. توکیو با هیچ کدام از شهرهای ما مثل بروجرد، اراک و… فرقی نمی کند.

این مجری در پاسخ به پرسشی مبنی بر نامناسب بودن هتل و جای خواب و اینکه آیا تختخواب او نیز از مقواست؟ توضیح داد: تخت ما فلزی است و ۲۰ ساعت در شبانه روز را روی آن به سر می برم. اما فکر می کنم ژاپن آمادگی برگزاری المپیک را نداشت. ما همه تصورمان این است که با یکسری آدم های نابغه و بچه هایی که در مدرسه ساعت کامپیوتری درست می کنند روبرو هستیم ولی قضیه زیاد این شکلی نیست؛ اینها ۱۲۰ میلیون آدم معمولی هستند که چندتا آدم نابغه آنها را اداره می کنند. اگر آب به خوزستان برسد فکر کنم شرایط ما بهتر از آنها باشد!

ادامه مطلب

استانها

بزرگداشت عید غدیر با ۵۴ عنوان برنامه در خوزستان

منتشر شده

در

توسط

بزرگداشت عید غدیر با ۵۴ عنوان برنامه در خوزستان

  معاون فرهنگی اداره‌کل تبلیغات اسلامی خوزستان از برگزاری ۵۴ عنوان برنامه به مناسبت بزرگداشت دهه امامت و فرا رسیدن عید غدیر در سراسر استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام احسان فردآقایی از برگزاری ۵۴ عنوان برنامه به‌مناسبت بزرگداشت دهه امامت و فرارسیدن عید غدیر در استان خبر داد و گفت: با توجه به اینکه خوزستان از دیرباز دروازه ورود تشیع به کشورمان بوده و از سابق تمام اقوام خوزستان ارادت ویژه‌ای به ساحت مقدس حضرت امیرمؤمنان(ع) داشته‌اند، جشن‌های ایام عید غدیر به شکل ویژه و با اهتمام زیاد از طرف علاقه‌مندان حضرت در این استان برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد:‌ امسال به واسطه اتفاقاتی که در این ایام افتاد، کام مردم تلخ شد و شاید دشمن این موضوع را در سر می‌پروراند که این جشن‌ها را کمرنگ جلوه دهد، اما با ارزیابی هیات‌های مذهبی، جشن‌های دهه امامت که از عید قربان آغاز شده‌اند، تا عید غدیر به اوج خود می‌رسند و مردم یک بار دیگر ارادت خود را به ساحت حضرت امیرمؤمنان(ع) نشان خواهند داد.

معاون فرهنگی اداره‌کل تبلیغات اسلامی خوزستان گفت: این اداره‌کل با توجه به رسالت خود با در نظر گرفتن همه جوانب و برنامه‌ریزی گسترده در ستاد غدیر، با ۵۴ عنوان برنامه به استقبال این عید خواهد رفت.

وی با بیان اینکه این برنامه‌ها در موضوعات فرهنگی و اجتماعی برگزار خواهند شد، افزود: این برنامه‌ها از نظر جغرافیایی، صد درصد استان را پوشش خواهند داد و ۲۸ شهرستان چه مناطق شهری، چه روستایی و چه عشایری مخاطبان این جشن‌ها هستند. شبکه تبلیغی، ائمه جماعت، هیات‌های مذهبی، مداحان و ذاکران همگی در اجرای این برنامه‌ها نقش‌آفرینی خواهند کرد.

فردآقایی اظهار کرد: این برنامه‌ها در قالب‌ پویش‌ «هر خانه، یک جشن علوی»، پویش جمع‌آوری کمک‌های مؤمنانه، «هر خانه، یک پرچم علوی»، مسابقات مجازی، خوشنویسی، نقاشی، برگزاری محفل انس با قرآن و طرح‌های اجتماعی مانند طرح پیک موتوری رایگان، پخت نان نذری و … برگزار می‌شوند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

علمی پزشکی

انتشار دومین سالنامه مهاجرتی ایران ۱۴۰۰

منتشر شده

در

توسط

انتشار دومین سالنامه مهاجرتی ایران ۱۴۰۰

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد که دومین شماره سالنامه مهاجرتی ایران از سوی رصدخانه مهاجرت ایران منتشر شد.

به گزارش ایسنا، این سالنامه نمایانگر آخرین و به روزترین آمار و اطلاعات حوزه مهاجرت‌های بین‌المللی در ایران و جهان است و نسبت به سالنامه‌ مهاجرتی سال ۹۹ بهبودهایی دارد.

دومین سالنامه مهاجرتی در ۱۰ فصل تلاش دارد تا تصویری واضح از وضعیت ایران در مهاجرت‌های بین‌المللی و آخرین روندهای جهانی مهاجرت ارائه دهد و ذهن مخاطب را نسبت به این مسئله روشن کند.

یکی از جذابیت های این کتاب وجود نمودارها و جداول متعدد در آن است که برای هر مبحث مهم به این داده ها اتکا شده است. این سالنامه به مخاطب خود برای نخستین بار این امکان را می‌دهد تا رصد و پایش جریان‌های مهاجرتی در طول دو سال پیاپی در کشور را انجام دهد.

نمایش جمعیت ایرانیان در کشورهای اصلی مقصد

البته دومین سالنامه علاوه بر جمع آوری داده و اطلاعات از منابع مختلف آماری که نشان دهنده وضعیت مهاجرتی ایرانیان در گروه های مختلف دانشجویی، پناهجویی و اقتصادی است، جمعیت ایرانیان در کشورهای اصلی مقصد و جریان ها و کانال های مهاجرتی آنها را نشان داده است.

همچنین برای نخستین بار در آن گزارشی از وضعیت مهاجرت استعدادهای برتر و مشمولین بنیاد ملی نخبگان آورده شده و روند مهاجرتی آنها را در گروه های مختلف علمی نشان داده است.

در یکی از فصل‌ها داده‌های مرتبط با بازگشت متخصصان ایرانی خارج از کشور در برنامه همکاری با متخصصان غیر مقیم و پیشران ها ارائه شده است. اتفاقی که در چند سال اخیر توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با برنامه ای مدون رخ داد.

در این سالنامه جایگاه ایران در شاخص‌های کلیدی مهاجرت های بین المللی با اتکا به داده های معتبر و بر اساس شاخص ها مشخص شده است.

همچنین چکیده‌ای از مهمترین گزینه‌های سیاستی پیش روی ایران با توجه به روندهای آماری و چالش‌های مهاجرتی در حوزه‌های مختلف اعم از جابجایی بین‌المللی دانشجویان، مهاجرت‌های کاری و اقتصادی، مهاجرت‌های اجباری و پناهجویی ارائه شده است.

تجزیه و تحلیل اثرات گسترش کرونا بر مهاجرت

همچنین سالنامه از گسترش ویروس کووید-۱۹ و اثری که روی بسته شدن مرزها، محدودیت در جابجایی در بسیاری از کشورها و مهاجرت‌های بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ داشت، غافل نشده است و در بخشی به این اثرات اشاره شده است و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند. اثراتی همچون تعطیلی دانشگاه‌ها و محدودیت جابجایی دانشجویان بین المللی، کاهش مهاجرت‌های اقتصادی-کاری و همچنین کاهش تعداد پناهجویان جدید در جهان.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، بطور کلی، سالنامه مهاجرتی ایران- ۱۴۰۰ شامل دو بخش اصلی است؛ بخش روند مهاجرت‌های بین المللی در جهان و بخش وضعیت و جایگاه ایران در مهاجرت‌های بین‌المللی. در بخش اول این اثر، به بررسی آماری روند مهاجرت‌های بین المللی در حوزه‌های مختلف جابجایی های دانشجویی، مهاجران اقتصادی- کاری و مهاجرت‌های اجباری-پناهجویی و همچنین مهاجرت‌های بازگشتی پرداخته شده است. در بخش دوم نیز آمارهای مرتبط با اتباع ایرانی در جهان، شامل اتباع ایرانی حاضر در سایر کشورها، دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های کشورهای مختلف، پناهندگان و پناهجویان ایرانی در جهان و مهاجران ایرانی بازگشتی به کشور مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

ادامه مطلب

برترین ها