با ما همراه باشید

استانها

کاهش چشمگیر قاچاق چوب طی امسال/ اتمام کاداستر اراضی ملی فومن

منتشر شده

در

کاهش چشمگیر قاچاق چوب طی امسال/ اتمام کاداستر اراضی ملی فومن

 رئیس اداره منابع طبیعی فومن، به اجرای طرح تشدید مقابله با قاچاق چوب در شهرستان فومن اشاره کرد و یادآور شد: با همکاری دستگاه های قضایی و نظارتی و انتظامی اقدام به راه اندازی گشت های مشترک جهت برخورد با قاچاق چوب کردیم که خوشبختانه شاهد کاهش چشمگیر قاچاق هستیم.

علی داودی در گفت وگو با ایسنا، ۶۷ هزار هکتار از ۱۰۰ هزار هکتار مساحت شهرستان فومن را جزو اراضی ملی دانست و اظهار کرد: شهرستان فومن رتبه نخست اجرای کاداستر در سطح استان را دارد.

وی از انجام صد درصدی طرح کاداستر در شهرستان فومن خبر داد و افزود: شهرستان فومن در اخذ سند تک برگ مالکیت دولت نیز رتبه نخست کشور و استان را دارد و توانستیم برای ۴۷ هزار هکتار از اراضی ملی ابلاغ شده، سند تک برگ دولتی اخذ کنیم.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری فومن، از آمادگی این اداره برای ساماندهی اراضی ملی داخل طرح های هادی خبر داد و عنوان کرد: براساس ماده ۴ قانون ساماندهی و حمایت از تولید مسکن، مالکیت اراضی ملی داخل طرح هادی روستاهای تیمورکوه، حیدرآلات، مسجدپیش و… تا پایان سال به بنیاد مسکن واگذار می شود.

داودی، با اشاره به اجرای ماده ۱۰ قانون زمین شهری، از تعیین تکلیف اراضی ملی در محدوده شهر ماکلوان خبر داد و اضافه کرد: مالکیت اراضی ملی در شهر به راه و شهرسازی و در طرح هادی روستایی به بنیاد مسکن واگذار می شود.

وی در ادامه به اجرای طرح تشدید مقابله با قاچاق چوب در شهرستان فومن اشاره کرد و یادآور شد: با همکاری دستگاه های قضایی و نظارتی و انتظامی اقدام به راه اندازی گشت های مشترک جهت برخورد با قاچاق چوب کردیم که خوشبختانه شاهد کاهش چشمگیر قاچاق هستیم.

رئیس اداره منابع طبیعی فومن، با اشاره به ارتباط این شهرستان با صومعه سرا، ماسال و شفت و همجواری با استان زنجان، خاطرنشان کرد: فومن به عنوان یک شاهراه ترددی در منطقه محسوب می شود و لذا کار نظارت بر قاچاق چوب دشوار است. در این راستا با همکاری عوامل انتظامی اقدامات پیشگیرانه شبانه روزی را در دستور کار داریم.

وی با بیان اینکه در راستای اجرای ماده ۴۸ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع(حمل غیر مجاز چوب آلات جنگلی) طی سال گذشته ۶۹ مترمکعب انواع چوب آلات و ۷۹ استر هیزم را کشف و ضبط کردیم، متذکر شد: طی چهار ماهه ابتدای امسال نیز دو مترمکعب انواع چوب آلات و ۱۴ استر هیزم از قاچاقچیان کشف شده است.

داودی، از رفع تصرف ۶۴۳ هکتار از اراضی ملی شهرستان فومن براساس تبصره ذیل ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع طی سال گذشته خبر داد و گفت: همچنین حدود هشت هکتار از اراضی ملی این شهرستان را در قالب احکام قضایی از اشخاص قلع ید کردیم.

رئیس اداره منابع طبیعی فومن همچنین اضافه کرد: از ابتدای امسال تا پایان تیرماه نیز ۱۳.۹ هکتار از اراضی ملی شهرستان براساس تبصره ذیل ماده ۵۵ قانون حفاظت و ۲.۵ هکتار از اراضی ملی در قالب احکام قضایی رفع تصرف شد و به منابع طبیعی باز گشت.

وی با اشاره به افزایش مهاجرت به استان های شمالی و بالا رفتن ارزش ملک به ویژه در مناطق جنگلی و مرتعی، عنوان کرد: متاسفانه شاهد افزایش تصرفات هستیم که با ورود نیروهای حفاظت منابع طبیعی ذیل ماده ۵۵ قانون حفاظت از هرگونه تصرف و ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی ملی جلوگیری می کنیم.

داودی، با بیان اینکه ۱۱ طرح گردشگری در اراضی ملی فومن به مجری واگذار شده است، اظهار کرد: غالب این طرح ها که در محدوده ماسوله و قلعه رودخان اجرایی می شود، توسط مجری به صورت قرارداد جدید احاطه مدیریت، تعیین تکلیف و مطالبات دولت پرداخت شده است.

وی همچنین از اجرای طرح های آبخیزداری، جنگل کاری، گابیون بندی، حصارکشی و حفاظت از جنگل ها و مراتع شهرستان با اعتبار یک میلیارد و ۱۹۶ میلیون تومانی در سال گذشته خبر داد و گفت: در فصل نهالکاری گذشته نیز ۲۲ هزار اصله نهال از گونه های بومی مانند گیلاس وحشی، افرا، گلابی وحشی، شیردار، سیاه مازو، بلوط، ون و کاخ سیاه کاشته شده است.

داودی، کمبود تجهیزات به روز به ویژه در حوزه حفاظت و اطفای حریق و نیروی انسانی متخصص را از جمله معضلات منابع طبیعی دانست و اضافه کرد: بیش از اعتبارات و تجهیزات، به فرهنگ سازی اهمیت حفاظت از جنگل ها و مراتع نیاز داریم، زیرا تا فرهنگ و معارف منابع طبیعی در بین مردم همگانی نشود، در امر حفاظت موفق نخواهیم بود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام بازسازی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام بازسازی می‌شود

  رئیس بنیاد مسکن کشور با اشاره به بازسازی ۵ هزار واحد غیرمقاوم در بندرامام، گفت: عملیات اجرایی درجاسازی این واحدها در بندر امام آغاز شده است و برخی از ساختمان ها در مرحله فونداسیون، اسکلت و برخی نیز در مرحله تکمیل سقف هستند.

اکبر نیکزاد در بازدید از روند بازسازی مناطق آبگرفته بندر امام که امروز، ۲۵ شهریورماه انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از پروژه های مهم و بسیار اساسی در حال اجرا در شهر بندر امام خمینی، پروژه ساماندهی بافت نابسامان و در معرض خطر این شهر است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: ۵ هزار واحد مسکونی در بندرامام خمینی وجود دارد که غیرمقاوم هستند و در ساخت آن ها اصول فنی رعایت نشده است.

رئیس بنیاد مسکن گفت: همه مسوولان کشور بر مساله ساماندهی این واحدها تاکید داشتند و از این رو با یک برنامه‌ریزی ضربتی، مطالعات ساخت این واحدها انجام شد.

نیکزاد بیان کرد: برای ساخت مسکن به محوریت مردم به تعداد ۵ هزار واحد مسکونی، نیاز به زمین بیشتری بود و از این رو برنامه‌ریزی شد تا در بخش‌هایی که ممکن است نسبت به درجاسازی برخی از واحدها اقدام شود.

وی افزود: برای ساخت سایر واحدها قرار شد تا اراضی مورد نیاز تامین شود. خوشبختانه اکنون نقشه‌های تفکیکی در اراضی تامین و همچنین نقشه‌های تفکیکی در طرح درجاسازی، مصوب شده است.

رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: عملیات اجرایی در بحث درجاسازی واحدها آغاز شده است و برخی از ساختمان ها در مرحله فونداسیون، اسکلت و برخی نیز در مرحله تکمیل سقف هستند.

نیکزاد عنوان کرد: برای ساخت واحدهایی که قرار است نسبت به جابه‌جایی آن ها اقدام شود و امروز نیز نسبت به کلنگ زنی یکی از این واحدها اقدام شد، ۱۳۰ میلیون تومان وام ارزان قیمت و ۵۵ میلیون تومان وام بلاعوض در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: ۱۶۰ کیسه سیمان هدیه بنیاد مستضعفان به مردم برای ساخت واحدها تحویل داده می شود. همچنین برای زیرساخت های این مجموعه برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی انجام شده است.

رئیس بنیاد مسکن بیان کرد: به صورت ضربتی در بندرامام کار ساخت واحدها آغاز شده است و تلاش خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن و با محوریت مردم واحدهای مسکونی را بسازیم و خدمات مورد نیز ایجاد شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

همدان چهارمین استان پیر کشور است

منتشر شده

در

توسط

همدان چهارمین استان پیر کشور است

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به پیری جمعیت هشدار داد و گفت: همدان چهارمین استان پیر کشور بوده و وضعیت جمعیت آن قرمز است.

 دکتر بهرام عین‌اللهی شامگاه پنج‌شنبه ۲۵ شهریورماه در ستاد مدیریت کرونای همدان، اظهار کرد: همدان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران است و به تعبیر مقام معظم رهبری، خاک عرفان خیز دارد.

عین‌اللهی تصریح کرد: گزارش وضعیت همدان، امیدوار کننده بود اما نیاز است گزارش وضعیت فعالیت فرهنگی نیز ارائه شود چون معضل ما فرهنگی است و اگر توجه نکنیم نمی‌توانیم آینده انقلاب را تضمین کنیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی همدان، بهترین دانشکده بهداشت کشور است، مطرح کرد: همدان چهارمین استان پیر کشور است و این یک زنگ خطر است و باید برای این مسئله فکر شود.

وزیر بهداشت، ادامه داد: برای خدمات باروری باید برنامه‌ریزی شود چون وضعیت جمعیت همدان، قرمز است.

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین اولویت دولت، کروناست، همه فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار داده و ما الان در یک پیچ تاریخی هستیم و شاهد صحنه‌های بدی بودیم بنابراین باید تلاش کنیم پیچ تاریخی را رد کنیم.

وی ادامه داد: مرحله اول تهیه واکسن بود موفقیت‌آمیز بود، فکر می‌کردیم باران واکسن داشته باشیم الان سیل واکسن داریم، تا آخر تیرماه، پنج میلیون دز تزریق شده بود اما در مرداد و شهریور ۳۵ میلیون دز تزریق شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه پنج مرکز داخلی مجوز تولید واکسن دارند، گفت: در آینده نیازی به ورود واکسن نداریم و در هفته گذشته رتبه دوم تزریق واکسیناسیون در دنیا بودیم که الان به رتبه اول رسیدیم.

عین‌اللهی با بیان اینکه در آموزش خیلی صدمه خوردیم، اظهار کرد: در علوم پزشکی فعالیت مجازی موثر نیست و در اواسط مهر باید به صورت ترکیبی کلاس‌ها را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: از دو هفته آینده، واکسیناسیون ۷ تا ۱۸ ساله‌ها را با واکسن وارداتی آغاز می‌کنیم و مدارس زمانی آغاز می‌شود که بچه‌ها وخانواده‌ها واکسینه شوند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: طب سنتی اگر مبتی بر علم باشد مورد تایید است.

عین‌االهی توضیح داد: با وجود واکسینه شدن و تست PCR امکان جذب توریست سلامت وجود دارد چون از نظر فرهنگی و ارزآوری مهم است.

وی با بیان اینکه سلامت پایه مردم فقط با بهداشت است، گفت: ما موافق نیستیم نیروهای بهداشت از حوزه بهداشت خارج شوند و خط قرمز ما خروج نیروهای بهداشتی به حوزه درمان است.

وزیر بهداشت، گفت: در درمان هرچقدر هزینه کنیم مشکل سلامت مردم حل نمی شود و کرونا نشان داد پیشگیری در حوزه بهداشت بهتر از درمان است اما باید به میدان بیایید از دانشگاه خارج شوید و به مناطق روستایی بروید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

بنیاد مستضعفان به بحران کم آبی در روستاها چاره اندیشی کند

منتشر شده

در

توسط

بنیاد مستضعفان به بحران کم آبی در روستاها چاره اندیشی کند

  نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: اکثر روستاهای استان اردبیل با مشکل کم آبی و حتی بی آبی روبرو هستند که انتظار می رود بنیاد مستضعفان در حل این مشکل به صورت علمی و کارشناسی چاره اندیشی کند.

آیت الله سیدحسن عاملی روز پنجشنبه 25 شهریورماه در دیدار با رئیس بنیاد مستضعفان اظهار کرد: روستاهای استان اردبیل وضعیت نامناسبی را در تامین آب سپری می کنند و حتی تانکرهای آبرسانی کفاف نیاز روستائیان را نمی کند و شایسته است مسئولان امر و نهادهای انقلابی در این زمینه آستین بالا بزنند.

 

وی ضرورت توسعه اشتغال خرد و کوچک را یادآور شد و خاطرنشان کرد: وظیفه حاکمیت تامین عزت رعیت است و مهمترین موضوع در این امر ایجاد اشتغال می باشد که با الگوگیری از روش های بین المللی در ایجاد اشتغال خود باید به سمتی حرکت کنیم تا اشتغال زودبازده و خرد در مناطق مختلف شهری و روستایی مورد حمایت قرار گیرد.

 

امام جمعه اردبیل با تاکید بر ضرورت احیای کارخانه تسنیم نوش نیر با ظرفیت تولید 100 هزار بطری نوشیدنی بیان کرد: این مجموعه گرفتار بروکراسی دولتی شده و بهتر است بنید مستضعفان در راه اندازی این مجموعه به اشتغال پایدار جوانان این منطقه کمک کند.

 

عاملی آمار بالای تصادفات در جاده پارس آباد – مشگین شهر را اسباب شرمندگی و خجالت مسئولان دانست و گفت: باید در این مسیر جاده ای ایمن و چهارخطه راه اندازی کنیم تا تلفات کمتری را در این حوزه شاهد باشیم.

 

وی با قدردانی از ورود نهادهای انقلابی همچون بنیاد مستضعفان و کمیته امداد در تامین سرپناه و ایجاد اشتغال برای گروه های مختلف جامعه اضافه کرد: این نهادها باید به الگوهای جهانی تبدیل شود تا بیش از این مردم ایران و سایر کشورهای منطقه از خدمات این نهادهای انقلابی استفاده کنند.

 

امام جمعه اردبیل به اوضاع نامناسب شهرداری ها و گرفتاری مالی آنها اشاره کرد و افزود: در سال های گذشته جذب نیرو در شهرداری ها به حدی بوده که شهرداری ها عمده تلاششان بر پرداخت حقوق پرسنل بوده و کمترین کار عمرانی و خدماتی را انجام داده اند.

 

عاملی با قدردانی از بنیاد مستضعفان در ورود به محرومیت زدایی در شهرستان های گرمی و خلخال تصریح کرد: در کنار تکمیل پروژه عظیم پایاب سد خدافرین با 3 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بهتر است نواقصات این پروژه برطرف و این طرح عظیم به سرانجام برسد.

 

وی همچنین احداث راه آهن اردبیل – پارس آباد را سودمند برای بنیاد مستضعفان معرفی کرد و گفت: هر سرمایه گذاری در این پروژه ورود پیدا کند با توجه به ظرفیت صادراتی و ترانزیتی این خط ریلی از مزایای آن بهره مند خواهد شد.

 

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها