با ما همراه باشید

اخبار

کشور ما نیاز مُمتد به بینش آینده و آینده‌نگری دارد

منتشر شده

در

کشور ما نیاز مُمتد به بینش آینده و آینده‌نگری دارد

رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره گفت: کشور ما، کشوری در حال توسعه نام‌گذاری شده و بحث توسعه کشور در تمام ادوار در گرو آموزش و پژوهش اندیشی بوده است و بستر آن در نهاد آموزش عالی و دانشگاه فعال می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر امیدعلی مسعودی در نخستین نشست خبری “آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار” به مبحث توسعه در کشور ایران پرداخت و گفت: کشورهایی مانند ژاپن سند توسعه را در بلند مدت مورد محاسبه و سنجش قرار می‌دهند، ولی کشور ما برخلاف آن حرکت می‌کند. ما نیاز ممتد به بینش آینده و آینده‌نگری داریم، زیرا آینده چون سفری در هدف است و زیربنای آن در عمل پژوهش و آینده‌نگری خلاصه خواهد شد.
عضو کمیته علمی همایش آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار در ادامه درباره پیشنهاد این طرح توسط مهران هوشیار، طراح و دبیر علمی همایش توضیح داد: برنامه‌ریزی که در سه حوزه هنر، ارتباطات و معماری ‌و شهرسازی با پیشنهاد این طرح علنی شد، که یک گامِ رو به جلو را مشاهده کردیم و طبق این عمل قرار بر این شد مقالات تولید شده و ارسالی را مورد بررسی علمی در سطح کلان یعنی توسط اساتید تمام دانشگاه‌های معتبر کشور قرار داده و تمرکز را بر روی پژوهشگران ارائه‌دهنده مقالات قرار دهیم و نکته قابل ذکر، اینکه مقالات دارای امتیاز علمی و در درجه‌بندی مقالات ISI قرار دارد؛ سطح سنجش و بررسی در تمام کشور ایران عملی خواهد شد.
باید هدف آینده‌پژوهی نهادینه شود
دکتر حیدر جهانبخش، عضو کمیته علمی همایش و رئیس دانشکده معماری و شهرسازی در خصوص اهداف این همایش بیان کرد: نوع همایش و اهداف آن نگاهی به آینده و مسئله محور است و قابلیت‌های آن در حوزه آموزش عالی قرار دارد، و آینده‌نگری هدف محور پیش می‌رود و ترسیم الگو را ایجاد می کند و مثلث آینده‌پژوهی با توجه به قابلیت‌های ناظر به سه حوزه مذکور نزدیک و همچنین مرتبط با سبک زندگی جامعه است؛ و همچنین همایشی قدرتمند از نظر موضوعی و خوشبین به آینده است.
وی اظهار کرد: در دنیای دیجیتال امروز، یک دستگاه و ربات عمل چند برابر را محقق می‌کند و دیگر نباید از گذشته صحبت کرد و بایست هدف آینده‌پژوهی نهادینه شود.
رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه سوره ادامه داد: در مجموع تغییراتی که در ابعاد سه حوزه پیش رو است آینده‌ای جذاب و متفاوت را ترسیم خواهد کرد، به عنوان مثال در حوزه معماری با وجود کرونا و قرنطینه‌های مکرر در طول این مدت پیشرفت زود هنگام مورد توجه واقع شد وهمچنین دنیا در مبحث انرژی و ارتباط انسان مانند گذشته نیست و کاملا تفاوت دارد.
جهانبخش خاطرنشان کرد: این همایش فقط یک عنوان ساده در مبحث آینده نیست بلکه پیوندی را متشکل خواهد شد که منجر به پیشروی متناسب با اهداف است، اگرچه اندک اندک رسم خواهد شد ولی در مجموع نتیجه مثبتی را در بر خواهد داشت.
فضای میان رشته ای و طراحی یک چشم انداز قابل اجرا
دکتر مهران هوشیار، طراح و دبیر علمی همایش “آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار” در باب همگامی توسعه و مسائل فرهنگی گفت: همگامی این دو مسئله، ما را به هدف پیش‌بینی شده نزدیک کرده و دستاوردهای ما را متناسب با آن هدف محقق می‌کند.
وی ادامه داد: در همین راستا دانشگاه سوره پیشنهاد پیوند سه حوزه توسعه پایدار، آموزش عالی و آینده را در سطح ملی مطرح کرد، و در شوراهای مختلف به تصویب رسید و کار ما از زمستان سال گذشته آغاز و در بهار کنونی به مبحث اجرایی رسیدیم، نکته حائز اهمیت همراهی استادان برجسته در سطح کشوری بود وبه همین اعتبار امتیازی از جانب علوم جهان اسلام به دانشگاه‌ها از نظر اهداف و رویکردها اختصاص یافت.
هوشیار تاکید کرد: ایجاد فضای میان رشته‌ای می تواند طراحی یک سند و چشم‌انداز قابل اجرا گردد.
طراح و دبیر علمی همایش “آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار” عنوان کرد: این همایش فقط مرتبط به دانشگاه‌های تهران نیست و مبحث آن ملی است که نهایت آن توسعه پایدار در سطح کلان است، رشته‌های هنر با گستردگی که شاملِ رشته معماری و شهرسازی و ارتباطات پیوند داده شد و ایجاد فضای میان رشته‌ای می‌تواند طراحی یک سند و چشم‌انداز قابل اجرا گردد.
وی افزود: اتفاق دیگر که به آن اعتبار بخشید گذر روند اجرایی از فیلتر شورای تخصصی، شورای علمی بود، در نهایت مقالات ارسالی در چند مرحله داوری علمی خواهد شد و مقالات برگزیده در نشریه علمی به چاپ می‌رسد و از اعتبار در سطح دانشگاهی هم استفاده خواهد شد.
طراح و دبیر علمی همایش “آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار” تصریح کرد: همچنین در باب این همایش با رویکرد ملی و تاثیرگذاری در جنبه‌های مختلف مذاکراتی با سازمان‌ها، وزارت‌خانه‌ها و… انجام شد که خوشبختانه از معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن سواد رسانه‌ای ایران، انجمن هنرهای تجسمی، انجمن قطب علمی دانشگاه تهران و غیره تایید و همکاری صورت گرفت‌.
بین رشته‌ای بودن و تشکیل سه دبیر خانه
دکتر مهدی محمدی، مدیر گروه هنر اسلامی و صنایع دستی دانشگاه سوره بیان کرد: در اولین گام اقدام به تاسیس دبیرخانه مرکزی شد و در نهایت بین رشته‌ای بودن منجر به تشکیل سه دبیرخانه در حوزه‌های مذکور شد که کمک اعضای هیئت علمی جلسات کمیته‌های علمی به صورت مجازی کم تاثیر نبود.
دبیر اجرایی همایش “آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار” با اشاره به فعالیت‌های انجام شده اظهار کرد: راه‌اندازی سایت همایش و صفحه مجازی در اینستاگرام برای معرفی هر چه بیشتر بنا شده، سایت و صفحه مجازی تمام اطلاعات را بارگذاری و تمامی فراخوان‌ها و آخرین فرصت ارسال مقالات در آن بارگذاری شده است.
مصاحبه و نقادی مسیری دوطرفه برای پیشرفت است
امیدعلی مسعودی، رییس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره در انتها خاطر نشان کرد: خبرنگاران حوزه کتاب، کار خود را باید بعد اتمام همایش با نقد، مصاحبه با برگزیده‌ها و معرفی آنها شروع کنند؛ زیرا مصاحبه و نقادی مسیری دوطرفه برای پیشرفت است که از این طریق دستاوردها به اطلاع عموم خواهد رسید.
عضو کمیته علمی همایش آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار خاطرنشان کرد: کار اطلاع‌رسانی باید درست، هدفمند و سریع انجام‌ شود؛ هدف اقتصادی نیست بلکه تنها توسعه پایدار در گزینه‌های مختلف در حوزه علمی است که نتیجه آن را برای نسل آینده بازگو خواهند کرد.
گفتنی است دانشگاه سوره با همکاری معاونت پژوهشی، نخستین بار در سطح ملی اقدام به برگزاری همایشی تحت عنوان “آینده‌پژوهی، آموزش عالی و توسعه پایدار” در سه سطح هنر، معماری، فرهنگ و ارتباطات کرده است.
سایت همایش آینده‌پژوهی به نشانی https://conf.soore.ac.ir/fhd2021 حاوی اطلاعات بیشتر درباره جزئیات برگزاری این رویداد علمی-پژوهشی است.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها