با ما همراه باشید

اخبار 18

کمک به کسب و کارهایی که دچار مشکل شدند/طرح فاصله‌گذاری اجتماعی مفید بوده است

منتشر شده

در

کمک به کسب و کارهایی که دچار مشکل شدند/طرح فاصله‌گذاری اجتماعی مفید بوده است

رئیس‌جمهور گفت: حدود 10 میلیارد دلار برای رفع مشکل کسب و کارهای که در این مدت دچار مشکل شدند در نظر گرفته‌ایم.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز 13 فروردین در جلسه هیات دولت با اشاره به مشکلاتی که برای برخی کسب و کارها در چند ماه اخیر ایجاد شده است اظهار کرد: برای این موضوع فکر کرده‌ایم و با وجود این که در شرایط تحریم قرار داریم حدود 10 میلیارد دلار برای رفع مشکلات کسب و کارهای که دچار مشکل شده‌اند در نظر گرفته‌ایم که بخشی به عنوان تسهیلات و بخشی به عنوان کمک‌های بلاعوض و بخشی به عنوان بسته‌های که به خانواده‌های که دچار مشکل شده‌اند پرداخت خواهد شد.

وی افزود: ما در همین شرایط تحریم تسهیلاتی که یک قلم آن 75 هزار میلیارد تومان بود در نظر گرفتیم.

رئیس جمهور با اشاره به طرح فاصله گذاری اجتماعی یادآور شد: در طرح دوم فاصله گذاری اجتماعی 30 درصد کاهش ابتلا داشتیم و طبق نظر کارشناسان هر دو طرح اول و دوم فاصله گذاری اجتماعی مفید بوده است. ما تلاش کردیم از تجربه همه استفاده کنیم ولی خودمان را اسیر تجربیات دیگران نکردیم.

وی اضافه کرد: از همان اسفند بعضی‌ها طرح قرنطینه چینی را پیشنهاد می‌کردند که معنای آن این بود که همه مغازه‌ها بسته، ماشین‌ها متوقف و در خانه‌ها بسته شود و غذای مورد نیاز 24 ساعته توسط مامورین به داخل خانه‌ها انداخته شود. هیچ کس در دنیا این طرح را نپسنیدید و اجرا نکرد؛ چراکه مخصوص خود چینی‌ها بود و با توجه به شرایط در ایران امکان‌پذیر نبود.

روحانی افزود: یک مدلی را هم برخی اروپایی‌ها شروع کردند که طرح امنیت جمعی بود و طبق آن همه چیز را رها می‌کردند تا عده‌ای مبتلا شوند ؛ عده‌ای کشته شوند و عده‌ای بهبود پیدا کنند که خود آن‌ها هم کم کم از این طرح عقب نشینی کردند و دچار مشکل شدند که ما از این طرح هم تبعیت نکردیم.

رئیس جمهور در ادامه عنوان کرد: طرحی  که متخصصان ما طراحی کردند و قدم به قدم اجرا و پیاده کردیم و در این 10 الی 12 روز قدم‌های بیشتری برداشتیم و کار را کمی سخت تر کردیم برای حفظ و سلامت همه مردم بود و ممکن است امروز سفر مردم و یا حضور آن‌ها در طبیعت با مشکل مواجه شده باشد ولی این تصمیم برای سلامتی تمامی جامعه اتخاذ شده است و فعلا تا ۲۰ فروردین همچنان ادامه خواهد داشت.

وی همچنین یادآور شد: دیروز تصمیماتی گرفتیم که شاید کار را کمی سخت‌تر کند و هر کس مبتلا شد باید به خود او خانواده‌اش و محل کارش اطلاع داده شود و اگر کسی تخلف کند مشمول مجازات قانونی می‌شود. همه اینها برای این است که ما از این مرحله هم به خوبی عبور کنیم.

رئیس‌جمهور با تشکر از همه نیروهای که در اجرای این طرح‌ها کمک کردند اظهار کرد: در کنار پزشکان، پرستاران و کادر درمانی که از لحظه اول پای کار بودند و ایثار کردند و کاری کردند که پیش بینی‌های بدبینانه روزهای اول ما محقق نشود، نیروهای دیگری هم حضور داشتند ما از اوایل اسفند پیش‌بینی کردیم که همه امکانات نیروهای مسلح پای کار بیاید و هزاران تخت نیروهای مسلح آماده شد و مثل 4 هزار تختی که دیدید به آن سرعت و زیبایی آماده کردند اما این تخت‌ها خالی مانده و یا تخت‌های بیمارستانی وزارت بهداشت خالی مانده است. طبق آمار وزیر بهداشت الان 13 هزار تخت ما خالی است و نه تنها تخت‌های معمولی که از 6800 تخت آی سی یو فقط 4 هزار تخت پر و بقیه خالی است.

وی ادامه داد: این‌ها به خاطر این است که طراحی ما با توجه به تجربیاتی که از دوران جنگ داشتیم بر مبنای بدبینی شدید صورت گرفت و تصمیم گیری شد به همین دلیل فروشگاه‌ها و انبارهای ما اکنون پر هستند. در حالی که برخی کشورهای غربی با این که فرصت بیشتری داشتند هم تخت و هم وسایل تنفسی و مواد غذایی کم آوردند و حتی برای تهیه ماسک در بیمارستان‌ها مشکل دارند. همین دیروز یک مقام آمریکایی که البته تخصصی هم ندارد گفته بود در بیمارستان‌ها ماسک‌های N95 را ضدعفونی کنند و باز هم از آن‌ها استفاده کنند. در این مدت دیدیم که کشورهای بزرگ و پر مدعا دچار مشکل شدند اما ملت ما به خاطر انسجام، مدیریت خوب، فداکاری کادر پزشکی و همه نیروها دست به دست هم دادند و دچار مشکل چندانی نشدیم.

رئیس جمهور با اشاره به اقداماتی که در بخش تولید صورت گرفته خاطرنشان کرد: در همین جلسه وزیر صمت ما اعلام کرد که تولید مواد ضدعفونی کننده تنها در بخش های دولتی 8 برابر شده و تولید ماسک 4 برابر شده است که باید به اینها تولیدات بخش خصوصی را هم اضافه کنیم. ضمن این که ماسک N95 و ونتیلاتور به اندازه کافی در حال تولید شدن است و سایر نیازمندی‌ها مثل گان، لباس مخصوص و گیت تشخیص در کشور چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی تولید و عرضه می‌شود که این کار عظیمی است که در کشور صورت گرفته است.

روحانی اضافه کرد: ما از روزهای اول تلاش کرده‌ایم برای کسب و کارهای که در این مدت دچار مشکل می‌شوند تسهیلاتی در نظر بگیریم. طبق برآورد ما 10 رسته هستند که دچار مشکل شده‌اند مانند بخش‌های که به سفر و تفریحات مردم مربوط می‌شود، رستوران‌ها، هتل‌ها، بخش حمل و نقل و غیره که تسهیلات مورد نظر برای کمک به آنها در نظر گرفته شده است.

رئیس دولت دوازدهم در ادامه تاکید کرد: همه این اقداماتی که گفتم را در کنار کارهای صدا و سیما ، تدریس در صدا و سیما و فضای مجازی، تلاش هنرمندان برای شادی و تفریح مردم ، تولید گرانی که غذا و نیازمندی‌ها و مواد بهداشتی مردم را تهیه کردند. نقش بهداشت و درمان و غیره را کنار هم بگذارید می‌بینید که کار بسیار عظیم و بزرگی در این کشور انجام شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: ملت  ما در این مدت پاسخ بزرگی به همه یاوه‌گوهای داد که تبلیغ می‌کردند ملت ایران خسته شده و عقب نشینی کرده و دولت و نظام ایران کارآمدی ندارد. کافی است یک مقایسه کنند تا پاسخ محکمی به این دروغگویان همیشگی داده شود.  جالب است خودشان در کشورهای  هستند که تخت بیمارستانی نیست و از ترس جرئت نمی‌کنند بیرون بروند اما هنوز به دروغگویی‌های خود درباره ایران ادامه می‌دهند.

روحانی اضافه کرد: این یک آزمایش بزرگ تاریخی بود که در تاریخ خواهد ماند و باید از همه مردم ، مسولان، نیروهای مسلح و غیر مسلح و حتی چهره‌های سیاسی با سلیقه‌های مختلف که به جز یک عدد کمکی همه با هم همنوا شدند تشکر کنیم. ما نیاز نداشتیم مثل یک کشوری که اطلاعیه داد تا جناح‌های سیاسی فعلا سکوت کنند از این کارها بکنیم چون همه مردم و جناح‌ها با بیداری خود کار بسیار بزرگی را انجام دادیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با یادآوری تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران عنوان کرد: این یک فرصت تاریخی برای آمریکا بود که از این کار اشتباه خود عذرخواهی کند و تحریم‌ها را کنار بگذارد چون در شرایط خاصی قرار داریم اگر مثلا از 10 کشوری که با کرونا مبارزه می‌کنند یک کشور مبارزه نکند دو مرتبه این ویروس پخش می‌شود و این یک کارجهانی است که همه باید در سطح دنیا دست به دست هم بدهند و با این ویروس  مقابله کنند اما متاسفانه آمریکایی‌ها در این شرایط حاد و سخت جهانی هم درس عبرت نگرفتند چرا که الان موقع خوبی بود از کار غلط خود عذرخواهی کنند و بهترین فرصت تاریخی بود که برای یک بار هم شده بگویند ما ضد ملت ایران نیستیم اما با ادامه دادن تحریم‌های خود امروز ضدیتشان نسبت به ملت ایران واضح تر شده است.

وی در ادامه بیان کرد: در این شرایط که همه مردم به هم و ارگان کشور اعتماد دارند باید این سرمایه اجتماعی را حفظ کنیم و بعد از عبور از این شرایط در این سال جهش تولید واقعا برای جهش تولید فعالیت خود را چند برابر کنیم.

رئیس جمهور همچنین خطاب به مردم ایران گفت: شما در این ایام در خانه ماندید و ما در دولت نیروهای مسلح و همه نیروها در پالایشگاه‌ها، تصفیه خانه‌ها، تامین برق، امنیت جامعه، تولید  و پزشکان و پرستاران عزیز که در این مدت فعالیت کردند سعی کردیم کار خود را به درستی انجام دهیم همه این نیروها کار عظیمی انجام دادند و در روزهای آینده با پایان این اوضاع باید کارمان مضاعف باشد و این روزها را جبران کنیم.

رئیس جمهور در پایان اظهار کرد: در این مدت عده‌ای از کسبه دچار مشکل شدند که امیدوارم همه کار و کمک کنیم تا مشکلات برطرف شود. از طرفی مسوولان نظارت بر قیمت‌ها باید نظارت بیشتری داشته باشند تا در این ایامی که برخی کسب و کارها تعطیل شده است دیگران سواستفاده نکنند و قیمت‌ها را بالا نبرند. تا به مردم فشار وارد نشود. انشالله در شرایطی که ماه رمضان ونیمه شعبان هم در پیش است خداوند هم کمک خواهد کرد تا از این روزهای سخت بگذریم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 18

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰ عنوان برنامه از سوی سازمان بسیج فرهنگیان استان در هفته بسیج اجرا می‌شود.

سرهنگ جاماسب بهمنیار در جمع خبرنگاران افزود: برگزاری یادواره های شهدای فرهنگی، دیدار با خانواده های معظم شهدای فرهنگی، نشست‌های بصیرتی و سیاسی، عطر افشانی گلزار شهدا از مهم‌ترین برنامه‌های هفته بسیج است.

وی اظهارکرد: همزمان با هفته بسیج از زندگینامه و وصیت نامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مسابقه کتبی برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برای کمک به نیازمندان کمک های مومنانه در قالب پویش لبخند رضایت نیز جمع‌آوری می‌شود.

به گزارش ایسنا، بهمنیار بیان کرد: دو فضای آموزشی پیش ساخته نیز به دانش‌آموزان مناطق دیشموک و زیلایی اهدا می شود ۹هزارو۸۳۰ نفر از فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد عضو بسیج فرهنگیان هستند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

منتشر شده

در

توسط

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با رد برخی اظهارنظرها مبنی بر تعلل و تاخیر دولت در اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، تاکید کرد که مرحله اول این طرح با تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به ماندن در خانه و آغاز طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا دکتر محمود واعظی روز سه شنبه در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت درخصوص مباحث شده در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت:‌ امروز در جلسه ستاد ملی کرونا گزارش‌ها و آمارهای امیدوارکننده‌ای از روند مدیریت اپیدمی کرونا ارائه شد. بحمدلله نظام بهداشت و درمان کشور با یاری همه‌جانبه سایر بخش‌های دولتی و حاکمیتی و همراهی بسیار خوب مردم، عملکرد بسیار خوبی را در مقابله با ویروس کرونا به ثبت رسانده و این مهم، علاوه بر تلاش شبانه‌روزی و فداکاری کادر درمانی و سایر دستگاههای دخیل در مدیریت بحران،‌ نتیجه سرمایه‌گذاری دولت در حوزه سلامت در سالهای گذشته بوده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کرونا یک مسئله جهانی است و بهتر است قضاوتمان درباره عملکرد کشورمان در مقابله با آن را بر مبنای قیاس با کارنامه سایر کشورها استوار کنیم، افزود:‌ آنچه از آمارهای سازمان بهداشت جهانی از روند گسترش کرونا در کشورهای مختلف قابل فهم است، این است که بر خلاف کشورهای ایتالیا، اسپانیا و آمریکا که روند گسترش بیماری در آنها هنوز به شدت صعودی است ، در کشور ما روند ابتلا و شیوع به ثبات نسبی رسیده و این نشانه کارآمدی تصمیمات و سیاست‌های ایران در زمینه مقابله با کروناست.

واعظی تشخیص زودهنگام ورود بیماری به کشور را یکی از عوامل توفیق سیستم بهداشت و درمان ایران در مقابل کرونا برشمرد و اذعان داشت:‌ ایران دومین کشوری بود که وجود بیماری را تشخیص داد و خوشبختانه بدون تعلل و از همان ابتدا تدابیر کنترلی و درمانی خود را تحت عنوان مرحله اول فاصله‌گذاری با  تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به مسافرت نرفتن و ماندن در خانه و طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به اجرا گذاشتیم که به اذعان متخصصان بهداشت و درمان، مهم‌ترین نقش را در کنترل اپیدمی در کشور داشته است.

وی افزود:‌ محصلان و دانشجویان و جوانان اگرچه مواجهه آسان‌تری با بیماری کووید 19 دارند اما جزء مهم‌ترین ناقل‌ها به شمار می‌روند و به همین دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاهها روند شیوع بیماری را به شکل قابل توجهی محدود کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ضمن رد برخی اظهارنظرها در خصوص تعلل دولت در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت:‌ بر خلاف تصور برخی، مرحله اول طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور آغاز  و قدم به قدم با توجه به نظر متخصصان امر و مصوبات ستاد ملی کرونا، تکمیل یا تشدید شده است. در اقدامات کنترلی و مدیریتی،‌ دولت کاملا مطابق با نظرات متخصصان و مصوبات ستاد ملی عمل کرده و بر خلاف آنچه که عده‌ای سعی در القای آن دارند، هیچ تاخیر یا تعللی رخ نداده است. توفیق در کنترل بیماری نسبت به کشورهای دیگر،‌ نتیجه همین تدابیر و سیاست‌ها بوده و امیدواریم انشالله با ادامه این روند، هر چه زودتر به طور کامل بر بیماری فائق آئیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ امیدوارم گروههایی که در این شرایط بسیار سخت کمکی نمی‌کنند و به دنبال ایراد و انتقاد و مخالف‌خوانی هستند، حداقل برای این مدت که کشور با این ویروس منحوس مواجه است، به خاطر سلامت مردم تسویه حساب سیاسی را به تاخیر بیندازند.

انتهای پیام/

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

منتشر شده

در

توسط

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ایسنا/خراسان جنوبی نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه‌گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

امیدشان بسته به دام‌هایشان است؛ دامی که زحمتش برای دامدار است و سودش برای واسطه. دام را پرورش می‌دهند به امید سود؛ اگرچه نهاده‌های دامی و خشکسالی دغدغه اصلی دامداران است، اما نبود کشتارگاه به رنج و سختی آنها اضافه کرده و همین مشکلات سبب شده است دامپروران تعدادی از گوسفندان را قبل از رسیدن به وزن مطلوب به فروش برسانند.

به گزارش ایسنا، نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

دامداران مجبورند تعدادی از گوسفندان را که در واقع تمام دارایی آنان است، با قیمت پایین قبل از اینکه به پروار برسند، بفروشند؛ اگر این کار را نکنند دام‌ها روی دستشان می‌مانند. خراسان جنوبی با ظرفیت پرورش سه میلیون راس دام سبک و ۷۰ هزار راس دام سنگین نباید این وضعیتش باشد.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ذبح می‌کنیم چون نهاده نداریم

جواد غریبی، رییس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی به ایسنا می‌گوید: باید فکری به خال زیرساخت‌های استان شود؛ تا چه زمانی قرار است این روند ادامه یابد.

وی افزود: وقتی قیمت در بازار آزاد به دست دلالان نرخ گذذری می‌شود؛ دیگر دادمدار باید چه کند؛ همین قیمت‌ها عرف باز می‌شود و دامدار سود نمی‌برد.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان‌جنوبی بیان کرد: حقیقت این است که کمیاب و یا گران‌شدن علوفه باعث می‌شود دامدار کشتار و فروش زیر قیمت دام را سرلوحه کار خود کند؛ کاری که به ضرر اوست؛ تاکنون این اتفاق می‌افتد اما در ماه‌های آینده این امر ما را با کمبود گوشت و شیر مواجه خواهد کرد.

وی از افزایش ۴ برابری علوفه تولید داخل نسبت به سال گذشته خبر داد  و بیان کرد: قیمت ذرت علوفه‌ای سه برابر، قیمت کاه ۵ برابر و یونجه ۳ برابر افزایش یافته است و علاوه بر مشکل تأمین علوفه برای دام ما در حوزه تولید شیر نیز با مشکل رو به رو هستیم.

خیاط، یک سرمایه گذار در خراسان جنوبی نیز گفت: استارت اجرایی پروژه کشتارگاه دام از سال ۱۳۹۸ خورد و در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع با سرمایه ۷۰ میلیارد تومانی توانسته‌ایم یکی از بزرگترین کشتارگاه‌های صنعتی شرق کشور را با ظرفیت ۵۰۰ راس دام سبک، ۵۰۰ راس دام سنگین و ۵۰ نفر شتر در خوسف راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: بارها خبر از بهره برداری این طرح بیان شده؛ طرحی که می‌تواند این روزها دردی از مردم را دوا کند همچنان تجهیزاتش خاک می‌خورد؛ این طرح آماده بهره‌برداری است اما حمایت مسئولین را می‌طلبد.

دامپزشکی می‌گوید: پروانه بهره برداری کشتارگاه توسط دامپزشکی صادر شده است، اما تا افتتاح کار دارد. این مشکل تنها برای پرورش دهندگان دام سبک و سنگین استان نیست بلکه شتر مرغداران استان هم درد نبود کشتارگاه را در سینه دارند.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

و باز هم کاغذبازی‌های اداری 

عامری، سرمایه گذار دیگری است که قصد داشته یک کشتارگاه شترمرغ در استان بنا کند تا شترمرغ‌ها به شیوه غیر اصولی کشتار نشده و یا به استان‌های دیگر بدون سود فرستاده نشوند. در این راستا در تلاش است تا کشتارگاه تخصصی شترمرغ را بنا کند اما این سرمایه گذار هم درگیر کاغذبازی‌های اداری شده است.

خراسان جنوبی رتبه دوم پرورش شترمرغ را در کشور دارد، اما باز هم ماجرای نبود کشتارگاه تکرار می‌شود و اکنون ستاد اجرای فرمان امام(ره) پا به ‌میدان گذاشته‌ است. با اجرای تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد شده خراسان جنوبی به قطب منطقه‌ای شتر یا هاب پرورش شتر تبدیل می‌شود و قرار است اولین کشتارگاه تیپ ۴ نهبندان آغاز به کار کند.

با برداشتن چند گام دیگر، سنگی بزرگ از جلوی پای دامداران استان برداشته می‌شود، ظرفیتی که اگر راه اندازی شود هم نیاز استان و هم سایر استان‌ها را تامین می‌کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها