با ما همراه باشید

کتاب

چیزی که برای تلویزیون پول نمی‌شود

منتشر شده

در

چیزی که برای تلویزیون پول نمی‌شود

شهریار زمانی در بحث تبلیغات کتاب در صداوسیما می‌گوید: هرطور نگاه می‌کنند، می‌بینند نه خود نویسنده‌ها خیلی ویترین خوبی برای جذب مخاطب هستند و نه نشر از نظر اقتصادی می‌تواند به اقتصاد صداوسیما کمکی کند.

این نویسنده در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت تبلیغ کتاب‌ها و کتابخوانی در رسانه‌ها و تبلیغات شهری اظهار کرد: از تیراژ کتاب‌ها می‌توان فهمید که یا اصلا تبلیغاتی برای کتاب وجود ندارد یا اگر هست، بی‌اثر است؛ یعنی تاثیری در جذب مخاطب ندارد.

او سپس تعدد عناوین، کتاب‌سازی، پایین آمدن سرانه مطالعه و وضعیت اقتصادی را نیز از دیگر عوامل موثر بر تیراژ پایین کتاب‌ها دانست و افزود: تبلیغات شاید الزاما به معنای فروش نباشد اما معرفی کتاب و دیده‌شدن آن تقریبا جایی در صنعت نشر ندارد و کتاب‌هایی هم که پرفروش می‌شوند یا به‌خاطر اسم نویسنده است، یا به‌خاطر اسم ناشر، یا به‌خاطر حرف‌هایی که دهان به دهان منتقل می‌شود اما به نظر من، بحث تبلیغات و معرفی برای کتاب، به عنوان یک چیز مستقل جایگاهی در صنعت نشر ندارد.

شهریار زمانی در ادامه با بیان این‌که کتاب دارد جایگاه خود را در جامعه از دست می‌دهد، گفت: در مقطعی از زمان کتاب‌خوان بودن یک ارزش تلقی می‌شد. اما حالا کتاب حتی در بین افراد دانشگاهی و باسواد هم خیلی جایگاهی ندارد. چون در صداوسیما هم بحث جذب مخاطب و درآمدزایی را مدنظر قرار می‌دهند، هر طور نگاه می‌کنند می‌بینند نه خود نویسنده‌ها خیلی ویترین خوبی برای جذب مخاطب هستند و نه نشر از نظر اقتصادی می‌تواند به اقتصاد صداوسیما کمکی کند. برای همین، تبلیغات کتاب جایگاهی ندارد و خیلی به آن بها داده نمی‌شود. ممکن است به صورت پراکنده بعضی کارها دیده شود، ولی در مجموع بحث معرفی کتاب، چه در صداوسیما و چه در سایر رسانه‌ها جایگاه قابل قبولی ندارد.

او همچنین بیان کرد: در دو سه دهه اخیر مجلاتی که کتاب را معرفی و نقد می‌کردند هم حذف شده‌اند. مگر الان چند مجله وجود دارد که به طور تخصصی کار کتاب انجام دهد؟ حتی در رسانه‌ها هم چند روزنامه بخشی از مطالب‌شان را به کتاب اختصاص می‌دهند؟ (البته روزنامه‌ها هم دیگر آن‌چنان مخاطبی ندارند) در مجموع همه این عوامل بر این موثر است که کتاب در این جایگاه پایین فعلی قرار بگیرد.

زمانی در عین حال اهمیت دادن به پیشنهاداتی در این زمینه را بعید دانست و گفت: شاید نویسندگان بتوانند با استفاده از فضای مجازی با مخاطبان ارتباط بگیرند یا حتی نویسندگان آثار یکدیگر را در این فضا معرفی کنند و … تا شاید کتاب از این وضعیت بیرون بیاید. اما بعید می‌دانم به صورت ساختاری اتفاقی بیفتد که معرفی کتاب جزئی از مولفه‌های رسانه‌ها قرار بگیرد.

این نویسنده در پایان پیشنهاد کرد تا ایسنا ضمن انجام این مصاحبه‌ها، برنامه‌هایی همچون برگزاری میزگرد را نیز برای بررسی تخصصی‌تر این موضوع از ابعاد مختلف در روند کار قرار دهد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی و هنری

یادکردی از یک شهید اسیر

منتشر شده

در

توسط

یادکردی از یک شهید اسیر

محمود پس از ساعت‌ها درگیری با ارتش متجاوز بعث عراق و پس از مقاومت و ایثارگری، به همراه تعدادی از نیروهای «لشکر ۷ ولیعصر» به محاصره دشمن درآمد و اسیر شد.

به گزارش ایسنا، شهید غریب اسارت محمود امجدیان در سال ۱۳۴۲ در شهر کرمانشاه به دنیا آمد و بزرگ شد. با آغازجنگ تحمیلی، در سال ۱۳۶۱ داوطلبانه از طریق بسیج شهرستان مسجد سلیمان به پادگان کرخه دزفول جهت آموزش اعزام شد.

محمود در عملیات والفجر مقدماتی – که در منطقه شیب در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۶۱ شروع شد حضور یافت و پس از ساعت ها درگیری با ارتش متجاوز بعث عراق و پس از مقاومت و ایثارگری، به همراه تعدادی از نیروهای لشکر ۷ ولیعصر به محاصره دشمن درآمد و اسیر شد.

بیشتر سالهای اسارت محمود در اردوگاه‌های موصل ۳ و ۴ گذشت و در اواخر اسارت، یعنی در سال ۱۳۶۷ به همراه تعدادی از اسیران به اردوگاه تکریب – کمپ ۱۷ منتقل شد. تا اینکه غروبی غمبار توسط منافقین مورد حمله قرار گرفت و روح بلند و ملکوتی اش به خدا پیوست. اکنون مزار شهید در قبرستان رمادیه بر جای مانده است.

در  وصیت‌نامه این شهید غریب اسارت می‌خوانیم:

«به نام خدا

خدمت پدر عزیزم، سلام. پدر بزرگوارم! محمود، پسر حقیرتان برای شما می نویسد در آخرین ساعات عمر خود. پدر جان! خیلی شما را دوست داشتم. بیشتر اوقات چهره شما در  برابرم بود، چهره غم گرفته شما. به خدا دلم آتش می‌گرفت. پدر جان! خیلی زحمت کشیده اید، اما افسوس فرزندی شایسته برای شما نبودم. نمی‌دانم چطور بنویسم. در مرگم ناراحت می شوی، دلشکسته می‌شوی، اما پدر جان من خود هدفی داشتم. دلم می‌خواهد روح مرا شاد کنی. به این وسیله که مجلس عزاداری در کارنباشد. مادر عزیزم! چقدر به حال شما گریه کردم، غصه خوردم. مادر جان این نامه را ساعت هشت و نیم شب می‌نویسم. چهره شما را می بینم.

مادر مرا ببخش… مادر مرا ببخش…وقت کم است و خلاصه می‌کنم. خدمت خواهران عزیزم که جز خوبی و دلسوزی چیز دیگری از آنان ندیدم. از شما خواهران عزیز می خواهم مرا ببخشید. من شما را خیلی دوست داشتم، خیلی، خیلی… می‌دانم خواهرم خدا از شما راضی است. چون خیلی زحمت کشیده‌اید. به فکر همه ما بودید. بچه ها را تا آن جا که ممکن است بگذارید درس بخوانند. باقر عزیز! درست را بخوان و مطالعه زیاد داشته باش. دیگر چیزی ندارم بنویسم. مرا حلال کنید. همگی شما را به خدا می‌سپارم. امیدوارم که زندگی را در شادکامی بگذرانید خیلی خیلی خوشحالم.

منطقه جنگی  – ۶۱/۱۱/۱۷ –  محمود امجدیان»

ادامه مطلب

استانها

اولین کتاب عکس حرم مطهر حضرت معصومه به دست عکاس قمی منتشر شد

منتشر شده

در

توسط

اولین کتاب عکس حرم مطهر حضرت معصومه به دست عکاس قمی منتشر شد

 عکاس کتاب خواهر خورشید بیان کرد: این مجموعه اولین کتاب عکس حرم مطهر حضرت معصومه است و با چاپ این کتاب بخشی از بدهی خود به اهل بیت(ع) را ادا کردم.

امیر حسامی نژاد در آئین رونمایی کتاب عکس خواهر که ظهر امروز در حرم مطهر حضرت معصومه(س) با حضور مسئولین و فعالان عرصه فرهنگ و هنر در در شبستان حضرت زهرا(س) حرم مطهر برگزار شد، بیان کرد: با حمایت های صورت گرفته این کتاب نفیس در 216 صفحه با 224 فرم عکس از نماهای مختلف حرم از زمان پرده برداری از ضریح در زمان حیات آیت الله بهجت تا همین چند روز پیش در مجموعه خواهر خورشید ثبت شده است.
عکاس کتاب خواهر خورشید بیان کرد: این مجموعه اولین کتاب عکس حرم مطهر حضرت معصومه است و با چاپ این کتاب بخشی از بدهی خود به اهل بیت را ادا کردم.
حسامی نژاد با تشکر از همراهی و مساعدت تولیت حرم کریمه اهل بیت، اظهار کرد: با همراهی مسئولین حرم این مجموعه تصاویر طی 8 سال جمع آوری شده است.
شایان ذکر است در انتهای این مراسم نشان خادمی حرم حضرت معصومه  به این عکاس خبره تعلق گرفت.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

آمادگی کامل حرم مطهر حضرت معصومه(س) برای حمایت از فعالیت‌های هنری مرتبط با آستان

منتشر شده

در

توسط

آمادگی کامل حرم مطهر حضرت معصومه(س) برای حمایت از فعالیت‌های هنری مرتبط با آستان

 معاون اجرایی حرم مطهر حضرت معصومه در انتها از آمادگی کامل حرم مطهر حضرت معصومه(س) برای حمایت از فعالیت‌های هنری مرتبط با حرم مطهر خبر داد و عنوان کرد:  هنرمندانی که تمایل دارند هنر خود را  در نشر معارف دینی عرضه کنند، باید بدانند زمینه امروز مساعد است.

آئین رونمایی کتاب عکس خواهر خورشید مجموعه عکس های امیرحسامی نژاد از حرم مطهر حضرت معصومه(س) امروز ظهر با حضور مسئولین و فعالان عرصه فرهنگ و هنر در در شبستان حضرت زهرا(س) حرم مطهر برگزار شد.
در ضمن این مراسم، محمود نژاد ، با تبریک میلاد امام موسی ابن جعفر و هفته امامت، بیان کرد: غدیر متعلق به به تمام آزادگان جهان است و نشانه ی عظمت و جامعیت و  از مهمترین مقاطع تاریخ اسلام است.
محمود نژاد با اشاره به مایوسی دشمنان اسلام در واقعه غدیر، اظهار کرد: امروزه نیز ولایت الهی سبب یأس و ناامیدی دشمنان از نظام اسلامی ایران است.
معاون اجرایی حرم مطهر حضرت معصومه بیان کرد:  اهمیت ولایت آن جایی بروز پیدا می‌کند که خداوند به پیامبر اسلام پس از ۲۳ سال مجاهدت می فرمایند اگر مصداق ولایت امیرالمؤمنین(ع) را ابلاغ نکنند رسالت خود را ناتمام گذاشته‌اند.
وی همچنین با اشاره به واقعه ی عظیم  مباهله، عنوان کرد: در این روز پیامبر اسلام عزیز ترین عناصر انسانی خود را در مقابل جبهه باطل به میدان آوردند که غذیر و مباهله هنر بزرگ تاریخ اسلام است.
محمود نژاد با اشاره به اینکه هنر یک موهبت و نعمت خاص الهی است، افزود: اگر انسان بتواند خود را با هنر عجین کند، به درستی روح انسان  با هنر سیقل پیدا می کند و  تجلی جلوه‌های آسمانی و افلاکی در ذهن انسان متبادر می شود.
وی در خصوص دفاع از هنر پویا گفت: در دوره‌های مختلف فعالیت‌های هنری زیادی انجام شده که همین فعالیت های خوب هنری سبب حفظ تاریخ در دوره های بعدی است.
معاون اجرایی حرم مطهر حضرت معصومه در انتها از آمادگی کامل حرم مطهر حضرت معصومه(س) برای حمایت از فعالیت‌های هنری مرتبط با حرم مطهر خبر داد و عنوان کرد:  هنرمندانی که تمایل دارند هنر خود را  در نشر معارف دینی عرضه کنند، باید بدانند زمینه امروز مساعد است.

ادامه مطلب

برترین ها