با ما همراه باشید

استانها

کسی برای جلوگیری از افزایش تعداد بیماران تلاشی نمی‌کند

منتشر شده

در

کسی برای جلوگیری از افزایش تعداد بیماران تلاشی نمی‌کند

 رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد با اشاره به اینکه ما در پیک پنجم هستیم. درمانگرها توانایی و انگیزه محدودی دارند، گفت:درست است که پرسنل پزشکی قسم پزشکی خورده‌، او مدام بیماران را درمان می‌کند، اما کسی برای جلوگیری از افزایش تعداد بیماران تلاشی نمی‌کند.

علی‌رضا صداقت در نشست « ابتلاء به کرونای دلتا و وضعیت شهر مشهد»، به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: میانگین سنی افراد فوت شده در پیک پنجم کرونا نسبت به پیک چهارم ،۶ سال کاهش یافته است، بیماران و افراد فوت شده در این پیک جوان‌تر هستند؛ این اتفاق هم دلایل فراوانی دارد و نباید صرفا با این نگاه که ویروس، افراد جوان‌تر را مبتلا می‌کند بررسی کنیم.

وی ادامه داد: یکی از دلایل این کاهش سن افراد فوت شده این است که افراد پیر و سالمند که ریسک بالای فوت در ابتلا به کرونا داشتند را احتمالا در پیک‌های قبلی از دست داده‌ایم و فوت شده‌اند؛ واکسیناسیون نقش خیلی بالایی در این کاهش سن نداشته است؛ اما چون در حال حاضر واکسیناسیون فقط برای افراد سن بالا انجام شده است، یک امتیازی را به واکسیناسیون می‌دهند که به دلیل واکسن است که سن فوتی‌ها کاهش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد که دیر مراجعه کردن بیماران به مراکز درمانی از مهمترین دلایل وضع وخیم و حال بد بیماران است و گفت: این مراجعه‌ دیر در چند مرحله اتفاق می‌افتد؛ مرحله اول زمانی‌ست که بیمار حال مساعدی ندارد و پس از چند روز ممکن است به پزشک عمومی مراجعه کند. پس اولین مراجعه به پزشک هم احتمالا با تاخیر است که بر اساس مطالعات ما بین سه تا پنج روز در این مرحله تاخیر وجود دارد. مرحله بعد زمان ارجاع به بیمارستان است که در این مرحله هم همان تعداد روز تاخیر وجود دارد.

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد ادامه داد: بر اساس این مطالعات، بیشترین زمان تاخیر در مراجعه به بیمارستان‌ها بین ۱۰ الی ۱۵ روز است که این تاخیرها شایع‌ترین علت وخامت اوضاع و مرگ بیماران است. این تاخیرها باعث می‌شود که مطالعات و پژوهش‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی هم مخدوش شود و ما نتوانیم به طور دقیق برخی ویژگی‌های ویروس مانند دوره کمون آن در این پیک را به دست آوریم. تنها می‌توانیم بگوییم دوره کمون بیماری دلتا کوتاهتر از سایر گونه‌ها است، اما علائم بیماری تفاوت خیلی زیادی ندارد ولی روند خیلی سریعی دارد و اگر در مراحل اولیه خوب درمان نشود، فرد را با مشکلات جدی روبرو می‌کند.

از نظر این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، پاندمی و بیماری‌های همه‌گیر مانند کرونا، مانند یک وان حمام است که شیر آبی با سرعت زیاد در حال پر کردن آن است. صداقت ادامه داد: متاسفانه ما برای جلوگیری از سر ریز نشدن آب به بیرون از وان، به جای این که شیر آب را ببندیم، با قاشق و لیوان در حال تخلیه آب از وان هستیم. باید شیر آب را ببندیم وگرنه آب در هر حال سر ریز خواهد شد. ما چهار پیک را پشت سر گذاشتیم و در پیک پنجم هستیم؛ درمانگرها توانایی و انگیزه محدودی دارند؛ درست است که قسم پزشکی خورده اند، اما زمانی که می‌بیند هر چه او در خط مقدم تلاش می‌کند و سعی می‌کند با قاشق وان را خالی کند، اما هیچکس شیر آب را نمی‌بندد، انگیزه‌اش کم می‌شود. او مدام بیماران را درمان می‌کند اما کسی برای جلوگیری از افزایش تعداد بیماران تلاشی نمی‌کند.

صداقت با انتقاد از کسانی که می‌گویند پیک پنجم قابل پیش‌بینی نبود خاطرنشان کرد: مگر رستوران‌ها پر از آدم نبود؛ مگر روی موبایل ما مدام پیامک‌های سفرهای تفریحی نمی‌آمد؛ مگر قشم و کیش پر نبود؛ مگر جاده‌های شمال پر از ترافیک نبود؛ مگر واکسیناسیون در کشور به اندازه متعادل پیش رفته است؛ مگر مراکز قرنطینه که در شهرها ایجاد کردیم پر شده است، از یک مرکز قرنطینه با ۲۶۰ نفر ظرفیت تنها سه نفر وجود دارد، این بیماران کرونایی کجا هستند، در شهر تردد می‌کنند.

وی افزود: عده قلیلی هستند که در خانه خودشان را قرنطینه می‌کنند، مگر مردم می‌توانند کرکره مغازه‌شان را پایین بکشند، مگر ما آن‌ها را از نظر مالی پشتیبانی کردیم؛ حتی مگر تفاوت جدی بین رفتار آدم‌ها در مقایسه با ۶ ماه گذشته اتفاق افتاده؛ زمانی که تمام این‌ها را نگاه کنیم، نتیجه می‌گیریم که باید منتظر این پیک می‌بودیم. تنها چیزی که می‌توانست جلوی پیک پنجم کرونا را بگیرد، واکسیناسیون مطابق با استانداردهای جهانی بود ولی هم تولید واکسن عقب افتاد و هم در خرید عقب ماندیم و در نتیجه تزریق هم آهسته پیش رفت.

رعایت پروتکل‌ها ۳۵ درصد شده است

وی متذکر شد: رعایت پروتکل‌ها هم به فراموشی سپرده شده است؛ نرخ رعایت پروتکل‌ها و ماسک زدن‌ها در جامعه، سه ماه قبل در اوج پیک چهارم به ۷۵ درصد رسیده بود ولی امروز طبق آمار دانشگاه علوم پزشکی مشهد این عدد تنها ۳۵ درصد است. تازه من عرض کنم که نحوه اندازه‌گیری این عدد هم خیلی بالا است و ما به بالا گرد می‌کنیم. شما در خیابان‌ها ببینید چقدر از مردم ماسک می‌زنند. رفتار مردم در روزهای اولی که مترو باز شد را با الان مقایسه کنید. در آن زمان مردم با چه مراقبتی از مترو استفاده می‌کردند، اما الان به راحتی در صف بستنی فروشی می‌ایستند. همچنان عروسی‌ها و مجالس و … هم برقرار است. هر فرد آلوده تا ۴۰ نفر را می‌تواند مبتلا نماید. تازه این برای کسانی‌ست که تست PCR داده و می‌دانند که کرونا دارند، کسانی که اطلاع ندارند و در جامعه تردد می‌کنند را محاسبه نمایید.

صداقت افزود: مردم و مسئولان هر دو از یک جنس هستیم. اگر مسئول مربوطه جلوی تالارها و عروسی‌ها را نمی‌گیرد، منِ مردم به این مهمانی‌ها نروم. اگر رفتیم، پس چرا فکر نکنیم نه‌تنها موج پنجم، بلکه موج ششم هم خواهد آمد؟ در جلسه استانداری به دولت هم عرض کردیم که ما مطالبه‌ بستن و تعطیلی رستوران‌ها و مساجد و … را داریم، طبق همان چیزی که در شرایط قرمز باید انجام شود. اگر همچنان پیامک سفرهای تفریحی می‌آید، ما شک می‌کنیم که دست دولت و این تورهای تفریحی یکی باشد. چطور آن کسی که با خودروی شخصی سفر می‌کند جریمه و مجازات می‌شود ولی کسی که با قطار، هواپیما و حمل و نقل عمومی به سفر می‌رود ایرادی ندارد. مگر قطار و هواپیما ویروس منتقل نمی‌کند. تا زمانی که این شرایط باشد، ما باید منتظر موج‌های ششم و هفتم هم باشیم.

ابتلا ۲۵ نفر و ۳ فوتی در یک جشن تولد / شهردار می‌گوید ارزان‌ترین وسیله حمل‌ونقل عمومی(مترو)را تعطیل نمی‌کنیم

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد تصریح کرد: از یک مراسم تولد در یک باغ ۲۵ نفر به کرونا مبتلا شدند که ۱۰ نفر هم اکنون در بیمارستان امام رضا بستری هستند و سه نفر هم تا این لحظه فوت کرده‌اند. یکی از بیماران من که دیروز مراجعه کرد، ۳۲ ساله بود و در مراسم ختم دایی‌اش که به دلیل کرونا فوت کرده بود به کرونا مبتلا شده بود. دو بیمار دیگر از معلم‌های کلاس‌های خصوصی کودکان بودند. مگر ما این تولدها، مراسم‌ها، کلاس‌های آموزشی کودکان و … را تعطیل کرده‌ایم که انتظار این موج پنجم را نداشتیم. یا مگر بیماریابی فعال داشتیم؟ در بیماریابی فعال در استرالیا، تا ۸۰ الی ۱۲۰ تماس افراد بیمار با دیگران را ردیابی می‌کردند، تست می‌گرفتند و قرنطینه می‌کردند. در اینجا ما در بهترین حالت تنها در یک برهه زمانی کوتاه سه تا هشت تماس را ردیابی کردیم.

وی ادامه داد: مراکز قرنطینه که در موج دوم و سوم ساختیم خاک می‌خورد. مداخله گران حوزه پزشکی به راحتی در جامعه فعالیت می‌کنند و از طب سنتی تا مدرن در امر درمان دخالت می‌کنند.به شهردار و فرماندار و دیگران می‌گوییم مترو را ببندید، می‌گویند ارزان‌ترین وسیله حمل و نقل را نمی‌توانیم تعطیل کنیم، راست هم می‌گویند. می‌گوییم ایستگاه‌ها و فروشگاه‌هایش را ببندید، می‌گویند خرج سه تا خانواده را در می‌آورد و نمی‌شود تعطیل کرد. سرویس‌های شهرک‌های صنعتی را ببینید که کارگرانی که سطح تماس‌هایشان با دیگران هم بسیار بالاست در چه وضعیتی هستند. اکنون در آستانه عزاداری امام حسین(ع) هستیم؛ با توجه به این وضعیتی که در مراسم‌های عید غدیر در خیابان‌ها می‌بینیم، پیش‌بینی شما از مراسم‌های آن ایام چیست؟

واکسیناسیون در مشهد؛ ۲۷ درصد پایین‌تر از میانگین کشوری

صداقت متذکر شد: در شهر مشهد از گروه‌های واجد شرایط واکسیناسیون تنها ۴۸ درصد واکسن زده‌اند و به دلیل تبلیغات منفی سایر افراد نزده و اقدام نکرده‌اند، در کشور این عدد ۷۵ درصد است. تمام آنچه عرض کردم در حکم همان شیر آب است. شیرآب را باید ببندیم. نباید به هم پاس دهیم. مردم به مسئولان و مسئولان به مردم. منی که فهمیدم و متوجه شدم آیا رعایت کردم؛ بیشترین افرادی که در عید به ترکیه سفر کردند پزشکان بودند.

مطالبه کردیم شهر به‌ویژه حرم مطهر رضوی تعطیل شود

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان امام رضا(ع) در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه بخشی از بیماران مشهد مسافران هستند، آیا در جلسات پزشکان و متخصصان با مسئولان استانداری و سایرین درخواستی برای تعطیلی حرم مطهر رضوی جهت جلوگیری از ورود مسافران ارائه شده است یا خیر، اظهار کرد: حلقه مفقوده‌ای جدی در این حوزه داریم و آن مسئولیت پذیری است. ببینید الان که حرف از محدود کردن فضاهای مجازی و اینترنت شده است، تا همین لحظه یک میلیون امضا جمع‌آوری شده و مردم تقاضا کرده‌اند که مصوبه مجلس اجرا نشود. آیا در موارد مشابه اقدامی انجام داده‌ایم.

صداقت ادامه داد: اگر در یک خیابان حفاری صورت بگیرد، شما صبر می‌کنید که شهرداری تابلو ورود ممنوع بزند یا خودتان به آن ورود نمی‌کنید تا در چاه نیفتید؟ اگر یک مقام مسئول جایی را تعطیل نکرده است، چرا من بروم. قطعا مقام بالادستی باید ورود کند، اما یک جای کار من هم می‌لنگد. بیایید اورژانس تنفسی بیمارستان امام رضا و ضجه زدن همراهان بیماران را ببینید. حرف من این است که اگر یک مسئول اهمال کاری کرد، من خودم چرا در خانه نمی‌نشینم. در جلسات روز گذشته هم مطالبه کردیم که شهر کاملا به ویژه حرم مطهر رضوی تعطیل شود. شما می‌دانید برای همان بار اول که حرم تعطیل شد چقدر بدبختی کشیدیم تا بسته شد و تا آخر ماه مبارک رمضان هم بسته بماند.

وی اضافه کرد: اکنون نیز تلاش می‌کنیم، اما آیا شما هم یک کمپین و پویش برای این کار ایجاد کردید که تقاضای تعطیل کردن حرم به‌خاطر حفظ جان مردم است. حس وظیفه‌شناسی ما مقداری پایین آمده و حس انتقاد بالا رفته است. درباره حرم مطالبه داریم، اما شرایطش بسیار سخت است و حتی ستاد ملی مقابله با کرونا هم روی این بارگاه خیلی نمی‌تواند اعمال نظر داشته باشد؛ دفعات قبل هم هیات دولت و تولیت رفتیم صحبت کردیم و تولیت محترم حرم آقای مروی خیلی کمک و پیگیری کردند و چندین بار خودشان تماس گرفتند تا وضعیت واقعی شهر را جویا شوند.

صداقت با بیان اینکه همچنان در موج اول کرونا هستیم خاطرنشان کرد: موج اپیدمی‌ها را بر اساس ابتلا یا بستری تعریف می‌کنند. اگر براساس تعاریف رایج و آن میزانی که بیماران به تعداد پایینی برسد تا ما از موج آزاد شویم روند خودمان را بررسی کنیم، ما هنوز در پیک اول هستیم که درواقع زبانه‌ پنجمش را بالا برده است و خیزِ پنجم پیک اول است. هیچ وقت میزان آمار ما تا حدی پایین نرسیده که بگوییم موج اول خوابیده است.

سرم‌ها هم سهمیه‌بندی شده‌اند / کمبود داروهای کرونایی در مشهد

در ادامه نازی ناصری مسئول روابط عمومی انجمن داروسازان استان خراسان رضوی از دو مشکل در زمینه تهیه داروهای کرونا یاد کرد و گفت: اولین مشکل ما این است که بسیاری از داروهای روتین مانند فاموتیدین، مونته لوکاست و … که برای درمان کرونا تجویز می‌شود اکنون در سطح شهر مشهد با کمبود مواجه شده است و متاسفانه حتی سِرُم‌ها هم خیلی وقت است که سهمیه بندی شده‌اند. داروی فاویپیراویر هم که یکی از داروهای پر مصرف است سهمیه بندی شده است.

وی ادامه داد: مشکل دیگرمان نحوه توزیع داروها توسط معاونت غذا و دارو است که مثلا داروی رمدسویر که یکی از مهمترین داروهای کرونا است را فقط در اختیار داروخانه‌های دولتی قرار داده است و باعث تجمع بیماران در مراکز خاص شده و باید توجه داشت که سایر بیماران مانند دیابتی‌ها و بیماران سرطانی هم به همین مراکز مراجعه می‌کنند و این درحالیست که از طریق سامانه‌های داروخانه‌ها، وزارت بهداشت به راحتی می‌تواند روی توزیع این دارو در سایر داروخانه‌ها هم نظارت داشته باشد و لزومی ندارد صرفا به برخی داروخانه‌ها دارو اختصاص یابد. در صورت توزیع داروها در چند داروخانه، از تجمع مردم جلوگیری می‌شود.

وی تاکید کرد که چنین شرایطی برای مشهد پیش‌بینی می‌شد و عنوان کرد: پس از شروع موج پنجم در زمینه داروها به مشکل خوردیم و تمهیدات لازم برای تهیه این داروها به تعداد زیاد برای شهری مانند مشهد که مشخص بود وضعیت بحرانی را پیش‌رو خواهد داشت انجام نشد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

نوای دفتین زنی رو به خاموشی است

منتشر شده

در

توسط

نوای دفتین زنی رو به خاموشی است

 قالیبافی هنر اصیل ایرانی است که همواره از دیرباز زبانزد مردم جهان بوده است. در این میان فرش دست‌باف خراسان رضوی نیز یکی از زیباترین فرش‌های دست‌باف‌ به شمار می‌رود. در برخی از مناطق و روستاهای خراسان رضوی، قالی بافی پیشه‌ اصلی مردم است. با این وجود صنعت قالیبافی و بافندگان این صنعت این روزها با مشکلات متعددی از جمله گران بودن مواد اولیه، افزایش هزینه‌های تولید و عدم بهره‌مندی از بیمه روبه‌رو هستند به طوری که به گفته کارشناسان این حوزه مشکلات ریزودرشت این صنعت تهدیدی برای افول این هنر اصیل تلقی می‌شود.

قالیبافان خراسان رضوی روزهای بسیاری از عمر خود را در پشت دارهای قالی، به امید بهره‌مندی از بیمه قالیبافی سپری کرده‌اند، اما متأسفانه اجرای این مصوبه با مشکلاتی همراه بوده است تا جایی که سال‌های متمادی است، قالیبافان به امید برخورداری از بیمه قالیبافی به انتظار نشسته‌اند.

به همین منظور و برای بررسی مشکلات بافندگان و صنعت قالیبافی به روستای هندل‌آباد یا همدل‌آباد در دهستان کنویست بخش مرکزی شهرستان مشهد و در ۳۵ کیلومتری شهر مشهد سری زده‌ایم. شغل بیشتر زنان این روستا قالیبافی است. وارد یکی از کارگاه‌های فعال در روستا می‌شویم. چهار زن مقابل دار قالی نشسته‌اند. صدای دفتین‌ زنی بر گره‌های ظریف نخ‌های رنگارنگ بر روی دار برافراشته قالی در فضا طنین‌انداز است. به سراغ یکی از بافندگان می‌رویم و با او گفت‌وگو می‌کنیم. راضیه حدودا ۴۵ سال سن دارد و از قدیمی‌ترین بافندگان کارگاه است.

او می‌گوید: یکی از بزرگترین مشکلات بافندگان این است که تحت پوشش بیمه قرار ندارند. در طی این همه سال قالیبافی بیمه نداشته‌ام و در این مورد از جایی درخواست نکرده‌ام. کسی هم برای بیمه شدن ما درخواستی نداده است.

راضیه با اشاره به دشوار بودن شغل قالیبافی و دستمزد پایین آن ادامه می‌دهد: اگر تلاش بیشتری کنیم و بتوانیم زیاد کار کنیم و وقت بیشتری برای قالیبافی داشته باشیم نهایتا بتوانیم روزی ۴۰ هزارتومان کار کنیم و یک قالی را در چهار الی ۶ ماه به صاحبکار تحویل بدهیم. به طور کلی حمایتی از بافندگان نمی‌شود.

به کارگاه قالیبافی دیگری می‌رویم. دو زن در کارگاه مشغول به کار هستند. مریم یکی از زنان بافنده دارای ۳۰  سال تجربه در زمینه قالیبافی است. او درباره وضعیت کار و بیمه بافندگان می‌گوید: در سال ۹۲ که در همین رابطه خبرهایی به گوشمان رسید، اقداماتی انجام داده و نام خود را ثبت کردیم. ولی متاسفانه به ما گفتند که دیگر چنین طرحی وجود ندارد و ما موفق به بیمه خود نشدیم.

این بافنده با اعتراض به پایین بودن دستمزد و حقوق بافندگان ادامه می‌دهد: ما هرروز صبح تا شب در حال قالیبافی هستیم. با این حال تنها می‌توانیم بعد از چهار یا پنج ماه یک قالی سه در چهار تحویل بدهیم که دستمزد آن برای هر نفر ۴ یا ۵ میلیون تومان بیشتر نخواهد بود.

این خانم قالیباف در پاسخ به این سوال که آیا خود مستقیما به بازار دسترسی دارد یا برای کسی کار می‌کند، پاسخ می‌دهد: برای کسی کار می‌کنم. برای خود اشتغالی به کمیته امداد مراجعه کردم تا بتوانم خودم مستقیما به بازار برای فروش قالی دسترسی داشته باشم. ولی برای این کار حمایتی نشدم.

او بزرگترین مشکل خود را در زمینه قالیبافی دستمزد پایین آن دانست و می‌گوید: کار سنگین و اصلی را ما انجام می‌دهیم ولی پول فروش فرش به جیب افراد دیگری می‌رود.

آینده‌ای برای بافندگان قالی وجود ندارد

مریم با اشاره به دشواری شغل خود و عدم حمایت کافی بیان می‌کند: ما می‌خواهیم بیمه بافندگان پیگری شود. با وجود اینکه ۳۰ سال است که در حال قالیبافی هستیم، ولی هیچ آینده تضمین شده‌ای از سمت این شغل ندارم.

برای بررسی بیشتر به خانه دیگری که در یکی از اتاق‌های آن دار قالی را برپا بود سرزدیم. این بافنده که نامش زهرا است ۲۵ سال است که مشغول قالیبافی در این روستا است. او در رابطه با وضعیت شغلی خود می‌گوید: چندباری که از صاحبکار خود درخواست بیمه کرده‌ام، جواب می‌دهد امکان بیمه شدن وجود ندارد.

زهرا در رابطه با وضعیت دستمزد و حقوق بیان می‌کند: اگر بتوانیم هر روز و بدون وقفه قالی ببافیم، هر سه الی چهار ماه می‌توانیم یک قالی را تحویل دهیم که پول آن هم زمانی که بین کارگران تقسیم می‌شود، به هر یک مقدار ناچیزی می‌رسد.

درآمد ناچیزی نصیب ما می‌شود

او ادامه می‌دهد: ۲۵ سال است که مشغول قالیبافی هستم. از چشم و سر و شانه و… برای این کار مایه گذاشته‌ام  ولی در نهایت تمام سود این کار به جیب فرد دیگری می‌رود و درآمد ناچیزی نصیب ما می‌شود.

دولت و مسئولین  از ما حمایت کنند

زهرا خاطرنشان می‌کند: دولت و مسئولین باید از ما حمایت کنند تا بتوانیم سود کاری که انجام می‌دهیم، نصیب خودمان شود و شرایط دسترسی مستقیم ما به بازار را فراهم کند.

این بافنده با اشاره به قالی که در حال بافت است، ادامه می‌دهد: شاید قیمت این قالی ۱۰۰ میلیون تومان باشد ولی از این ۱۰۰ میلیون تومان تنها ۱۰ میلیون آن نصیب بافندگان این قالی می‌شود.

در همین رابطه مهدی کلالی، رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار می‌کند: حدود ۹۰ هزار بافنده در سطح استان وجود دارد که این تعداد صرفا با مهارت قالیبافی آشنایی دارند و تنها ۴۵ درصد از این آمار قالیباف فعال هستند. البته این آمار کاملا دقیق نیست و این یک ضعف در صنعت قالیبافی تلقی می‌شود زیرا سامانه‌ای وجود ندارد که آمارها را به طور دقیق و کامل بررسی کند. از طرفی هم چون بافندگان قشر خاصی هستند که امکان دارد به اینترنت و سایر منابع دسترسی نداشته باشند، ثبت اطلاعات و آمارشان کمی دشوار است.

او با بیان مشکلات موجود در زمینه بیمه تامین اجتماعی قالیبافان ادامه می‌دهد: بیمه تامین اجتماعی قالیبافان از سال ۹۳ تا کنون به دلیل محدودیت‌های اعتباری دیگر کسی را جذب نکرد و بیمه شدگان نیز ریزش داشتند. در همین راستا، مرکز ملی فرش ایران تفاهم‌نامه‌ای را با صندوق بیمه عشایر روستایی کشاورزان منعقد کرد که خط در آمدی قالیبافان را از ۴۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزارتومان تعیین کند و بر مبنای آن، بافندگان مستلزم می‌شدند که ۱۵ درصد از درآمدشان را برای بیمه پرداخت کنند که از این ۱۵ درصد نیز، ۱۰ درصد را دولت و ۵ درصد را بافنده پرداخت می‌کرد.

رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه می‌دهد: در مرداد ماه سال ۹۹ نیز مجددا یک تفاهم‌نامه تکمیلی منعقد شد که طبق این تفاهم نامه، دولت باید تمام حق بیمه قالیبافان در یک سال اول را پرداخت می‌کرد. یعنی در سال اول، همان ۵ درصدی که قالیباف موظف به پرداخت آن بود از جانب دولت پرداخت می‌شد. در  سال اول، قالیباف موظف به پرداخت یک درصد از حق بیمه بود، از سال دوم موظف به پرداخت ۲درصد،سال سوم ۳درصد، سال چهارم ۴ درصد و در نهایت سال پنجم موظف به پرداخت ۵درصد از حق بیمه می‌شود. اما متاسفانه به دلیل محدودیت‌های اعتباری دولت قبل، تا کنون خبری از اجرای این تفاهم نامه نشده است.

خراسان رضوی هم‌اکنون با کمبود قالیباف مواجه است

رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به عدم تطابق درآمد قالیباف با تورم حاضر در کشور عنوان کرد: درآمد یک قالیباف هیچ تطابقی با تورم موجود در اقتصاد کشور ندارد و به این دلیل آمار قالیبافان فعال رو به کاهش است. با وجود اینکه سرمایه‌گذار وجود دارد، اما خراسان رضوی هم‌اکنون با کمبود قالیباف مواجه است. بزرگترین دغدغه قالیباف‌ها بازار و فروش و تامین مواد اولیه است. برای بهبود این وضعیت، تنها راهکار پیشنهادی ما این بود که قالیبافی از حالت تک‌بعدی خارج شده و به یک فعالیت کارگاهی تبدیل شود.

کلالی همچنین با عنوان مزایای فعالیت کارگاهی قالیبافان ادامه داد: مزایای فعالیت کارگاهی قالیبافان این است که تسهیلات بانکی و تولید محصولات معیوب را به حداقل می‌رساند. زیرا هر کارگاه یک ناظر فنی دارد و حین کار به رفع اشکالات محصولات می‌پردازد. فایده دیگر فعالیت کارگاهی این است که وظیفه قالیباف فقط بافندگی و سپس دریافت درآمد است و دیگر دغدغه بازار و نقدینگی را ندارد.

حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ کارگاه غیرمتمرکز قالیبافی در خراسان رضوی وجود دارد

وی افزود: حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ کارگاه غیرمتمرکز قالیبافی در خراسان رضوی وجود دارد و در هر کارگاه حداقل ۱۰ نفر مشغول به کار هستند. میزان کارگاه‌های متمرکز نیز بین ۵۰ الی ۶۰ عدد است. تعداد کارگاه‌های قالیبافی استان تا پایان سال ۱۴۰۰ به‌روز خواهد شد و در تلاش هستیم تا آمار کارگاه‌های موجود در استان را افزایش دهیم.

از ابتداء سال ۱۴۰۰ تا کنون ۱۷ مورد پروانه بهره‌برداری کارگاه  قالیبافی در استان صادر شده است

رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی همچنین از ایجاد دو سامانه بهین‌یاب و هماهنگ در جهت صدور پروانه‌های بهره‌برداری خبر داد و می‌گوید: سازمان ملی فرش خوشبختانه در سال ۱۴۰۰ با استفاده از دو سامانه بهین‌یاب و هماهنگ، صدور پروانه و تاسیس کارگاه‌های قالیبافی را تسریع و قابل پیش‌بینی کرده است. فعالیت این دو سامانه بدین صورت است که واحد تولیدی اطلاعات خود را در سامانه بهین‌یاب ثبت کرده و سپس سازمان ملی فرش در سامانه هماهنگ برای آن واحد تولیدی پروانه بهره‌برداری صادر خواهد کرد. از ابتداء سال ۱۴۰۰ تا کنون ۱۷ مورد پروانه بهره‌برداری کارگاه  قالیبافی در استان صادر شده و هر کدام از این واحدهایی که پروانه بهره‌برداری کسب می‌کنند حداقل برای ۲۰ نفر اشتغال‌زایی دارند.

کلالی در ارتباط با میزان صادرات فرش دستباف در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در ارتباط با صادرات فرش دستباف آمار کامل و دقیقی در دست نداریم زیرا این اطلاعات تحت اختیار گمرک است و گمرگ این آمار را محرمانه تلقی می‌کند. از سال ۹۷ به بعد دیگر هیچ آمار گمرکی در خصوص صادرات فرش در دست نیست اما نمی‌توان با قطعیت گفت فرشی که از مرز خراسان رضوی صادر شده در خود این استان نیز تولید شده است، زیرا آن فرش می‌تواند از تبریز به خراسان رضوی ارسال شده باشد و سپس از مرز خراسان رضوی به سایر کشورها صادر شود و برعکس.

در خراسان رضوی سالانه بین ۳۰ تا ۳۵ هزار متر مربع فرش تولید می‌شود

وی افزود: با توجه به اینکه در خراسان رضوی ۴۰ تا ۴۵ هزار قالیباف فعال وجود دارد و سالانه بین ۳۰ تا ۳۵ هزار متر مربع تولید داریم و تنوع سبک تولید در استان فراوان است، در زمینه صادرات نمی‌توان گفت نسبت به سایر استان‌ها پیشتاز هستیم، اما عملکرد خوب و چشمگیری داریم و حدود ۵۰ درصد از تولیدمان به صادرات ختم می‌شود.

همچنین هادی مخملی، رئیس اتحادیه فرش دستبافت مشهد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت بیمه بافندگان و مشکلات آن‌ها می‌گوید: در حال حاضر تعداد قالیبافانی که در مشهد در انتظار بیمه تامین اجتماعی هستند ۵۷۰۰ نفر است. از ابتداء سال ۹۳ تا کنون ۶۰۰۰ بیمه مربوط به قالیبافان قطع شده است. تعداد قالیبافان که در حال حاضر در مشهد  بیمه هستند ۲۲۰۰ نفر است.

اولین مانع در مسیر کار قالیبافان کاهش قدرت و ظرفیت آن‌ها در جهت تولید است

او در رابطه با موانعی که بر سر راه قالیبافان وجود دارد، ادامه می‌دهد: اولین مانع در مسیر کار قالیبافان کاهش قدرت و ظرفیت آن‌ها در جهت تولید است. تا قبل از افزایش قیمت مواد اولیه، قالیباف به تنهایی می‌توانست به صورت شخصی فعالیت کند، اما اکنون این شرایط وجود ندارد و قالیبافان با مشکلات زیادی سر و کار دارند.

بیمه حدود ۶۰۰۰ قالیباف قطع شده و هنوز تجدید نشده است

رئیس اتحادیه فرش دستباف مشهد بیان می‌کند: دومین مانع در مقابل قالیبافان مربوط به بیمه تامین اجتماعی است. به دلیل عدم بودجه کافی دولت بیمه برای قالیبافان لحاظ نمی‌شود. از سال ۹۳ که بیمه‌های تامین اجتماعی قالیبافان به مشکل برخورده است، بیمه حدود ۶۰۰۰ قالیباف قطع شده و هنوز تجدید نشده است.

مخملی تصریح می‌کند: البته بیمه صندوق عشایر عملکرد نسبتا مطلوبی داشته اما این بیمه شرایط و فواید کمتری دارد. فایده بیمه صندوق عشایر این است که در صورتی که قالیباف دوباره تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرارگیرد، سوابق آن را پذیرفته و تایید می‌شود.

بیمه تنها عاملی است که به قالیبافان برای ادامه دادن این شغل سخت، انگیزه می‌دهد

او در ارتباط با تاثیر چشمگیر بیمه تامین اجتماعی در روند عملکرد قالیبافان بیان می‌کند: موضوع بیمه تنها عاملی است که به قالیبافان برای ادامه دادن این شغل سخت، انگیزه می‌دهد. زیرا بیمه تامین اجتماعی مشخص کننده آینده، جایگاه و منزلت بافنده است و همچنین تاثیر چشمگیری در اشتغالزایی و افزایش میزان بافندگان و تولید دارد.

رئیس اتحادیه فرش دستباف مشهد خاطرنشان می‌کند: عامل اصلی عدم بیمه تامین اجتماعی قالیبافان، کمبود بودجه دولت است. اتحادیه‌ها با وجود چنین شرایطی موظفند با بررسی گروه‌های مختلف قالیبافان، به تخصیص بیمه به قالیبافانی که شرایط سخت‌تری دارند، اقدام کنند.

در حالی که بیمه قالیبافان از اهمیت بسیاری برخوردار است و امنیت شغلی برای بافندگان رقم زده و موجب انگیزه برای ادامه این حرفه محسوب می‌شود، اما به دلیل کمبود بودجه امکان برقرای بیمه همه قالیبافان و اجرای این حکم قانونی آن وجود ندارد. از طرف دیگر، با توجه به افزایش نرخ تورم در سال‌های اخیر، دستمزد این قشر کفاف زندگی آن‌ها را نمی‌دهد و در حال حاضر شرایط به ‌گونه‌ای است که هیچ آینده‌ تضمین شده‌ای برای قالیبافان وجود ندارد.

گزارش از فرزانه لک زایی و لعیا فضیلت

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

واکسیناسیون به تنهایی در قطع انتقال کرونا کافی نیست

منتشر شده

در

توسط

واکسیناسیون به تنهایی در قطع انتقال کرونا کافی نیست

 سخنگوی علوم پزشکی گیلان، دورهمی های خانوادگی و مسافرت های چند روزه را یکی از مهمترین عوامل افزایش بیماران کرونایی دانست و اضافه کرد: اگرچه روند واکسیناسیون در حال انجام است، اما برای قطع زنجیره انتقال ویروس در حال حاضر واکسیناسیون به تنهایی کافی نیست.

دکتر فردین مهرابیان در گفت وگو با ایسنا، از بستری شدن ۷۸ بیمار جدید کرونایی در استان گیلان طی روز گذشته خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر تعداد کل بیماران بستری در سطح بیمارستان های دولتی و خصوصی استان گیلان ۳۸۲ نفر است.

وی ۷۴ نفر از بیماران بستری را نیازمند بخش های مراقبت های ویژه و آی.سی.یو دانست و افزود: همچنین ۶۸ بیمار در وضعیت بدحال هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به تلاش های کادر بهداشت و درمان جهت کاهش آمار بیماران بستری، عنوان کرد: همچنان این نگرانی وجود دارد که با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی با موج جدید بیماری مواجه شویم.

مهرابیان، دورهمی های خانوادگی و مسافرت های چند روزه را یکی از مهمترین عوامل افزایش بیماران کرونایی دانست و اضافه کرد: اگرچه روند واکسیناسیون در استان با سرعت و دقت در حال انجام است، اما برای قطع زنجیره انتقال ویروس در حال حاضر واکسیناسیون به تنهایی کافی نیست و حتما باید فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از وسائل حفاظت فردی را در دستور کار قرار دهیم.

وی با اشاره به واکسیناسیون ۷۵ درصدی دوز اول و ۲۶ درصدی دوز دوم جامعه هدف گیلان، متذکر شد: امروز ۳۲ پایگاه واکسیناسیون در سطح استان گیلان آماده واکسیناسیون هستند.

سخنگوی علوم پزشکی گیلان همچنین از اختصاص چهار پایگاه به تزریق واکسن کرونا در شهرستان رشت خبر داد و گفت: نوبت اول و دوم واکسن سینوفارم و نوبت دوم برکت در پایگاه شبانه روزی پارس خزر و نوبت دوم واکسن آسترازنیکا و نوبت اول سینوفارم در مراکز چمران و ملوان رشت تزریق می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار حواادث

قصرشیرین لرزید

منتشر شده

در

توسط

قصرشیرین لرزید

 زلزله ای به بزرگی 4.2 ریشتر قصرشیرین در استان کرمانشاه را لرزاند.

این زمین لرزه ساعت 12 و 28 دقیقه امروز(ششم مهر) در مرز عراق و کرمانشاه، حوالی قصرشیرین و در عمق 10 کیلومتری زمین رخ داد.

محل وقوع این زمین لرزه 15 کیلومتری قصرشیرین اعلام شده است.

زلزله خسارتی نداشته است

مرادعلی تاتار فرماندار قصرشیرین در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به زلزله ۴.۲ ریشتری که دقایقی قبل رخ داد، افزود: مرکز این زلزله قصرشیرین نبوده و در خاک عراق رخ داده است.

وی ادامه داد: این زلزله در قصرشیرین بسیار کم احساس شد و هیچ مشکلی ایجاد نکرد.

فرماندار قصرشیرین با بیان اینکه هیچ خسارت جانی و مالی از هیچ قسمتی از شهرستان گزارش نشده، تاکید کرد: مرکز وقوع و شدت لرزه بگونه‌ای نبود که بخواهد ایجاد مشکل کند.

تاتار افزود: به دلیل آنکه این زلزله در خاک عراق رخ داده و قصرشیرین را چندان تحت تأثیر قرار نداده است، نیازی به اعزام تیم‌های ارزیاب به روستاها نیست.

وی اضافه کرد: هیچ اختلالی هم در خدمات برق، گاز و آب نداشتیم، زیرا لرزش بسیار جزیی بود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها