با ما همراه باشید

اخبار 7

چرا دامداران اصفهان وادار به کشتار دام‌های خود شده‌اند؟

منتشر شده

در

چرا دامداران اصفهان وادار به کشتار دام‌های خود شده‌اند؟

ایسنا/اصفهان در حالیکه طی یک سال گذشته قیمت تمام شده شیرخام دامداران افزایش یافته، اما ثبات این نرخ موجب گلایه کشاورزان اصفهانی شده است و از سوی دیگر وجود علوفه گران در بازار، دامداران را وادار به کشتار دام ‌هایشان کرده است.

طی دو هفته اخیر گروهی از کشاورزان و دامداران اصفهان با تجمع مقابل استانداری اصفهان و یا محدوده پل خواجو و … به بی آبی، تامین نشدن حقابه و خسارت ناشی از خشک شدن مزارع و اتلاف دام هایشان اعتراض کردند. آنها با ریختن شیرخام و ذبح دام خود به قیمت پایین شیرخام و گوشت و بالا بودن خوراک دام اعتراض کردند.

به گفته یکی از دامداران اصفهانی، متاسفانه از سال گذشته قیمت شیر خام تغییری نکرده و روی قیمت ۴۵۰۰ تومان ثابت مانده است، در حالیکه هزینه‌های تولید از جمله حمل و نقل، نهاده‌های دامی، واکسن، دارو و سایر هزینه‌ها همچون حقوق و دستمزد افزایش قابل توجهی داشته که این مسئله قیمت تمام شده شیرخام را بالاتر از نرخ مصوب رسانده است.

یکی دیگر از دامداران معترض با انتقاد از سامانه بازارگاه جهادکشاورزی در خرید نهاده های دامی، تاکید می کند که متاسفانه اگرچه پول نهاده ها به صورت نقد توسط دامدار پرداخت می شود، اما علوفه با تاخیر چند ماهه به دست دامدار می رسد و به نوعی ما نهاده ها را سلف خری می کنیم.

دامداران نمی توانند معطل تصمیم ستاد تنظیم بازار باشند

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در خصوص اعتراضات کشاورزان و دامداران اصفهانی نسبت به وضعیت موجود، به ایسنا، گفت: در حال حاضر دامداران از ستاد تنظیم بازار کشور می خواهند با ورود به این موضوع، قیمت جدید شیرخام را مصوب و به سرعت ابلاغ کند.

به گفته حسین ایراندوست، به طور قطع نمی توان تولید شیر را معطل تصمیم ستاد تنظیم بازار در آینده کنیم، چراکه دامدار برای تولید روزانه نیاز به نهاده و علوغه … دارد و دام را نمی توان گرسنه نگه داشت، بنابراین آنها در انتظار ابلاغ قیمت جدید شیرخام هستند.

وی یادآور شد: آخرین بار در اواخر آبان ماه مصوبه افزایش نرخ شیر خام ۴۵۰۰ تومان اعلام شد، اما از آن زمان به بعد تا به امروز شاهد افزایش نرخ تورم، حقوق و دستمزد، کرایه های حمل و نقل نهاده ها و علوفه آزاد بودیم، از سوی دیگر قیمت کنجاله و سویای یارانه ای نیز بالا رفت که طبیعتا در این شرایط قیمت تمام شده شیر بالاتر از نرخ مصوب می شود.

ایراندوست تاکید کرد: اگرچه رقم پیشنهادی دامداران بالاتر است، اما در نهایت کارشناسان وزارت صمت، جهاد کشاورزی، ستاد تنظیم بازار و دامداران بر روی عدد ۶۴۰۰ تومان برای هر کیلو شیرخام به توافق رسیده اند و دامداران انتظار دارند حداقل این عدد مورد توافق به سرعت برای اجرا ابلاغ شود و معطل زمان نشود.

ما از وزارت جهاد کشاورزی گلایه داریم

از سوی دیگر دبیر اجرایی صنف کشاورزی اصفهان در خصوص گلایه های اخیر دامداران و ریختن شیرخام تولیدی خود در کف خیابان به نشانه اعتراض، به ایسنا، گفت گلایه کشاورزان خطاب به وزارت جهادکشاورزی است.

اسفندیار امینی اظهار کرد: قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده تصویب و وضع شده است، با این هدف که وزارت جهادکشاورزی باید این آمادگی را داشته باشد که محصولات تولیدی کشاورز را براساس قیمت تمام شده به همراه حداقل سود متعارف خریداری کند؛ البته این قانون به معنای خرید کل تولید کشور نیست.

وی با ذکر مثالی توضیح داد: اگر تولید سالانه شیرخام کشاورزان حدود ۹ میلیون تن باشد، ممکن است حدود ۲۰۰ یا ۵۰۰ هزار تن آن مازاد باشد که اگر توسط دولت خرید تضمینی شود قیمت بقیه محصول در بازار مشخص و تنظیم می شود، چراکه کارخانجات نیاز به شیر دارند، همچنین دولت آن بخش مازاد محصول را که خریداری کرده می تواند نگهداری کند که اگر زمانی قیمت آن از حدی برای مصرف کننده بالا رفت، آن را به بازار عرضه کند، از سوی دیگر ممکن است با اعلام خرید دولت، قیمت در بازار تنظیم شود.

دبیر اجرایی صنف کشاورزی اصفهان با بیان اینکه امروز خریداران شیرخام اطمینان دارند دامدار به غیر از اینکه شیر خود را به کارخانجات تحویل می دهد، محل فروش دیگری ندارد، گفت: این موضوع موجب شده با وجودی که شیر گران به دست مصرف کننده می رسد، اما از تولیدکننده گران و یا براساس قیمت تمام شده خریداری نشود.

وی توضیح داد: اگرچه مجلس، دستگاه قضایی و سازمان بازرسی ناظر بر اجرای قانون هستند و ابزارهای لازم را برای برخورد قضایی دارند، اما با وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مجری قانون خرید تضمینی، برخورد نمی کنند و همچنین گلایه دامداران از ناظرین اجرای قانون است.

مقاومت دولت برای افزایش نرخ شیرخام

امینی با بیان اینکه امروز قیمت شیرخام در محدوده ۴۵۰۰ یا ۴۶۰۰ تومان است، گفت: جهاد کشاورزی باید رقمی را که قانون تاکید کرده برای شیرخام محاسبه کند، به گونه ای که شورای نرخ گذاری براساس فاکتورهایی که قانون به آن اشاره کرده، شیرخام را خریداری کند.

وی ادامه داد: در پاسخ به درخواست افزایش شیرخام توسط دامداران، متاسفانه عنوان می شود که اگر قیمت شیرخام را افزایش دهیم، قیمت شیر برای مصرف کننده گران تمام می شود، در حالیکه شورای نرخ گذاری این نرخ را نه برای مصرف کننده، بلکه برای خرید دولت تعیین می کند.

دبیر اجرایی صنف کشاورزی اصفهان تصریح کرد: دولت مسائل کشاورزان را به ستاد تنظیم بازار می برد، در حالیکه تعدادی محصول در ماده ۲۰ قانون نظام جامع دامپروری، ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و همچنین قانون خرید تضمیمنی محصولات کشاورزی و … باید توسط دولت خرید تضمینی شود، اما به اشتباه تعیین قیمت شیرخام به ستاد تنظیم بازار واگذار شده است.

دامداران توان نگهداری دام خود را ندارند

وی گفت: شیرهایی که طی چند روز گذشته در خیابان ها ریخته می شود در اعتراض به اجرا نشدن قانون است، چراکه امروز دامداران دیگر توان نگهداری دام هایشان را ندارند.

امینی با بیان اینکه دام روزانه نیاز به غذا دارد، در حالیکه قیمت علوفه وحشتناک افزایش یافته است، تاکید کرد: امروز دامداران دیگر توان نگهداری دام را ندارند و ناچار به کشتار دام های خود شده اند.

وی افزود: زمانی که دامی در دامداری است، صاحب دامداری یا باید علوفه خریداری کند و تا دام را زنده نگه دارد و یا دام را به کشتارگاه بدهد و اگر دام بدون غذا بماند و کشتار نشود، خود به خود تلف می شود، بنابراین دامدار اگر توان نگهداری دام را نداشته باشد، ناچار به کشتار آن می شود.

دبیر اجرایی صنف کشاورزی اصفهان افزود: متاسفانه از سال گذشته تاکنون قیمت کنجاله گندم از ۷۰۰ تومان به ۴۰۰۰ هزار تومان افزایش یافته و همچنین قیمت یونجه به ۵۰۰۰ هزار تومان رسیده است، از سوی دیگر در سیستم بازارگاه جهادکشاورزی خرید نهاده های دام باید به صورت نقد به حساب فروشنده واریز شود، اما فروشنده آزاد است محصول را هر زمان که تمایل دارد تحویل دامدار دهد، در این شرایط میزان کشتار دام افزایش یافته است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 7

بایدن: طالبان به بالاترین قدرت نظامی خود رسیده است/جنگ آمریکا در افغانستان اوت به پایان می‌رسد

منتشر شده

در

توسط

بایدن: طالبان به بالاترین قدرت نظامی خود رسیده است/جنگ آمریکا در افغانستان اوت به پایان می‌رسد

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت که جنبش طالبان افغانستان از سال ۲۰۰۱ تاکنون به بالاترین سطح نظامی خود رسیده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، بایدن روز پنجشنبه اعلام کرد که مأموریت نظامی نیروهای آمریکایی در افغانستان در تاریخ ۳۱ اوت پایان می‌یابد.

وی در توجیه تصمیم خود برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در افغانستان در شرایطی که طالبان در مناطق قابل توجهی از کشور به پیشروی‌های زیادی دست یافته است، گفت که او نسل دیگری از آمریکایی‌ها را به جنگ افغانستان نمی‌فرستد.

وی خطاب به کسانی که خواهان ادامه حضور آمریکا در افغانستان هستند، پرسید: «چند نفر دیگر، چند هزار دختر و پسر آمریکایی دیگر را می‌خواهید به خطر بیندازید؟ من نسل دیگری از آمریکایی‌ها را به جنگ افغانستان نمی‌فرستم، آن هم بدون انتظار منطقی برای دستیابی به نتیجه‌ای متفاوت.»

رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد که در هیچ لحظه‌ای نمی‌توان گفت که مأموریت تمام شده است و افزود: “تنها از آن جهت که ما اسامه بن لادن را به چنگ آوردیم و دیگر تروریسم از آن نقطه از جهان نشأت نمی‌گیرد، مأموریت تمام شده است.”

بایدن تاکنون بارها تأکید کرده است که پیروزی در جنگ افغانستان ممکن نیست و مسئله این کشور «راه حل نظامی ندارد».

وی همچنین گفت: “ما در حال پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ آمریکا هستیم. ما برای ساختن یک کشور وارد افغانستان نشدیم. این حق و مسئولیت مردم افغانستان است که به تنهایی در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند و اینکه چگونه می‌خواهند کشور خود را اداره کنند. ”
در مورد آینده افغانستان نیز بایدن گفت که از نظر سازمان اطلاعات آمریکا سقوط دولت افغانستان بعید است و کنترل طالبان بر افغانستان حتمی نیست.

بایدن افزود که او به طالبان اعتمادی ندارد اما در مقابل به توانایی‌های نیروهای افغان اعتماد دارد.

وی تأکید کرد که ایالات متحده مسئولیت تلفات غیرنظامیان را در صورت کنترل طالبان بر افغانستان بر عهده ندارد و به کار خود برای آزادی آمریکایی‌های بازداشت شده در افغانستان ادامه خواهد داد.

بایدن همچنین به “متحدان افغان” که به نیروهای آمریکایی در افغانستان کمک می‌کردند اطمینان داد که در ایالات متحده “خانه‌ای برای آنها وجود دارد” و خواستار تسریع در روند صدور ویزای ویژه برای افغانانی شد که با نیروهای آمریکایی همکاری داشتند.

وی خطاب به مترجمان و سایر شهروندان افغان که در دوران جنگ به امریکا کمک کرده‌ و اکنون بیم انتقام‌گیری طالبان را دارند، گفت: «پیام ما به آن زنان و مردان روشن است. در صورت انتخاب، خانه‌ای برای شما در ایالات متحده وجود دارد. همانگونه که شما در کنار ما ایستادید، ما نیز در کنار شما خواهیم ایستاد.»

رئیس جمهور آمریکا از رهبران افغانستان خواست تا با هم به توفق برسند و به سوی آینده حرکت کنند. وی همچنین از کشورهای منطقه خواست که تلاش‌های خود را برای احیای راه حل سیاسی در افغانستان تشدید کنند.

رئیس جمهور ایالات متحده تأکید کرد که کشورش در حال تغییر موقعیت و توانایی‌های خود و نیروهای ضد تروریسم برای مقابله با تهدیدات در هر کجا که هستند است.

وی افزود که ایالات متحده باید بر روی جمع آوری قدرت تمرکز کند و تلاش‌های خود را بر روی رقابت استراتژیک خود با چین و سایر کشورها متمرکز کند.

نیروهای آمریکایی اوایل این هفته پایگاه هوایی بگرام را تخلیه کردند. این پایگاه مرکز اصلی هدایت عملیات آمریکا برای براندازی طالبان و شکار عوامل القاعده در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر بود؛ عملیاتی که در واقع به نقطه آغاز ۲۰ سال جنگ تمام عیار در افغانستان بدل شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 7

افشاگری رسانه‌های عبری از دیدار پادشاه اردن با نخست وزیر رژیم صهیونیستی

منتشر شده

در

توسط

افشاگری رسانه‌های عبری از دیدار پادشاه اردن با نخست وزیر رژیم صهیونیستی

وب سایت عبری زبان “والا” فاش کرد که پادشاه اردن با نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ خود در امان دیدار کرده است.

به گزارش ایسنا، این وب سایت به نقل از یک مقام سابق اسرائیلی گزارش داد این دیدار هفته گذشته برگزار شد و “بسیار مثبت بود”.

طبق گزارش “والا” دو طرف در این دیدار توافق کردند “صفحه جدیدی در روابط دوجانبه باز کنند”.

این مقام که نام وی فاش نشده است، افزود که نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در این جلسه عبدالله دوم، پادشاه اردن را در جریان آمادگی رژیم صهیونیستی برای فروش مقادیر بیشتر آب به اردن قرار داد.

پیشتر دفتر پادشاهی اردن اعلام کرده بود که ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه این کشور پنجشنبه با یائیر لاپید، همتای اسرائیلی خود دیدار می‌کند.

وزارت امور خارجه اسرائیل هم اعلام کرد که الصفدی و لاپید به توافق رسیده‌اند اسرائیل ۵۰ میلیون متر مکعب آب خریداری شده اضافی در اختیار اردن قرار دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 7

محسنی بندپی: تا پایان شهریور روند واکسیناسیون سرعت پیدا می‌کند

منتشر شده

در

توسط

محسنی بندپی: تا پایان شهریور روند واکسیناسیون سرعت پیدا می‌کند

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از مردم خواست که آرامش خود را حفظ کنند، چرا که تا پایان شهریور روند واکسیناسیون سرعت بخشیده می شود.

محمدعلی محسنی بندپی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: گلایه مردم از کند بودن روند واکسیناسیون قابل قبول است، سیاست ما در مقابل کرونا انفعالی بوده، یعنی بعد از آنکه با پیک اول کرونا مواجه شدیم فکر اساسی صورت نگرفت که وارد پیک های بعدی نشویم. متاسفانه حتی ورود به پیک ششم هم دور از ذهن نیست، پس باید فکر جدیدی باشد چون تا وقتی سیاست فعلی برقرار است نباید توقع داشت. بدان معنا که کرونا جلو آید و ما عقب نشینی کنیم و در همین شرایظ شاهد تجمعات و گردهمایی ها و عدم رعایت پروتکل ها باشیم.

وی در عین حال گفت: البته در کشورهایی که واکسیناسیون بطور اساسی صورت گرفته همچنان بر رعایت پروتکل تاکید دارند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به رونمایی از چند واکسن کرونا، گفت: از مرحله رونمایی تا تولید انبوه فاصله زیادی وجود دارد، برای تولید انبوه به زیرساخت ها، مواد اولیه و کارکنان و اعتبارات ریالی و ارزی نیاز است. از بین مجموعه های تولید کننده واکسن کرونا، واکسن کوو برکت توانسته به دلیل پشتیبانی های مالی به اهدافش برسد و قرار است تا پایان تیر ماه رقم قابل توجهی از واکسن کرونا را تولید و عرضه کند.

وی افزود: از طرف دیگر از آنجا که واکسن محصول انحصاری در اختیار چند کشور است، ما با تحریم مواجه هستیم و لذا باید تمرکز بر تولید داخل باشد. اخیرا هیاتی از کمیسیون بهداشت از مراکز تجمیع واکسن بازدیدی به عمل آورد که نشان از سر و سامان یافتن اوضاع دارد.

محسنی بندپی با اشاره به روند واکسیناسیون در کشور اظهار کرد: تا زمان تزریق واکسن برای دو گروه سنی ۸۰ سال به بالا و ۷۵ تا ۸۰ سال مشکل چندانی وجود نداشت و مشکلات زمانی شروع شد که نوبت به واکسن گروه سنی ۷۰ تا ۷۵ سال رسید. به این دلیل که افراد زیادی را شامل می شد و از طرف دیگر عامه مردم تقاضای تسریع در روند واکسیناسیون داشتند چون هم از زدن ماسک و هم از خود حبسی خسته شده اند، این باعث شد با هجمه ای از تقاضای مردم برای دریافت واکسن مواجه شویم، آن هم در شرایطی که محدودیت عرضه وجود دارد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به قول دکتر مخبر انتظار می رود تا پایان تیر ماه حدود سه میلیون دُز واکسن کوو برکت عرضه شود تا بخشی از نگرانی مردم رفع شده، البته در این شرایط انتظار ما این است که هر فردی بر اساس نوبت خود تقاضای دریافت واکسن کند، همانطور که مقام معظم رهبری هم در نوبت خودشان واکسن دریافت کردند. من به عنوان عضو کمیسیون بهداشت و درمان هنوز واکسن نزدم، می توانستم از طرف نظام پزشکی واکسن بزنم اما ترجیح دادم که هر وقت نوبتم برسد واکسن دریافت کنم. اکنون پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و از سفرها و تجمعات غیر ضروری پرهیز می کنم.

محسنی بندپی با بیان اینکه رسانه ها باید مردم را به داشتن چنین نگاهی ترغیب کنند، گفت: کمبود واکسن مطرح است اما مهمتر از آن وجود آرامش روانی در بین مردم است که به نظر می رسد بر هم خورده است. مردم فراموش نکنند که سویه دلتا قدرت انتقال بسیار بالایی دارد، پس اولویت را بر رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک قرار دهند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان گفت: همچنان مردم را به داشتن آرامش دعوت و تشویق می کنم، ان شاءالله تا پایان شهریور با قول های داده شده سرعت واکسیناسیون تسریع پیدا می کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها