با ما همراه باشید

اخبار 5

چرا کودکان بهتر از بزرگسالان زبان می‌آموزند؟

منتشر شده

در

 چرا کودکان بهتر از بزرگسالان زبان می‌آموزند؟

ایسنا/خراسان رضوی کودکان خردسال بسیار سریع‌تر از نوجوانان یا بزرگسالان زبان یاد می‌گیرند و علت این مزیت یادگیری به دلیل تفاوت بین کودکان و بزرگسالان نیست بلکه از تفاوت در نحوه صحبت افراد با کودکان و بزرگسالان ناشی می‌شود.

به نقل از نیوزوایز برای اولین‌بار گروهی از محققان روشی ایجاد کردند تا به‌طور تجربی ارزیابی کنند چگونه والدین از آموخته‌های خود در مورد زبان کودکان، هنگام صحبت با آنان استفاده می‌کنند. این گروه دریافت که والدین از دانش زبان فرزندانشان مدل‌های بسیار دقیقی دارند و از این مدل‌ها استفاده می‌کنند تا زبان خود را با زبان کودکان سازگار کنند.

دانیل یوروفسکی، استادیار روان‌شناسی در دانشگاه کارنیه ملون آمریکا گفت: سال‌هاست که می‌دانیم والدین به‌گونه‌ای متفاوت و با کمک روش‌های مختلف با کودکان صحبت می‌کنند، به‌عنوان‌مثال، گفتار خود را ساده و کلمات را تکرار می‌کنند همچنین صداهای واکه را می‌کشند. این موارد به کودکان کمک می‌کنند تاشروع به یادگیری زبان کنند اما در مورد اینکه آیا والدین نحوه صحبت کردن را زمانی که کودکان در حال اکتساب زبان هستند، تغییر می‌دهند و به آنان زبان ورودی مناسب برای یادگیری موارد بعدی را می‌دهند یا خیر اطلاعاتی نداریم.

بزرگسالان تمایل دارند با کودکان آهسته‌تر و با صدای بلندتر صحبت کنند. همچنین از سخنان اغراق‌آمیز، تکرار و ساختار زبان ساده‌تر استفاده می‌کنند. آنان برای سنجش درک کودک، ارتباط خود را با سوالات شکل می‌دهند. با افزایش سلاست زبان کودک، ساختار جمله و پیچیدگی جمله‌های مورد استفاده توسط بزرگسالان افزایش می‌یابد.

یوروفسکی این موضوع را به پیشرفتی که دانش‌آموز هنگام یادگیری ریاضیات در مدرسه دنبال می‌کند، تشبیه می‌کند. یوروفسکی می‌گوید: دروس مدرسه را با جبر شروع می‌کنید و سپس هندسه را فرا می‌گیرید. مردم با استفاده از همان ساختار با بچه‌ها صحبت می‌کنند بدون اینکه به آن فکر کنند. آنان در حال پیگیری میزان دانش کودک خود از طریق زبان هستند و نحوه صحبت خود را اصلاح می‌کنند تا کودکان آنان را درک کنند.

یوروفسکی و گروه تحقیقاتی وی سعی کردند دریابند به‌طور دقیق مراقب‌ها چگونه تعاملات خود را متناسب با پیشرفت گفتار کودک تنظیم می‌کنند. این گروه یک بازی ایجاد کردند که در آن والدین به فرزندان خود کمک می‌کردند که از بین مجموعه سه جانور، حیوان خاصی را انتخاب کنند؛ بازی که کودکان نوپا (۱۵ تا ۲۳ ماهه) و والدین آنان در زندگی روزمره خود به‌طور معمول بازی می‌کنند. نیمی از حیوانات این بازی، آنهایی بودند که کودکان به‌طورمعمول قبل از دو سالگی در مورد آنها مواردی را فرا گرفته بودند (به‌عنوان‌مثال گربه و گاو) و نیمی دیگر حیواناتی بودند که به‌طور معمول بعدها در مورد آنها آموزش می‌بینند (به‌عنوان‌مثال طاووس و پلنگ).

محققان از ۴۱ زوج کودک و بزرگسال خواستند که این بازی را در محیط طبیعی در آزمایشگاه انجام دهند. آنان تفاوت در نحوه صحبت والدین درباره حیواناتی را که فکر می‌کردند فرزندانشان می‌شناسند در مقایسه با آنچه فکر می‌کردند فرزندانشان نمی‌شناسند را ارزیابی کردند.

یوروفسکی گفت: والدین به‌طور باورنکردنی از زبان کودک خود شناخت دقیق دارند زیرا آنان شاهد رشد و یادگیری کودکان بوده‌اند. این نتایج نشان می‌دهد که والدین از دانش خود در زمینه رشد زبان فرزندان خود برای تنظیم دقیق اطلاعات زبانی که آنان ارائه می‌دهند، استفاده می‌کنند.

محققان دریافتند که مراقب کودک از تکنیک‌های مختلفی برای انتقال حیوان «ناشناخته» به کودک استفاده می‌کند. متداول‌ترین روش، استفاده از توصیف‌کننده‌های اضافی آشنا بود.

یوروفسکی بیان کرد: این رویکرد به ما این امکان را می‌دهد که ایده‌های تجربی ایجاد شده براساس مشاهدات نحوه تعامل کودکان و والدین در خانه را تایید کنیم. ما دریافتیم که والدین نه تنها از آنچه قبل از مطالعه در مورد دانش زبان فرزندان خود اطلاع داشتند، استفاده کردند، بلکه متوجه می‌شدند که اشتباه کرده‌اند (به‌عنوان‌مثال فرزند آنان پلنگ را نمی‌شناخت) به همین دلیل در مرحله بعد شیوه صحبت خود را  در مورد آن حیوان تغییر می‌دادند.

این مطالعه شامل ۳۶ آزمایش تجربی بود که در آن هر حیوان حداقل دو بار در بازی به‌عنوان هدف ظاهر می‌شد.یوروفسکی معتقد است که نتایج این تحقیق ممکن است برای محققانی که در زمینه یادگیری ماشینی فعالیت دارند مفید باشد.

وی افزود: نتایج این تحقیق کمک می‌کند که در مورد چگونگی سیستم‌های یادگیری زبان ماشین فکر کنیم.

در حال حاضر، ما با ارائه تمام داده‌های زبانی که می‌توانیم همه آنها را یکباره در اختیار داشته باشیم، مدل‌های زبانی را آموزش می‌دهیم اما اگر بتوانیم داده‌های مناسب را در زمان مناسب ارائه دهیم و آن را با سطح پیچیدگی هماهنگ نگه داریم، بهتر از قبل عمل می‌کنیم.

نتایج در یک نشریه اینترنتی آنلاین از مجله Psychological Science موجود است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 5

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو

منتشر شده

در

توسط

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو
عکس آرشیوی است

ایسنا/یزد پای درد دل مردم اردکان نشستیم، مردمی که در ثروتمندترین شهر ایران زندگی می‌کنند اما از کمترین سرمایه حیات خود یعنی آب برخوردار هستند.

هرسال با آغاز فصل تابستان و گرمای طاقت فرسا، شهرهای کویری ایران دچار بحران آبی می‌شوند تا جایی که این روزها جیره بندی آب، امان مردم این شهرها  را بریده است. هر چند ایران سالیانی است که با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند اما این وضعیت در شهرهای کویری کشور مانند یزد که با کمبود منابع آبی روبروست، وخیم‌تر است.

این روزها کیفیت آب در برخی از نقاط استان یزد به ویژه شهرستان اردکان به پایین‌ترین میزان ممکن رسیده و راه‌اندازی ایستگاه‌های برداشت آب در سطح شهر، تنها راهکاری بوده که اندکی از سنگینی بار این مشکل بر دوش مردم کاسته است؛ اما مسئله تامل برانگیز اینجاست که امروز مردم شهری که به ثروتمندترین شهر ایران شهره است، با دبه‌های آب در صف ایستگاه‌های برداشت آب ایستاده‌اند.

البته مدتهاست که گلایه‌ و فریاد مردم اردکان سر به آسمان کشیده ولی گویا گوش مسئولان و متولیان امر از این فریادها پر است و در هیاهوی کم آبی، لب‌ و دست فروبسته‌ و سر به لاک خود فرو برده‌اند.

کاهش بارندگی در این منطقه و افزایش مصرف آب در بخش‌های مختلف خصوصاً در حوزه آب شرب، کاهش کیفیت و فشار آب، مردم این شهر صنعتی را از آینده زندگی خود در این شهر ناامید کرده است.

در همین راستا پای حرف‌های مردمان اردکان نشستیم، خلیلی، فتوحی، سروی و … شهروندان اردکانی هستند که وقتی پای حرف‌هایشان می‌نشینیم، از سخنانشان بوی اهتمام‌شان به ترک دیار آبا و اجدادیشان به مشام می‌رسد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

منتشر شده

در

توسط

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی های المپیک چهارشنبه برگزار نمی شود و بجای آن هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از کمیته ملی المپیک، مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰ با شرایط ویژه و به هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

به دلیل شرایط و محدودیت‌های جدید اعمال شده از سوی وزارت بهداشت و در راستای حفظ سلامت اعضای کاروان در مکان و زمان دیگری برگزار خواهد شد.

در راستای قدرشناسی و ایجاد انگیزه در بین ورزشکاران و کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰،  کمیته ملی المپیک در نظر داشت ابتدا مراسم بدرقه را در فضای فرهنگی اراضی عباس آباد برگزار نماید که به دلیل شرایط کرونایی کشور مقرر شد این مراسم بصورت محدود در فضای باز آکادمی ملی المپیک برگزار شود ولی با توجه به شرایط حاد کرونایی و قرارگرفتن شهر تهران در وضعیت قرمز شیوع کرونا و در راستای حفظ سلامتی تمامی اعضای کاروان اعزامی، برگزاری این مراسم لغو و مقرر شد تا به هنگام عزیمت اولین گروه ورزشکاران اعزامی(۲۶تیر ماه) در محل فرودگاه امام خمینی (ره) با همکاری رسانه ملی و کادر سرپرستی کاروان و تیم‌ها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و بسیار محدودتر برگزار  شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

منتشر شده

در

توسط

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

مستند «گنج دره» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کیوان طباطبایی صمیمی و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا (ترکیه) راه یافت.

به گزارش ایسنا، چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ اکتبر(۲۸ مهر ماه تا ۴ آبان) در شهر ازمیر ترکیه برگزار می‌شود.

مستند نیمه بلند «گنج دره» که همکاری مشترک باستان‌شناسان ایرانی و دانمارکی در کاوش یکی از کهن‌ترین خاستگاه‌های پیدایش کشاورزی و اهلی‌سازی دام در خاورمیانه است هم در این رویداد حضور خواهد داشت.

طباطبایی صمیمی پیش‌تر درباره این پروژه توضیح داده بود: «گنج دره» یکی از کلیدی‌ترین محوطه‌های باستان‌شناسی ایران در نزدیکی شهر هرسین کرمانشاه است. پیش از انقلاب اسلامی برخی کاوش‌های باستان‌شناسی توسط هیات‌های خارجی در این تپه انجام شده بود اما برای نخستین بار گروهی از باستان‌شناسان ایران به سرپرستی دکتر حجت دارابی از دانشگاه رازی کرمانشاه با همکاری دانشگاه کپنهاگ دانمارک به وسیله فن‌آوری‌های نوین کاوش‌های گذشته را مورد بازنگری قرار دادند و به یافته‌های جالب و مهمی از روند نوسنگی شدن در زاگرس دست یافتند؛ در فیلم تلاش شده است تا این فرایند یا به تعبیری چگونگی شکل‌گیری انقلاب کشاورزی از حدود یازده هزار سال پیش در کوهستان زاگرس برای مخاطب عام و خاص نمایش داده شود.

تولید این مستند ۳۷ دقیقه‌ای دو سال زمان برده است و عوامل تولید آن عبارتند از پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: کیوان طباطبایی صمیمی، فیلمبردار: ارسطو گیوی، صدابردار: حسن شبانکاره، تدوین، صداگذاری و اصلاح رنگ:  پیمان شاه محمدی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها