با ما همراه باشید

اخبار 21

گردش در پارک “داوود نبی”، راهی برای شستشوی مغزی اماراتی‌ها توسط اسرائیل

منتشر شده

در

گردش در پارک "داوود نبی"، راهی برای شستشوی مغزی اماراتی‌ها توسط اسرائیل

“دولت اسرائیل به دنبال تقویت گردشگری‌اش در بین کشورهای عربی است و برای این کار، گردشگران را به یک پارک باستان شناسی در قدس شرقی می‌برد.”

به گزارش ایسنا، فارن پالسی در گزارشی می‌نویسد: اسرائیل برای جذب گردشگران اماراتی که بخشی از روند تحکیم بخشیدن به روابط میان اعراب-اسرائیل پس از توافق‌های ابراهیم با هدف عادی سازی روابط بین اسرائیل و بسیاری از کشورهای عربی است،‌ برنامه‌ای دارد اما این تصمیم به منظور ایجاد یک سفر گردشگری به یک پارک باستان شناسی مورد مناقشه در قدس شرقی که توسط شهرک نشینان یهودی راست افراطی اداره می‌شود، موجی از تنش‌ها را در منطقه و همچنین انتقادهایی را هم در میان کارشناسان اسرائیلی و هم فلسطینی در پی داشته است.

“پارک ملی شهر داوود” یکی از مکان‌های مهم و مشهور و البته مناقشه برانگیز است. این سایت از آن جهت مشهور است که درست در پایین دیوارهای شهر قدیمی قدس (اورشلیم) واقع شده که راهنمایان گردشگری می‌گویند داوود نبی در آنجا بر تخت سلطنت می‌نشست و رویدادهای مهمی از تاریخ یهود نیز در آن شکل گرفته و روی داده‌اند. طرفداران این پارک که محل اصلی حضور سیاستمداران جناح راستی اسرائیل است می‌گویند آموختن تاریخ داوود نبی و حضرت سلیمان که از افراد برجسته و مهم یهود و اسلام هستند، برای گردشگران مسلمان جذاب خواهد بود.

“آری پارنیس”، یک راهنمای مستقل گردشگری که در بنیاد شهر داوود کار می‌کند (سازمانی از شهرک نشینان راست افراطی که این پارک را اداره می‌کند و به زبان عبری به آن “العاد” گفته می‌شود) گفت: این تاریخ و پایه‌های “اورشلیم” است. این برای جهان اسلام هم بسیار معنادار است. این جالب‌ترین بخش در “اورشلیم” است. همه چیز از اینجا شروع شده است. پیامبران و شاهان همه از اینجا سر برآورده و ظهور کردند. این پارک در برنامه سفری که توسط وزارت گردشگری اسرائیل برای گردشگران اماراتی و بحرینی ارائه شده، در نظر گرفته شده است.

بسیاری از محلی‌ها و منتقدان می‌گویند، مشکل این است که این پارک بیشتر یک وسیله برای گسترش شهرک نشینی به سمت قدس شرقی است تا بیان تاریخ جدی.

“نظمی جوبه”، مورخ در دانشگاه بیرزیت در کرانه باختری می‌گوید: این یک سایت تبلیغاتی برای این است که به گردشگران روایتی را بگوییم که بسیاری از مورخان و باستان شناسان اسرائیلی آن را باور ندارند. در این سایت نه فقط اعراب بلکه همه گردشگران فریب داده می‌شوند. این یک سایت با روایتی بسیار نادرست است. آنها به علم بی محلی زیادی می‌کنند.

محلی‌ها هم می‌گویند که این پارک پایه و اساسی برای بیگانه ساختن فلسطینی‌ها در شهر خودشان است و به طور ضمنی اخراج آنها را توجیه می‌کند.

“عوادالله المختار” ۵۷ ساله یکی از ساکنان “وادی حلوه” که محل استقرار این پارک است، می‌گوید: آنها نباید از مکانی دیدن کنند که تاریخش جعل شده است و نباید شهرک نشینان را مشروع بدانند.

نفوذ شهرک نشینان تنها دلیل المختار برای نارضایتی از اسرائیل نیست. در ۱۰ ژوئن ۱۹۶۷ درست پس از تصرف قدس شرقی توسط اسرائیل، بولدوزرهای اسرائیلی، محله عرب “المغربی” را واقع در قدس قدیم تخریب کردند تا میدانی را برای دیوار غربی ایجاد کنند که گمان می‌رود پیرامون “معبد دوم اورشلیم” باشد.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی “اوری بنزیمان، خبرنگار اسرائیلی در این تخریب، مادربزرگ المختار “رسمیه تباکی” که ساکن این محل بود نیمه هشیار از زیر آوار منزل تخریب شده‌اش بیرون کشیده شد و بعدا درگذشت. ۵۴ سال بعد، المختار گفت که از سوی شهرک نشینان و مقام‌های اسرائیلی که خیابان محل سکونتش را “صعود داوود نبی” و تمام محله را “شهر داوود” نامیده‌اند، تحت فشار است. ۵۰۰ شهرک نشین اکنون در میان ۶۰۰۰ فلسطینی کم درآمد در وادی حلوه ساکن هستند.

برخی از ساکنان این منطقه می‌گویند که اگر گردشگران اماراتی به این پارک بیایند انگار به آنها خیانت می‌کنند و زخمی که در نتیجه عادی شدن روابط این کشور با اسرائیل ایجاد شده، عمیق‌تر می‌شود. این توافق فرمول قدیمی که کشورهای عربی روابطشان را با اسرائیل عادی کردند، تغییر داد. بر اساس فرمول قدیمی، تنها زمانی روابط دو طرف عادی می‌شد که اسرائیل به اشغالگری اراضی از جمله قدس شرقی که در جریان جنگ ۱۹۶۷ تصرف کرد، پایان می‌داد.

در بسیاری از محله‌های قدس شرقی، اوضاع برای فلسطینی‌ها نابسامان است. به گفته جنبش “اکنون صلح”، شهرک نشینان قصد دارند در مقیاسی بی سابقه مواضع خود را گسترش دهند. در محله “بطن الهوا” نزدیک به وادی حلوه ۷۸ خانوار فلسطینی با احتمال تخلیه اجباری روبرو هستند چون زمین‌های آنها برای بیش از یک قرن گذشته در تملک یهودیان بوده است.

در کرانه باختری هم فعالیت‌های شهرک نشینان به سرعت رو به گسترش است و آنها در داخل مناطقی این فعالیت‌ها را انجام می‌دهند که فلسطینی‌ها امیدوارند بتوانند کشور آینده خود را در آن تشکیل دهند. امارات ضمن حمایت از یک کشور فلسطینی به آمریکا و اتحادیه اروپا در محکوم کردن این فعالیت‌ها نپرداخته در حالی که بسیاری از کشورهای جامعه جهانی این اقدامات را غیرقانونی می‌دانند.

“مناخیم کلین”، متخصص علوم سیاسی در دانشگاه “بر ایلان” نزدیک تل آویو و متخصص در امور قدس می‌گوید: این پارک باستان شناسی به صورت اتفاقی برای سفر گردشگران اماراتی در نظر گرفته نشده است. آنها تلاش می‌کنند تا از توریست‌های اماراتی برای کسب تایید اعراب از روایت رسمی اسرائیل از “اورشلیم” و درست همانی که روایت شهرک نشینان است، بهره ببرند.

باستان شناسان اسرائیلی که این خط مشی رسمی را به چالش کشیده‌اند می‌گویند که این پارک باید بسته شود یا حداقل باید از دست بنیاد شهر داوود خارج شود چون می‌گویند، این سایت بسیار مهم باستان شناسی در مشت تبلیغات سیاسی گیر افتاده است.

“رافی گرینبرگ”، باستان شناس دانشگاه تل آویو درباره اینکه این بنیاد می‌گوید یکی از سازه‌هایی که در بازدیدهای گردشگران در نظر گرفته شده، احتمالا “کاخ داوود نبی” است، شک دارد و ادامه می‌دهد: این سازمان‌ها از باستان شناسی برای لاپوشانی آنچه انجام می‌دهند، سوءاستفاده می‌کنند. معرفی کلی سایت به عنوان یک سایت باستان شناسی به این منظور است که ساکنان حاضر را به عنوان یک مزاحم، به عنوان عامل خارجی، به عنوان یک تحمیل بر سایت جلوه دهد. این راهی برای نامشروع کردن ساکنان این مکان است.

تورهای گردشگری العاد در شهر داوود به نظر برای پیشبرد این ایده است که بخش‌های فلسطینی این شهر از جمله وادی حلوه “در واقع یهودی هستند.” این ایده یک دردسر برای سازش دو کشوری است که مورد اتفاق نظر برای اکثر جامعه بین‌الملل محسوب می‌شود اما اسرائیل آن را رد می‌کند و قدس را پایتخت “ابدی و تقسیم ناشدنی” خود می‌داند.

اسرائیل پس از جنگ ۱۹۶۷ قدس شرقی را به خود الحاق کرد و این اشغالگری را “آزادسازی” می‌داند. پیروزی ارتش اسرائیل در این جنگ شش روزه یک سرخوشی “ملی گرایانه” و حسی از استحقاق نسبت به مناطق فلسطینی را که در کتاب مقدس آمده، در پی داشت. نسخه‌ای از تاریخ که در این تور آموزش داده می‌شود، رنگ مسیحایی دارد که دقیقا شبیه به روایت مطرح شده از سوی شهرک نشینان است. بخشی از آن مربوط به “معبد دوم اورشلیم” است که زمانی نزدیک به این پارک مدرن قرار داشت اما در پی تاخت و تاز نیروهای امپراتوری روم باستان در ۷۰ پیش از میلاد و در جریان قیام یهودیان با خاک یکسان شد. برخی از اسرائیلی‌ها بر این باورند که می‌توان “معبد سوم اورشلیم” را هم در جایی که مسجدالاقصی وجود دارد، ساخت. آنها می‌گویند توسعه شهرک‌ها بخشی از این روند است.

“نوآ یهاو”، راهنمای ۱۸ ساله گردشگری این تور را بخشی از خدمات ملی مورد حمایت دولت می‌داند و می‌گوید: جنگ ۱۹۶۷ بخشی از روند رستگاری قوم یهود بود که همان باور مشترک شهرک نشینان ایدئولوژیکی است که فعالیت‌های خود را تسهیل کننده ظهور یک عصر مسیحایی می‌دانند. ما امروز بخشی از این رستگاری و ظهور هستیم!

“رئوت ویلف”، سخنگوی العاد به بسیاری از سوالاتی که فارن پالسی پرسید، پاسخی نداد اما در بیانیه‌ای اعلام کرد: العاد بر اساس قوانین توسعه “اورشلیم کهن” فعال است و به میلیون‌ها بازدید کننده از اسرائیل و سراسر جهان و با هر عقیده و باور و پیشینه‌ای اجازه دسترسی را می‌دهد. ما با تمام تلاش‌های سازمان‌های سیاسی که از تاریخ و میراث قدس، یکی از مهمترین شهرهای جهان، برای اهداف سیاسی استفاده می‌کنند، مخالفیم.

“دنیل سایدمان”، وکیل اسرائیلی و مدیر یک سازمان غیردولتی به نام‌ “قدس دنیوی” که از برنامه‌ریزی‌ها در شهر که بخشی از یک راه‌ حل دو کشوری است، حمایت می‌کند، گفت: استراتژی شهرک نشینان برای احیای پادشاهی کتاب مقدس در اطراف شهر قدیمی است. آنها این کار را با جنگ خانه به خانه، تصاحب قانونی، نیمه قانونی و با ابزار غیرقانونی انجام داده‌اند و در آواره کردن فلسطینی‌ها برای تبدیل وادی حلوه به آنچه که گسترش بخش یهودی “اورشلیم کهن” است، مبادرت ورزیدند؛ اما العاد می‌گوید که اینها همگی کارهای قانونی است.

فلسطینی‌ها می‌گویند برای ترک محله تحت فشار قرار دارند. “هاشم سیام” ۶۳ ساله ساکن وادی حلوه می‌گوید: احساس می‌کنم که این محله دارد ماهیت عرب خود را تغییر می‌دهد و به سمت یهودی نشینی می‌رود. این پارک و محوطه باستان شناسی بخشی از تلاش با هدف حذف اعرابی است که در اینجا هستند و نمی‌توانند بگویند که این شهر داوود است.

او هم مانند بسیاری دیگر از ساکنان محلی به شکاف‌های روی دیوار منزلش اشاره می‌کند که به احداث تونل‌های باستان شناسی در منطقه مربوط می‌شود.

مناخیم کلین نیز به این مساله اشاره دارد که برای اسرائیل حضور گردشگران امارتی در شهر داوود راهی برای ترغیب شهروندان اماراتی برای به حاشیه راندن فلسطینی‌ها به همان روشی است که دولت انجام داد.

او ادامه می‌دهد: عادی سازی روابط با اسرائیل از سوی بحرین و امارات تایید شد اگرچه مساله فلسطین و اسرائیل حل و فصل نشد. اسرائیل آن را بیان اراده اعراب برای به حاشیه راندن مساله فلسطین می‌داند. اسرائیل می‌خواهد روایت خود در مورد بیت‌المقدس را به گوش گردشگران اماراتی برساند. این مساله فقط بین دولت‌ها نیست. آنها می‌خواهند آن را به اماراتی‌ها و دیگر کسانی که از این سایت بازدید می‌کنند، بسط دهند. آنها می‌خواهند شهروندان اماراتی را شستسویی مغزی دهند.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 21

23 اثر متقاضی حضور در جشنواره تئاتر اردبیل بودند

منتشر شده

در

توسط

23 اثر متقاضی حضور در جشنواره تئاتر اردبیل بودند

ایسنا/اردبیل دبیر بیست و نهمین دوره جشنواره تئاتر استانی اردبیل گفت: علاوه بر نمایش منتخب جشنواره مغان و خلخال، ۲۳ اثر ارسالی دیگر بر اساس فراخوان انتشاریافته در ۲ بخش اولی‌ها و مسابقه متقاضی حضور در این دوره از جشنواره بودند که در نهایت با تصمیم هیئت داوران ۹ اثر از پنجم تا هفتم آذرماه باهم به رقابت خواهند پرداخت.

جاوید رخشانی سوم آذر ماه با اعلام این خبر افزود: «کاغذ باطله» با نویسندگی نسرین احمدخانی و کارگردانی فرید معتمدی، «دور از دسترس اطفال نگهداری شود» به نویسندگی فرشته فرشاد و کارگردانی حسین پورقلی، «پنجره» به نویسندگی و کارگردانی سیدسعید افخمی، «بیتل‌ها» به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی زهرا منصوری، «سندرومی به نام دنیا» به نویسندگی و کارگردانی یونس امانی، «آفتابگردان» به نویسندگی فرزاد فرزانه، «ستاره‌های شط» به نویسندگی و کارگردانی لیلی سلمانی، «سرزمین آسمان» به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی یوسف دادجو و «حرمان» به نویسندگی مهدی حسن‌زاده و کارگردانی اکبر محمدی و محمد رزمی از اثرهای حاضر در بیست و نهمین دوره  جشنواره تئاتر استانی اردبیل هستند.

وی بیان کرد: از مجموع آثار منتخب سه اثر از اردبیل، ۲ اثر از پارس‌آباد، ۲ اثر از خلخال، یک اثر نیز از شهرستان‌های مشکین‌شهر و بیله‌سوار برای رقابت در بخش اولی‌ها و آزاد جشنواره تئاتر استانی اردبیل حضور خواهند داشت.

دبیر بیست و نهمین دوره جشنواره تئاتر استانی اردبیل اضافه کرد: در این دوره از جشنواره نگاه‌ها به شناسایی استعدادهای جدید در کنار آموزش و توانمندسازی نسل جوان است؛ اگرچه در سال‌های اخیر کمتر آموزشگاه‌هایی داشتیم که بتوانند آموزش رسمی ارائه دهند و این خلأ در انجمن هنرهای نمایشی استان اردبیل احساس می‌شد.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 21

تصفیه‌خانه قیطریه مجهز به نانوحباب شد

منتشر شده

در

توسط

 تصفیه‌خانه قیطریه مجهز به نانوحباب شد

مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش بنیان از اجرای موفق سامانه نانوحباب تولید شده در قیطریه به عنوان یکی از تصفیه‌خانه‌های شهر تهران خبر داد.

به گزارش ایسنا، عارف دادگستر، مدیرعامل این شرکت فناور با بیان اینکه بیش از یک سال قبل، اجرای پایلوت هوادهی با نانوحباب در تصفیه‌خانه قیطریه را شروع کردیم، گفت: آزمایش‌های متعددی روی پساب‌های این تصفیه‌خانه برای بررسی عملکرد سیستم نانوحباب توسط آزمایشگاه معتمد شرکت آب و فاضلاب انجام شد و در نهایت این فناوری مورد تایید شرکت آب و فاضلاب قرار گرفت.

دادگستر افزود: در حال حاضر سیستم‌های هوادهی در تصفیه‌خانه‌ها وارداتی بوده و علاوه بر مشکلات تحریم، هزینه سنگینی برای تعمیر و نگهداری به تصفیه‌خانه‌ها تحمیل می‌کند. این فناوری بومی می‌تواند به حل این مشکل کمک شایانی کند و از آن می‌توان به‌عنوان انقلابی در حوزه آب و پساب در داخل کشور یاد کرد. ما در آزمایش‌های انجام شده موفق شدیم با همان مقدار گاز مصرفی پیشین و با استفاده از فناوری‌ نانوحباب، عملکرد گندزدایی را دو برابر افزایش دهیم که دلیل این امر افزایش سطح اکسیژن آب و فعالیت بیشتر میکرواورگانیسم‌ها است.

مدیر عامل این شرکت فناور، مهمترین مزیت‌های هوادهی توسط ژنراتورهای نانوحباب را افزیش قابل توجه میزان اکسیژن محلول و توزیع یکنواخت آن در اعماق، عدم نیاز به دیفیوزر و خطوط انتقال هوا، تعمیرات و نگهداری آسان، کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری، کاهش میزان مصرف انرژی، ارتقای ظرفیت و کیفیت تصفیه، کاهش حجم لجن و کاهش بو دانست.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به وضعیت فعلی تاسیسات در مدار بهره‌برداری فاضلاب کشور و اهمیت تامین اکسیژن محلول در راکتورهای هوادهی، ژنراتورهای نانوحباب به راحتی قابلیت نصب و راه‌اندازی را داشته و باعث ارتقای میزان اکسیژن محلول و کیفیت پساب خروجی بدون کوچکترین تغییرات در تاسیسات موجود در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب می‌شوند.

این شرکت دانش‌بنیان به عنوان شرکت پیشگام ایرانی در دستیابی به دانش فنی فناوری نانوحباب موفق به طراحی و ساخت دستگاه‌های تولیدکننده نانو گاز برای گازهایی از قبیل هوا، اکسیژن، ازن، کلر، نیتروژن و دی اکسید کربن شده است.

دستگاه‌های تولیدکننده نانوحباب این شرکت می‌توانند گاز را با راندمان بسیار بالا توسط یک فرایند خاص انتقال دو فازی به داخل مایع تزریق کنند. به بیانی دیگر این دستگاه‌ها ظرفیت انتقال گاز را در مقایسه با تجهیزات مرسوم به طور قابل توجهی افزایش داده و در تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب علاوه بر بهبود قابل توجه کارایی واحدهای هوادهی، ازن‌زنی و کلرزنی موجب کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری، بهره‌برداری و مصرف انرژی می‌شوند.

به نقل از ستاد نانو، فرایند هوادهی و اکسیداسیون یکی از مراحل مهم در عملیات تصفیه پساب‌های صنعتی و فاضلاب‌های شهری محسوب می‌شود. در حال حاضر سیستم‌های متداول هوادهی که به انواع هواده‌های سطحی و یا بلوئرها وابسته هستند، انرژی قابل توجهی را مصرف می‌کنند ولی راندمان انتقال اکسیژن بسیار پایینی دارند. علاوه بر هزینه‌های بالای این تجهیزات که از کشورهای خارجی خریداری و تامین می‌شوند، تعمیرات و تجهیزات جانبی از قبیل دیفیوزرها و سیستم لوله‌کشی نیز هزینه‌های مجزایی را به کشور تحمیل می‌کند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 21

دلار عقب نشست

منتشر شده

در

توسط

دلار عقب نشست

پس از چهار روز صعود متوالی ارزش دلار سرانجام کم کاهش یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، برای چهارمین هفته متوالی، ارزش یورو در برابر دلار در کانال ۱.۱۲ باقی مانده که این عدد کمترین ارزش ثبت شده ارز واحد اروپایی در برابر اسکناس سبز طی ۱۶ ماه اخیر بوده است.

فرانسوا ویلروی- مدیر ارشد بانک مرکزی اروپا- با بیان اینکه به نظر می رسد دیگر ضرورتی برای خرید گسترده اوراق توسط این نهاد وجود ندارد، گفت: احتمالا این برنامه در مارس سال آینده به طور کامل متوقف می شود. البته این مدیر اروپایی به زمان افزایش نرخ بهره اشاره نکرد که باعث ناامیدی بازار شد.

 

همان طور که پیش از این نیز انتظار می رفت، دولت بایدن که از عملکرد جروم پاول- رئیس کنونی بانک مرکزی آمریکا- رضایت داشت، وی را بار دیگر برای این سمت نامزد و برای اخذ رای اعتماد به مجلس سنا معرفی کرده است.

پاول اگر چه در دوره ترامپ به این سمت منصوب شد اما با وی اختلافات زیادی داشت و ژانت یلن- وزیر خزانه داری- که خود نیز سابقه ریاست بر فدرال رزرو را در دوره زمامداری باراک اوباما در کارنامه دارد، بارها از تمدید ریاست پاول بر بانک مرکزی آمریکا حمایت کرده بود.

 

بانک های مرکزی بزرگ کماکان ترجیح می‌دهند به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه دهند.

بانک مرکزی چین تقریبا هر دو هفته یک بار معادل ۱۰۰ میلیارد دلار به بازار تزریق می کند و بانک مرکزی ژاپن نیز اعلام کرد حدود نیم تریلیون دلار برای کاستن از تبعات کرونا بر روی اقتصاد این کشور به بازارها تزریق خواهد کرد. این بسته محرک، سومین بسته محرک بزرگ از نوع خود در طول همه گیری کرونا و یکی از بزرگ ترین بسته‌های اعتباری در طول تاریخ معاصر ژاپن محسوب می شود.

 

وخیم تر شدن وضعیت اقتصادی به ویژه در حوزه تورم و رشد اقتصادی در دیگر نقاط به کمک دلار آمده و تقاضا را برای خرید اسکناس سبز افزایش داده است.

آمریکا احتمالا به نخستین کشوری در بین اقتصادهای پیشرفته تبدیل خواهد شد که بانک مرکزی آن نرخ بهره را افزایش می دهد. در حالی که مدیران بانک های مرکزی اروپا و ژاپن کماکان سیگنال مثبتی از احتمال افزایش نرخ بهره مخابره نمی کنند این مساله ممکن است در آمریکا تا پایان همین امسال (کمتر از دو ماه دیگر) رخ دهد.

 

با وجود عبور متوسط تورم کشورهای عضو منطقه یورو از چهار درصد در ماه اکتبر، رئیس بانک مرکزی اروپا تلویحا احتمال افزایش نرخ بهره در سطح منطقه یورو را رد کرده است. کریستین لاگارد با بیان اینکه چشم انداز تورمی کوتاه مدت و میان مدت در منطقه یورو در وضعیت نامناسبی قرار دارد، گفته است احتمال افزایش نرخ بهره در سال آینده اگر چه غیرممکن نیست اما بسیار بعید است. نرخ بهره منطقه یورو اکنون در قعر تاریخی منفی ۰.۲۵ تا منفی ۰.۵ درصدی قرار دارد.

 

پس از چندین ماه کشمکش، لایحه حمایتی عظیم یک تریلیون دلاری آمریکا با هدف تقویت سرمایه گذاری در زیرساخت های این کشور با امضای جو بایدن- رئیس جمهور این کشور- به قانون تبدیل شد. با این لایحه انتظار می رود رشد اقتصادی آمریکا تقویت شود و این در حالی است که در اردوگاه رقیب دلار یعنی یورو، کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا- با رد درخواست‌ها برای افزایش نرخ بهره از قعر تاریخی فعلی گفته است که بازارهای مالی از نظر وی هنوز آمادگی چنین چیزی را ندارند.

 

افزایش تورم در اقتصادهای بزرگ اروپایی خبر خوبی برای ارز واحد اروپایی نخواهد بود. نرخ تورم آلمان در ماه اکتبر باز هم بالای نرخ هدف گذاری شده دو درصدی باقی مانده و طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۴.۵ درصد بوده که ۰.۴ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده در ۲۸ سال اخیر در این کشور محسوب می‌شود.

 

همزمان با افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش کمک های دولتی به کسب و کارها برای جبران خسارات ناشی از کرونا که میزان مخارج دولت آمریکا را به شدت کاهش داده است، وزارت خزانه داری آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد کسری بودجه این کشور در ماه اکتبر به ۱۶۵ میلیارد دلار رسیده که این رقم، ۱۱۹ میلیارد دلار کمتر از رقم ثبت شده در مدت مشابه سال قبل بوده است. کاهش کسری بودجه به ویژه در شرایطی که تورم وضعیت مناسبی ندارد خبر خوبی محسوب می شود.

 

مشکل کارفرمایان آمریکایی در متقاعد کردن نیروهایشان برای بازگشت به سر کار، رفته رفته در حال جدی تر شدن است. تنها در ماه سپتامبر بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار آمریکایی به طور داوطلبانه از سمت خود استعفا داده‌اند که این رقم رکورد جدیدی از زمان ثبت این آمار از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون محسوب می شود. این استعفاها که بیشتر در بخش های تفریح و سرگرمی، تولید و مراقبت های درمانی بوده، هم به دلیل یافتن شغل بهتر و هم به دلیل دریافت مزایای بیکاری بوده است.

 

وضعیت کرونا در اروپا نسبت به بیشتر کشورهای جهان وخیم تر است و همین مساله نیز باعث افزایش فشار روی یورو مقابل دلار شده است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، شمار مبتلایان روزانه در تمامی مناطق جهان به جز اروپا سیر نزولی خود را حفظ کرده است. میزان قربانیان کرونا به ویژه در بین اقتصادهای بزرگ نظیر انگلیس مجددا رو به افزایش است. از سوی دیگر کمیسیون اروپا اعلام کرد انتظار دارد متوسط رشد اقتصادی امسال کشورهای عضو اتحادیه اروپا معادل پنج درصد باشد.

 

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، تاکنون بیش از ۲۵۸ میلیون و ۷۵۷ هزار و ۶۱ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین پنج میلیون و ۱۷۹ هزار و ۶۵۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۷۹۵ هزار و ۱۷ نفر، برزیل با ۶۱۲ هزار و ۸۴۲ نفر، هند با ۴۶۶ هزار و ۱۴۷ نفر، مکزیک با ۲۹۲ هزار و ۵۲۴ نفر و روسیه با ۲۶۶ هزار و ۵۷۹ نفر بوده است. (بروزرسانی تا ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ)

ماریو هدیجیاکاروس – استراتژیست ارشد ارزی در موسسه بروکریج ایکس ام – گفت: برای معامله گران بازار ارز رویکرد فعلی بانک مرکزی اروپا قابل درک نیست و این در بلندمدت به ضرر یورو تمام خواهد شد. انتظارات تورمی بازار با سرعت زیادی رو به افزایش است اما بانک مرکزی اروپا کماکان نه حاضر به توقف برنامه خرید اوراق قرضه شده و نه نرخ بهره را افزایش داده است. با این حال فکر می‌کنم به زودی مجبور به این کار شوند.

شاخص دلار (نرخ های زیر بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است)

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۱ درصد کاهش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۶.۵۱۰ واحد بسته شد.

شاخص دلار معمولا در برابر شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می‌شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا،  شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا،  دلار کانادا،  دلار سنگاپور،  فرانک سوییس، رینگیت مالزی،  ین ژاپن و یوان چین است.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۷۱ دلار اعلام شد.

ارزهای اروپایی

در تازه‌ترین دور از معاملات،  پوند با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۳۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۱ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۲ به ۱.۱۲۴ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۹ درصد کاهش به ۱۱۵.۰۲۷ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۸۵ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۳۹۱ یوان چین اعلام شد.

انتهای پیام

ادامه مطلب

برترین ها