با ما همراه باشید

اخبار 12

گام سوم فهما تربیت نیروی هنرمند متعهد و انقلابی در مساجد است

منتشر شده

در

گام سوم فهما تربیت نیروی هنرمند متعهد و انقلابی در مساجد است

حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی با اشاره به برنامه‌های ستاد هماهنگی کانون های مساجد در سال ۱۴۰۰، گام سوم فهما را تربیت نیروی هنرمند متعهد و انقلابی در مساجد خواند.

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)، به مناسبت فرارسیدن ایام پر برکت ذی‌الحجه، گردهمایی سه ساعته با موضوع تبیین و تشریح برنامه‌های ستاد فهما در سال ۱۴۰۰، با حضور حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، معاونین و دبیران مناطق ستاد فهما صبح روز دوشنبه ۲۸ تیرماه در سالن شهید بهشتی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با برقراری ارتباط مجازی با مدیران استانی و دبیران مناطق برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین «حبیب‌رضا ارزانی» در این گردهمایی با بیان اینکه فضای کنونی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور فضایی همدلانه است، اظهار کرد: همکاران انقلابی و متعهد در ستاد مرکز و استان‌ها فعالیت حداکثری داشته و این سلسله فعالیت ها منجر شد تا ستاد هماهنگی کانون های مساجد در میان همه معاونت ها، سازمان‌ها و ادارات وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان آخرین ارزیابی در سال ۱۳۹۹ رتبه اول را کسب کند که این نتیجه و ثمره تلاش هایی است که در این ایام و به همت همکاران انجام شده است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به حدیثی از امام محمد باقر(ع) مبنی بر اینکه «هیچ معرفتی بالاتر از شناخت انسان نسبت به خودش و نسبت به آنچه که دارد نیست»، افزود: در اینجا به پنج شاخصه هویتی اشاره می کنم که باید در ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد بیش از پیش به آن توجه شود. ما در وهله نخست باید جایگاه، مسیر پیش رو، کارکردها و استعدادهای موجود در ستاد را بشناسیم، این موارد از جمله مولفه های شناخت است؛ نکته دوم آن است باید جایگاه سازمانی خود را بشناسیم واین مهم همان معرفت نفس است.

وی اظهار کرد: اما نکته سوم اینکه باید جایگاه انقلاب و ایران اسلامی را فراموش نکنیم. بسیاری از بحران ها وجود داشته و دارد اما باید فعالیت کرد. سوال آن است که ما در این میان چه کرده ایم؟ مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نسبت به انقلاب اسلامی بیان فرمودند که «انقلاب اسلامی نوآوری بزرگ تاریخی بود». این انقلاب را همین بچه‌های مسجد ایجاد کرده و پیش بردند، آن زمان کانون نبود اما مساجد فعال بودند. انقلاب اسلامی به کشور ما عزت داد. البته مشکلات و گرانی هست اما امید به اصلاح و رفع مشکلات وجود دارد.

حجت‌الاسلام ارزانی در ادامه گفت: نکته چهارم جایگاهی است که ما در جهان اسلام داریم باید به این مساله توجه کرد، کشورهای متعددی در حاشیه خلیج فارس وجود دارند و ممالک مسلمان مختلفی نیز داریم اما کدامیک جایگاهی مثل ایران را دارند؟ سردار حاج قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند اما امروز جایگاه ایران مثال زدنی است و می‌گوییم اگر پایگاه ما را بزنید، پایگاه شما را می‌زنیم، اگر هواپیمای ما را بزنید هواپیمای شما را می‌زنیم. لذا باید جایگاه خود را میان کشورهای مسلمان بشناسیم.

وی افزود: اما نکته پنجم عرصه تمدنی است که باید به آن توجه کنیم و همچنین نگاه تمدنی که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) دارند. باید نگاه کلان در این حوزه داشته باشیم چراکه نگاه خُرد به این عرصه باعث می‌شود تا بسیاری از مسایل را فراموش کنیم. جایگاهی که ایران اسلامی در میان کشورهای امروز و بلکه کشورها و مردمی که فردا می‌آیند بسیار گسترده است، تمدن‌های طول تاریخ تا به امروز و پس از آن چراکه ایجاد تمدن نوین اسلامی حداقل ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال زمان برای تحقق نیاز دارد و از انقلاب اسلامی تازه ۴۲ سال گذشته است، با این وجود ارزیابی در طول این ۴۲ سال نمره خوبی را ارائه می‌کند.

حجت‌الاسلام ارزانی با تاکید بر حفظ ارزش‌های انقلاب و پاسداشت خون شهدا گفت: امام راحل تلاش عظیمی برای پیشبرد انقلاب اسلامی داشتند و امروز مقام معظم رهبری(مدظله العالی) با تمام قوا ایستادند و ما نیز حتی از یک لحظه تلاش نباید فروگذاری کنیم، در این راستا در عرصه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور باید با تمام قوا وارد شویم تا بر مشکلات فائق آییم. نخست باید روحیه داشته باشیم و این روحیه را به پرسنل و کانون ها منتقل کنیم.

وی در ادامه به برخی مباحث مطرح شده از دبیران مناطق فهما اشاره کرد و گفت: سال ۱۳۹۶ در ابتدای کار و ورود به ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تعداد ۲۲ هزار کانون داشتیم، در گام اول فعالیت ها و علایم حیاتی این کانون ها بررسی و با استفاده و ارتقای اسمانه موجود از حیث اطلاعاتی کانون‌ها را رتبه بندی کردیم و امروز از میان ۲۶ هزار و بیست کانون، فعالیت هر کانون در سامانه بچه‌های مسجد قابل مشاهده است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: شناسایی و رتبه بندی کانون‌ها اول مسیر است. در این عرصه باید از بصیرت افزایی، مهارت‌افزایی و  آموزش و علم آموزی در قالب آکادمیک و حرفه‌ای بهره‌مند شد که در این راستا با طراحی ۱۲ رواق و سه شبستان به مدل مورد نظر رسیدیم هرچند که هر طرحی در مسیر بررسی و رفت و برگشت تا اجرا زمان می برد اما نهایتا با رفع مشکلات به نتیجه می‌رسد؛ اکنون نیز فهما دو ساله است و معتقدیم که نسبت به این مدت تحقق طرح هایی نظیر ایران قوی کار ارزشمندی بود.

حجت‌الاسلام ارزانی در ادامه اظهار کرد: در گام سوم فهما که رسما از شهر کُرد آغاز شد، تربیت نیروی هنرمند متعهد و انقلابی در مسجد محور کار قرار گرفت و این مولفه به عهده ما در ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور است. فعالیت در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری در عرصه مسجد رویکرد انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری است و باید با نگاه جدید در راستای تحقق این مهم گام برداریم.

وی همچنین با اشاره به فصل دوم سه شنبه‌های تکریم با عنوان «شکوه مادری» گفت: در این طرح از مادران معزز شهدا، مادران فرزندپرور که الگو در تربیت فرزند هستند، مادرانی که مدیرمسئول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بوده و یا در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نام آورو فعال هستند  تکریم می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 12

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

منتشر شده

در

توسط

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

ایسنا/اردبیل فرماندار اردبیل گفت: در شهرستان اردبیل تاکنون بیش از ۷۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در بین گروه‌های سنی اعلام شده و بیماران خاص تزریق شده است.

مسعود امامی یگانه ۲۸ تیر در مراسم افتتاح چهارمین مرکز تجمیعی واکسیناسیون در اردبیل اظهار کرد: از همکاری سپاه، آموزش و پرورش و مرکز بهداشت در راه‌اندازی این مرکز تجمیعی قدردانی می‌کنیم چرا که در حال حاضر چهار مرکز تجمیعی تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل عهده‌دار هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر این مراکز تجمیعی در ۱۱ مرکز جامع بهداشتی شهری و ۱۳ مرکز جامع بهداشت روستایی عملیات واکسیناسیون برای گروه‌های سنی مختلف در حال انجام است.

فرماندار اردبیل متوسط تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل ۷۹ درصد و بالاتر از میانگین استانی اعلام کرد و گفت: تلاش بر این است تا تزریق واکسن در مراکز جامع بهداشتی و تجمیعی ادامه پیدا کند تا گروه‌های بیشتری به مرحله ایمن‌سازی برسند.

امامی یگانه افزود: نوبت‌دهی در مراکز تزریق برای جلوگیری از تجمع بیش از حد به صورت سامانه انجام می‌شود که گروه‌های سنی اعلام شده ۶۰ سال به بالا می‌توانند با مراجعه به سامانه سلامت ثبت‌نام کرده تا روزانه با ثبت‌نام یک‌هزار و ۷۰۰ نفر عملیات واکسیناسیون به خوبی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ‌در شهرستان اردبیل با تزریق واکسن ایرانی و همچنین برای گروه‌های سنی ۶۰ تا ۷۰ سال کار اجرایی و عملیاتی در این حوزه شروع شده و تلاشمان بر این است تا با گسترش این اقدامات جلوی آسیب‌ها در پیک پنجم کرونا نیز گرفته شود.

در حال حاضر شهرستان اردبیل در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد به طوری که تعداد بیماران بستری که اغلب در شهرستان اردبیل، مشگین‌ و پارس‌آباد است به بیش از ۲۸۸ بیمار بستری کرونایی رسیده که حال عمومی ۶۰ بیمار کرونایی بدحال و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

منتشر شده

در

توسط

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

طبق برنامه زمان‌بندی، سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه زمانبندی اعلام شده پس از برگزاری جلسه با کارشناسان مسئول دانشگاه‌ها و معرفی فرآیند اجرایی ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا نهم مرداد ماه فرصت دارند تا مستندات مورد درخواست در راهنمای ارزشیابی را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ارسال کنند. پس از آن تا ۱۵ مرداد ماه مستندات بررسی خواهد شد.

سامانه ارزشیابی تحقیقات و فناوری (RTES) ۱۶ مرداد ماه برای مشاهده نتایج ارزشیابی در دسترس خواهد بود. پس از بررسی اعتراضات احتمالی، در نهایت سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام خواهد شد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با راه اندازی سامانه (RTES) در ابتدای تیر ماه، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی را ابلاغ کرد و در یک نشست مشترک که با حضور مدیران ستادی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، جزئیات و تغییرات اعمال شده نیز تشریح شد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با رویکرد بازآرایی و بازسازماندهی، متناسب با فرآیندهای بهینه و کارا و در عین ایجاد دسترسی و شفافیت در بستر سامانه برخط توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بازبینی و تدوین شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

منتشر شده

در

توسط

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

ژنرال دیوید پترائوس، یکی از فرماندهای نظامی سابق آمریکا در افغانستان گفت، وضعیت در این کشور جنگ‌زده حتی پیش از تکمیل خروج نظامیان ایالات متحده از آن، در حال فروپاشی است.

به گزارش ایسنا، ژنرال پترائوس در مصاححبه با برنامه جی.پی.اس فرید زکریا در شبکه خبری سی.ان.ان گفت: وضعیت میدانی هر هفته وخیم‌تر میشود.

اوایل امسال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند و به تازگی هم تاریخ نهایی خروج را زودتر کرده است. تلاش های بایدن برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا در تاریخ، موافقان و مخالفانی داشته است.

ژنرال پترائوس که سالها در افغانستان خدمت کرد، گفت: میترسم به عقب نگاه کنیم و از تصمیم به خروجمان متاسف شویم. متاسفانه ممکن است ما زودتر از آنچه فکرش را میکردم و بعد از آنکه تصمیم خروج اعلام شد بیان کردم، متاسف شویم.

پترائوس که سال ۲۰۱۱ از ارتش بازنشسته شد تا مدیر سیا شود، افزود: علاوه بر این، فکر میکنم ما همچنین به عقب نگاه خواهیم کرد و بابت این خروج عجولانه پشیمان شویم.

فرید زکریا در بخشی از سوالاتش اینطور گفت که نیروهای افغان از اینکه بیشتر کار مبارزه با طالبان را بر عهده آمریکا بگذارند، خشنودند اما پترائوس این ایده را رد کرد. این ژنرال آمریکایی گفت: اگر نیروهای امنیت ملی افغانستان می جنگیدند نیروهایش را در حجم وسیعی از دست میداد. وضعیت هنوز هم همانطور است. مشکل اکنون این است که آنها اطمینان ندارند که آیا کسی برای نجات می آید یا خیر و همین موضوع، تردید زیادی را وارد میدان نبرد میکند.

مجری سی.ان.ان همچنین به دلایل ناامیدی آمریکا از جنگ در افغانستان از جمله ناتوانایی در ورود به پایگاه های طالبان در پاکستان اشاره کرد. این ژنرال بازنشسته با این مساله موافق بود اما گفت خروج نظامیان آمریکایی قرار نیست پایانی بر جنگ در آنجا باشد.

ژنرال پترائوس تاکید کرد: هیچکس بیش از کسانی که واقعا در افغانستان حضور داشته‌اند، دلشان نمی‌خواهد این جنگ‌های بی‌پایان به پایان برسند. اما ما در حال پایان دادن به این جنگ نیستیم. ما در حال خاتمه دادن به مداخله آمریکا در آن هستیم. متاسفانه آنچه اکنون میبینم، طلوع یک جنگ داخلی وحشیانه است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها