با ما همراه باشید

انرژی

کاهش محدودیت‌های تحقیق و توسعه ایران در توافق احتمالی در وین/ در “غنی‌سازی” هیچ کوتاهی نشده است

منتشر شده

در

عکس: زهرا اصغری

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: امسال در راستای جهاد تبیین، تاریخ هسته‌ای کشور و حقیقت فناوری هسته ای‌مان را با توجه به القائات روانی‌ و سیاسی که می‌گویند ایران فقط قصدش دستیابی به سلاح اتمی است، را به زبان و روش‌های گوناگون ارایه می دهیم که این بخشی مهم در سند تحول دولت است تا برای افکار عمومی خودمان و دنیا شفاف سازی کنیم.

 محمد اسلامی صبح روز چهارشنبه در نشست خبری تشریح شانزدهمین سال روز ملی فناوری هسته ای که روز شنبه هفته آینده با حضور رییس جمهور برگزار می شود، گفت: شاکریم که در ۱۴۰۱ روز ملی هسته ای را در قرن جدید در حالی آغاز می کنیم که سال تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نام گذاری شده است و اقتصاد ما نیازمند تولید بر پایه دانش و پژوهش است در تمامی سطوح تا به معنای حقیقی کلمه شاهد رشد و توسعه باشیم.

وی افزود: سازمان آن‌چه یافته است با وجود مزاحمت ها و عدم همکاری سایر کشورها در حوزه علم و فناوری متاثر از نتایج پژوهش و تحقیقات مبتنی بر نیروی داخلی متخصص خودش است.
اسلامی ادامه داد: سنت این بوده در روز ملی دستاوردها را ارایه دهیم. امسال در راستای جهاد تبیین، تاریخ هسته‌ای کشور و حقیقت فناوری هسته ای‌مان را با توجه به القائات روانی‌ و سیاسی که می‌گویند ایران فقط قصدش دستیابی به سلاح اتمی است، را به زبان و روش‌های گوناگون ارایه می دهیم که این بخشی مهم در سند تحول دولت است  تا برای افکار عمومی خودمان و دنیا شفاف سازی کنیم. ما سعی داریم بگوییم که فناوری هسته ای اهداف صلح جویانه در چارچوب پادمان دارد.

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت: سند جامع راهبردی توسعه انرژی اتمی تدوین شده و مراحل تصویب خود را طی کرده است که تا افق ۱۴۲۰ را نشان می دهد که سازمان به کدام سمت می رود و اهدافش چیست و در قالب این سند، محور حرکت ما را معرفی می کند. با رونمایی از این سند اقدام بعدی ما این  است که  سی پی اف ایران _ که کشورها چارچوب برنامه خود را در سایت آژانس اعلام می کنند_  را در سایت آژانس قرار می دهیم تا رفع ابهام و شفاف سازی بشود.

وی افزود: ده‌ها فناوری‌ بزرگ و کوچک در سال داشتیم اما ۲۵ دستاورد است که در سال جاری ۲۳ مورد را ارایه کردیم و برای سال جدید ۹ دستاورد ارایه می شود که سه تای آن درحوزه رادیوداروهاست که وارد تست های بالینی می شوند. دو دستاورد درحوزه پلاسماست در درمان سرطان موثر است که فاز آزمایشی ان را طی کردیم و وارد فاز بالینی می شود. بحث سم زدایی با تکنولوژی پلاسما را داریم که به ویژه دربحث پسته قابل توجه است.

اسلامی ادامه داد: در بخش دیگر، فناوری لیزر برای قطعات ریز و های تک ماشین کاری را داریم و سه دستاورد دیگر در حوزه سیستم های کنترلی و عکس برداری صنعتی و انرژی اتمی داریم و اینها توسط رییس‌جمهور رونمایی می شود. امیدواریم اجرای برنامه جدید به ویژه در حوزه تولید برق هسته ای و کاربرد پرتوها که دستاوردهایی در این دو حوزه نیز رونمایی می‌شود به خوبی پیش برود و زمینه‌های تولید را برای شرکت های دانش بنیان و صنایع و تولید کنندگان به وجود آورد.

وی‌ادامه داد: درحوزه برق هسته ای ده هزار مگاوات در سایت هایی که طراحی شده هدف گذاری کردیم که یک رنسانس هسته ای واقعی خواهد بود. کشورهای مختلف اروپایی و پیرامون ما در این حوزه جهشی به سمت ساخت نیروگاه هسته ای می روند اما برای ما مزاحمت ایجاد می کنند که این برخلاف قوانین و موازین است. در بودجه سال جدید هم برای بودجه آن به صورت سرمایه گذاری خارجی و داخلی یا فاینانس داخلی و خارجی منابعش را پیش‌بینی کردیم تا بدون وابستگی به بودجه دولت با مشارکت هایی که گفتگوهایی برای آن انجام شده، این کار را انجام دهیم.
وی ادامه داد: همچنین طرح نیروگاه تمام ایرانی ۳۶۰ مگاواتی که در سالهای گذشته شروع شده و به دلایلی متوقف شده بود را در سال ۱۴۰۱ دنبال خواهیم کرد با این هدف که اولین نیروگاه تمام ایرانی با همکاری سازندگان داخلی و شرکت های دانش بنیان را بسازیم.
وی در بحث توسعه کاربرد پرتوها تصریح کرد: حدود ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی ایران خیلی زود فاسد می شود و ضایعات زیادی در این حوزه داریم. ما ۱۲ منطقه پرتودهی را طراحی کردیم که تا این مراکز با تجهیزات تمام ایرانی در دستور کار است تا خیلی زود آنها را ایجاد کنیم.

اسلامی اظهار کرد: در بحث روابط بین‌الملل و تعامل با آژانس توانستیم به شکلی در این چند ماه گذشته روابط را پیش ببریم که با شرایط نرمال و منطقی تبادلات دو طرفه پیش رود و امیدواریم روز به روز این روند بهبود یابد تا ما بتوانیم از مزایای طبیعی عضویت در آژانس بیشتر بهره مند شویم و بیش از این با استانداردهای دوگانه مواجه نشویم. سازمان انرزی اتمی شاید اولین دستگاه اجرایی باشد که بر مبنای سند تحول دولت، سند جامع راهبردی توسعه انرژی اتمی را تبیین کرده است که امیدواریم بر اساس آن یک انضباط فکری و رفتاری را داشته باشیم.

وی‌ درباره مذاکرات احیای برجام گفت: مذاکرات توسط تیم ایران انجام شده و مراحل خودش را طی می کند. مساله مهم اراده ایران است که اعتمادسازی کند ولی هیچ موقع حرف زور را نمی پذیرد. ما برای حسن نیست خودمان عینا آن طور که برجام گفته عمل کردیم اما طرف های دیگر عمل‌ نکردند. الان که اراده کردند برگردند اقدامات و تعهدات متناظر است که از جنس راستی آزمایی است و هم  پشتوانه ای که بتوان گام بعدی را محقق کرد.

وی گفت: آن چه در کشور در حال بهره برداری است تماما ایرانی است. شاید اقلام و لوازمی را خریداری کنیم اما ظرفیت تشخیص و طراحی با تحقیق به دست آمده است و امروز صنعت هسته ای تا این مرحله به ویژه در حوزه چرخه سوخت که انرژی زیادی از کشور و سازمان انرژی اتمی گرفته است از نقطه صفر معدن تا ساخت میله ها و صفحه های سوخت ایرانی است و این سطح از توسعه چرخه سوخت و صنعت هسته ای چیزی نیست که در اختیار همه کشورها باشد اما ایران توانسته انحصار آن را در میان کشورهای هسته ای بشکند.
وی ادامه داد: همچنین ما به سمت ساخت نیروگاه‌های اتمی تمام ایرانی  می‌رویم که با ظرفیت دانش داخلی پیش می رویم و مطمئنیم با بررسی های انجام شده این اقدام کمک می کند کشور یک تراز متفاوت پیدا کند. به یاری خدا و همت همکاران افق ترسیم شده برای توسعه راهبردی را با این هدف دنبال می کنیم که هم نیاز کشور را پاسخ دهیم هم به عنوان یک صنعت پیشرو در دنیا مطرح شویم.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره مرکز یون درمانی اظهار کرد: این مرکز به دلایل مختلف بخش ساختمانی اش تاخیر داشته است و سعی کردیم در این ماه ها موانعش را رفع کنیم. امروز وضعیت بهتر است و از هفته‌های آینده نصب تجهیزات آغاز می شود. امیدواریم طبق زمان بندی سال آینده مرکز را به بهره برداری برسانیم. ما ششمین مجتمع یون درمانی را خواهیم داشت در دنیا که در حوزه سلامت کاربرد زیادی خواهد داشت.

وی درباره ارایه اسنادی از سوی ایران درباره برخی اماکن مورد نظرآژانس تصریح کرد: مادامی که رژیم صهیونیستی تولید اسناد جعلی می کند، خرابکاری می کند و عملیات تروریستی انجام می دهد و این یک جریانی است که نه محکوم می شود نه سرکوب می شود و کسی با آن مقابله نمی کند طبیعی است که این یک نبرد است بین دو جریان حق و باطل. ما در این راستا اهدافی که داریم طی می کنیم و اسیر این نوع عوغاسالاری ها نمی شویم. در یکی از اسنادی که ادعا شده به اورانیومی اشاره شده در یکی از سایت ها که اصلا در ایران وجود ندارد. ما امیدواریم با توافقی که با آژانس داشتیم و مراحلی که تعیین شده است پیش رویم. الان یک مکان مورد نظر آژانس ابهاماتش رفع شده است و سه مکان دیگر مذاکراتش در حال بررسی است و باید تا پایان خرداد پایان دهند. آنها (آژانس) خودشان هم می دانند که این اسناد جعلی است و پایه و اساسی ندارد.
وی‌ تصریح کرد که ما اسنادی را ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ فرستادیم و آنها را بررسی کردند و نمایندگان اژانس احتمالا باید به ایران بیایند تا جمع‌بندی نهایی شود.

وی‌ درباره مذاکرات با روس اتم برای تبادل مواد هسته ای در صورت توافق در وین گفت: این مذاکرات نوعی آماده سازی است چون طبق توافق باید ترتیبات و هماهنگی برای مبادله مواد را انجام دهیم و مذاکرات با روس اتم بیشتر فنی است و درباره مقدار و چگونگی ‌حمل‌ مواد و مابه ازایی که باید دریافت کنیم، است. این مذاکرات ادامه دارد و در حال پیشرفت است.

اسلامی در پاسخ به این که آیا ایران مقداری از اورانیوم ۶۰ درصدش را در چارچوب مذاکرات وین نگه می دارد؟گفت: بله. این انجام شده است. امروز مقدار مورد نظر اورانیوم ۶۰ درصدی به عنوان تارگت تبدیل شده که حدودا دو و نیم کیلوست و ظرفیتی برای تولید رادیوداروست.
وی درباره میزان ذخایر سه و نیم درصدی و ۲۰ درصدی و ۶۰ درصدی اظهار کرد: مواد ما همان است که در رسانه ها اعلام شده است.
اسلامی درباره پروژه پیشران هسته ای تصریح کرد: این پروژه در حال انجام است و امیدواریم طبق زمان بندی بتوانیم آن را پیش ببریم.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره روند تحقیق و توسعه در برجام و مذاکرات احیای برجام گفت: در این رابطه همه تمرکز ما روی سانتریفیوژها بوده است و آن‌چه در برجام است بر اساس نظر سازمان انرژی اتمی است و امیدواریم متناظر با تعهدات طرف مقابل محقق شود.
اسلامی در ادامه تاکید کرد: ضمن اینکه آن‌ها(مذاکره کنندگان در وین) چهار سال مدت محدودیت در بخش تحقیق و توسعه را کاهش دادند و از ۱۵ سال به ۱۱ سال کاهش یافته است.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره پروژه آب شیرین کن گفت: سازمان در راستای شناسایی ذخایر آب کشور با سازمان های مربوطه همکاری می کند. همچنین در رابطه با آب شیرین در حال توافق با وزارت نیرو هستیم تا در بوشهر یک ظرفیت ۷۰ هزارمتر مکعبی را نیز ایجاد کنیم.
وی در پاسخ به ایسنا مبنی بر اینکه روسیه خواستار دریافت تضمین از سوی آمریکا برای همکاری با ایران در چارچوب برجام شد اما به نظر می‌آید با وجود اعلام قبلی هنوز روس ها قانع نشدند؟ گفت: وزیر خارجه روسیه خودش رسما اعلام کرد که نامه ای از وزارت خارجه امریکا دریافت کرده است و نگرانی برای تضمین را بیش از این دنبال نمی کنند.
معاون رییس جمهور در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه در دولت قبل و ریاست قبلی سازمان  انتقادهای زیادی از سوی مخالفان و منتقدان برجام  می شد که برجام صنعت هسته ای به ویژه در حوزه غنی‌سازی را متوقف کرده است ، امروز شما بعد از چندین ماه که مسئولیت این سازمان را بر عهده دارید  نظرتان چیست؟ آیا کم کاری یا خسارتی در این حوزه وارد شده است ؟ خاطرنشان کرد: سازمان انرژی اتمی در بحث غنی سازی هیچ کوتاهی نکرده است و همواره  مسیر رو به رشدی را طی کرده است. نقطه قابل اعتماد قانون اقدام راهبردی مجلس است که سازمان تمام  و کمال ان را اجرا کرد. اگر  ظرفیت غنی سازی کشور از بین رفته بود هرگز با این سرعت نمی‌توانست برگردد ماشین های جدید و به ویژه نسل IR6 و IR2m را تولید و نصب کند و اینها به برکت تلاش و کوشش همکاران ما اتفاق افتاد. مساله حایز اهمیت این است که سازمان در چارچوب تدابیر مقام معظم رهبری و مصوبات شورای عالی امنیت ملی حرکت می کند چرا که اینجا، نقطه امنیت ملی است نه که مساله امنیتی است؛ امروز علم و دانش یک قدرت است و از حضور دانشجویان ما در دانشگاه های مهم دنیا در رشته های مهم علوم و فنون برتر جلوگیری می کنند اما ما توانستیم از سلطه علمی و دانش آن‌ها خارج شویم و طبیعی است ظرفیت های ما باید از این تدبیر  تبعیت می کرده است و امروز زنجیره ماشین های پیشرفته نقطه قوتی شد تا آن ها را از فشار حداکثری ناامید کرد و باعث شد که دوباره به مذاکرات بازگشت برجام برگردند و این یک پیروزی برای ما و مردم بود هر چند بر مردم و کشور سخت گذشت. در دوره اخیر که شروع به مذاکره کردند باز تلاش کردند به سمت تخریب زیرساخت های هسته ای بروند اما با پاسخ دندان شکن از سوی ایران مواجه شدند.

وی درباره تولید برق اتمی در کشور گفت: الان نزدیک ۵۲ میلیارد کیلووات برق تولید شده است و دو واحد دیگر هزار مگاواتی در حال ساخت است و امیدواریم با تمهیدات مالی انجام شده این دو پروژه در چارچوب زمان‌بندی تعیین شده انجام شود. نزدیک ۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای این دو پروژه در نظر گرفته شده است که باید تامین شود.

وی در پاسخ به اینکه گفته شده ساخت سانتریفیوژهای اضافه بر آن چه الان هست در صورت توافق احتمالی دیگر انجام نمی گیرد گفت: در برجام ترتیباتی آمده است و در توافق احتمالی بعدی هم تکرار می شود. البته با اقداماتی که سازمان انجام داده در برخی از محورهای برجام ما هشت سال جلو هستیم و آنها نمی توانند ما را هشت سال به عقب برگردانند و این پیشرفت و نقطه قوت ماست.
اسلامی درباره بازگشت پذیری در توافق احتمالی تاکید کرد که اقدامات متوازن و متعادل است. به عبارتی تضمین اجرای برجام در درون خودش است.

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انرژی

تغییر مسیر فراورده‌های روس به سمت بازار ایران

منتشر شده

در

توسط

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: آنچه باعث نگرانی است موضوع فراورده‌ها است، روسیه روزانه حدود 2.5 میلیون بشکه صادرات فراورده‌هایی مثل ، گاز مایع ، روغن پایه ، مازوت و گازوئیل دارد که بازارهای کشورهای همسایه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

سیدحمید حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره تصاحب بازار نفت ایران از سوی روسیه اظهار داشت: اخیرا کپلر که کشتی‌های نفتکش را ردیابی می‌کند، ادعا کرده که صادرات نفت ایران در ماه اوریل 34 درصد کاهش پیدا کرده است. از طرف دیگر خبرگزاری دیگری مدعی شده است که صادرات نفت روسیه به هند که رقم پایینی در حد 20 هزار بشکه بوده، الان به 600 هزار بشکه در روز  افزایش پیدا کرده است. همچنین بلومبرگ  ادعا کرده که روسیه در هر بشکه نفت  30 دلار تخفیف می‌دهد.

وی افزود: تا زمانی که اروپا نفت روسیه را تحریم نکرده خیلی نگرانی وجود ندارد چون روسیه می‌تواند 4.5 تا 5 میلیون بشکه نفت در روز  صادر کند که 50 درصد آن به اروپا می‌رود و همه کشورهای اروپایی نیز این میزان را خریداری می‌کنند، ممکن است روسیه بازارهایی مثل کانادا و امریکا را از دست بدهد که فعلا هند جایگزین شده و حدود 600 هزار بشکه در روز به این کشور صادر می‌کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: روسیه یک خط لوله هم به چین دارد که از قبل حدود یک میلیون بشکه نفت را در روز به این کشور انتقال می‌داد، بنابراین آن میزان نفت روسیه که بدون مشتری مانده و بارگیری شده و به سمت بازارهای جهانی حرکت می‌کند، رقم عمده‌ای نیست، اما قیمت‌های بازار را دچار مشکل می‌کند.

وی در ادامه بیان داشت: در هر حال قطعا با توجه به اینکه نفت و شرکت نفت روسیه تحریم نیست و امریکایی‌ها هم به چینی‌ها در این رابطه معافیت داده‌اند، چون نمی‌خواهند کمبود در بازار جهانی ایجاد شود، همه این موارد حکایت از این دارند که روس‌ها بالاخره سهم ما را خواهند گرفت و باید هشیار باشیم که در آینده نزدیک هیچ بعید نیست که سهم ما در بازار نفت چین کاهش پیدا کند.

حسینی تاکید کرد: آنچه باعث نگرانی است موضوع فراورده‌ها است، روسیه روزانه حدود  2.5  میلیون بشکه صادرات فراورده‌هایی مثل مازوت و گازوئیل دارد که بازارهای کشورهای همسایه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

وی گفت: بنابراین تحریم روسیه می‌تواند خطر بالقوه برای بازار انرژی ایران باشد و در این رابطه بهترین فرصت برای ایران این است که توافق برجام را احیا و به راحتی 600 هزار بشکه نفتش را روانه اروپا کند.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

انرژی

ایران اقدام به راه‌اندازی کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ در نطنز کرده است

منتشر شده

در

توسط

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی راه‌اندازی کارگاه جدید ساخت قطعات سانتریفیوژ توسط ایران در یکی از سالن‌های زیرزمینی کارخانه غنی‌سازی سوخت در تأسیسات نطنز شد.

 «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی راه‌اندازی کارگاه جدید ساخت قطعات سانتریفیوژ توسط ایران در یکی از سالن‌های زیرزمینی کارخانه غنی‌سازی سوخت در تأسیسات نطنز شد.

وی روز گذشته نیز مدعی شده بود که برخی پرسش‌های آژانس از ایران در خصوص کشف آثار اورانیوم در سه مکان، هنوز بی‌پاسخ مانده است.

مدیرکل آژانس با اشاره به افزایش قابلیت‌های هسته‌ای ایران، گفت که توان غنی‌سازی اورانیوم این کشور از زمان خروج دولت سابق آمریکا از توافق هسته‌ای، بیشتر شده است.

گروسی همچنین گفت که ایران در حال انتقال سانتریفیوژهای خود «به مکانی امن» است.

مدیرکل آژانس در ادامه با اشاره به جنگ اوکراین و افزایش تنش‌ها میان روسیه و غرب، گفت که به‌رغم این تحولات «ضرروی است که بر روی زمینه‌های مشترک کار کنیم» و نباید متوقف شویم چرا که به راه افتادن مسابقه تسلیحاتی به نفع هیچ‌کس نخواهد بود.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

انرژی

قیمت‌ برق؛ سرمایه‌گذار را فراری می‌دهد/ امسال خاموشی سراسری داریم؟

منتشر شده

در

توسط

یک عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی گفت: ۵۵ درصد نیروگاه‌های کشور غیردولتی هستند، باید موجباتی فراهم شود که این سهم به ۷۰ درصد برسد و اجازه داده شود نیروگاه‌ها مستقیما در بورس انرژی برق بفروشند.

حمیدرضا صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره احتمال خاموشی در سال جاری و زمان پیک مصرف اظهار داشت: باتوجه به روند رشد مصرفی که به طور سنواتی داریم و همچنین عدم سرمایه‌گذاری در بخش نیروگاهی نسبت به رشد مصرف؛ پیش‌بینی‌ها بر کمبود برق و احتمال خاموشی در تابستان سال جاری است.

شرایط برای سرمایه‌گذاری آماده نیست

وی با بیان اینکه دولت طی سال‌های گذشته منابعی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه نداشت چراکه درآمدها و بودجه‌های عمرانی به پایین‌ترین حد خود رسیده، تصریح کرد: علاوه بر این بستر را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی که در یک اقتصاد تعریف شده و انرژی منابع مالی خوبی را از بازار سرمایه و بانکی به صنعت برق وارد کند، فراهم نکرده است. حتی علیرغم جذاب بودن بخش انرژی در دنیا امکان جذب سرمایه‌گذاری خارجی هم وجود نداشته است.

افزایش کمبود برق در سال جاری

این عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی گفت: بعد از امضای برجام سرمایه‌گذاران زیادی وارد ایران شدند، به طوری که شرکت‌هایی از فرانسه و آلمان برای سرمایه‌گذاری وارد ماهان کرمان و یزد شدند. اما ما روند بهبود مولفه‌های اقتصادیِ حوزه انرژی را انجام ندادیم و خواستیم به همان سبک‌های قدیم جلو برویم که نهایتا منجر به این شد که در سال‌های قبل خاموشی شدید اعمال شد. پارسال اعلام شد که 10 هزار مگاوات کمبود داشتیم و امسال هم سرمایه‌گذاری جدیدی صورت نگرفته و پروژه‌های نیمه‌تمام باقی مانده و اکنون پیش‌بینی این است که در سال جاری کمبود برق بیشتر احساس شود چون مصرف همچنان رشد حدود 8 درصدی را دارد و این به 10 هزار مگاوت کمبود پارسال اضافه می‌شود.

تعرفه‌ها مصرف برق خانگی را کاهش می‌دهند

وی بیان داشت: نیاز مصرف سال گذشته 57 هزار مگاوات بود و کل برقی که توانستیم در زمان پیک تامین کنیم 48 هزار مگاوات بوده است که منجر به این شد که روی صنایع و بعد بخش خانگی خاموشی اعمال شود. البته به نظر می‌رسد با سیاست‌هایی که امسال در زمینه افزایش تعرفه برق خانگی اتخاذ شده، مصرف کمتر شود اما در بخش صنعت موضوع مصرف برق نیست به قدری میزان هزینه تمام‌شده محصولات انرژی‌بر در ایران نسبت به دنیا پایین‌تر است که می‌توانیم 3 تا 4 درصد هزینه را روی انرژی اعمال کرد و از طرفی هم نمی‌توان یک‌شبه قیمت انرژی صنایع را بالا ببریم چون به هرحال نیاز داریم درآمدهای ارزی کشور حفظ شوند و صنایع بتوانند صادرات داشته باشند.

اجازه فروش برق در بورس داده شود

صالحی تاکید کرد: در هر حال نیاز است تصمیمی در دولت اتخاذ شود که در یک تا دو سال آینده این مشکل در کشور برطرف شود، پیشنهاد اینکه باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد و مهم‌‌ترین مسئله حل اقتصاد انرژی است.  55 درصد نیروگاه‌های کشور غیردولتی هستند، باید موجباتی فراهم شود که این سهم به 70 درصد برسد و اجازه داده شود نیروگاه‌ها مستقیما در بورس انرژی به صنایع؛ برق بفروشند، یعنی دولت از تعیین قیمت کنار برود، ساختارهای قدیمی و سرکوب قیمت کنار گذاشته شود. نیروگاه نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی دارد، بنابراین باید بتواند طی چند سال منابع خود را بازگرداند.

قیمت‌ها سرمایه‌گذار را فراری می‌دهند

وی با بیان اینکه با پایین آوردن قیمت، سرمایه‌گذار طرد می‌شود، گفت: به عنوان مثال اکنون قیمت تعیین‌شده برق هر کیلووات‌ساعت حدود 80 تومان است که به صنعت با نرخ 600 تومان فروخته می‌شود، بهای برق صادراتی هم 2500 تومان است. همان برق به بهانه اینکه گاز را ارزان در اختیار نیروگاه‌ قرار می‌دهند، 60 تا 70 تومان از نیروگاه‌دار خریداری می‌شود، بنابراین سرمایه‌گذار منتفع نمی‌شود که بتواند نیروگاه نیمه‌ساخته خود را تکمیل کرده و یا نیروگاه جدید بسازد.

صنعت و مردم چوب انحصار را می‌خورند

این کارشناس حوزه انرژی بیان داشت: اکنون اراده بر این است که بخش عمده‌ای از منابع وارد صنعت نیروگاه‌سازی شود، ولی مقاومت‌هایی هم وجود  دارد، چون دولت‌ها حاضر نیستند نقش مالکیتی و درآمدی را که تاکنون داشته‌اند از دست بدهند و این باعث می‌شود نه خود سرمایه‌گذاری کنند و نه شرایطی فراهم کنند که بخش خصوصی امکان فعالیت داشته باشد، در نتیجه چوب آن را صنعت و مردم می‌خورند.

امسال خاموشی سراسری داریم؟

وی در ادامه درباره احتمال blackout در سال جاری گفت: خوشبختانه شبکه برق ایران پایدار و منسجم است، تولید و مصرف در کشور ما در مرز 300 میلیارد کیلوات ساعت است که یک‌سوم این حجم در بخش صنایع مصرف می‌شود، زمان پیک مصرف در بخش صنعت خاموشی کنترل‌شده اعمال و همین باعث می‌شود بتوانیم از اوج مصرف و تابستان عبور کنیم، بنابراین قطعا به خاموشی سراسری نخواهیم رسید.

صالحی یادآور شد: البته این موضوع را نیز باید در نظر داشت که اعمال خاموشی برای بخش صنعت خسارت‌هایی هم در پی دارد، صنعت بخش درآمدزای کشور است در همه جای دنیا قیمت برق صنعتی از خانگی ارزان‌تر است چون ارزش افزوده، اشتغال و صادرات صورت می‌گیرد اما در کشور ما اولویت تامین برق خانگی است.

وی ابراز امیدواری کرد که مشکل ساختاری صنعت و اقتصادی انرژی حل، قیمت برق هم رقابتی شود. یعنی اگر از انحصار خارج شویم، در این صورت سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد و رونق بزرگی را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها