با ما همراه باشید

اخبار 19

کباب هضم می‌شود و کتاب جزم!

منتشر شده

در

کباب هضم می‌شود و کتاب جزم!

آدم وقتی به روزگار قدیم نگاه می‌کند، می‌بیند که خیلی چیزها خلوص و سادگی و اصالت بیشتری داشته‌اند. یکی از این سادگی‌های قدیم کتاب و کتابخانه‌هایی بود که مملو از جمعیت بود و آدمی در لابه‌لای این کتاب‌ها چیزهای آموزنده‌ای یاد می‌گرفت بدون وجود موبایل و اینترنت و … .

به گزارش ایسنا، روزنامه «جوان» در ادامه نوشت: تا همین چند وقت پیش که فناوری ارتباطی نبود حس نشاط، شادابی و طراوت روح، بعد از هر بار مطالعه کتاب به فرد دست می‌داد. حتی یک جلد از کتاب در آن قفسه‌های رنگارنگی چندین بار مطالعه شده بود و روح خواننده را تسکین داده و اندیشه‌اش را سر شار از دانش کرده بود. یادش بخیر، پدر بزرگم با همان عینک طبی قاب مشکی‌اش، کتاب برمی‌داشت و ساعت‌ها محو خواندنش می‌شد و به من هم می‌گفت: «بوی خوش کاغذ کتاب، مثل بوی خوش کباب تابه‌ای مادر بزرگت است، با این تفاوت که غذای مادر بزرگت، غذای جسم است و کتاب غذای روح؛ هر دو برای ادامه حیات لازم است تنها فرقش این است که یکی خواندنی است و دیگری خوردنی. کباب هضم می‌شود، اما مطالب مفید جزم. کتاب خوب را اگر خوب بخوانی، دنیایی از معارف و حقایق به رویت باز می‌شود.»

یک دوست بی‌ریا، صادق و سودمند

کتاب یار مهربان، دوستی بی‌ریا و صادق؛ بودنش در همه زندگی انسان سودمند است و هیچ زیانی را متوجه انسان نمی‌کند. کتاب دوستی است که آدمی در هرجا و زمان از شبانه‌روز می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد و همیشه فرصت برای انسان‌ها دارد. همنشینی است که انسان را خسته و ملول نمی‌کند، دوستی است که آدمی را فریب نمی‌دهد و رفیقی است که هیچ آزاری به ما نمی‌رساند، نه قهر می‌کند و نه رو برمی‌گرداند. فقط و فقط مهربانی و دوستی می‌بخشد. دوستی که حرف‌هایش را نه با زبان می‌گوید بلکه با واژه‌هایش دانایی و دریچه رشد را پیش‌روی آدمی باز می‌کند و چراغ اندیشه‌اش را روشن می‌سازد تا مسیر هدایت و سعادت را به او نشان دهد و هنگامی که در آن مسیر در حرکت است همچون باران بر سبزه‌زار وجود آدمیت می‌بارد، گرد و خاک‌ها را کنار می‌زند، گل و گیاه دانایی را شکوفا و او را آماده رشد و ثمردهی می‌کند. ذائقه انسان تربیت شدنی است و کتاب مربی بی‌ادعایی است که بی‌سر و صدا، این مهم را حاصل می‌کند. چه خوب است یار مهربان را از کودکی با فرزندان خود آشنا کنیم و از جذابیت‌های آن برای کودکان بگوییم. بی‌شک این کتاب‌ها هستند که می‌توانند به رشد فکری آن‌ها کمک کنند و باعث سرعت یادگیری و تمرکز و تقویت قوه تخیل کودک شوند. همچنین والدینی که کتاب می‌خوانند در تربیت فرزندان خود موفق‌تر هستند و می‌توانند الگویی در ترویج فرهنگ کتابخوانی برای کودکان خود باشند.

مراقب باشید مسموم نباشد

کتاب غذای فکر، روح و اندیشه انسان است همان‌طور که جسم برای رشد به غذا نیاز دارد، روح و اندیشه انسان هم به غذا نیاز دارد. اما باید به این نکته هم توجه کرد که جسم و روح ما برای اینکه از هر گزندی در امان باشد نیاز به غذای سالم و مورد تأیید کارشناسان دارد.

رهبر معظم انقلاب سیدعلی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) پیرامون کتاب غذای فکر می‌فرماید: «کتاب یک غذاست؛ یک غذای روح است؛ یک نوشیدنی روح است؛ و چنانچه مقوی باشد، روح را تقویت می‌کند. ما که سفارش می‌کنیم از این نوشیدنی بخورید، نوع نوشیدنی را معین نکرده‌ایم. باید مواظب باشیم که مبادا نوشیدنی مسموم، خطرناک، فاسد، گندیده و مضر با رنگ آمیزی‌های خیلی خوب، دست مردم داده شود…»

اگر شما یک آشپز و در حال تهیه یک بشقاب غذا برای جسم هستید یک بشقاب غذا برای روح هم در نظر بگیرید. ببینید چه چیزی روح ما را پرورش می‌دهد. بی‌شک یک کتاب خوب می‌تواند روح ما را تسکین دهد و یک میان وعده مناسبی برای آخر شب باشد.

قطعاً کتاب‌ها غذای فکر هستند و هر فکری غذایی دارد همانگونه که برای هر جسمی غذاهایی وجود دارد. انسان باید بداند بیش از آنکه به خورد و خوراک جسم توجه داشته باشد باید به غذا و نورانیت روح هم توجه کند. چرا که بسیاری از کتاب‌ها هستند که بر ظلمت انسان می‌افزاید و باعث دور شدن آدمی از خدا می‌شود. پس انسان نباید در محضر هرکس درس فراگیرد، باید بداند کتاب هر عالمی خواندن ندارد. بعضی از کتاب‌ها ظلمت و برخی سراسر نورانیت است به همین دلیل است که بسیار فرق است بین کسی که با طهارت نفس چیزی را نوشته با آن فردی که می‌خواهد اسمش در کتاب ثبت و نامی از او در جامعه مطرح شود. به قول بیکن دانشمند بزرگ «بعضی از کتاب‌ها برای چشیدن و برخی برای بلعیدن است و معدودی را باید درست جوید و کاملاً هضم کرد.»

قهرمردم با کتاب و سوق به سوی فضای مجازی

امروزه جهان با پیشرفتش و تبدیل شدنش به دهکده ارتباطی و تکنولوژی با افزایش سالانه کاربران فضای مجازی روبه‌رو شده است و سبک زندگی افراد دچار تغییرات گسترده شده و موجب گردیده که جوانان و نوجوانان ما در دنیای بی‌در و پیکر مجازی گرفتار شوند، تا دوستی با یار مهربان کم رنگ‌تر شود. کتاب در سبد خانواده ایرانی گم شده و جای خود را به فضای مجازی می‌دهد. در حالی که نسل جوان و نوجوان نیز به این نعمت بزرگ نیاز مبرم دارند تا بتوانند به بهترین نحو ممکن آینده خود را ترسیم کنند. امّا آنچه پیش‌روی چشم ماست متأسفانه مهجور ماندن کتاب در زندگی بسیاری از افراد جامعه است.

فرهنگ کتابخوانی باید نهادینه شود

مسئولان و افراد دلسوز ما باید راهکاری برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه ارائه دهند و به حل این معضل کم‌رنگ شدن فرهنگ کتابخوانی بپردازند و تنها به هفته کتابخوانی توجه نداشته باشند بلکه باید این فرهنگ را هر روز و هر ثانیه و دقیقه در کشور با ارائه طرح‌های مختلف به اجرا در بیاورند و روزهایی سرشار از یاد کتاب و کتابخوانی رقم بزنند. پس برای گرایش جامعه به سمت کتاب و کتابخوانی نیاز است ترویج فرهنگ کتابخوانی نه فقط لقلقه زبان بلکه دغدغه ذهن همه در روزهای سال باشد زیرا این فرهنگ می‌تواند تضمین کننده آینده علمی کشورمان باشد. همچنین تکنولوژی نیز می‌تواند در این مسیر به کمک ما آید.

کتاب‌های الکتریکی و صوتی می‌تواند جایگزین فضای مجازی شود. این کتاب‌ها به راحتی برای اکثریت قابل دسترسی و فرصتی است تا از آن در جهت افزایش مطالعه استفاده شود. برترین خصوصیات این کتاب‌های صوتی این است که در هر شرایطی حتی زمانی که در حال آشپزی یا در اتوبوس و مترو هستیم می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

جان کلام اینکه به یاد داشته باشیم لذتی که سپری کردن وقت با کتاب مفید و مناسب، برای انسان به ارمغان می‌آورد، گاهی با هیچ سفر علمی- تفریحی یا دیدن فیلمی جذاب، حاصل نمی‌شود. حس خوب ورق زدن کتاب را با کدام تبلت و گوشی همراه می‌توان مقایسه کرد؟ هیچ چیز را نمی‌توان جایگزین این گنجینه ارزشمند کرد. با خواندنش در حالی که در اتاق نشسته‌ایم می‌تواند ما را به دورترین نقاط جهان پرواز دهد و دنیایی متفاوت و بزرگ‌تری را به ما ببخشد. به قول فیلسوف بزرگ سقراط «یک جامعه وقتی سعادت و فرزانگی پیدا می‌کند که مطالعه کتاب، کار روزانه‌اش باشد.»

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 19

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

منتشر شده

در

توسط

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا از جلسه مشترک با وزارت بهداشت و تصمیم به تنظیم پروتکلی برای جمع‌آوری معتادان متجاهر در ایام شیوع کرونا خبر داد.

سردار مسعود زاهدیان در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت معتادان متجاهر و جمع‌آوری آنان اظهارکرد: در همین رابطه روز گذشته جلسه‌ای با مسئولان وزارت بهداشت داشتیم و بنا شد تا پروتکل مخصوصی در این رابطه تنظیم و بر اساس آن در شرایط فعلی مراکز ویژه‌ای برای نگه‌داری معتادان متجاهر راه اندازی شود.

وی در توضیح بیشتر در مورد چگونگی فعالیت این مراکز جدید گفت: در حال حاضر با توجه به شیوع کرونا و با توجه به اینکه معتادان متجاهر جمع آوری شده عمدتا در نقاط و  محیط‌های آلوده تردد داشته‌اند، بنابراین نمی‌توان این افراد را مستقیما به مراکز بازپروری انتقال داد چراکه در این صورت حتی اگر یک نفر هم ناقل این ویروس باشد، احتمال ابتلای افراد دیگر بالا می رود.

وی افزود: در همین راستا تصمیم بر آن شد تا یک مرکز میانی بین چرخه غربالگری و جمع‌آوری تا حضور در مراکز بازپروری ایجاد شود و افرادی که در زمان شیوع کرونا جمع آوری می شوند ابتدا به این مراکز منتقل شوند.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا ادامه داد: معتادان متجاهر جمع آوری شده پس از حضور در این مراکز حدود دو هفته نگهداری شده و در آنجا وضعیت سلامتی و علائم جسمی‌شان بررسی می شود و در صورتی که هیچ یک از نشانه‌های ابتلا به کرونا را نداشته باشند، به مراکز بازپروری منتقل خواهند شد و در غیر اینصورت درمانشان هم آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه مرحله اول این طرح در تهران اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: تمام تاکید پلیس و وزارت بهداشت این است که جمع آوری معتادان ماده 16 یا همان معتادان متجاهر با کمترین هزینه برای خود فرد، شهروندان دیگر و نیز ماموران پلیس و کادر درمانی حاضر در مراکز انجام شود و پروتکل مذکور نیز در همین خصوص تدوین می شود.

زاهدیان با تاکید بر اینکه برای پلیس حضور معتادان متجاهر در سطح محلات و ایجاد ناامنی برای مردم قابل پذیرش نیست، خاطرنشان کرد: امیدوارم که تا پایان این هفته پروتکل مشخص شده و این طرح وارد فاز اجرایی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 19

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

منتشر شده

در

توسط

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

آنلاین شدن برای بسیاری از کاربران از جمله آمریکایی‌ها، راه مهمی برای ارتباط با دوستان و خانواده، خرید، دریافت اخبار و جست‌وجوی اطلاعات است. با وجود این، تحقیقات نشان داده که امروزه ۷ درصد از بزرگسالان ایالات متحده می‌گویند که از اینترنت استفاده نمی‌کنند.

به گزارش ایسنا، عدم پذیرش اینترنت با تعدادی از متغیرهای جمعیت‌شناسی مرتبط است، اما این متغیرها به‌شدت به سن ارتباط دارد، در عین حال بر اساس گزارش نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو، آمریکایی‌های مسن‌تر همچنان یکی از گروه‌هایی هستند که کمترین میزان استفاده از اینترنت را دارند. امروزه، گزارش می‌شود که ۲۵ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر، هرگز آنلاین نمی‌شوند، درحالی که بزرگسالان کمتر از ۶۵ سال، سهم بسیار کمتری از این آمار دارند.

میزان تحصیلات و درآمد خانوار نیز متغیرهایی از احتمال آفلاین بودن افراد است. حدود ۱۴ درصد از بزرگسالان با تحصیلات دبیرستانی یا کمتر از اینترنت استفاده نمی‌کنند، اما این سهم با افزایش سطح تحصیلات کاهش می‌یابد. بزرگسالانی که در خانوارهایی با درآمد کمتر از ۳۰ هزار دلار در سال زندگی می‌کنند، بسیار بیشتر از کسانی که درآمد سالانه خانواده آنها ۷۵ هزار دلار یا بیشتر است، احتمال دارد که از اینترنت استفاده نکنند و این میزان، ۱۴ درصد در مقابل یک درصد است. در مقابل، هیچ تفاوت آماری معنی‌داری در استفاده از اینترنت بر اساس جنسیت، نژاد و قومیت یا نوع جامعه وجود ندارد.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

با وجود اینکه برخی گروه‌ها به طور مداوم نرخ پذیرش اینترنت پایین‌تری دارند، اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی‌ها اکنون آنلاین هستند، زیرا برنامه‌های دولتی و خدمات اجتماعی در حال انجام، مناطق محروم را به پذیرش اینترنت تشویق می‌کند. با گذشت زمان، جمعیت آفلاین این کشور در حال کاهش است و برای برخی گروه‌ها این تغییرات به‌ویژه چشمگیر بوده است. به عنوان مثال، ۸۶ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر در سال ۲۰۰۰ آنلاین نبودند. امروز این رقم تنها به یک‌چهارم کاهش یافته است.

سهم بزرگسالان آفلاین ۵۰ تا ۶۴ ساله از سال ۲۰۱۹، هشت درصد کاهش یافته و از ۱۲ درصد به ۴ درصد رسیده است. سهم بزرگسالان سیاهپوست و اسپانیایی‌تبار آفلاین نیز در طی این دوره به میزان قابل توجهی کاهش یافته و از ۱۵ درصد به ۹ درصد میان سیاهپوستان و از ۱۴ درصد به ۵ درصد در میان افرادی که اسپانیایی‌تبار هستند، رسیده است.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 19

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

منتشر شده

در

توسط

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

ایسنا/مرکزی ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی با حضور ویدئوکنفرانسی دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و سردار غلامرضا سلیمانی رییس سازمان بسیج مستصعفین کشور برگزار شد.

دکتر فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی در این آئین گفت: در آیین افتتاح که اظهار کرد: مجموعه سپاه روح الله و بسیج سازندگی استان مرکزی پیشگام در امر محرومیت زدایی هستند و اقدامات چشمگیری در حوزه خدمت رسانی به مردم و اجرای پروژه های محرومیت زدایی انجام داده اند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم به پیشرفت و تکاملی که مد نظر مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب است برسیم باید از ظرفیت های نهادهای انقلابی همچون بسیج استفاده کنیم، افزود: خوشبختانه در کشور ظرفیت نهادهای انقلابی و جهادی همچون بسیج و سایر ساختارهای دیگر که به برکت انقلاب اسلامی و تفکر حضرت امام خمینی(ره) شکل گرفته اند زمینه بسیار خوبی برای پیشرفت فراهم کرده اند که باید از آنها به خوبی در راستای پیشرفت همه جانبه کشور استفاده کرد.

استاندار مرکزی گفت: در همین راستا ما در استانداری مرکزی مرکز راهبری سازندگی و محرومیت زدایی را با کمک سپاه و بسیج و مشارکت سایر دستگاه های اجرایی راه اندازی خواهیم کرد و کلیه مسائل محرومیت زدایی و سازندگی در استان را از این طریق با مشارکت و هم افزایی همه جانبه پیگیری خواهیم کرد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی نیز در این آیین اظهار کرد: بیش از ۱۳۰۰ پروژه عمرانی و محرومیت زدایی در ۴ سال اخیر در مناطق محروم استان مرکزی به ارزش بیش از ۱۴۵ میلیارد تومان شامل لایروبی قنوات، اجرای کانال های کشاورزی، خطوط انتقال آب، استخرهای ذخیره آب، راه های بین مزارع، مخازن آب شرب، مسکن، پل و راه های روستایی، تکمیل مساجد و مدارس، خانه های عالم و… اجرا شده است.

وی افزود: به عنوان مثال بسیج سازندگی استان مرکزی موفق شده در زمینه کول گذاری و لایروبی قنوات بیش از ۴۵ کیلومتر قنات را احیا کند و در این زمینه نقش اساسی را جهت حراست از منابع ارزشمند آب و آبادانی روستاها در مناطق محروم ایفا کند.

کریمی گفت: اجرای بیش از ۱۰۰ کیلومتر کانال انتقال آب کشاورزی توسط بسیج سازندگی باعث شده که این پروژه ها ضمن جلوگیری از اتلاف حدود ۳۰ درصدی منابع آب در این مناطق، زمینه را جهت افزایش سطح زیر کشت، افزایش راندمان انتقال آب در مزارع و تحقق اقتصادمقاومتی در روستاها هموار کند. همچنین در مناطق مستعد اجرای طرح های لوله گذاری و خطوط انتقال آب نقش پررنگی در امیدآفرینی و ایجاد رضایت مندی در بین اهالی مناطق محروم استان داشته است و برای بالا بردن راندمان ذخیره آب، ساخت بیش از ۳۵ هزار مترمکعب استخرهای ذخیره آب بتنی درمناطق محروم و روستایی زمینه را جهت توجه به روستا و صیانت از منابع ارزشمند آب صورت داده است.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه های عمرانی توسط بسیج سازندگی استان مرکزی همواره بر پایه مشارکت مردم، اهالی روستاها و همت گروه های جهادی استوار است و ما در بسیج معتقدیم اجرای هر پروژه و طرح در مناطق محروم بدون نقش آفرینی مردم قطعا محکوم به شکست است، افزود: “کار مردم توسط مردم” یکی از رویکردهای محوری بسیج سازندگی در مناطق محروم است و خوشبختانه با این رویکرد علاوه بر انجام اقدامات چشمگیر موفقیت های زیادی نیز حاصل شده است.

کریمی گفت: بسیج سازندگی استان مرکزی در دو سال اخیر با تحویل ۷۰۰ مسکن محرومان به ارزش بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان گام ارزشمندی را در زمینه صاحب خانه شدن محرومان، معلولان و اقشار آسیب پذیر سطح استان مرکزی برداشته است. اجرای این پروژه ها با بکارگیری گروه های جهادی تخصصی و جغرافیا محور بسیج سازندگی به استعداد ۱۲۵۰ گروه جهادی در سطح استان صورت گرفته به نحوی که این گروه ها به صورت میانگین در سال بیش از ۱۰۰ هزار نفر روز ارائه خدمت صادقانه گامی استوار و پولادین در مسیر خدمت صادقانه به ولی نعمتان انقلاب اسلامی برمی دارند.

وی با بیان اینکه امروز بسیج سازندگی دژ مستحکم جریان انقلاب در دفاع اصولی از خط مستضعفان است و باید قدر این ظرفیت الهی را دانست و از این ظرفیت ارزشمند در جهت پیشرفت کشور در گام دوم انقلاب به خوبی استفاده کرد، اظهار کرد: به تصویب رسیدن قانون جدید بسیج سازندگی در حمایت از گروه های جهادی و تقویت محور خدمت رسانی امری اجتناب ناپذیر است که تاخیر در تصویب و اجرایی شدن این مهم، ضربات جبران ناپذیری را درپی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سپاه روح الله، کریمی گفت: امروز بسیج سازندگی به عنوان پناهگاه جهادگران و ماوای گروه های جهادی بدون برخورداری از پشتوانه های ثروت، جانانه در مسیر دفاع از محرومین ایستاده و می توان با کمترین حمایت و باور به این سازمان جهادی ، گام های بزرگ در زمینه خدمت به کشور برداشت. در هفته بسیج امسال نیز ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی شامل مسکن محرومان و معلولان، کانال ها و خطوط انتقال آب، پل، جاده، استخر و … در سراسر مناطق محروم استان مرکزی به بهره برداری خواهد رسید.

انتهای پیام

ادامه مطلب

برترین ها