با ما همراه باشید

ورزشی

چقدر همدیگر را محکم در آغوش گرفتیم

منتشر شده

در

یک عکس سمبلیک بعد از یک بازی طاقت فرسا. ایتالیا اتریش را در اوقات اضافه می‌برد تا در یک انفجار شادی،جانلوکا ویالی با دویدن از روی صندلی‌ نیمکت به کنار زمین با کنار زدن تابلوی تبلیغاتی خود را به آغوش روبرتو مانچینی بیندازد.

چهره ویالی از شادی سرخ است و فروغی از نور و امید به چشم‌های بی حالتش برگشته. این، پایان کابوس ومبلی برای زوج استثنایی سمپدوریا در دهه 90 میلادی است. آنها سامپا را از یک تیم معمولی بدل به فاتح کوپا ایتالیا و جام برندگان جام و حتی اسکودتو کردند اما برای قهرمانی اروپا در این ورزشگاه مغلوب شوت سنگین و آهنین رونالد کومان شدند. ضربه ای خشک و مرگبار که با گذشتن از دیوار آبی‌پوشان جنوایی تور دروازه جنوبی  را کبود کرد. این پایان رویای تیمی بود که با مانچینی – ویالی به همه‌چیز رسید الا آخرین گیلاس روی کیک که انگار مخصوص اشرافزادگان و خوش‌نشین‌هاست. طبقه‌ای که اتفاقا جانلوکا در حال و هوای آن به دنیا آمده. در منطقه لومباردی در شمال ایتالیا و آن‌طور که خودش گفته در یک خانه شصت اتاقه.

با این حال سرنوشت او به فوتبال گره خورده بوده ، همینطور با روبرتو که پنج ماه پس از جانلوکا به دنیا آمد و از جنوب به سمپدوریا رسید، همان وقتی که ویالی از کرمونزه به آنجا آمد تا در19 سالگی با پیراهن تیم سمپدوریا به میدان برود. آنها شانس آوردند که پائولو مانتووانی مالک بلندپرواز سمپدوریا با میل شدید به موفقیت سنگ بنای یک تیم بزرگ را گذاشت، تیمی در ابتدا با حضور ستارگان انگلیسی مثل سونس و فرانسیس و بردی؛ اما نه آنها، که این زوج جوان بودند که آینده باشگاه را پیش می‌بردند.

 

مانچو – ویالی برای اولین بار در تیم زیر 21 سال ایتالیا با هم رودررو شدند و بعد خیلی سریع اولین جام را برای سامپا به ارمغان آوردند. کوپا ایتالیا با دو گلی که این دو وارد دروازه میلان شکست ناپذیر کردند. نقطه شروع و درخشش بی وقفه آنها مربوط به زمان سرمربیگری ویادین بوسکوف در سمپدوریاست که نام آنها را بعنوان دوقلوهای گل بر سرزبان انداخت. این دوره با دو قهرمانی متوالی در کوپا ایتالیا در سال های 1988 و 1989 ادامه یافت و با کسب اولین جام اروپایی؛ جام برندگان جام به شکوه خاصی رسید. قرار این قطار به توقف نبود و سمپدوریا در فصل 90-91 اسکودتو را هم برد. درست در زمانی که ویالی ستاره بزرگ تیم ویچینی پس از دوران بیرزوت بود (البته پدیده ای به نام توتو اسکیلاچی مدتی او را تحت تاثیر خود قرار داد).

در این زمان مانچینی رهبر بی چون و چرای تیم بود و ویالی بهترین گلزن باشگاه. آنها سمپدوریا را به اوج فوتبال ایتالیا رسانده بودند ، و ادعا می کردند که پس از این هر افتخاری ممکن است – و پیروزی اسکودتو به این معنی بود که برای اولین بار، سمپدوریا در بزرگترین مرحله فوتبال اروپا رقابت می‌کرد: جام قهرمانی اروپا.

 

 

 

اما دوره درخشان و قهرمانانه سمپدوریا با شوت رونالد کومن در ومبلی به پایان رسید؛ اتفاقی که یاسی شدید برای جنوایی‌های آبی پوش به همراه داشت و آنها را به گیجی انداخت. این آخرین دیداری است که مانچینی و ویالی در سمپدوریا با هم بازی کرده اند. فقط دو ماه پس از شکست سنگین، یوونتوس چک سنگینی را به دفتر رییس باشگاه پست کرد و دوران دوقلوهای گلزن  به پایان رسید.

ویالی پس از یک دوره در یووه، به انگلیس کوچ کرد و در چلسی بدل به قهرمان استمفورد بریج شد.آنها حتی ناباورانه یک جام اروپایی را هم بردند آن هم در شرایطی که ویالی بعنوان بازیکن – مربی جانشین رود گولیت شده و آبیها را هدایت می‌کرد. ویالی سرمربی ، در چلسی 5 جام برد و تبدیل به موفقترین مربی تاریخ باشگاه شد اما با گذشت زمان و آغاز اختلاف با چند ستاره قربانی آنها شد و با اخراج از چلسی و حضور یکساله در واتفورد پرونده مربیگری خود را بست،این درحالی بود که روبرتو مانچینی با قهرمانی‌های مکرر در تیمهایی مثل اینتر و سیتی تبدیل به یک اسم قابل اتکا در دنیای مربیگری شده بود.

 

 

 

این دو پس از 25 سال دوباره به هم پیوسته‌اند و ویالی یکی از دستیاران مانچینی است،چهره محبوبی که تیم ملی ایتالیا را از خاکستر بیرون کشید و بعد ویالی را بعنوان دستیار اول انتخاب کرد،درست در زمانی که ویالی درگیر بیماری سرطان بود و روزهای سختی را پشت سر می‌گذاشت.جانلوکا درباره این تصمیم گفته است: “کار با روبرتو و بازیکنان احساسی است. او گفته است که ما پیر می شویم اما برای من ، کار در اینجا مثل اکسیر جوانی است. ”

 

اندی گلگر روزنامه نگار ورزشی نوشته است: مانچینی و ویالی به اندازه هر کس دیگری چهره فوتبال ایتالیا را در دهه های 1980 و 90 شکل دادند و اکنون امیدوارند که رابطه ویژه آنها بتواند کاتالیزوری برای برگرداندن شکوه سابق تیم ملی باشد.

 

این در شرایطی است که ویالی همچنان از آثار سرطان رنج می‌برد کما اینکه پیش از آغاز تورنمنت صادقانه در توصیف شرایطش گفته بود: من نمی توانم با سرطان مبارزه کنم زیرا نمی توانم در این نبرد پیروز شوم، این یک حریف بسیار قدرتمندتر از من است.سرطان یک همسفر ناخواسته است، اما من نمی توانم دراین رابطه کاری کنم. با من سوار قطار شد و من باید به مسیرم ادامه بدهم و سرم را پایین بیندازم و به سفرم ادامه دهم، هرگز تسلیم نشوم، به این امید که روزی این مهمان ناخواسته خسته شود و در آرامش برای سال های طولانی برود و من را ترک کند، زیرا هنوز کارهای زیادی وجود دارد که من می خواهم در این زندگی انجام دهم.

 

 

 

تصاویری که دیشب از ومبلی مخابره شده‌اند، چشمهای بیشتری را به سمت ایتالیای مانچینی برده‌اند. اما روبرتو در اوج احساسات در مصاحبه دیشب با اسکای تاکید کرد که برای از بین بردن تلخی فینالی که 30 سال پیش در ومبلی از دست رفت کار و تلاش بیشتری در انتظار ایتالیاست. او که در طول مسابقه دو بار به محکمترین شکل ممکن ویالی را در آغوش گرفته بود،با رهایی از مشکلی به نام اتریش دوست دارد گام بعدی را قویتر بردارد.

او و ویالی رفاقت عمیقی با یکدیگر دارند و خاطراتی که بیشتر آنها به همین بغل کردنهای بعد از گل برمی‌گردد.این دفعه با شانسی که ایتالیا داشت همه چیز خوب پیش رفت تا همه در آینده این مسابقه را با دویدنها و شوق ویالی به یاد بیاوریم.والترزنگا گلر سابق تیم ملی ایتالیا دیشب بلافاصله گفت:دیدن خوشحالی جانلوکا خیلی زیباست.این شادی برآمده از رنج او بود و دیدن او در این شرایط قلب ما را می‌لرزاند.

 

 

 

جانلوکا. از او ویدئویی منتشر شده که از روی کاغذ ترانه‌ای می‌خواند، ترانه‌ای قدیمی از لوچو باتیستی در توصیف یک عشق.کادر ایتالیا و بازیکنان از اواسط آهنگ او را همراهی می‌کنند:
“چقدر همدیگر را محکم در آغوش گرفتیم!”

 

-خدا حفظت کنه آقای ویالی.

 

پژمان راهبر

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

درخشش بانوی قایقران و تلخ‌ترین روز تکواندو در ادوار المپیک

منتشر شده

در

توسط

درخشش بانوی قایقران و تلخ‌ترین روز تکواندو در ادوار المپیک

دومین روز از بازی‌های المپیک توکیو در حالی بدون کسب مدال برای کاروان کشورمان به پایان رسید که این روز را می‌توان تلخ ترین روز تاریخ تکواندوی ایران نامید.

دومین روز رسمی از سی و دومین دوره بازی‌های المپیک امروز یکشنبه سوم مردادماه با حضور نمایندگان ایران در رشته‌های تکواندو، تیراندازی، بسکتبال و روئینگ در توکیو ادامه یافت.

دراین روز رقابت نازنین ملایی در مسابقات روئینگ برگزار شد. ملایی با رسیدن به مرحله نیمه نهایی رکورد بی نظیری برای قایقرانی ایران ثبت کرد اما می‌توان گفت امروز یکی از تلخ‌ترین روزهای ورزش تکواندوی ایران در ادوار المپیک بود چرا که تنها بانوی مدال آور ایران در بازی‌های المپیک به عنوان عضو تیم پناهندگان در مقابل نماینده تکواندوی ایران، دوست و مربی خود ایستاد!

تیر تیراندازان به هدف نخورد

در دومین روز از مسابقات رشته تیراندازی هانیه رستمیان پرچمدار کشورمان که یکی از شانس‌های مدال در این رشته بود به همراه مهیار صداقت به رقابت با حریفانشان پرداختند. هانیه رستمیان تنها نماینده زن کشورمان تپانچه ۱۰ متر بود که با امتیاز ۵۷۶.۱۹ در رده دهم ایستاد و از رسیدن به فینال بازماند. مهیار صداقت تنها نماینده مایران در تفنگ بادی ۱۰ متر مردان با رکورد ۶۲۹.۱ در رده نهم ایستاد و از رسیدن به فینال بازماند. در این ماده ۴۷ ورزشکار حضور داشتند.

درخشش نازنین ملایی در آب‌های توکیو

مرحله یک چهارم نهایی قایقرانی روئینگ بازی‌های المپیک توکیو برگزار شد و نازنین ملایی به مرحله نیمه نهایی A و B صعود کرد. ملایی در یک چهارم نهایی با پنج قایقران دیگر به رقابت پرداخت و با زمان ۸ دقیقه و ۷ ثانیه سوم شد و صعود کرد. به این ترتیب ملایی حتی در بدترین حالت می‌تواند در جایگاه دوازدهم المپیک بایستد.

درخشش بانوی قایقران و تلخ‌ترین روز تکواندو در ادوار المپیک

یک بازی خوب از تیم ملی بسکتبال

تیم ملی بسکتبال ایران امروز به مصاف تیم جمهوری چک رفت که در پایان با نتیجه ۸۴ – ۷۸ شکست خورد. تیم چک در کوارتر اول ۲۵ – ۱۹، در کوارتر دوم ۲۱ – ۱۱ و در کوارتر سوم ۲۱ – ۱۶ برنده شد و در کوارتر جهارم ۱۷ – ۳۲ ایران به برد رسید. تلاش ایران برای جبران نتیجه حتی تمجید فدراسیون جهانی بسکتبال را در پی داشت.

درخشش بانوی قایقران و تلخ‌ترین روز تکواندو در ادوار المپیک

تلخ‌ترین روز تکواندو در المپیک

در نخستین دیدار دومین روز رقابت‌های تکواندو المپیک ناهید کیانی از ایران در وزن ۵۷- کیلوگرم به مصاف کیمیا علیزاده دیگر ایرانی از تیم پناهندگان المپیک رفت و در پایان این دیدار با نتیجه ۱۸ بر ۹ با پیروزی علیزاده به پایان رسید. پس از پایان مبارزه، کیمیا علیزاده به سراغ مهرو کمرانی مربی سابق خود و مربی ناهید کیانی رفت و او را در آغوش گرفت. می‌توان این رویارویی را برای تکواندوی ایران از تلخ‌ترین اتفاقات دانست.

درخشش بانوی قایقران و تلخ‌ترین روز تکواندو در ادوار المپیک

میرهاشم حسینی تکواندوکار وزن ۶۸- کیلوگرم دیگر نماینده ایران در این بازی‌ها بود. میرهاشم حسینی در مبارزه نخست خود با حساب ۱۵ – ۱۸ نماینده چین‌تایپه را شکست داده بود. وی در مرحله یک‌چهارم نهایی رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو مقابل ورزشکار ازبک ۳۴ – ۲۲ شکست خورد و از راهیابی به مرحله نیمه‌نهایی بازماند اما در نهایت با راهیابی نماینده ازبک به فینال وی دوباره به جدول بازی‌ها بازگشت.

حسینی برای کسب مدال برنز برابر ورزشکار کره جنوبی قرار گرفت اما با نتیجه ۳۰ بر ۲۱ نتیجه را واگذار کرد تا از راهیابی به دیدار رده بندی باز بماند و دستش از رسیدن به مدال برنز هم کوتاه بماند. به این ترتیب پرونده تیم تکواندوی ایران در بازی‌های المپیک بسته شد تا یکی از بدترین نتایج تاریخ این رشته در توکیو رقم بخورد. می‌توان دومین روز از سی و دومین دوره بازی‌های المپیک ژاپن را بدترین روز تاریخ تکواندوی ایران نامید!

ادامه حضور خوب داور المپیکی تنیس روی میز ایران

سیمین رضایی داور المپیکی تنیس روی میز ایران امروز، یکشنبه قضاوت بازی حساس مرحله یک چهارم نهایی میکس دوبل فرانزیسکا و سولیا از آلمان در مصاف با میزوتانی و میما ایتو از کشور میزبان را بر عهده داشت که این بازی حساس و نفس گیر به گیم سرنوشت ساز هفتم کشیده شد و در این گیم نتیجه با حساب ۱۶ بر ۱۴ به نفع نماینده ژاپن به اتمام رسید. با قضاوت‌های خوب رضایی در المپیک می‌توان شاهد حضور این داور بین المللی در مراحل نهایی رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو باشیم.

فروغی پاداش ۱۰ هزار یورویی پای سکو گرفت

پاداش ۱۰ هزار یورویی کمیته ملی المپیک به عنوان پاداش پای سکوی مدال آوران طلای المپیک ظهر امروز و در محل ایران در توکیو به جواد فروغی قهرمان المپیکی ایران در ماده تپانچه ۱۰ متر بادی اهدا شد. پیش ازاین روز گذشته هم فدراسیون تیراندازی به وی ۵ هزار یورو پاداش داده بود.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

ورزشی

ناهید کیانی: کسی حواسش به من نبود/ دنبال مقصر نیستم

منتشر شده

در

توسط

ناهید کیانی: کسی حواسش به من نبود/ دنبال مقصر نیستم

بانوی ملی پوش تکواندو با تاکید بر جو نامناسبی که برای رقابت اولش در المپیک ایجاد شده بود، گفت: هیچکس حواسش به من نبود.

 ناهید کیانی که صبح امروز در بازی نخستش در رقابت‌های تکواندو المپیک شکست خورد، ساعتی بعد از اینکه مشخص شد دیگر شانسی برای برگشت به جدول مسابقات ندارد، در سالن حاضر شد تا مسابقه میرهاشم حسینی دیگر نماینده ایران را تماشا کند. این حضور فرصتی دست داد تا کیانی چند دقیقه درباره مسابقه اش صحبت کند.

تکواندوکار المپیکی ایران گفت: قرعه من از قبل مشخص بود و به لحاظ ذهنی آماده این مسابقه بودم اما اتفاقاتی که در یکی دو روز قبل از مسابقه افتاد، اذیتم کرد. من ارتباطم را با فضای مجازی قطع کرده بودم اما به گوشم می‌رسید که چه جوی برای این مسابقه راه افتاده است. در این شرایط انگار کسی حواسش به من نبود.

او ادامه داد: برای من فرقی نمی‌کرد مقابل چه حریفی بازی کنم اما به یکباره همه چیز طوری بهم ریخت که الان به این نتیجه رسیده‌ام که خواست خدا نبود من امروز پیروز باشم. از نظر بدنی خیلی خوب و تمرینات فوق العاده ای پشت سر گذاشته بودم اما امروز شرایطی رقم خورد که کارم سخت شد.

کیانی تصریح کرد: دنبال مقصر نمی‌گردم. هر اتفاقی هم افتاده باشد، در نهایت من باید مراقب خودم باشم و حواسم به برنامه‌هایم باشد.

تکواندوکار تیم ملی ایران در پایان گفت: زمان می‌برد تا دوباره به شرایط عادی برگردم اما سعی می‌کنم خیلی زود خودم را جمع و جور کنم و برای رویدادهای بعد آماده شوم.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

ورزشی

ازبکستانی شگفتی ساز طلا گرفت/ نتایج روز دوم تکواندو

منتشر شده

در

توسط

ازبکستانی شگفتی ساز طلا گرفت/ نتایج روز دوم تکواندو

روز دوم از رقابت‌های تکواندو در بازیهای المپیک با قهرمانی تکواندوکاران ازبکستان و آمریکا به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به توکیو، امروز یکشنبه دوم خردادماه رقابتهای تکواندو المپیک در دو وزن ۵۷- کیلوگرم زنان و ۶۸- کیلوگرم مردان برگزار شد.

در وزن ۶۸- کیلوگرم مردان که ۱۷ تکواندوکار حضور داشتند، یک ازبکستانی ۱۹ ساله که در کارنامه خود فقط طلای المپیک نظامیان جهان را ثبت کرده بود، کاری کرد کارستان و با شکست بهترین‌های تکواندو جهان روی سکوی نخست ایستاد و طلا گرفت.

«اولوگ بیک رشیدوف» کار خود را پیروزی ۳۸ بر ۱۷ مقابل «فوفانا» از مالی آغاز کرد. وی در ادامه در مبارزه با «لی هون دائه» نفر یک رنکینگ جهانی از کره جنوبی که سه طلای جهان، نقره و برنز المپیک را در کارنامه داشت، به پیروزی دست یافت.

این ازبکستانی در سومین مبارزه میرهاشم حسینی از کشورمان را ۳۴ بر ۲۲ شکست داد و سپس با برتری ۲۸ بر ۵ مقابل «ندزاد ۳۴ هوسیک» از بوسنی به فینال رسید و در جدال برای کسب مدال طلا، «بردلی سیندن» قهرمان انگلیسی سال ۲۰۱۹ جهان را ۳۴ بر ۱۹ شکست داد تا روی سکوی نخست المپیک بایستد.

در این وزن انگلستان نقره گرفت. «شوای ژائو» دارنده طلای دوره قبل این وزن در المپیک به همراه «کاهان رسپر» از ترکیه به نشان برنز مشترک دست پیدا کردند.

در بخش زنان و در وزن ۵۷- کیلوگرم، «آناستاسیا زولتیک» از آمریکا به نشان طلا دست پیدا کرد. «تاتیانا کوداشوا» از روسیه نقره گرفت و «کبری ایلگون» از ترکیه به همراه «چیا لینگ لو» چین تایپه به نشان برنز دست پیدا کردند.

در جدول رده بندی توزیع مدال‌های تکواندو ایتالیا، تایلند، آمریکا و ازبکستان هر کدام با یک طلا، روسیه با یک نقره و یک برنز، اسپانیا، انگلستان، تونس و ترکیه با یک نقره، چین، کره، چین تایپه و کره جنوبی عرده های اول تا دهم را در اختیار دارند.

این مسابقات فردا دوشنبه با برگزاری مسابقات اوزان ۶۷- کیلوگرم زنان و ۸۰- کیلوگرم مردان پیگیری می‌شود.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

برترین ها