کد خبر : 203509
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۹

چگونگی استفاده از عناصر طراحی بیوفیلیک در طراحی فضای سبز اداری

چگونگی استفاده از عناصر طراحی بیوفیلیک در طراحی فضای سبز اداری

  این روزها بسیاری از کارمندان نسبت به شرایط کاری خود دلزده هستند و زندگی کارمندی را کسالت‌بار می‌دانند. دلیل این بی‌علاقه‌گی را نمی‌توان تنها در حوزه مالی جستجو کرد. کارمندان بخش مفید روز خود را در اداره سپری می‌کنند و هرچه محل کار با استانداردهای زندگی آن‌ها فاصله بیشتری داشته باشد، سطح نارضایتی کارکنان

 

این روزها بسیاری از کارمندان نسبت به شرایط کاری خود دلزده هستند و زندگی کارمندی را کسالت‌بار می‌دانند. دلیل این بی‌علاقه‌گی را نمی‌توان تنها در حوزه مالی جستجو کرد. کارمندان بخش مفید روز خود را در اداره سپری می‌کنند و هرچه محل کار با استانداردهای زندگی آن‌ها فاصله بیشتری داشته باشد، سطح نارضایتی کارکنان نیز بیشتر خواهد بود. اگر مشتاق هستید درباره چگونگی استفاده از عناصر طراحی بیوفیلیک در طراحی فضای سبز اداری و تاثیر آن بر سلامت محیط کاری بدانید، تا انتها با ما همراه باشید.

شهرهای صنعتی طبیعت را به حاشیه می‌رانند تا قلمرو خود را گسترش داده و بقای‌شان را تضمین کنند. آنچه در این کشاکش سهم انسان شده، متاسفانه جز ناکامی و دریغ نیست! بدن انسان برای بقا در چنین سیستم‌های سردی تکامل نیافته و تنها نتیجه این رویکرد خستگی ذهنی و عدم تعادل طبیعی در انسان است که سیستم‌ها را مجبور به بازنگری و عقب نشینی کرده.

طراحی شرکت بیوفیلیک

طراحی شرکت بیوفیلیک مفهومی برگرفته از نظریه “بیوفیلیا” است. تفکر بیوفیلیا نشان می‌دهد که یک ارتباط ذاتی و ناگسستنی میان انسان و جهان طبیعی وجود دارد. «بیوفیلیا» واژه‌ای یونانی به معنای «عشق به زندگی یا موجودات زنده» است. این تفکر از یک انگیزه بیولوژیکی برای تعامل با سایر موجودات زنده مانند گیاهان و حیوانات پرده برمی‌دارد. به طور خلاصه، طراحی شرکت بیوفیلیک و فضای سبز اداری به معنای حمایت از نیاز ذاتی انسان برای ارتباط با طبیعت در محیط شهری مدرن است. در ساخت فضای سبز اداری و هنگامی که شرکت به یک فضای بیوفیلیک ارتقا داده می شود، سلامت نیروی کار تضمین شده و عملکرد شناختی بهبود می‌یابد. جای تعجب نیست که امروز کسب‌وکارها با نرخ فزاینده‌ای در طراحی فضای سبز اداری سرمایه گذاری می کنند! 

در طراحی شرکت بیوفیلیک از مواد طبیعی، نور طبیعی و الگوهای طبیعی برای ایجاد یک محیط کاری استاندارد استفاده می‌کنیم. اهداف طراحی فضای سبز اداری را می‌توان درغالب ایجاد سیستم ترمیم‌کننده، افزایش رفاه کارکنان و سلامت روانی بیان کرد. در کنار مزایای شرکت بیوفیلیک برای کارمندان، این سازمان است که نفع اصلی را می‌برد. افزایش بهره‌وری، جذب و ماندگاری نیروی کار متخصص و افزایش درآمد سازمان بخشی از مزایای اجرای طراحی بیوفیلیک در ادارات است. اگر درباره مزایای طراحی فضای سبز اداری برای کارمندان و سازمان‌ها کنجکاو هستید، قسمت بعدی را از دست ندهید.

مزایای طراحی فضای سبز اداری برای کارکنان و سازمان‌ها

ارتباط با طبیعت می‌تواند روح فرسوده انسان ماشینی شده را احیاء کند. مزایای طراحی فضای سبز اداری به اندازه‌ای عمیق و جالب توجه است که هر سازمانی را نسبت به اجرای آن مشتاق و پیگیر می‌کند. در ادامه چند مثال بین‌المللی و بررسی موردی را در زمینه فواید طراحی شرکت بیوفیلیک مشاهده می‌کنید.

به اعتقاد کمپانی Terrapin Bright Green در آمریکا، طراحی بیوفیلیک قادر است بالغ بر 93 میلیون دلار در هزینه‌ مراقبت‌های بهداشتی از طریق افزایش دید تخت‌های بیمارستان به محوطه سبز صرفه جویی کند. طبق این بررسی، بیماران در مراکز درمانی با چنین موقعیتی به زمان کمتری برای بهبودی پس از جراحی‌های سخت نیاز دارند. همچنین بررسی دیگری نشان می‌دهد خرده‌فروشی‌هایی که از نور طبیعی و عناصر سبز در دکوراسیون خود استفاده می‌کنند از حاشیه سود بالاتری نسبت به رقبای بی‌جان بهره می‌برند. یعنی افزایش 12 درصدی سود برای مغازه‌هایی که طراحی فضای سبز تخصصی دارند و افزایش سود 40 درصدی برای مکان‌هایی که به نور طبیعی با کیفیت دسترسی دارند.

دیگر اینکه در سال 2021 مطالعه‌ای بین‌المللی در خصوص تاثیر طراحی بیوفیلیک در محل کار توسط مجموعه Human Space انجام شد. این تحقیق نشان داد کارگران در دفاتر دارای محوطه سازی فضای سبز و نور خورشید دستاوردهای بهتری دارند. در زیر خلاصه این گزارش از مزایای ساخت فضای سبز اداری را مشاهده می‌کنید:

  • 6 درصد افزایش بهره‌وری 
  • 15 درصد بهبود خلاقیت 
  • 15 درصد افزایش سطح رفاه

علم بیوفیلیک در مدارس نیز تأثیر مشابهی بر عملکرد کودکانی دارد. طراحی فضای سبز داخلی و محوطه سازی خارجی محل تحصیل دانش‌آموزان نمرات آزمون آن‌ها را 7 تا 26 درصد بهبود می‌بخشد. با وجود این آمار و ارقام قطعا سازمان‌ها و حتی کارمندان نسبت به استفاده از عناصر طراحی بیوفیلیک در فضای سازمانی علاقه‌مند می‌شوند. اما سوالی اینجا مطرح است و آن اینکه چگونه می‌توان از عناصر طراحی بیوفیلیک در طراحی فضای سبز اداری کمک گرفت؟! در ادامه پاسخ این سوال را خواهید یافت. 

ساخت دیوار سبز

یکی از راهکارهای مفید برای طراحی فضای سبز اداری، ساخت دیوار سبز زنده یا دیوار گیاهی است. دیوار سبز یا گرین وال (Green Wall) به عنوان یکی از جذاب‌ترین عناصر طراحی بیوفیلیک به صورت زنده و تثبیت شده قابل اجراست. امروز در کنار ساخت دیوار گیاهی شاهد استفاده گسترده از ماس وال یا دیوار خزه ای در طراحی دکوراسیون دفاتر و شرکت‌ها هستیم. ماس وال نوعی دیوار سبز نیمه زنده است که به کمک فرآیندهای شیمایی به حالت اغما رفته و بدون نیاز به آب و خاک و تنها با رطوبت هوا به زندگی ادامه می‌دهد. با ساخت دیوار سبز در شرکت‌ها و ادارات می‌توانیم در یک مساحت محدود حجم زیادی از گیاهان زنده را نگهداری کنیم. این موضوع هم بر بهبود چهره محیط کار اثر گذار است و هم سلامت جسمی و روحی کارمندان را تضمین می‌کند.

دسترسی به نور طبیعی

نور عنصر حیاتی و تاثیرگذار بر بسیاری از فرآیندهای شیمیایی، بیولوژیکی و روانی در بدن ما است. نور چرخه روزانه زندگی ما را کنترل می کند و همچنین بر خلق‌وخو و سطح انرژی ما اثرگذار است. امروزه ثابت شده کاهش سطح ویتامین D که نور خورشید یکی از منابع اصلی آن است، عامل موثری در بروز علائم افسردگی میباشد. در طراحی فضای سبز اداری مبتنی بر اصول بیوفیلیک، فضاهایی هستند که برای تقویت تاثیر نور طبیعی یا تقلید از تغییرات موزون نور و سایه در طول روز طراحی می‌شوند. به این ترتیب به تعادل سلامت روان، خلق‌وخو و بهبود سطح سلامت جسمانی کارمندان و مراجعین کمک می‌شود. 

ایجاد جزایر و مسیرهای سبز با استفاده از فلاور باکس

یکی از ساده‌ترین روش‌های ساخت فضای سبز اداری، استفاده از گیاهان سبز به صورت جزیره‌ای، قاب‌بندی و خط‌کشی است. می‌توانید بخش مرکزی یا نقطه مشخصی از فضای دفتر را به کمک انواع فلاور باکس، گیاهان آپارتمانی یا درختچه‌های زینتی دکور کنید. فلاور باکس یا پلنتر نوعی جعبه برای نگهداری و پرورش گل و گیاه است. ظاهر مدرن، مینیمال و بستر تخصصی کشت در این عنصر طراحی فضای سبز باعث می‌شود گیاهان در بهترین شرایط نگهداری شوند. فلاور باکس به راحتی به عنوان یک جداکننده یا ابزاری برای خط کشی و مرزبندی محیط شرکت قابل استفاده است. 

ساخت سازه های آبی

برای حصول نتیجه در طراحی فضای سبز اداری، علم بیوفیلیک به شما پیشنهاد می‌کند از سازه‌های آبی در محل کار خود بهره ببرید. عنصر آب در کنار گیاهان سبز می‌تواند محل کار شما را به یک شرکت بیوفیلیک مبدل کند. جدا از داشتن مقدار زیادی گیاه در فضای سرپوشیده، وارد کردن عنصر آب به طراحی بیوفیلیک هویت می‌دهد. مثلا یک آبنمای سنگی کوچک، می تواند نقطه کانونی و محل آرامی در دفتر شلوغ شما باشد. آب جزء لاینفک زندگی است و صدای جریان آب بسیار زنده، پویا و تسکین دهنده است. به کمک عناصر آبی می‌توانید تعادل را در طراحی فضای سبز اداری به ارمغان بیاورید.

سخن پایانی

در این مطلب که توسط شرکت ایده سبز آماده شده تلاش کردیم شما را با مزایای طراحی فضای سبز اداری و ابزارهای طراحی بیوفیلیک برای تبدیل محل کار به جایی دوست‌داشتنی با بهره‌وری بالای نیروی انسانی آشنا کنیم. خوشحال می‌شویم سوالات و سفارشات خود را در موضوع طراحی شرکت بیوفیلیک، طراحی فضای سبز اداری و محوطه سازی کارخانه از طریق شماره‌های 02177245295، 09126494926 و 09121173266 با ما مطرح کنید.

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها