با ما همراه باشید

اخبار 18

کمبودی در تهیه وسایل حفاظتی نداریم

منتشر شده

در

کمبودی در تهیه وسایل حفاظتی نداریم

ایسنا/زنجان معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان گفت: در حال حاضر هیچ کمبودی در تهیه وسایل حفاظتی در بیمارستان‌های استان وجود ندارد.

علیرضا آرمانی‌کیان دیروز (۱۲ فروردین) در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، در رابطه با آمار مربوط به شیوع ویروس کرونا در استان، اظهار کرد: مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در استان از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون ۱۶۴۶ نفر بود که یک‌سوم از این جمعیت یعنی ۵۸۲ نفر از لحاظ آزمایشگاهی مثبت بوده و باقی افراد دارای علائم بالینی (سی‌.تی‌ اسکن) بیماری کرونا بودند که تحت درمان قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵۷ نفر نیز از لحاظ آزمایشگاهی بر اثر بیماری کرونا فوت کرده‌اند که دو مورد از آنان طی ۲۴ ساعت گذشته بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند، افزود: بر اساس آخرین آمار، اکنون ۳۵۱ نفر در بیمارستان‌های استان زنجان بستری هستند و ۳۹۳ نفر نیز از بیمارستان‌های استان ترخیص شده‌اند که ۲۷ نفر آنان طی ۲۴ ساعت گذشته از بیمارستان‌ها ترخیص شدند.

این مسئول با اشاره به انتشار فیلمی در فضای مجازی در خصوص ممانعت توزیع پک‌های بهداشتی در یکی از بیمارستان‌های بزرگ زنجان توسط رئیس بیمارستان، تصریح کرد: امروز کلیپی در فضای مجازی از شخصی که وارد بیمارستان بزرگ شهر زنجان شده و قصد داشته یک‌سری از اقلام بهداشتی را توزیع کند، منتشر شد که ریاست بیمارستان اجازه این کار را به وی نداده است؛ این فرد خود را دانشجوی پزشکی معرفی کرده که ما به آن احترام می‌گذاریم ولی این فرد درخواست توزیع پک‌های بهداشتی‌ را داشت که از نظر ما غیراستاندارد بود.

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با بیان اینکه پک‌های بهداشتی باید از مراجع و مراکز مورد تایید وزارت بهداشت تهیه شده باشد، ادامه داد: کار خیر کاری نیست که ما از آن ممانعت کنیم. ما دست خیرین استان را می‌فشاریم و قدردان آنان هستیم؛ ما نهایت تلاش خود را برای درمان بیماران می‌کنیم و قطعا امروز در شرایطی نیستیم که کسی بخواهد تشویش ایجاد کند و فرد منتشرکننده کلیپ در فضای مجازی نیز به اعمالی که مرتکب شده، پاسخ‌گو خواهد بود.

آرمانی‌کیان با بیان اینکه هیچ کمبودی به لحاظ تامین وسایل حفاظتی در بیمارستان‌های استان زنجان وجود ندارد، اظهار کرد: اکنون استراتژی ما با استراتژی اولیه مواجهه با بیماری یکی نیست، همانند کشورهای دیگر در اوایل سردرگم بودیم ولی اکنون ما بیمارستان‌ها را لاین‌بندی و سطح‌بندی کرده‌ایم؛ بیمارستان دوم که شاید این فیلم هم که فرد برای خود تهیه کرده و یکسری اکاذیب را به کار می‌برد در شرف سطح‌بندی و تهیه تجهیزات بیشتری است.

وی با بیان اینکه همه افراد از جمله درمان‌گران اعم از نگهبانان، خدمات و هر کسی که بنا بر تشخیص متخصصان عفونی نیاز به استقاده از وسایل محافظتی دارد به این وسال تجهیز می‌شود، افزود: در برخی موارد، اهداف خیرخواهانه نبوده و کارها باید با رعایت چارچوب‌های موجود انجام شود.

این مسئول در رابطه با وضعیت قرنطینه‌های استان، تصریح کرد: طی چند روز اخیر قرنطینه‌های خوبی در استان تجهیز شده که این قرنطینه‌ها در گذشته شکل بسیار ساده‌ای داشت که در صورت نیاز استفاده خواهد شد.  همچنین در نظر داریم تعدادی از هتل‌ها را دل قرنطینه و نقاهت‌گاه‌ها جای دهیم تا افراد از لحاظ انفرادی بودن فضای تنفسی و استحمام برای منتقل نشدن بیماری و نیز هم‌پوشانی علائم کرونا، دچار مشکل نشوند.

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با بیان اینکه ۸۵ درصد مردم توصیه‌های بهداشتی در رابطه با ویروس کرونا را رعایت کرده‌اند و تنها ۱۵ درصد از افراد این توصیه‌ها را رعایت نمی‌کنند، ادامه داد: در خانه ماندن، استراتژی استان، کشور و جهان برای مقابله با ویروس کرونا و حفظ سلامتی افراد است.

آرمانی‌کیان با تاکید بر اینکه هم‌استانی‌ها در روز طبعیت حتی از مراسم خانوادگی به‌ویژه در باغ‌ها و ویلاسراهای اطراف شهر و حتی در منازل خودشان پرهیز کنند، اظهار کرد: افراد بیمار ممکن است دارای علائم پنهان و شدیدی نباشند ولی فرد گیرنده امکان دارد دچار تشدید علائم شده و به شدیدترین فرم کرونا مبتلا شود. کاری نکنیم که روز طبیعت علیه سلامتی باشد، زیرا هدف ما از روز طبیعت شکرگذاری نعمت‌های خداوند است.

وی با بیان اینکه انتقال بیماری کرونا ممکن است تا ۲۱ روز ادامه داشته باشد ولی پس از ۱۴ روز اگر فرد بیمار باشد، علائم بیماری در آن بروز می‌کند، افزود: ۱۸ درصد از بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان‌های استان بستری می‌شوند، علائمی شدیدتر از بقیه بیماران دارند، به طوری که بخشی از آنان نیازمند بستری در بخش ICU هستند که در بین این بیماران، میزان مرگ و میر هم بالاتر از دیگران است.

این مسئول با اشاره به اینکه اگر یک فرد عادی به ۲ لیتر اکسیژن در دقیقه نیاز داشته باشد، بیماران کرونایی به ۶ لیتر اکسیژن در دقیقه نیاز دارند، تصریح کرد: همچنین آقایان در مقایسه با خانم‌ها دو سوم بیشتر به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند؛ همچنین باید در کودکان مراقب پروسه انتقال بیماری کرونا باشیم.

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان با بیان اینکه اگر تعداد بیماران مبتلا به کووید – ۱۹ بیشتر از تجهیزات بیمارستانی باشد، نمی‌توانیم خدمات قابل قبولی را به این بیماران ارائه کنیم، بنابراین تا جای ممکن باید از ورود به مرحله پیک بیماری پیشگیری کنیم، ادامه داد: میزان آلوده کردن افراد در استان یک به دو بوده است، به این معنی که هر فرد بیمار توانایی آلوده کردن دو فرد را دارد. پیک اول بیماری کرونا در استان خوب مدیریت شده و امیدواریم پیک دوم را بدون خطر طی کنیم.

وی در رابطه با مصرف الکل صنعتی در استان، خاطرنشان کرد: در مصرف الکل صنعتی در استان تغییر محسوسی روی نداده و همانند سال‌های گذشته است، در حالی که مانند دیگر استان‌ها نیست که یکباره اتفاقات عجیبی روی داده باشد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 18

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰ عنوان برنامه از سوی سازمان بسیج فرهنگیان استان در هفته بسیج اجرا می‌شود.

سرهنگ جاماسب بهمنیار در جمع خبرنگاران افزود: برگزاری یادواره های شهدای فرهنگی، دیدار با خانواده های معظم شهدای فرهنگی، نشست‌های بصیرتی و سیاسی، عطر افشانی گلزار شهدا از مهم‌ترین برنامه‌های هفته بسیج است.

وی اظهارکرد: همزمان با هفته بسیج از زندگینامه و وصیت نامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مسابقه کتبی برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برای کمک به نیازمندان کمک های مومنانه در قالب پویش لبخند رضایت نیز جمع‌آوری می‌شود.

به گزارش ایسنا، بهمنیار بیان کرد: دو فضای آموزشی پیش ساخته نیز به دانش‌آموزان مناطق دیشموک و زیلایی اهدا می شود ۹هزارو۸۳۰ نفر از فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد عضو بسیج فرهنگیان هستند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

منتشر شده

در

توسط

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با رد برخی اظهارنظرها مبنی بر تعلل و تاخیر دولت در اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، تاکید کرد که مرحله اول این طرح با تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به ماندن در خانه و آغاز طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا دکتر محمود واعظی روز سه شنبه در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت درخصوص مباحث شده در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت:‌ امروز در جلسه ستاد ملی کرونا گزارش‌ها و آمارهای امیدوارکننده‌ای از روند مدیریت اپیدمی کرونا ارائه شد. بحمدلله نظام بهداشت و درمان کشور با یاری همه‌جانبه سایر بخش‌های دولتی و حاکمیتی و همراهی بسیار خوب مردم، عملکرد بسیار خوبی را در مقابله با ویروس کرونا به ثبت رسانده و این مهم، علاوه بر تلاش شبانه‌روزی و فداکاری کادر درمانی و سایر دستگاههای دخیل در مدیریت بحران،‌ نتیجه سرمایه‌گذاری دولت در حوزه سلامت در سالهای گذشته بوده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کرونا یک مسئله جهانی است و بهتر است قضاوتمان درباره عملکرد کشورمان در مقابله با آن را بر مبنای قیاس با کارنامه سایر کشورها استوار کنیم، افزود:‌ آنچه از آمارهای سازمان بهداشت جهانی از روند گسترش کرونا در کشورهای مختلف قابل فهم است، این است که بر خلاف کشورهای ایتالیا، اسپانیا و آمریکا که روند گسترش بیماری در آنها هنوز به شدت صعودی است ، در کشور ما روند ابتلا و شیوع به ثبات نسبی رسیده و این نشانه کارآمدی تصمیمات و سیاست‌های ایران در زمینه مقابله با کروناست.

واعظی تشخیص زودهنگام ورود بیماری به کشور را یکی از عوامل توفیق سیستم بهداشت و درمان ایران در مقابل کرونا برشمرد و اذعان داشت:‌ ایران دومین کشوری بود که وجود بیماری را تشخیص داد و خوشبختانه بدون تعلل و از همان ابتدا تدابیر کنترلی و درمانی خود را تحت عنوان مرحله اول فاصله‌گذاری با  تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به مسافرت نرفتن و ماندن در خانه و طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به اجرا گذاشتیم که به اذعان متخصصان بهداشت و درمان، مهم‌ترین نقش را در کنترل اپیدمی در کشور داشته است.

وی افزود:‌ محصلان و دانشجویان و جوانان اگرچه مواجهه آسان‌تری با بیماری کووید 19 دارند اما جزء مهم‌ترین ناقل‌ها به شمار می‌روند و به همین دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاهها روند شیوع بیماری را به شکل قابل توجهی محدود کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ضمن رد برخی اظهارنظرها در خصوص تعلل دولت در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت:‌ بر خلاف تصور برخی، مرحله اول طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور آغاز  و قدم به قدم با توجه به نظر متخصصان امر و مصوبات ستاد ملی کرونا، تکمیل یا تشدید شده است. در اقدامات کنترلی و مدیریتی،‌ دولت کاملا مطابق با نظرات متخصصان و مصوبات ستاد ملی عمل کرده و بر خلاف آنچه که عده‌ای سعی در القای آن دارند، هیچ تاخیر یا تعللی رخ نداده است. توفیق در کنترل بیماری نسبت به کشورهای دیگر،‌ نتیجه همین تدابیر و سیاست‌ها بوده و امیدواریم انشالله با ادامه این روند، هر چه زودتر به طور کامل بر بیماری فائق آئیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ امیدوارم گروههایی که در این شرایط بسیار سخت کمکی نمی‌کنند و به دنبال ایراد و انتقاد و مخالف‌خوانی هستند، حداقل برای این مدت که کشور با این ویروس منحوس مواجه است، به خاطر سلامت مردم تسویه حساب سیاسی را به تاخیر بیندازند.

انتهای پیام/

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

منتشر شده

در

توسط

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ایسنا/خراسان جنوبی نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه‌گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

امیدشان بسته به دام‌هایشان است؛ دامی که زحمتش برای دامدار است و سودش برای واسطه. دام را پرورش می‌دهند به امید سود؛ اگرچه نهاده‌های دامی و خشکسالی دغدغه اصلی دامداران است، اما نبود کشتارگاه به رنج و سختی آنها اضافه کرده و همین مشکلات سبب شده است دامپروران تعدادی از گوسفندان را قبل از رسیدن به وزن مطلوب به فروش برسانند.

به گزارش ایسنا، نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

دامداران مجبورند تعدادی از گوسفندان را که در واقع تمام دارایی آنان است، با قیمت پایین قبل از اینکه به پروار برسند، بفروشند؛ اگر این کار را نکنند دام‌ها روی دستشان می‌مانند. خراسان جنوبی با ظرفیت پرورش سه میلیون راس دام سبک و ۷۰ هزار راس دام سنگین نباید این وضعیتش باشد.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ذبح می‌کنیم چون نهاده نداریم

جواد غریبی، رییس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی به ایسنا می‌گوید: باید فکری به خال زیرساخت‌های استان شود؛ تا چه زمانی قرار است این روند ادامه یابد.

وی افزود: وقتی قیمت در بازار آزاد به دست دلالان نرخ گذذری می‌شود؛ دیگر دادمدار باید چه کند؛ همین قیمت‌ها عرف باز می‌شود و دامدار سود نمی‌برد.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان‌جنوبی بیان کرد: حقیقت این است که کمیاب و یا گران‌شدن علوفه باعث می‌شود دامدار کشتار و فروش زیر قیمت دام را سرلوحه کار خود کند؛ کاری که به ضرر اوست؛ تاکنون این اتفاق می‌افتد اما در ماه‌های آینده این امر ما را با کمبود گوشت و شیر مواجه خواهد کرد.

وی از افزایش ۴ برابری علوفه تولید داخل نسبت به سال گذشته خبر داد  و بیان کرد: قیمت ذرت علوفه‌ای سه برابر، قیمت کاه ۵ برابر و یونجه ۳ برابر افزایش یافته است و علاوه بر مشکل تأمین علوفه برای دام ما در حوزه تولید شیر نیز با مشکل رو به رو هستیم.

خیاط، یک سرمایه گذار در خراسان جنوبی نیز گفت: استارت اجرایی پروژه کشتارگاه دام از سال ۱۳۹۸ خورد و در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع با سرمایه ۷۰ میلیارد تومانی توانسته‌ایم یکی از بزرگترین کشتارگاه‌های صنعتی شرق کشور را با ظرفیت ۵۰۰ راس دام سبک، ۵۰۰ راس دام سنگین و ۵۰ نفر شتر در خوسف راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: بارها خبر از بهره برداری این طرح بیان شده؛ طرحی که می‌تواند این روزها دردی از مردم را دوا کند همچنان تجهیزاتش خاک می‌خورد؛ این طرح آماده بهره‌برداری است اما حمایت مسئولین را می‌طلبد.

دامپزشکی می‌گوید: پروانه بهره برداری کشتارگاه توسط دامپزشکی صادر شده است، اما تا افتتاح کار دارد. این مشکل تنها برای پرورش دهندگان دام سبک و سنگین استان نیست بلکه شتر مرغداران استان هم درد نبود کشتارگاه را در سینه دارند.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

و باز هم کاغذبازی‌های اداری 

عامری، سرمایه گذار دیگری است که قصد داشته یک کشتارگاه شترمرغ در استان بنا کند تا شترمرغ‌ها به شیوه غیر اصولی کشتار نشده و یا به استان‌های دیگر بدون سود فرستاده نشوند. در این راستا در تلاش است تا کشتارگاه تخصصی شترمرغ را بنا کند اما این سرمایه گذار هم درگیر کاغذبازی‌های اداری شده است.

خراسان جنوبی رتبه دوم پرورش شترمرغ را در کشور دارد، اما باز هم ماجرای نبود کشتارگاه تکرار می‌شود و اکنون ستاد اجرای فرمان امام(ره) پا به ‌میدان گذاشته‌ است. با اجرای تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد شده خراسان جنوبی به قطب منطقه‌ای شتر یا هاب پرورش شتر تبدیل می‌شود و قرار است اولین کشتارگاه تیپ ۴ نهبندان آغاز به کار کند.

با برداشتن چند گام دیگر، سنگی بزرگ از جلوی پای دامداران استان برداشته می‌شود، ظرفیتی که اگر راه اندازی شود هم نیاز استان و هم سایر استان‌ها را تامین می‌کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها