با ما همراه باشید

اخبار 12

چرا واکسن بخش خصوصی هیچوقت به کشور نرسید؟

منتشر شده

در

چرا واکسن بخش خصوصی هیچوقت به کشور نرسید؟

در شرایطی که پیش از این فعالان بخش خصوصی در چند نوبت از نهایی شدن فرایند خرید و واردات واکسن به کشور خبر داده بودند، هنوز هیچ واکسنی از این طریق به کشور نرسیده و رییس اتحادیه واردکنندگان دارو چرایی آن را توضیح می‌دهد.

به گزارش ایسنا، ناصر ریاحی پیش از این در روزهای ابتدایی خرداد از نهایی شدن خرید یک میلیون دوز واکسن آسترازنکا و سپس سه میلیون سینوفارم خبر داده بود که بخش خصوصی توانسته مجوز لازم برای آن را از سازمان غذا و دارو دریافت کند.

ریاحی پس از آن نیز اعلام کرد که بخش خصوصی واردات واکسن از هند و چین را همچنان دنبال می‌کند و به محض نهایی شدن فرایند دریافت مجوز و تخصیص ارز، این واکسن‌ها به ایران خواهند رسید. با این وجود به نظر می‌رسد همچنان در حوزه اجرا مشکلاتی باقی مانده است.

او در گفت و گو با ایسنا، در این رابطه توضیح داد: با توجه به این که در سال ۲۰۲۰، بسیاری از کشورهای جهان به دنبال نهایی کردن فرایند تولید و خرید واکسن بودند، سرمایه گذاری‌های گسترده‌ای در این زمینه انجام شد و از این رو وقتی در سال ۲۰۲۱، تولید تعدادی از واکسن‌ها نهایی شد، عملا بخش مهمی از این واکسن‌ها از قبل پیش خرید شده بودند و کشور مصرف کننده آنها مشخص بود.

عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه امروز واکسن‌های در دسترس در بازارهای جهانی چند حالت خاص دارند، بیان کرد: واکسن‌هایی که در سال جاری میلادی تولید می‌شوند، برای خریدارانی است که از پیش آنها را در سبد خود قرار داده‌اند یا برنامه جهانی کواکس در سازمان بهداشت جهانی آن را خرید کرده است. از این رو واکسن‌هایی می‌تواند از سوی بخش خصوصی خریداری شود که در این قاعده قرار ندارند.

ریاحی تشریح کرد: بخشی از این واکسن‌ها امکان استفاده به موقع در کشور مقصد را ندارند که این موضوع می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله تقاضای پایین برای دریافت واکسن یا محدود بودن امکانات تلقیح باشد، از این رو سازنده باید تولیدات فعلی خود را به مشتری دیگری بفروشد تا پس از آن برای خریدار ابتدایی راهکاری دیگر پیدا شود. بخشی از واکسن‌ها را نیز برخی شرکت‌های واسطه خریداری کرده و به فروش می‌رسانند. از این رو چه بخش خصوصی و چه دولت در صورتی که بخواهد واکسنی خارج از برنامه تهیه کند باید به دنبال این بازار باشد.

وی با تاکید بر این موضوع که در فرایند خرید واکسن، تاریخ انقضا اهمیت فراوانی دارد، اظهار کرد: با توجه به محدود بودن زمان، ما برای نهایی کردن خرید یک واکسن بین پنج تا ۱۰ روز زمان داریم و اگر در همین مدت کوتاه امکان نهایی شدن فرایند خرید و تخصیص ارز انجام نشود، این واکسن‌ها را به مشتریان دیگری خواهند فروخت. از این رو دلیل اصلی اینکه تاکنون واکسن‌های بخش خصوصی به کشور نرسیده، نهایی نشدن قرارداد خرید واکسن در همین روزهای محدود است.

رییس اتحادیه واردکنندگان دارو با بیان اینکه متاسفانه در ایران فرایند نهایی کردن مجوز خرید بسیار طولانی است، گفت: این موضوع ربطی به وزارت بهداشت یا اشخاص ندارد و مشکل بروکراسی است که تمام اقتصاد ایران با آن مواجه است. برای عبور از این محدودیت‌ها باید واردکننده بخش خصوصی خود مستقلا پول واکسن را داده و سپس به دنبال تسویه حساب باشد که بسیار پرریسک است.

ریاحی افزود: کوچک‌ترین محموله واکسن قابل خریداری ۵۰۰ هزار دوز است که قیمت آن حدود پنج میلیون دلار تخمین زده می‌شود. اینکه توقع داشته باشیم شرکت بخش خصوصی این واکسن را با پول خود بخرد و سپس انتظار داشته باشد که فرایند تخصیص ارز صورت گرفته و کالا از گمرک در زمان محدود موجود ترخیص شود، قدری دشوار خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه حمایت از تولید واکسن در داخل کشور باید با قدرت ادامه یابد، خاطر نشان کرد: واکسن یک محصول استراتژیک است که چه در حوزه کرونا و چه در رابطه با دیگر بیماری‌ها داخلی شدن تولید آن اهمیت فراوانی خواهد داشت و خوشبختانه مقدمات بسیار خوبی در کشور فراهم شده است اما تا زمان تامین تمام نیازها، در رابطه با کرونا، باید اولویت حفظ جان مردم باشد و در این زمینه باید از تمام ظرفیت‌ها برای واردات یا تولید واکسن استفاده شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 12

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

منتشر شده

در

توسط

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

ایسنا/اردبیل فرماندار اردبیل گفت: در شهرستان اردبیل تاکنون بیش از ۷۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در بین گروه‌های سنی اعلام شده و بیماران خاص تزریق شده است.

مسعود امامی یگانه ۲۸ تیر در مراسم افتتاح چهارمین مرکز تجمیعی واکسیناسیون در اردبیل اظهار کرد: از همکاری سپاه، آموزش و پرورش و مرکز بهداشت در راه‌اندازی این مرکز تجمیعی قدردانی می‌کنیم چرا که در حال حاضر چهار مرکز تجمیعی تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل عهده‌دار هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر این مراکز تجمیعی در ۱۱ مرکز جامع بهداشتی شهری و ۱۳ مرکز جامع بهداشت روستایی عملیات واکسیناسیون برای گروه‌های سنی مختلف در حال انجام است.

فرماندار اردبیل متوسط تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل ۷۹ درصد و بالاتر از میانگین استانی اعلام کرد و گفت: تلاش بر این است تا تزریق واکسن در مراکز جامع بهداشتی و تجمیعی ادامه پیدا کند تا گروه‌های بیشتری به مرحله ایمن‌سازی برسند.

امامی یگانه افزود: نوبت‌دهی در مراکز تزریق برای جلوگیری از تجمع بیش از حد به صورت سامانه انجام می‌شود که گروه‌های سنی اعلام شده ۶۰ سال به بالا می‌توانند با مراجعه به سامانه سلامت ثبت‌نام کرده تا روزانه با ثبت‌نام یک‌هزار و ۷۰۰ نفر عملیات واکسیناسیون به خوبی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ‌در شهرستان اردبیل با تزریق واکسن ایرانی و همچنین برای گروه‌های سنی ۶۰ تا ۷۰ سال کار اجرایی و عملیاتی در این حوزه شروع شده و تلاشمان بر این است تا با گسترش این اقدامات جلوی آسیب‌ها در پیک پنجم کرونا نیز گرفته شود.

در حال حاضر شهرستان اردبیل در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد به طوری که تعداد بیماران بستری که اغلب در شهرستان اردبیل، مشگین‌ و پارس‌آباد است به بیش از ۲۸۸ بیمار بستری کرونایی رسیده که حال عمومی ۶۰ بیمار کرونایی بدحال و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

منتشر شده

در

توسط

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

طبق برنامه زمان‌بندی، سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه زمانبندی اعلام شده پس از برگزاری جلسه با کارشناسان مسئول دانشگاه‌ها و معرفی فرآیند اجرایی ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا نهم مرداد ماه فرصت دارند تا مستندات مورد درخواست در راهنمای ارزشیابی را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ارسال کنند. پس از آن تا ۱۵ مرداد ماه مستندات بررسی خواهد شد.

سامانه ارزشیابی تحقیقات و فناوری (RTES) ۱۶ مرداد ماه برای مشاهده نتایج ارزشیابی در دسترس خواهد بود. پس از بررسی اعتراضات احتمالی، در نهایت سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام خواهد شد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با راه اندازی سامانه (RTES) در ابتدای تیر ماه، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی را ابلاغ کرد و در یک نشست مشترک که با حضور مدیران ستادی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، جزئیات و تغییرات اعمال شده نیز تشریح شد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با رویکرد بازآرایی و بازسازماندهی، متناسب با فرآیندهای بهینه و کارا و در عین ایجاد دسترسی و شفافیت در بستر سامانه برخط توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بازبینی و تدوین شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

منتشر شده

در

توسط

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

ژنرال دیوید پترائوس، یکی از فرماندهای نظامی سابق آمریکا در افغانستان گفت، وضعیت در این کشور جنگ‌زده حتی پیش از تکمیل خروج نظامیان ایالات متحده از آن، در حال فروپاشی است.

به گزارش ایسنا، ژنرال پترائوس در مصاححبه با برنامه جی.پی.اس فرید زکریا در شبکه خبری سی.ان.ان گفت: وضعیت میدانی هر هفته وخیم‌تر میشود.

اوایل امسال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند و به تازگی هم تاریخ نهایی خروج را زودتر کرده است. تلاش های بایدن برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا در تاریخ، موافقان و مخالفانی داشته است.

ژنرال پترائوس که سالها در افغانستان خدمت کرد، گفت: میترسم به عقب نگاه کنیم و از تصمیم به خروجمان متاسف شویم. متاسفانه ممکن است ما زودتر از آنچه فکرش را میکردم و بعد از آنکه تصمیم خروج اعلام شد بیان کردم، متاسف شویم.

پترائوس که سال ۲۰۱۱ از ارتش بازنشسته شد تا مدیر سیا شود، افزود: علاوه بر این، فکر میکنم ما همچنین به عقب نگاه خواهیم کرد و بابت این خروج عجولانه پشیمان شویم.

فرید زکریا در بخشی از سوالاتش اینطور گفت که نیروهای افغان از اینکه بیشتر کار مبارزه با طالبان را بر عهده آمریکا بگذارند، خشنودند اما پترائوس این ایده را رد کرد. این ژنرال آمریکایی گفت: اگر نیروهای امنیت ملی افغانستان می جنگیدند نیروهایش را در حجم وسیعی از دست میداد. وضعیت هنوز هم همانطور است. مشکل اکنون این است که آنها اطمینان ندارند که آیا کسی برای نجات می آید یا خیر و همین موضوع، تردید زیادی را وارد میدان نبرد میکند.

مجری سی.ان.ان همچنین به دلایل ناامیدی آمریکا از جنگ در افغانستان از جمله ناتوانایی در ورود به پایگاه های طالبان در پاکستان اشاره کرد. این ژنرال بازنشسته با این مساله موافق بود اما گفت خروج نظامیان آمریکایی قرار نیست پایانی بر جنگ در آنجا باشد.

ژنرال پترائوس تاکید کرد: هیچکس بیش از کسانی که واقعا در افغانستان حضور داشته‌اند، دلشان نمی‌خواهد این جنگ‌های بی‌پایان به پایان برسند. اما ما در حال پایان دادن به این جنگ نیستیم. ما در حال خاتمه دادن به مداخله آمریکا در آن هستیم. متاسفانه آنچه اکنون میبینم، طلوع یک جنگ داخلی وحشیانه است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها