با ما همراه باشید

تجارت

چرا طرح‌های صنعتی زیر ۲۰ درصد پیشرفت درجا می‌زنند؟

منتشر شده

در

چرا طرح‌های صنعتی زیر ۲۰ درصد پیشرفت درجا می‌زنند؟

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مسائل مربوط به تحریم و تامین نقدینگی را در بالا بودن تعداد طرح‌های با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۲۰ درصد را موثر دانست و گفت: اما برخی اهلیت نداشتند و فقط می خواستند زمین را نگه دارند تا گران شود که در این زمینه سختگیری‌ها و مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است.

 آخرین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تا پایان سال گذشته ۸۳ هزار و ۳۳۹ طرح در دست اجرا بوده که نزدیک به ۷۸ درصد آن‌ها کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی و تنها چهار درصد کل طرح‌ها بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند.

در پی پیگیری علت این وضعیت از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دلایل بالا بودن تعداد طرح‌های با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۶۰ درصد اظهار کرد: مسائل مربوط به تحریم در این وضعیت تاثیر داشته و برخی بنگاه‌ها نیز دچار مشکلات دیگر از جمله تامین نقدینگی شدند. اما برخی اهلیت نداشتند و فقط می خواستند زمین را نگه دارند تا گران شود.

وی افزود: اخیراً به این مسئله ورود پیدا کردیم، به طوری که زمین افرادی که تاکنون واحد صنعتی نساختند، گرفته می‌شود و در این رابطه سخت گیری‌های انجام خواهد شد. همچنین مشوق‌هایی در نظر گرفتیم که برای مثال به افرادی که از واحد خود بهره برداری کنند تخفیف ارائه می‌شود.

اما رسولیان تاکید کرد که زمین از افرادی که تاکنون نساختند به نظر می‌رسد صاحب آن توان ساخت بنگاه ندارد، پس گرفته می‌شود و پول آن نیز مطابق همان قیمت زمین که مثلا ۱۰ سال پیش زمین را خریده پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه هدف از واگذاری زمین ایجاد واحد تولیدی است، اظهار کرد: منابع دولت برای توسعه صنعت هزینه می‌شود و باید بر این فرآیند نظارت شود. گفتنی است که ساخت شهرکها و نواحی صنعتی از سال ۱۳۶۲ آغاز شده و در این مدت ۸۲۸ شهرک ۴۸ هزار و ۶۰۰ صنعتی در این مدت ایجاد شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

کاهش هزینه ساخت و ساز با استفاده از ضایعات صنعتی!

منتشر شده

در

توسط

کاهش هزینه ساخت و ساز با استفاده از ضایعات صنعتی!

یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران در بررسی جدیدی نشان داده‌اند که می‌توان هزینه ساخت و ساز را با استفاده از ضایعات صنعتی کاهش داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از یورک‌الرت، یک گروه بین‌المللی از دانشمندان، روشی را برای تولید چسب‌های گچ ارائه داده‌اند که در آن از “کلسیم سولفات دی‌هیدرات”(calcium sulfate dihydrate) به دست آمده از ضایعات صنعتی استفاده می‌شود. آزمایش ماده به دست آمده نشان داد که این ماده نه تنها نیاز به مواد این گروه را برآورده می‌کند، بلکه در چندین پارامتر از چسب‌های مبتنی بر گچ طبیعی پیشی می‌گیرد.

چسب‌های گچ به صورت گسترده‌ای در ساخت و ساز به کار می‌روند. آنها ویژگی‌های ارزشمندی مانند وزن کم، گرمای پایین، رسانایی صوتی، مقاومت در برابر آتش و شکل‌گیری آسان را در بر دارند. چسب‌های گچی، “هایپوآلرژنیک” (Hypoallergenic) هستند و حساسیت کمی را ایجاد می‌کنند؛ به همین دلیل بیماری “سیلیکوزیس”(Silicosis) را که معمولا برای کارگران و تعمیرکاران ساختمان پیش‌ می‌آید و ناشی از استنشاق گرد و غبار حاوی “سیلیسیم دی‌اکسید”(Silicon dioxide) است، به همراه ندارند. در عین حال، هزینه تولید و میزان انرژی مورد نیاز برای تولید آنها نیز پایین است.

پژوهشگران در این پروژه، روشی نوین برای تولید چسب‌های قوی مبتنی بر گچ مصنوعی ارائه داده‌اند که در آن از ضایعات صنعتی استفاده می‌شود و به خنثی کردن عناصر سولفوریک اسید و کربنات می‌پردازد. پژوهشگران، سولفوریک اسید به دست آمده از الیاف مقاوم در برابر گرما را با آب و سنگ آهک مخلوط کردند. میزان کلسیم سولفات دی‌هیدرات در گچ مصنوعی به دست آمده، حداقل ۹۵ از جرم محصول نهایی بود.

پژوهشگران، سه نوع گچ مصنوعی شامل گچ ساختمانی، گچ با مقاومت بالا و “انیدریت”(Anhydrite) به دست آوردند. گچ ساختمانی، با استفاده از فناوری سنتی ساخته شد. انیدریت نیز براساس فناوری سنتی مربوط به این نوع مواد گچی ساخته شد. برای تولید گچ مقاوم، وسیله‌ای موسوم به “اتوکلاو”(Autoclave) مورد استفاده قرار گرفت.

به گفته پژوهشگران، یکی از مزایای تولید مواد گچی از کلسیم سولفات دی‌هیدرات مصنوعی، این است که گچ مصنوعی بلافاصله به شکل یک پودر به دست می‌آید. در تولید سنتی پودر گچ، گچ باید برای رسیدن به حالت مطلوب خرد شود که به میزان قابل توجهی از برق نیاز دارد. بنابراین، روش جدید پژوهشگران برای تولید چسب مبتنی بر گچ مصنوعی می‌تواند هزینه‌های تولید را به واسطه ساده‌سازی فناوری تولید پایین بیاورد و در عین حال، الزامات مورد نیاز را کاهش دهد.

گچ مصنوعی به دست آمده از ضایعات سولفوریک اسید و سنگ آهک می‌تواند به طور کامل جایگزین چسب طبیعی مورد نیاز برای تولید چسب‌های طبیعی در کشورهایی باشد که رسوبات سنگ گچ را ندارند.

این پژوهش، در مجله “Journal of Industrial and Engineering Chemistry” به چاپ رسید.

ادامه مطلب

اقتصادی

ادامه روند صعودی در بورس

منتشر شده

در

توسط

ادامه روند صعودی در بورس

روند صعودی بازار سرمایه امروز هم ادامه یافت و شاخص کل بورس بیش از ۸۰۰۰ واحد افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، شاخص کل بورس در معاملات امروز بازار سرمایه با ۸۷۸۶ واحد افزایش به رقم یک میلیون و ۳۶۰ هزار  واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم وزن ۱۱۶۹ واحد افزایش یافت و رقم ۴۰۲ هزار و ۸۹ واحد را ثبت کرد.

معامله گران این بازار ۷۹۰ هزار معامله به ارزش ۵۵ هزار و ۲۰۹ میلیارد ریال انجام دادند.

توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، صنایع پتروشیمی  خلیج فارس، پتروشیمی فارس، سرمایه گذاری غدیر، مخابرات ایران و بانک پارسیان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس نیز ۱۶۳ واحد افزایش یافت و رقم ۱۹ هزار و ۹۵۰ واحد را ثبت کرد.

معامله گران این بازار ۳۶۸  هزار معامله به ارزش ۲۳ هزار و ۶۸۱ میلیارد ریال انجام دادند.

بیمه پاسارگاد، پلمیر آریاساسول، شرکت آهن و فولاد ارفع، فرابورس ایران و گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.

ادامه مطلب

اقتصادی

خانه در کدام مناطق تهران ارزان شد؟

منتشر شده

در

توسط

خانه در کدام مناطق تهران ارزان شد؟

درحالیکه تازه‌ترین آمار بانک مرکزی حکایت از افزایش قیمت مسکن در تهران و عبور آن از متری ۳۰ میلیون تومان طی چهارمین ماه سال جاری دارد، بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشترین و کمترین متوسط قیمت هر متر خانه متعلق به مناطق ۱و ۱۸ بوده است که مناطق ۵ و ۱۹ نیز به ترتیب بیشترین و کمترین تعداد معاملات در این ماه را داشته‌اند.

به گزارش ایسنا، براساس آخرین آمارها متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران طی تیر ماه به ۳۰ میلیون و ۴۴ هزار تومان رسیده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ۱.۳ و ۴۳.۷ درصد افزایش یافته است.

همچنین، تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۵.۱ هزار فقره بوده که در مقایسه با ماه قبل ۰.۶ کاهش داشته است.

در این بین، بررسی جزئیات متوسط قیمت هر متر خانه و تعداد معاملات انجام شده در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران نشان می‌دهد که بیشترین قیمت هر متر خانه ۶۲ میلیون و ۳۱ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۱۳ میلیون و ۴۴۲ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است.

همچنین، در سومین ماه سال در مناطق ۱ و ۱۸ تهران به ترتیب معادل ۲۹۴ و ۱۲۲ فقره خانه معامله شده است.

از سوی دیگر، متوسط قیمت هر متر خانه در مناطق ۲، ۳، ۴ و ۵ تهران به ترتیب معادل ۴۷ میلیون و ۳۷۴ هزار و ۶۰۰ تومان، ۵۸ میلیون و ۶۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان، ۳۰ میلیون و ۷۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان و ۳۷ میلیون و ۷۹۳ هزار و ۷۰۰ تومان است.

تعداد معاملات انجام شده در هر یک از مناطق بالا نیز به ترتیب معادل ۴۸۷، ۱۹۵، ۳۶۱ و ۷۳۱ فقره است.

همچنین، در مناطق ۶، ۷، ۸ و ۹ تهران نیز هر متر خانه به ترتیب معادل ۴۵ میلیون و ۸۳۳ هزار و ۷۰۰ تومان، ۲۹ میلیون و ۲۹ هزار و ۹۰۰ تومان، ۲۷ میلیون و ۸۰۵ هزار و ۳۰۰ تومان و ۲۰ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می‌شود که در هر یک از این مناطق طی چهارمین ماه سال به میزان ۱۸۵، ۲۸۵، ۲۵۲ و ۱۰۸ فقره خانه معامله شده است.

علاوه براین، هر متر خانه در مناطق ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۱۳ شهر تهران به قیمت ۲۰ میلیون و ۸۴ هزار و ۸۰۰ تومان، ۲۰ میلیون و ۵۴۴ هزار تومان، ۱۸ میلیون و ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان و ۲۷ میلیون و ۸۷۴ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته شده که در هر یک از آن‌ها به تعداد ۵۲۵، ۲۳۹، ۱۴۱ و ۱۳۹ فقره خانه معامله شده است.

در کدام منطقه تهران معامله مسکن بیشتر شد؟ 

طبق اعلام بانک مرکزی، در تیرماه سال جاری متوسط قیمت هر متر مسکن در مناطق ۱۴، ۱۵، ۱۶ و ۱۷ تهران به ترتیب معادل ۲۱ میلیون و ۸۹۰ هزار و ۹۰۰ تومان، ۱۵ میلیون و ۹۴۶ هزار و ۱۰۰ تومان، ۱۶ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان، ۱۵ میلیون و ۳۰۲ هزار و ۳۰۰ تومان بوده که در این مدت در هر یک از این مناطق ۳۰۲، ۲۵۱، ۸۰ و ۱۱۳ فقره خانه معامله شده است.

از سوی دیگر، طی چهارمین ماه سال جاری در مناطق ۱۹، ۲۰، ۲۱ و ۲۲ تهران قیمت هر متر خانه به ترتیب به ۱۵ میلیون و ۷۷۶ هزار تومان، ۱۵ میلیون و ۷۴۲ هزار و ۷۰۰ تومان، ۲۱ میلیون و ۸۰۴ هزار و ۲۰۰ تومان، ۲۶ میلیون و ۴۸۹ هزار و ۶۰۰  تومان رسیده که در هر یک از این مناطق نیز ۴۴، ۵۳، ۹۶ و ۶۸ فقره مسکن معامله شده است.

بنابراین، در چهارمین ماه سالجاری بیشترین و کمترین متوسط قیمت هر متر خانه متعلق به مناطق ۱و ۱۸ بوده است که مناطق ۵ و ۱۹ نیز به ترتیب بیشترین و کمترین تعداد معاملات در این ماه را داشته‌اند.

گران‌ترین خانه در کدام مناطق تهران قرار دارد؟ 

البته بررسی تفاوت متوسط قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران در تیر ماه نسبت به خرداد سال جاری بیانگر این است که معادل ۱۴ منطقه از تهران با افزایش قیمت مسکن در ماه موردنظر مواجه شده‌اند که در این بین، به ترتیب مناطق ۶، ۲۲ و ۲ بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند.

علاوه براین، مسکن در تیر ماه سال جاری در مناطق ۱، ۸، ۱۱، ۱۲، ۱۵، ۱۷، ۱۹و ۲۱ تهران نسبت به خرداد ماه کاهش قیمت داشته که منطقه ۱ تهران با بیش از چهار میلیون تومان کاهش بیشترین کاهش قیمت را در این ماه تجربه کرده است.

از سوی دیگر، تعداد معاملات مسکن در تیر ماه سالجاری نسبت به خرداد ماه در ۱۲ منطقه از تهران کاهش پیدا کرده است که این مناطق شامل منطقه ۴، ۷، ۸، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۲۰، ۲۱ و ۲۲ می‌شود.

 

ادامه مطلب

برترین ها