با ما همراه باشید

اخبار 20

چرا کشاورزان از بیمه محصولات کشاورزی استقبال نمی‌کنند؟

منتشر شده

در

چرا کشاورزان از بیمه محصولات کشاورزی استقبال نمی‌کنند؟

ایسنا/قزوین با وقوع حوادث و بلایای طبیعی، خشکسالی و سرمازدگی شاهد ازبین‌رفتن محصولات کشاورزی بوده و هستیم و در این سال‌ها به دلیل تغییر اقلیم، سرمازدگی باغات نمود بیشتری داشته است.

بیمه محصولات کشاورزی به‌عنوان یک راهکار برای مقابله با بلایای طبیعی، خشکسالی، تغییر اقلیم و آنچه محصولات کشاورزی را تهدید می‌کند و در نتیجه برای کاهش خسارت کشاورزان موردتوجه و تأکید قرار گرفته است؛ اما مشاهده می‌شود که کشاورزان از این بیمه استقبال نمی‌کنند.

قدرت‌الله مهدیخانی، مدیرکل مدیریت بحران استان در این خصوص به ایسنا می‌گوید: سالیانه بالغ بر ۳۵۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات مدیریت بحران در اختیار صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار می‌گیرد ولی مشکل این است که کشاورزان از بیمه استقبال نمی‌کنند در حالی که باید بیمه را جدی بگیرند. البته باید بگوییم که اعتبارات صندوق بیمه کشاورزی نیز از اعتبارات سازمان مدیریت بحران است.

وی اضافه می‌کند: رویکرد صندوق تغییر کرده و حمایتی است، برای همین منظور جلسات متعددی با نمایندگان کشاورزان و صندوق به‌صورت مستمر و ماهیانه برقرار می‌شود. کشاورزان و دامداران می‌توانند با ارقام پایین باغات مثمر و احشام خود را بیمه کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استان متذکر می‌شود: انتظار داریم کشاورزان به بیمه توجه کنند چون احتمال می‌رود در آینده سیاست دولت برای پرداخت خسارت تنها منوط به بیمه باشد لذا کشاورزان باید از ظرفیت صندوق بیمه استفاده کنند. حوادث اتفاق می‌افتد و طبیعت کار خود را می‌کنددر این میان ما هستیم که باید آماده باشیم.

عدم کارشناسی دقیق برآورد خسارت باغات

محمدی، بخشدار الموت شرقی با اشاره به عدم استقبال کشاورزان از بیمه کشاورزی به ایسنا می‌گوید: حدود ۱۵ سال پیش در منطقه الموت برای بیمه درختان گردو مردم استقبال خوبی نشان دادند ولی بیمه در سال‌های بعد دقیق کارشناسی نکرد؛ معمولاً ارزیابان رقمی را به‌صورت میانگین در نظر می‌گرفتند و سال بعد مبلغ ناچیزی پرداخت می‌کردند که همین امر باعث شد مردم از بیمه استقبال نکنند. باید بگوییم که کارشناسی دقیق نیست و اطلاع‌رسانی دقیقی نیز در حوزه بیمه صورت نگرفته است.

به گزارش ایسنا، کشاورزان معترض هستند چراکه کارشناسان به‌جای اینکه تک‌تک باغات یک روستا را بازدید کنند به باغ حاشیه جاده اکتفا کرده و آن را ملاک عمل قرار می‌دهند درصورتی‌که ارقام محصولات کشاورزی با یکدیگر متفاوت هستند، برخی زودگل و برخی دیرگل هستند و همین امر مشخصا در موضوعی مانند سرمازدگی نقش مهمی دارد.

بر اساس گزارش ایسنا، مهدیخانی از عدم استقبال کشاورزان از بیمه کشاورزی سخن می‌گوید در حالی که مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان قزوین این موضوع را نمی‌پذیرد.

عدم استقبال کشاورزان از بیمه را قبول ندارم

محمد طهرانی‌ها، مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان قزوین در پاسخ به ایسنا می‌گوید: استقبال از بیمه محصولات کشاورزی خوب است و من عدم استقبال کشاورزان از بیمه را نمی‌پذیرم، سالانه ۳۵ هزار فقره بیمه‌نامه در صندوق صادر می‌شود مسلماً بین آنان تعدادی افراد اعتراض به حق یا ناحق دارند؛ اینکه همه را با یک نگاه ببینیم این‌گونه نیست، آنانی هم که خسارت خود را دریافت می‌کنند متشکر هستند.

وی اضافه می‌کند: استخرهای پرورش ماهی در الموت بیمه کردند و کسی که ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حق بیمه پرداخت کرده بود ۱۶۰ میلیون تومان غرامت گرفت.

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان قزوین اشاره می‌کند: خسارت محصول گردو را در برخی از مناطق استان ۱۰۰ درصدی پرداخت کردیم چون قانونی داریم اگر خسارت به مرز ۷۰ درصد برسد آن خسارت ۱۰۰ درصد تلقی کنیم البته ۳۰ درصد را صندوق بیمه از جیب پرداخت می‌کند.

وی توضیح می‌دهد: امسال در تمام کشور خسارت خشکسالی را داشتیم و خسارت تمام بیمه‌شدگان را پرداخت کردیم، بیش از ۸۰ درصد بیمه‌شدگان گندم دیم خسارت ۱۰۰ درصدی برای خشکسالی گرفتند و حتی برای گندم آبی نیز برای بهره‌بردارانی که محل تأمین آب آنان از محل شبکه تحت پوشش آبیاری استان بود خسارت پرداخت کردیم، البته این خسارت به کسانی که در بیمه‌نامه‌شان محل تأمین آب از کانال‌های طرح آبیاری دشت قزوین ذکر شده بود پرداخت شد.

نگاه منفعت‌طلبانه نداریم

طهرانی‌ها یادآور می‌شود: مردم مطمئن باشند نگاه منفعت‌طلبانه نداریم و معتقدیم صندوق بیمه کشاورزی تنها ابزار حمایتی از کشاورز در مقابل خطرات احتمالی است و تمام ابزار حمایت دولت از کشاورز بیمه است، بنابراین تنگ‌نظری نداریم بلکه خسارت را در چهارچوب خودش بررسی می‌کنیم.

وی تأکید می‌کند: کشاورزان اغلب بیمه با گزینه پایین را انتخاب کردند و تمام خطراتی که اتفاق می‌افتد تحت پوشش بیمه‌نامه انتخابی آنان نیست بنابراین کشاورزان فکر می‌کنند بیمه کردند باید تمام خسارت را بگیرند، درصورتی که بیمه چند گزینه دارد و برخی کشاورزان حداقل گزینه و ضعیف‌ترین بیمه را انتخاب می‌کنند. کشاورزان دقت داشته باشند برای اینکه گله‌مندی پیش نیاید کامل‌ترین و بهترین گزینه را انتخاب کنند مسلماً هرچقدر پول بدهیم همان قدر آش می‌خوریم.

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان قزوین خاطرنشان می‌کند: گاهی ممکن است نظر کارشناس و کشاورز مغایرت داشته باشد در این صورت، بخشی برای پاسخگویی به شکایات کشاورزان وجود دارد و بررسی مجدد انجام می‌دهیم و اگر حق با کشاورز باشد نظر خود را تغییر می‌دهیم. صرفاً نگاه منفی به مقوله بیمه کشاورزی سیاه‌نمایی است.

تعداد ارزیابان بیمه قابل‌قبول است

وی اعلام می‌کند: در فروش بیمه‌نامه حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر در سطوح مختلف کارگذار، بیمه‌گر و بازاریاب فعالیت دارند، در بخش ارزیابی خسارت حدود ۳۰ نفر در زراعت و باغ و دام و طیور فعال هستند؛ اگر تعداد ارزیابان کم باشد نمی‌گذاریم در استان کاستی به وجود آید و سعی کردیم چیزی از نظر ما دور نماند؛ باتوجه‌به سطح استان تعداد ارزیابان قابل‌قبول است و اگر کمبودی باشد با ابزارهای کمکی مانند استفاده از نیروهای بومی در منطقه خسارت‌ها را بررسی کنیم.

طهرانی‌ها تصریح می‌کند: برای هر محصول تعدد گزینه داریم و تعرفه‌ها به نفع کشاورزان بازنگری شده است؛ سال گذشته حدود ۶۵ میلیارد تومان خسارت داشتیم در زراعت ۲۰ میلیارد تومان و به باغات ۴۵ میلیارد تومان خسارت وارد شد.

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان قزوین در پایان سخنانش می‌گوید: در سال گذشته بسیاری از سطوح اقتصادی زراعت و باغ استان تحت پوشش بیمه قرار گرفت ولی در بخش دام دستگاه‌های متولی ضعیف عمل کردند و با همراهی مسئولان مربوطه در سال جدید تعداد بیمه‌گذار در این بخش افزایش پیدا خواهد کرد.

عباس زارعی یکی از باغداران الموت غربی به ایسنا می‌گوید: در روستای عباسک الموت غربی اولین کسی هستم که بیمه را پیگیری کردم، آن را به اهالی پیشنهاد دادم ولی اهالی گفتند شما بیمه گرفتید که می‌گویید محصول و باغ را بیمه کنیم. پنج سال قبل اولین‌بار بیمه کردم سه میلیون تومان حق‌بیمه پرداخت کردم و یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خسارت دادند البته باید بگویم که پرداخت خسارات با تأخیر هشت‌ماهه به‌حساب کشاورز واریز می‌شود.

ایرج عبدلی، کارشناس جهاد کشاورزی رازمیان نیز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار می‌کند: یکی از عواملی که مانع توسعه بیمه می‌شود دهیاران و بخشداران هستند، دهیاران همکاری لازم را با جهاد کشاورزی و مروجان ندارند و اهالی روستاها نیز دنباله‌رو آنان هستند.

صندوق کشاورزی پول را بیمه می‌کند نه محصول را

زارعی تشریح می‌کند: صندوق بیمه محصولات کشاورزی در حقیقت پول را بیمه می‌کند نه محصول را! حدود پنج سال است که باغات گردو، گیلاس و فندق خود را در الموت بیمه می‌کنم، سال ۹۹ حدود ۶ میلیون تومان پول بیمه دادم، در خصوص خسارت به باغ گیلاس گفتند حدود ۴۰ درصد خسارت وارد شده است ولی حدود سه میلیون تومان خسارت اعلام کردند که با عقل منطبق نیست؛ کارشناسان باید برآورد کنند یک هکتار باغ گیلاس چقدر محصول دارد؟ اگر ۴۰ درصد محصول به‌خاطر سرمازدگی از بین رفته باشد چقدر زیان مالی داشته است؛ من از ۶۰ درصد بقیه باغ حدود ۷۰ میلیون تومان عایدی محصول داشتم. بیمه بر چه اساسی می‌گوید ۴۰ درصد خسارت سه میلیون تومان می‌شود، این در حالی است که بیمه‌های کشاورزی نیز طبقه‌بندی دارد و من بیمه متوسط روبه‌بالا را انتخاب کردم.

وی می‌گوید: ارزیابان بیمه، در باغات حضور پیدا نمی‌کنند، در دوران گلدهی با دیدن آثار و زیان‌های باغ به دفتر بیمه زنگ زدم و شماره ارزیاب را دادند اما پس از پیگیری کسی برای رویت خسارت نیامد، موقع برداشت گفتم برای ارزیابی بیایید تا محصولم را برداشت کنم بازهم ارزیاب نیامد.

این کشاورز بیان می‌کند: قاعدتاً هزینه ایاب‌وذهاب باید با بیمه باشد ولی حاضریم هزینه را پرداخت کنیم تا ارزیابان در باغات حضور پیدا کنند؛ ارزیابی بخشی از شغل بیمه و وظایف صندوق است.

زارعی اظهار می‌کند: الموت چند اقلیم دارد و آب‌وهوای مناطق مختلف آن متفاوت است اما ارزیاب سر گردنه می‌آید و اگر یک باغ آفت داشته باشد آن را به کل الموت تعمیم می‌دهد درحالی‌که باید باغی که در سامانه مشخص است را ارزیابی کند.

عبدلی نیز خاطرنشان می‌کند: ارزیاب بیمه منطقه بررسی می‌کند اگر کل منطقه شامل خسارت سرمازدگی شده باشد دیگر از تک‌تک باغات بازدید نخواهد کرد اما اکثراً اوقات به بازدید باغات رفتند، برای امسال ارزیابان از ما گزارش گرفتند و همه باغات فندق و گردو را خسارت زدند البته خسارت باغات گیلاس منطقه‌ای بود.

عدم آگاهی کشاورزان از بیمه باعث بروز مشکل می‌شود

کارشناس جهاد کشاورزی رازمیان در ادامه بیان می‌کند: منکر برخی نواقص کوچک نیستیم اما اغلب، عدم آگاهی کشاورزان و دامداران از بیمه باعث بروز مشکل می‌شود. برای ترویج بیمه محصولات کشاورزی از ظرفیت ترویج جهاد کشاورزی استفاده می‌شود. تا قبل از سال ۹۹ کل سطح بیمه شده فندق در الموت ۱۰۰۰متر بود که با ترویج صورت‌گرفته این میزان در سال ۹۹ به ۷۰ هکتار رسید.

یکی از باغداران می‌گوید: باغی که محصولش ۱۰۰ میلیون ارزش دارد ۵۰ میلیون خسارت داده نمی‌شود و حق بیمه کمی در نظر می‌گیرند. با یک میلیون یک هکتار باغ را بیمه می‌کنند ارزش محصول ۵۰ میلیون است اما در نهایت بر اساس حق بیمه ۱۲ میلیون خسارت پرداخت می‌شود.

به گزارش ایسنا، تعداد ارزیابان کم است؛ برای منطقه الموت تنها یک ارزیاب خسارت بیمه وجود دارد. سهم بیمه و خسارت هم پایین است.

دریافت گزارشاتی مبنی بر عدم ارزیابی

مهدیخانی اعلام می‌کند: ما هم گزارشاتی داشتیم که ارزیابی تمام باغات انجام نمی‌شود بر همین اساس نیمه اول امسال صورت‌جلسه کردیم تا تشکل‌ها در ارزیابی‌های صندوق بیمه محصولات کشاورزی حضور داشته باشند. مقرر شده است به‌دلیل کمبود ارزیاب صندوق بیمه کشاورزی برای ارزیابی‌ها از ظرفیت افراد بومی فعال استفاده کند.

به گزارش ایسنا، بیمه کردن محصولات یکی از اصول مهم اقتصاد کشاورزی است که در دنیا بدان توجه ویژه‌ای می‌کنند، کشاورزان به دلیل عدم حضور ارزیاب صندوق بیمه کشاورزی و در نهایت ارزیابی نشدن باغات، بی اعتماد شده و از بیمه کردن باغات و دام‌ها خودداری می‌کنند که همین غفلت می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد. همت مسئولین برای رفع این مشکل می‌تواند موجب تشویق و ترغیب کشاورزان برای بیمه کردن محصولات شود.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 20

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

منتشر شده

در

توسط

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت، رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است، جزئیات نقش گمرک در مقابله با کرونا و تحقق جهش تولید در سال جاری را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در نشست “هم اندیشی پیرامون اقدامات گمرک ایران در مقابله با کرونا” و برنامه‌های گمرک در سال جهش تولید اظهار کرد: گمرک در جایگاه مرزبان اقتصادی کشور، در صادرات غیرنفتی به عنوان موتور رشد اقتصادی و همچنین در تسهیل واردات کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه که حدود ۸۵ درصد واردات کشور را شامل شده و سهم مهمی در فرآیند تولید کشور دارد، نقش ویژه‌ای در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

وزیر اقتصاد در این نشست که معاون اول رئیس جمهور در محل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، با بیان اینکه حداقل کردن کنترل‌های مزاحم و بکارگیری کنترل‌های غیر مزاحم و هوشمند، سیاستی است که در گمرک دنبال می‌شود، گفت: نمونه آن استفاده از RFID  به صورت الکترونیکی است.

وی افزود: پیگیری این سیاست سبب تسریع و تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور شده است و نمونه آن ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت است که رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، این مقام مسئول خاطرنشان کرد: علاوه بر این، گمرک با پیگیری این سیاست، نقش برجسته‌ای در کشفیات و مبارزه با قاچاق کالا و همچنین بهبود محیط کسب و کار ایفا کرده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

منتشر شده

در

توسط

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

رییس قوه قضاییه با مراجع عظام قم و اصفهان در تماس های تلفنی سال جدید و فرارسیدن اعیاد شعبانیه را تبریک گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از  مرکز رسانه قوه قضاییه؛ آیت‌الله رییسی صبح امروز در تماس‌های تلفنی جداگانه با حضرات آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، علوی گرگانی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی، جعفر سبحانی و مظاهری سال جدید و اعیاد شعبانیه بویژه فرا رسیدن سالروز ولادت بقیه‌الله‌الاعظم (عج) را به ایشان تبریک گفت.

رییس قوه قضاییه در تماس‌های مورد اشاره گزارشی کوتاه از اهم اقدامات و عملکرد دستگاه قضایی در سال ۱۳۹۸ و اقدامات این قوه از مقطع شیوع بیماری منحوس کرونا را به استحضار مراجع عظام رساند.

بنابر این گزارش، در این تماس‌ها، مراجع بزرگوار تقلید ضمن تبریک متقابل، از اقدامات انجام شده دستگاه قضایی در سال گذشته و در ارتباط با بیماری کرونا تقدیر و تشکر نموده و آن را مایه امید و دلگرمی مردم دانستند.

همچنین، حضرات آیات برای موفقیت بیش از پیش رییس قوه قضاییه و سایر مسئولان نظام قضایی کشور دعا کردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو

منتشر شده

در

توسط

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس مدیر کل منابع طبیعی استان فارس گفت: بارندگی‌های اخیر موجب آبگیری ۹۹۴ آبخوان و آبخیز در ۲۱ شهرستان فارس شده است.

منصور منتصری با بیان اینکه بخش زیادی از پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری فارس با اعتبارات صندوق توسعه ملی احداث شده است، میانگین بارشهای سال آبی جاری را خوب توصیف و خاطرنشان کرد: این بارش‌ها موجب آبگیری کامل پروژه‌های آبخیز و آبخوانداری ۲۱ شهرستان استان فارس شده است.

منتصری ادامه داد: با توجه به میزان ورودی و نفوذ آب انجام شده توسط این بندها و سازه های آبخیزداری، تخمین زده می شود که چیزی نزدیک به ۴۲ میلیون  مترمکعب آب حاصل از سیلاب ها ذخیره شود که این میزان آبگیری نقش بسزایی در بهبود و تغذیه سفره های آب زیر زمینی استان ایفا خواهد کرد.

این مقام مسئول بشترین حجم آبگیری را به ترتیب مربوط به شهرستان‌های مهر، فسا، جهرم و لارستان دانست و گفت: خوشبختانه بر اساس بازدیدها و نظارت های انجام شده در زمان بارش‌ها، هیچ گونه خسارتی به این طرحها وارد نشده است.

منتصری کنترل سیل و کاهش خسارات سیلاب، تغذیه آبخوان‌ها و قنوات ، افزایش سطح سفره های آب زیر زمینی ، کاهش حجم رسوب ، جلوگیری از فرسایش خاک و تخریب اراضی کشاورزی را از مزایای این پروژه ها عنوان و اضافه کرد: اجرای این پروژه ها در راستای اهداف عالی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام شده که علاوه بر اهداف فوق الذکر موجب بهبود وضعیت معیشت بهره برداران و ساکنان حوزه های آبخیز نیز خواهد شد.

طرح مدیریت کوچ و کنترل تردد عشایر در فارس

مدیرکل منابع طبیعی فارس همچنین گفت: همزمان با اجرای طرح مدیریت چرا و کنترل ورود و خروج دام به مراتع ییلاقی، تمامی مبادی ورودی و خروجی مراتع استان با استقرار کمپ کنترل کوچ بهاره تحت رصد کامل است.

منتصری با اشاره به تشکیل جلسه ستاد کوچ استان فارس که با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، گفت: در این جلسه مقرر شد دامداران و عشایر کوچ رو استان با رعایت تقویم کوچ بهاره، برنامه زمانبندی حرکت کوچ را تنظیم و به هشدارهای لازم توجه کنند.

وی افزود: دامداران و بهره ‌برداران باید از ورود زود هنگام و خارج از تقویم زمان بندی کوچ به مراتع ییلاقی خودداری نمایند در غیر اینصورت برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.

منتصری با بیان اینکه کوچ زود هنگام موجب تخریب پوشش گیاهی در مراتع ییلاقی خواهد شد، افزود: در حال حاضر اکیپ های کنترل کوچ در ۲۰ نقطه و ایستگاه‌های ثابت و سیار در مبادی و گلوگاه‌های ورودی در ۱۵ شهرستان استان مستقر هستند و از کوچ غیر مجاز دامداران و عشایر در ایل راه ها جلوگیری خواهند کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس افزود: در این راستا تعدادی از دامداران متخلف نیز که اقدام به کوچ زودهنگام کرده و از مراتع قشلاقی به مقصد مراتع ییلاقی استان در حرکت بودند، توسط ماموران منابع طبیعی شناسایی و ضمن توقیف خودروهای حامل دام آنان و پس از اعمال قانون به مبدأ خود بازگردانده شدند.

وی با بیان اینکه ماموران منابع طبیعی به صورت شبانه روزی درکمپ های کنترل کوچ مستقر هستند، گفت: این اقدامات برای کنترل محورهای مواصلاتی و خروجی شهرستان ها و نیز به منظور جلوگیری از کوچ زودهنگام و خارج از فصل دامداران و انتقال دام به مناطق ییلاقی انجام و طی آن از تردد کامیون های حمل دام غیر مجاز ممانعت و دامداران متخلف نیز مورد اعمال قانون قرارخواهند گرفت.

منتصری با تاکید بر توجه دامداران و عشایرکوچ رو به هشدارهای لازم از سوی مسئولان ادارات منابع طبیعی در زمینه رعایت تقویم کوچ بهاره ، از آنان خواست تا در زمان مشخص شده کوچ خودرا آغاز نمایند تا با مشکلات قانونی مواجه نشوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها