با ما همراه باشید

اخبار 18

کرونا؛ یکی از پیچیده‌ترین دوره‌های تاریخ بشر

منتشر شده

در

کرونا؛ یکی از پیچیده‌ترین دوره‌های تاریخ بشر

ایسنا/هرمزگان تحلیلگر سیاسی و استاد دانشگاه گفت: جامعه شناسان کلاسیک همواره مواردی مانند فردگرایی شدید، کاهش اخلاق جمعی و اختلال در مسئولیت‌پذیری اجتماعی را از جمله مسائل و دغدغه‌های جوامع مدرن می‌دانستند، لذا تعهد و مسئولیت‌پذیری اجتماعی در وضعیت فعلی و بحرانی جامعه می‌تواند از تبعات پرهزینه این تهدید جلوگیری کند.

مهدی ملاحی، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پیامدهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ناشی از مسائل زیست‌محیطی هم‌اکنون مهم‌ترین چالش جوامع بشری است. آلودگی‌ها، زباله‌ها، تنش آبی، کمبود منابع، تغییرات اقلیمی، پیامدهای گرمایش زمین، بیماری‌های واگیردار و ده‌ها مسئله دیگر، پایداری جوامع را تهدید می‌کند.

وی افزود: رویکردهای علوم اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در مسائل زیستی از مؤلفه‌های عمده گزارش‌های بین‌المللی است اما همین علوم در برخی از کشورها چندان جایگاهی در سیاست‌گذاری‌ها، تصمیم‌سازی‌ها و برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای ندارند. این علوم در جهان پسا کرونایی نقش مهمی در برجسته کردن مفهوم و پیامدهای مسائل زیست‌محیطی برای سیاست‌گذاران، تصمیم سازان، تصمیم گیران و مردم، جهت بازاندیشی در رفتار خواهد داشت.

این تحلیلگر سیاسی تصریح کرد: بعد از مبارزه با ویروس‌های طبیعی، نوبت ویروس‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی فرامی‌رسد، این ویروس‌ها می‌توانند سلامت ما و سیستم ایمنی بدن ما را در برابر امراض طبیعی یا ویروس‌های طبیعی ضعیف کنند. در این شرایط علوم اجتماعی، سیاسی و اقتصادی با شناسایی این بیماری‌ها می‌توانند برای درمانشان راهکار تجویز کنند و چنانچه به این علوم در جهان توجه نشود، آسیب‌پذیری مردم جهان در برابر ویروس‌های جدید در آینده همچون امروز بالا خواهد بود.

ملاحی گفت: سرعت تغییرات سیستم‌ها و سامانه‌های دفاعی و امنیت زیستی بشر در برابر سرعت تغییرات زیست‌محیطی بسیار کندتر شده و چنانچه بدین‌صورت پیش رود، مزیت‌های رقابتی بشر از دست خواهد رفت و موجودات جدیدی مانند ویروس کرونا، سهم زیستی بشر را بر روی کره زمین تصاحب خواهند کرد.

وی عنوان کرد: در سال ۱۳۸۸ تحقیقاتی بین رشت‌هایی با موضوع «تأثیر تخریب محیط‌زیست بر نارضایتی سیاسی مردم استان هرمزگان» و در سال ۱۳۹۳ تحقیقی با موضوع «امنیت زیست‌محیطی در خلیج‌فارس از سال ۱۹۸۰(با شروع جنگ عراق علیه ایران)» با رویکرد انتقادی در کشور ایران و هند به پایان رساندم که در آن زمان مورد تقدیر رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. در این تحقیقات به تهدیدات و چالش‌های اجتماعی،سیاسی، اقتصادی و امنیت زیست‌محیطی  در سطح استانی، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی در آینده اشاره شده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: چنانچه تصمیم گیران و برنامه ریزان استان شناختی از موضوعات جدید در علم سیاست داشتند، راه‌کارها و پیشنهادها را موردتوجه قرار می‌دادند، هرچند در سطح ملی برخی از این پیشنهاد‌ها و راهکارها موردتوجه نهادهای مرتبط قرار گرفت.

ملاحی اضافه کرد: شیوع جهانی ویروس کرونا نیز مانند سقوط دیوار برلین و حملات ۱۱ سپتامبر، تبعات، پیامدها و خسارات گسترده‌تری خواهد داشت و بی‌تردید، همان‌طور که این بیماری زندگی بسیاری از خانواده‌ها را متلاشی و بازارهای مالی منطقه‌ای و جهانی را مختل کرده در آینده صلاحیت برخی دولت‌ها را با چالشی جدید مواجه خواهد کرد و تغییراتی را در قدرت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در سطح جهان به وجود خواهد آورد.

وی تصریح کرد: جان آلن معتقد است؛ این بیماری باعث تغییر در ساختار بین‌المللی قدرت خواهد شد و کشورهای پیروز، تاریخ کرونا را خواهند نوشت. موفقیت نسبی دولت‌ها در غلبه بر اثرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این پدیده باعث افزایش اقتدار دولت‌ها در داخل و خارج از مرزهای خود خواهند شد به‌عبارتی‌دیگر مهار کرونا رابطه مستقیم با اقتدار دولت‌ها دارد.

این استاد دانشگاه گفت: تدوین نقشه راه برای تحقق جهش تولید در کشور با کمک جامعه دانشگاهی و به اتکای ظرفیت‌های داخلی و مجموعه‌های دانش‌بنیان، همگام با افزایش ابزارهای قدرت شامل قوت اقتصادی، قوت علمی، قوت سیاسی، قوت تبلیغی، نیروی انسانی جوان، قوت نظامی، قوت بهداشت و درمان، قوت فرهنگی و قوت مجازی، جهت غلبه بر تغییرات و اثرات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در کشور که در پیام نوروزی سال ۱۳۹۹ مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) اشاره شده است، ضرورت دارد تا شاهد خسارات سنگین بر ساختار نظام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور نباشیم.

ملاحی عنوان کرد: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) با دیدن واقعیات و شناخت تهدیدها و فرصت‌ها و واردکردن نیروهای مسلح به عرصه دفاع بیولوژیکی به‌نوعی کشور را در برابر حملات بیولوژیکی در آینده آماده و ایمن کرده‌اند. این در حالی است که هنوز خیلی از دولتمردان و نخبگان سیاسی کشورهای جهان تهدید را جدی نگرفتند و چنانچه این بحران ادامه یابد نظام سیاسی آن‌ها دچار تغییراتی خواهد شد.

وی افزود: جامعه شناسان کلاسیک همواره مواردی مانند فردگرایی شدید، کاهش اخلاق جمعی و اختلال در مسئولیت‌پذیری اجتماعی را از جمله مسائل و دغدغه‌های جوامع مدرن می‌دانستند، لذا تعهد و مسئولیت‌پذیری اجتماعی در وضعیت فعلی و بحرانی جامعه می‌تواند از تبعات پرهزینه این تهدید جلوگیری کند.

وی در پایان افزود: گرچه شیوه و سبک زندگی متفاوت افراد در میزان مسئولیت‌پذیری آنان دخالت دارد، اندیشه و عملکرد آن‌ها نیز بیش از هر چیزی تحت تأثیر ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آنان است. بازاندیشی در اصلاح رفتار اجتماعی و سبک زندگی  از سوی مردم و اعتماد و استقبال از اقتدار دولت‌ها برای جلوگیری از انتشار ویروس به‌ویژه در شرایط کنونی می‌تواند عبور از گردنه کرونا را تسهیل کند، زیرا دوران کرونا را می‌توان یکی از پیچیده‌ترین دوره‌های تاریخ بشری دانست.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 18

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰ عنوان برنامه از سوی سازمان بسیج فرهنگیان استان در هفته بسیج اجرا می‌شود.

سرهنگ جاماسب بهمنیار در جمع خبرنگاران افزود: برگزاری یادواره های شهدای فرهنگی، دیدار با خانواده های معظم شهدای فرهنگی، نشست‌های بصیرتی و سیاسی، عطر افشانی گلزار شهدا از مهم‌ترین برنامه‌های هفته بسیج است.

وی اظهارکرد: همزمان با هفته بسیج از زندگینامه و وصیت نامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مسابقه کتبی برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برای کمک به نیازمندان کمک های مومنانه در قالب پویش لبخند رضایت نیز جمع‌آوری می‌شود.

به گزارش ایسنا، بهمنیار بیان کرد: دو فضای آموزشی پیش ساخته نیز به دانش‌آموزان مناطق دیشموک و زیلایی اهدا می شود ۹هزارو۸۳۰ نفر از فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد عضو بسیج فرهنگیان هستند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

منتشر شده

در

توسط

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با رد برخی اظهارنظرها مبنی بر تعلل و تاخیر دولت در اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، تاکید کرد که مرحله اول این طرح با تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به ماندن در خانه و آغاز طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا دکتر محمود واعظی روز سه شنبه در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت درخصوص مباحث شده در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت:‌ امروز در جلسه ستاد ملی کرونا گزارش‌ها و آمارهای امیدوارکننده‌ای از روند مدیریت اپیدمی کرونا ارائه شد. بحمدلله نظام بهداشت و درمان کشور با یاری همه‌جانبه سایر بخش‌های دولتی و حاکمیتی و همراهی بسیار خوب مردم، عملکرد بسیار خوبی را در مقابله با ویروس کرونا به ثبت رسانده و این مهم، علاوه بر تلاش شبانه‌روزی و فداکاری کادر درمانی و سایر دستگاههای دخیل در مدیریت بحران،‌ نتیجه سرمایه‌گذاری دولت در حوزه سلامت در سالهای گذشته بوده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کرونا یک مسئله جهانی است و بهتر است قضاوتمان درباره عملکرد کشورمان در مقابله با آن را بر مبنای قیاس با کارنامه سایر کشورها استوار کنیم، افزود:‌ آنچه از آمارهای سازمان بهداشت جهانی از روند گسترش کرونا در کشورهای مختلف قابل فهم است، این است که بر خلاف کشورهای ایتالیا، اسپانیا و آمریکا که روند گسترش بیماری در آنها هنوز به شدت صعودی است ، در کشور ما روند ابتلا و شیوع به ثبات نسبی رسیده و این نشانه کارآمدی تصمیمات و سیاست‌های ایران در زمینه مقابله با کروناست.

واعظی تشخیص زودهنگام ورود بیماری به کشور را یکی از عوامل توفیق سیستم بهداشت و درمان ایران در مقابل کرونا برشمرد و اذعان داشت:‌ ایران دومین کشوری بود که وجود بیماری را تشخیص داد و خوشبختانه بدون تعلل و از همان ابتدا تدابیر کنترلی و درمانی خود را تحت عنوان مرحله اول فاصله‌گذاری با  تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به مسافرت نرفتن و ماندن در خانه و طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به اجرا گذاشتیم که به اذعان متخصصان بهداشت و درمان، مهم‌ترین نقش را در کنترل اپیدمی در کشور داشته است.

وی افزود:‌ محصلان و دانشجویان و جوانان اگرچه مواجهه آسان‌تری با بیماری کووید 19 دارند اما جزء مهم‌ترین ناقل‌ها به شمار می‌روند و به همین دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاهها روند شیوع بیماری را به شکل قابل توجهی محدود کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ضمن رد برخی اظهارنظرها در خصوص تعلل دولت در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت:‌ بر خلاف تصور برخی، مرحله اول طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور آغاز  و قدم به قدم با توجه به نظر متخصصان امر و مصوبات ستاد ملی کرونا، تکمیل یا تشدید شده است. در اقدامات کنترلی و مدیریتی،‌ دولت کاملا مطابق با نظرات متخصصان و مصوبات ستاد ملی عمل کرده و بر خلاف آنچه که عده‌ای سعی در القای آن دارند، هیچ تاخیر یا تعللی رخ نداده است. توفیق در کنترل بیماری نسبت به کشورهای دیگر،‌ نتیجه همین تدابیر و سیاست‌ها بوده و امیدواریم انشالله با ادامه این روند، هر چه زودتر به طور کامل بر بیماری فائق آئیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ امیدوارم گروههایی که در این شرایط بسیار سخت کمکی نمی‌کنند و به دنبال ایراد و انتقاد و مخالف‌خوانی هستند، حداقل برای این مدت که کشور با این ویروس منحوس مواجه است، به خاطر سلامت مردم تسویه حساب سیاسی را به تاخیر بیندازند.

انتهای پیام/

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

منتشر شده

در

توسط

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ایسنا/خراسان جنوبی نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه‌گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

امیدشان بسته به دام‌هایشان است؛ دامی که زحمتش برای دامدار است و سودش برای واسطه. دام را پرورش می‌دهند به امید سود؛ اگرچه نهاده‌های دامی و خشکسالی دغدغه اصلی دامداران است، اما نبود کشتارگاه به رنج و سختی آنها اضافه کرده و همین مشکلات سبب شده است دامپروران تعدادی از گوسفندان را قبل از رسیدن به وزن مطلوب به فروش برسانند.

به گزارش ایسنا، نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

دامداران مجبورند تعدادی از گوسفندان را که در واقع تمام دارایی آنان است، با قیمت پایین قبل از اینکه به پروار برسند، بفروشند؛ اگر این کار را نکنند دام‌ها روی دستشان می‌مانند. خراسان جنوبی با ظرفیت پرورش سه میلیون راس دام سبک و ۷۰ هزار راس دام سنگین نباید این وضعیتش باشد.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ذبح می‌کنیم چون نهاده نداریم

جواد غریبی، رییس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی به ایسنا می‌گوید: باید فکری به خال زیرساخت‌های استان شود؛ تا چه زمانی قرار است این روند ادامه یابد.

وی افزود: وقتی قیمت در بازار آزاد به دست دلالان نرخ گذذری می‌شود؛ دیگر دادمدار باید چه کند؛ همین قیمت‌ها عرف باز می‌شود و دامدار سود نمی‌برد.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان‌جنوبی بیان کرد: حقیقت این است که کمیاب و یا گران‌شدن علوفه باعث می‌شود دامدار کشتار و فروش زیر قیمت دام را سرلوحه کار خود کند؛ کاری که به ضرر اوست؛ تاکنون این اتفاق می‌افتد اما در ماه‌های آینده این امر ما را با کمبود گوشت و شیر مواجه خواهد کرد.

وی از افزایش ۴ برابری علوفه تولید داخل نسبت به سال گذشته خبر داد  و بیان کرد: قیمت ذرت علوفه‌ای سه برابر، قیمت کاه ۵ برابر و یونجه ۳ برابر افزایش یافته است و علاوه بر مشکل تأمین علوفه برای دام ما در حوزه تولید شیر نیز با مشکل رو به رو هستیم.

خیاط، یک سرمایه گذار در خراسان جنوبی نیز گفت: استارت اجرایی پروژه کشتارگاه دام از سال ۱۳۹۸ خورد و در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع با سرمایه ۷۰ میلیارد تومانی توانسته‌ایم یکی از بزرگترین کشتارگاه‌های صنعتی شرق کشور را با ظرفیت ۵۰۰ راس دام سبک، ۵۰۰ راس دام سنگین و ۵۰ نفر شتر در خوسف راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: بارها خبر از بهره برداری این طرح بیان شده؛ طرحی که می‌تواند این روزها دردی از مردم را دوا کند همچنان تجهیزاتش خاک می‌خورد؛ این طرح آماده بهره‌برداری است اما حمایت مسئولین را می‌طلبد.

دامپزشکی می‌گوید: پروانه بهره برداری کشتارگاه توسط دامپزشکی صادر شده است، اما تا افتتاح کار دارد. این مشکل تنها برای پرورش دهندگان دام سبک و سنگین استان نیست بلکه شتر مرغداران استان هم درد نبود کشتارگاه را در سینه دارند.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

و باز هم کاغذبازی‌های اداری 

عامری، سرمایه گذار دیگری است که قصد داشته یک کشتارگاه شترمرغ در استان بنا کند تا شترمرغ‌ها به شیوه غیر اصولی کشتار نشده و یا به استان‌های دیگر بدون سود فرستاده نشوند. در این راستا در تلاش است تا کشتارگاه تخصصی شترمرغ را بنا کند اما این سرمایه گذار هم درگیر کاغذبازی‌های اداری شده است.

خراسان جنوبی رتبه دوم پرورش شترمرغ را در کشور دارد، اما باز هم ماجرای نبود کشتارگاه تکرار می‌شود و اکنون ستاد اجرای فرمان امام(ره) پا به ‌میدان گذاشته‌ است. با اجرای تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد شده خراسان جنوبی به قطب منطقه‌ای شتر یا هاب پرورش شتر تبدیل می‌شود و قرار است اولین کشتارگاه تیپ ۴ نهبندان آغاز به کار کند.

با برداشتن چند گام دیگر، سنگی بزرگ از جلوی پای دامداران استان برداشته می‌شود، ظرفیتی که اگر راه اندازی شود هم نیاز استان و هم سایر استان‌ها را تامین می‌کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها