با ما همراه باشید

اخبار 11

گردشگری مشهد به رونق گذشته خود باز می‌گردد؟

منتشر شده

در

گردشگری مشهد به رونق گذشته خود باز می‌گردد؟

ایسنا/خراسان رضوی معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: آمارها نشان می‌دهد در سال جاری نسبت به سال گذشته درصد اشغال واحدهای اقامتی بهتر بوده است. درصد اشغال هتل‌ها در نوروز به ۵۰ و در نیمه نخست تیر ماه به ۷۰ درصد نیز رسیده بود.

یوسف بیدخوری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت فعالیت و بازگشایی صنعت گردشگری خراسان رضوی نسبت به وضعیت مشابه در سال گذشته، اظهار کرد: در دو ماه ابتدایی سال گذشته به استناد مصوبات ستاد کرونای استانی تمامی واحدهای اقامتی تعطیل بودند. پس از ماه رمضان سال ۹۹، تاسیسات گردشگری با ۵۰ درصد ظرفیت بازگشایی شدند و درصد اشغال هتل‌ها نیز از ۱۰ تا ۱۵ درصد آغاز شد و تا انتهای سال نیز تقریبا به همین صورت ادامه پیدا کرد.

وی افزود: با توجه به وضعیت زرد مشهد در نوروز ۱۴۰۰ از همان زمان درصد اشغال واحدهای اقامتی رو به رشد بوده است، اما این به معنی عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیست. در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی همیشه سخت‌گیرانه عمل کرده‌ایم و نظارت‌های زیادی در این خصوص به عمل آوردیم. خوشبختانه تاکنون گزارشی مبنی بر شیوع ویروس کرونا در هیچ یک از واحدهای اقامتی مشهد نداشته‌ایم.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: آمارها نشان می‌دهد در سال جاری نسبت به سال گذشته درصد اشغال واحدهای اقامتی بهتر بوده است. درصد اشغال هتل‌ها در نوروز به ۵۰ و در نیمه نخست تیر ماه به ۷۰ درصد نیز رسیده بود. با توجه به وضعیت قرمز مشهد ممکن است درصد اشغال واحدهای اقامتی کمی کاهش داشته باشد، اما همچنان ۴۰ درصد از تاسیسات گردشگری خراسان رضوی غیرفعال هستند و هنوز بازگشایی نشدند؛ البته درصد اشغالی که نیز اعلام شده مربوط به واحدهای فعال است.

بیدخوری ادامه داد: میانگین درصد اشغال در هتل‌ها تا نیمه نخست تیرماه ۶۰ درصد، برای هتل‌ آپارتمان‌ها ۷۳.۳ درصد، برای مهمان‌پذیرها ۷۶ درصد، برای خانه‌ مسافرها ۷۰ درصد و به طور میانگین برای تمام واحدهای اقامتی مشهد ۶۹.۸ درصد گزارش شده است.

وی اضافه کرد: تمام این‌ موارد یک نوع تمرین محسوب می‌شود تا در دوران پساکرونا وضعیت بهتری داشته باشیم. اگر واکسیناسیون کرونا با سرعت بیشتری انجام شود قطعا صنعت گردشگری وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد. با توجه به افزایش بازگشایی واحدهای اقامتی، وضعیت شاغلین این رسته نیز کمبی بهبود پیدا کرده است.

خسارت ۵۷ میلیارد تومانی کرونا به صنعت گردشگری  

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی در خصوص میزان خسارت وارده به صنعت گردشگری خراسان رضوی از بحران شیوع کرونا یادآور شد: از ابتدای اسفند ۹۸ تا پایان خرداد ۱۴۰۰، هتل‌ها بیش ۲ هزار میلیارد تومان، هتل‌ آپارتمان‌ها ۱۳۰۰ میلیارد تومان، مهمان‌پذیرها ۶۵۰ میلیارد تومان، خانه‌ مسافرها بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان، دفاتر خدمات مسافرتی بیش از ۵۳۰ میلیارد تومان، شرکت‌های فعال در حوزه گردشگری سلامت بیش از ۴۴ میلیارد تومان، اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی بیش از ۱۰۸ میلیارد تومان، راهنمایان گردشگری بیش از ۱۹ میلیارد تومان، موسسات آموزشی گردشگری ۶ میلیارد تومان، مجتمع‌های گردشگری، مراکز رفاهی و پذایریی ۶۵۰ میلیارد تومان خسارت دیده‌اند. در مجموع در این بازه زمانی بیش از ۵۷ هزار میلیارد تومان خسارت ناشی از شیوع کرونا به صنعت گردشگری خراسان رضوی وارد شده است.

بیدخوری با اشاره به افتتاح یک هتل چهار ستاره در جریان سفر وزیر میراث فرهنگی به مشهد، در شرایطی که بسیاری از واحدهای اقامتی به دلیل آسیب وارده از شرایط شیوع ویروس کرونا هنوز موفق به بازگشایی نشده‌اند، خاطرنشان کرد: حداقل تقاضای ایجاد این هتل به چهار تا پنج سال گذشته بازمی‌گردد. این هتل در یک پروسه زمانی افتتاح شد و پروژه‌های مشابه نیز در آینده افتتاح خواهند شد.

وی عنوان کرد: متقاضیان ایجاد هتل در مشهد زیاد نیستند و عمده تقاضاها مربوط به شهرستان‌های خراسان رضوی بوده است که ما در زمینه اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی که به ماندگاری بیشتر گردشگر می‌توانست کمک کند، کار کردیم.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: در سال ۹۸ بهترین و در ادامه بدترین وضعیت گردشگری را تجربه کردیم. هتل‌ها و واحدهای اقامتی تا آبان سال ۹۸ ظرفیت بیش از ۸۰ درصد اشغال را تجربه کردند. در آبان ماه به سبب گرانی بنزین و ایجاد تنش و در ادامه سقوط هواپیمای اوکراینی و شیوع کرونا تا انتهای سال وضعیت بدی را سپری کردیم.

بیدخوری گفت: کل ظرفیت‌های رسمی در مشهد و خراسان رضوی ۱۱۹ هزار تخت است. اگر فضای بین‌المللی در کشورهای حاشیه خلیج فارس بهبود یابد و در ارتباطات جدید با کشور عربستان در دولت جدید به نتیجه برسد، ظرفیت بسیار بالایی برای خراسان رضوی ایجاد خواهد شد که مستلزم وجود واحدهای اقامتی متناسب با نوع گردشگر است. برخی هتل‌ها که اغلب مسافران آنان گردشگران خارجی هستند، قراردادهایی منعقد کرده‌اند که ظرفیت اشغال آنان تکمیل شده و به دنبال فضای جدیدی هستند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 11

مرغ دو نرخی در بازار معنایی ندارد

منتشر شده

در

توسط

مرغ دو نرخی در بازار معنایی ندارد

ایسنا/اصفهان معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با تاکید بر اینکه مرغ دو نرخی در بازار نشان از حضور افراد سودجو در بازار است، گفت: اینکه تمام مرغ موجود با قیمت مصوب کشتار می شود، اما مرغ دو نرخی در بازار برای مصرف کننده موجود است، هیچ معنایی ندارد.

حسین ایراندوست در گفت‌وگو با ایسنا درباره کمبود مرغ در اصفهان و قیمت آزاد آن در بازار، اظهار کرد: اصفهان از نظر تولید مرغ مشکل و کمبودی ندارد.

وی توضیح داد: به عنوان مثال برای روز جمعه ۵۸۷ تن مرغ زنده در سامانه رهتاب فروخته و کشتار شده است که معادل ۴۴۰ تن گوشت مرغ است، همچنین پنجشنبه ۵۲۰ تن مرغ معادل ۳۹۴ تن گوشت کشتار شد، در حالیکه کل نیاز مصرفی استان ۳۹۴ تن بوده است، بنابراین در این شرایط نباید کمبودی داشته باشیم.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: تمام مرغ زنده با قیمت مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان به کشتارگاه ها عرضه می شود که باید با قیمت ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان به دست مصرف کننده برسد.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه جهاد کشاورزی تولید و تحویل مرغ با قیمت مصوب به کشتارگاه است، تصریح کرد: اینکه تمام مرغ موجود با قیمت مصوب کشتار می شود، اما مرغ دو نرخی در بازار برای مصرف کننده موجود است، هیچ معنایی ندارد.

ایراندوست با تاکید بر اینکه گوشت مرغ به غیر از کشتارگاه راهی برای ورود به بازار ندارد، گفت: زمانیکه مرغ با دو قیمت در بازار عرضه می شود، نشان از حضور برخی افراد سودجو در بازار حضور است.

وی با بیان اینکه به طور میانگین شبانه ۵۵۰ تن مرغ تحویل ۱۷ کشتارگاه استان می شود که تمام آن تبدیل به گوشت مرغ و در سامانه رهتاب به دست مرغ فروشی ها می رسد، توضیح داد: باید دید مرغی که با قیمت مصوب به دست مغازه دار می رسد، این محصول نیز با قیمت مصوب به دست مشتری داده می شود یا خیر و اگر امروز این چنین نیست ناشی از نبود نظارت در بازار است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه درحال حاضر سهمیه ۶ کیلوگرمی مرغ به ازای هر فرد در نظر گرفته شده، و اگر خریداری ۴ کیلو خریداری کرد، باید دید مغازه دار در رهتاب قیمت ۶ کیلو ثبت می کند یا ۴ کیلو، بنابراین به نظر می رسد امروز نظارت بر مرغ فروشی ها بسیار ضعیف است.

وی گفت: اگر مغازه داری مرغ را با قیمت بالاتر از نرخ مصوب عرضه کند، باید موضوع را فورا به ۱۲۴ اطلاع دهیم تا دوستان نظارتی بازار به این مسئله ورود پیدا کنند.

ایراندوست درباره اینکه چرا مرغ با نرخ ۳۹ هزار تومان و بالاتر در اصفهان فروخته می شود، تاکید کرد: امروز مرغی با عنوان آزاد در بازار نداریم و تمام مرغ موجود باید با نرخ مصوب ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان در بازار عرضه شود.

وی با تاکید بر اینکه طی چند روز گذشته اگر ۳۵۰ تا ۴۰۰ تن گوشت مرغ کشتار شده باشد، نباید کمبودی در اصفهان داشته باشیم، تصریح کرد: البته اصفهان حتی در برخی روزها و به خصوص طی سه روز گذشته تا سقف ۴۵۰ تن کشتار مرغ و بیش از نیاز بازار، تولید و کشتار مرغ داشته است، بنابراین نباید کمبود مرغ داشته باشیم و شرایط فعلی بازار به نبود نظارت برمی گردد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: روز به روز بازار مرغ رو به بهبود خواهد رفت چراکه آمار جوجه ریزی رو به افزایش است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 11

قضاوت دو داور ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند

منتشر شده

در

توسط

قضاوت دو داور ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند

دو داور سرشناس ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند سوت خواهند زد.

به گزارش ایسنا، مسابقات فوتسال هشت جانبه تایلند از ۳ تا ۸ مرداد برگزار می‌شود و تیم ملی فوتسال ایران نیز یکی از تیم‌های حاضر در این تورنمنت است.

تیم ایران در گروه دوم این پیکارها با تیم‌های مصر، لیتوانی و تاجیکستان هم‌گروه است.

در گروه اول این پیکارها هم تیم‌های تایلند، موزامبیک، کوزوو و ازبکستان قرار دارند.

مسوولان برگزاری این مسابقات از دو داور ایرانی نیز برای قضاوت در این پیکارها دعوت به عمل آورده‌اند. ابراهیم محرابی افشار و گلاره ناظمی که قرار است در رقابت‌های جام جهانی فوتسال نیز سوت بزنند در تورنمنت تایلند نیز حاضر بوده و قضاوت چند بازی را بر عهده خواهند داشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 11

فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون از سر گرفته شد

منتشر شده

در

توسط

فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون از سر گرفته شد
عکس از آرشیو

ایسنا/خراسان رضوی مدیر منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: با توجه به درخواست‌های مکرر افغانستان جهت ارسال کالا به این کشور، از روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه جاری فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون پس از یک هفته بدون هیچ مشکلی از سرگرفته شد.

 حسین آخوندزاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از ۲۳ تیرماه تاکنون بیش از ۲۲۷ دستگاه کامیون ایرانی از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت هرات خارج شده و روند تبادل تجاری در امنیت کامل انجام می‌شود.

وی به خروج ۴۵۴ دستگاه کامیون ایرانی از مرز دوغارون به سمت هرات اشاره کرد و افزود: این تعداد کامیون ایرانی از ۲۳ تیرماه تاکنون از پایانه مرزی، بازارچه و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت هرات برای تخلیه بار خارج شدند.

آخوندزاده بیان کرد: در تحولات جدید افغانستان تشریفات گمرکی توسط طالبان از گمرک اسلام قلعه حذف شده و کامیون‌های ایرانی برای بارگیری مستقیم به سمت هرات حرکت می‌کنند.

وی تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی دوغارون از امکانات و ظرفیت‌های بالقوه از جمله ۲۲ هزار متر انبار مسقف، هشت مخزن یک میلیون لیتری سوخت، ۳۰ هزار متر مربع بارانداز آسفالته، سایت جرثقیل، دوش‌های ترانشیمنت سوخت برخودار است و آمادگی کامل نسبت به تخلیه کالاهای تجار افغانستانی را دارد.

مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار گرفته و این گذرگاه مرزی محل صادرات سالانه یک و نیم میلیارد دلار است که نقش حیاتی برای دو کشور ایران و افغانستان دارد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها