با ما همراه باشید

اخبار 41

کارگاه دوزندگی که بوی زندگی می دهد/ اینجا اراده تبدیل به باور می شود

منتشر شده

در

کارگاه دوزندگی که بوی زندگی می دهد/ اینجا اراده تبدیل به باور می شود

ایسنا/خراسان شمالی بعضی‌خانه‌ها هستند که دل کندن از آن‌ها سخت است. حال و هوایشان گرم است و صمیمی، هارمونی مهربانی دارند و آدم دلش می‌خواهد بیشتر بماند و انرژی مثبت بگیرد.

مهر امید پویان مهر کارگاه تولیدی در بجنورد است که آدم‌هایش به آن تعلق‌خاطر عجیبی دارند. همه غریب به اتفاق می‌خواهند آینده‌شان هم ربطی به این کارگاه داشته باشد. می‌گویند رسم اینجا مهربانی و آیینش آرامش است و دلشان می‌خواهد برای کشورشان مفید باشند.

معلولیت در جامعه ما به عنوان یک نوع ناتوانی تلقی می شود و اغلب کسانی که دارای معلولیت هستند از ادامه زندگی مایوس و ناامید بوده و زمانی که از آنان درباره زندگی کردن سوال می کنیم با ناامیدی جواب می دهند که محکوم به زندگی کردن هستند و امیدی به آینده ندارند.

معلولان افرادی با توانمندی های بالا در انتظار فرصتی برای شکوفایی قابلیت های خود هستند که مهر امید پویان مینو این فرصت را برای تعدادی از معلولان مرکز استان فراهم کرده است.

فعالیت در کارگاهی متفاوت با حضور ۳۵ شکل گرفت

ب

من صدا ندارم ولی صدای چرخ صدای من است، من جاهای مختلفی برای کار رفتم ولی متاسفانه کاری پیدا نکردم، اینجا خودم را مثل یک خانواده فرض می کنم، خدا رو شکر چندین دوزنده ناتوان هر روز آستین همت را برای داشتن سهمی در رونق تولید بالا می زنند و لباس های بیمارستانی تولید می کنند.

یکی دیگر از دوزندگان این کارگاه می گوید: من الان ۱۰ سال است که اینجا کار می کنم، از کارم راضی هستم، دست موسس این مکان درد نکند که اینجا را تاسیس کرده است، من در این کارگاه با انسان سالم برابری می کنم و کاری که انجام می دهم همه از کار من راضی هستند.

نوبت به بسته بندی می رسد؛ بخشی که هفت معلول جسمی و حرکتی و چهار نفر روی ویلچر مشغول به کار هستند.

ا

من قبل از اینکه وارد این مجموعه شوم دچار افسردگی شدید شده بودم اما از وقتیکه در این کارگاه مشغول به کار شدم و با بچه های اینجا آشنا شدم میزان افسردگی من کم شد و طی این روزهایی که اینجا بودم بیکار نبودم.

برخی از جمعشان کم شدند ولی از یادشان فراموش نشدند

غ

خیلی هم دیگر را دوست داریم و با یکدیگر صمیمی هستیم، دو نفر از عزیزانمان از میانمان رفته اند اما همیشه به یاد آن ها هستیم.

من دچار معلولیت هستم و ۱۰ سال است که اینجا مشغول به کار هستم و در روز حدود ۳۰۰ بسته بندی را دارم.

با تمام معلولیتشان، دغدغه شان این بود که تاثیر گذار باشند

ه

من هدفم این است که برای کشورم مفید باشم؛ تازه این کارگاه نیاز سه بیمارستان خراسان شمالی را تامین می کند، ام آر آب، جراحی، کودک و … تولید می شود.

زمانی که کرونا شدید بود کار ما اینجا فشرده شده بود و به صورت دو شیفت کار می کردیم.

در زمان کرونا کمک حال مراکز درمانی بودند و حالا برای توسعه کار نیازمند پشتیبانی هستند

1

کچرانلویی مدیر داخلی این کارگاه تولیدی می گوید: گاهی اوقات متوجه می شویم بیمارستان های استان از سایر استان ها سفارشات خود را می گیرند و این امر سبب می شود که این کارگاه مورد حمایت قرار نگیرد این در حالی است که بیماران نیاز به کار دارند، اگر بیمارستان ها با ما قرارداد داشته باشند بسیار خوب می شود.

وی می افزاید: ظرفیت تولید در صورت وجود سفارش ۴۰۰ تا ۵۰۰ دست لباس در روز است که معلولان می توانند در قالب دو شیفت کاری آن ها را تولید کنند.

برای اینکه بیکار نباشند مدتی است که دنبال تولید و بازاریابی وسایل مورد نیاز منازل هستند

1

یکی از معلولان در ادامه با بیان اینکه ما اینجا جهیزیه عروس تولید می کنیم، می گوید: کار ما در این اتاق تولید محصولات آشپزخانه، سرویس آشپزخانه، تولید سرویس خواب و خیلی چیزهای دیگر است که ما اینجا تولید می کنیم و مشتریان ما نیز خوب هستند.

خراسان شمالی بیش از ۲۳ هزار نفر معلول دارد که فقط ۲۷۲ نفر از آن توانسته اند جذب دستگاه های دولتی شوند.

اینجا ۳۵ نفر فعال هستند که گفته می شود در صورت حمایت ۲۰۰ معلول دیگر می توانند مشغول به کار شوند.

1

انتهای پیام

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها