با ما همراه باشید

اخبار 52

گزارش فایننشال تایمز درباره فرعون جدید مصر

منتشر شده

در

گزارش فایننشال تایمز درباره فرعون جدید مصر

یک روزنامه انگلیسی نوشت، مصر پس از یک دهه از کنار رفتن حسنی مبارک اکنون کشور ضعیف‌تری شده و به جای تحقق وعده‌های انقلاب، صدای مخالفان خاموش شده، سرمایه‌گذاری‌های خارجی در آن کاهش یافته و نفوذ منطقه‌ای آن نیز کمتر شده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته فایننشال تایمز چاپ انگلیس، این شرایط با  ۱۰ سال قبل مصری‌ها که دولت مبارک را برکنار کردند، متفاوت است. در واقع انقلاب مردمی میدان التحریر قاهره به ۳۰ سال دیکتاتوری مبارک نه تنها پایان نداده بلکه شش دهه حکومت نظامی را بازگرداند.

چند هفته قبل از آن زین العابدین بن علی در تونس برکنار شد و بعد از آن معمر قذافی در لیبی و علی عبدالله صالح در یمن برکنار شدند. سوری‌ها علیه دولت بشار اسد شورش کردند و به این ترتیب جنبش التحریر هشدار داد که جهان عرب راه خود را به سوی دموکراسی آغاز کرده است.

این روزنامه انگلیسی نوشت، کودتاچیان عرب یکی پس از دیگری نام انقلاب را بر فعالیت‌های خود گذاشتند اما انقلاب میدان التحریر شایسته این نام بود زیرا مردم در خیابان‌ها توانستند یک حاکمیت قدرتمند و دارای ارتش و نیروهای امنیتی را برکنار کنند و تنها شعارشان این بود “سرت را بالا بگیر تو مصری هستی”. اما وعده التحریر خیلی زود به سراب تبدیل شد.

فایننشال تایمز در ادامه به پیروزی اخوان المسلمین در اولین انتخابات دموکراتیک در مصر و رسیدن محمد مرسی، کاندیدای آنها به سمت ریاست جمهوری اشاره کرد و نوشت: آنها در یک سال فرصت خود را نابود نکردند چرا که آنها به نمایندگی از همه مصری‌ها حکومت نکرده و تلاش کردند انقلابی را که در پیوستن به آن مردد بودند، بربایند در حالی که ارتش در کنار به تماشا ایستاده و منتظر فرصت بود.

روزنامه یاد شده با اشاره به اینکه خصومت اخوان المسلمین چگونه باعث بازگشت گروه‌های قبلی شد که خود را تحت عنوان جنبش تمرد ساماندهی کردند و ارتش از آنها حمایت کرده و عبدالفتاح سیسی، فرمانده وقت ارتش به آن جهت داد زیرا ارتش مهمترین موسسه در مصر است که با کمک به بازسازی پایه‌های کشور امنیتی، اندکی محبوبیت در میان مردم کسب کرد. مصر با روی کار آمدن سیسی با کمک لیبرال‌ها و حزب چپ ملی که مبارک را خلع کرده بود، فرعون جدیدی پیدا کرد که با سرعت برای خاموش کردن اخوان المسلمین و قتل آنها در خیابان‌ها و زندانی کردن آنها وارد عمل شد. سپس برای بازداشت دشمنان اخوان و مبارک با هم اقدام کرد. سیسی در سال ۲۰۱۴ انتخاب شد و در سال ۲۰۱۸ در شرایطی که به نظر می‌رسید یک بازاریابی تجاری بود نه رقابتی سیاسی برای دومین بار انتخاب شد، او مخالفان را سرکوب کرد به شکلی که در سراسر مصر هیچ صدای مخالف و یا نهاد مستقلی وجود نداشت و بر خلاف مبارک که بهترین مشاوران را در حوزه سیاست خارجه دور هم جمع کرد، سیسی ترجیح داد افراد مطیع و چهره‌هایی را که با تمامی سخنانش بدون چون و چرا موافق باشند، انتخاب کند. به گفته یکی از همکاران سابق سیسی، او ترجیح می‌دهد به اطلاعات نظامی و گزارش‌های مرکز امنیتی مربوط به دولت که کلا آن را نادیده می‌گیرد، توجه کند.

تنش‌هایی که سیسی درگیر آنها بود، حاکی از ناموفقیت اسلام‌گراها، لیبرال‌ها و نظامیان در مصر برای همزیستی با یکدیگر بود. سکولارها در پیشنهاد یک رهبری قدرتمند ناموفق بودند و به همین دلیل به ارتش روی آوردند تا به آنها در رهایی از اسلام‌گراها کمک کند. لیبرال‌ها خیلی در حوزه اقتصادی موفق نبودند و در دوره مبارک بسیاری شرکت‌های خصوصی حضور یک افسر ارتش در مدیریت خود را مفید می‌دانستند.

در دوره سیسی اقتصاد مصر همانند یک امپراتوری تجاری-نظامی گسترده آغاز به کار کرد و یک شرکت ساخت و ساز وابسته به ارتش کار اجرای پروژه سیسی یعنی احداث پایتخت جدیدی در نزدیکی قاهره با هزینه ۵۰ میلیارد دلار را آغاز کرد.

یزید صایغ از مرکز خاورمیانه و کارشناس ارتش مصر اعلام کرد: ورود ارتش به بخش خصوصی پایین‌ترین سطح سرمایه‌گذاری خصوصی از دهه شصت میلادی یعنی اوج مشارکت کشورهای عربی در دوره جمال عبدالناصر است. سیسی از کاهش افکار عمومی غرب درباره ترجیح دیکتاتوری بر تنش‌ها به ویژه پس از آنکه تروریست‌ها انقلاب سوریه را ربوده و تشکیلات داعش را پدید آوردند، استفاده کرد تا جایی که دونالد ترامپ او را دیکتاتور مورد علاقه خود خواند.

جو بایدن در تابستان با انتشار توییتی از پایان کار مرد قدرتمند مصر خبر داد. با این وجود آمریکا از زمان امضای توافق صلح مصر-رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۷۹ سالانه ۱.۳ میلیارد دلار کمک کرده است، باراک اوباما پس از کودتای سال ۲۰۱۳ این کمک‌ را برای مدت کوتاهی لغو کرد. واشنگتن این مبلغ را هدیه کوچکی به مصر برای کمک به امنیت رژیم صهیونیستی و کانال سوئز دانست.

در سایه سیسی جایگاه مصر به عنوان ستون مهم سیاست آمریکا در منطقه کاهش یافت و به پرجمعیت‌ترین کشور عربی تبدیل شد که عربستان و امارات با حمایت مالی از کودتای سال ۲۰۱۳ سیسی او را به مشتری تبدیل کردند. اینکه سیسی قدرت را در مصر به صورت انحصاری به دست گرفته کاهش گسترده نفوذ او را جبران نمی‌کند و این بر خلاف وضعیتی است که یک دهه قبل هرچند برای مدتی کوتاه نشان می‌داد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 52

بررسی طرح “تاسیس خانه تهران” روی میز شورا

منتشر شده

در

توسط

بررسی طرح "تاسیس خانه تهران" روی میز شورا

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از بررسی طرح تأسیس خانه تهران در جلسه فردا سه شنبه شورا خبر داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا نادعلی با اشاره به برگزاری سی و هفتمین جلسه شورای شهر تهران در روز سه شنبه ( فردا) گفت:  این جلسه با بررسی طرح تأسیس خانه تهران و گزارش مشترک کمیسیون های برنامه و بودجه ، فرهنگی و اجتماعی برگزار خواهد شد.

 

نادعلی در ادامه افزود: همچنین انتخاب شش نفر نماینده شورا از شخصیت های صاحب نظر در حوزه های ماموریتی موضوع بند (چ) ذیل تبصره دوم مصوبه «اصلاحیه مصوبه اعطای نشان های شهروندی» نیز در این جلسه صورت خواهد گرفت.

 

در پایان نادعلی تاکید کرد: همچنین در این جلسه ۸ مورد پرونده پلاک ثبتی باغات تعیین تکلیف می‌شوند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 52

معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد

منتشر شده

در

توسط

 معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس معاون امور مجلس ریاست جمهوری با اشاره به بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف، تاکید کرد که ایران امروز در حوزه‌های گوناگون علمی، پژوهشی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به هیچ عنوان قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست و تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت و تقویت همدلی می‌گذرد.

حسینعلی امیری چهارشنبه در مراسم بزرگداشت ۲۲ بهمن در شیراز که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور جمع زیادی از زنان و مردان انقلاب و حامی نظام اسلامی در میدان شهدا برگزار شد، گفت: دستاوردهای انقلاب اسلامی در ۴۲ سال گذشته هر کدام، گامهای بزرگی به سمت توسعه و پیشرفت کشور است.

او با اشاره به اینکه امروز و دیروز ایران را می‌توان در لابلای سطور نوشته‌های شخصیت‌های مختلف ایرانی و غیرایرانی جست و جو کرد، گفت: امروز شرکتهای دانش بنیان در ایران اقداماتی را پایه گذاری کرده و انجام میدهند که با کشورهای پیشرفته جهان برابری میکند.

امیری یکی از دستاوردهای انقلاب را امنیت در ابعاد مختلف برشمرد و این داشته را مدیون تلاشهای نیروهای مسلح، دستگاه های امنیتی و انتظامی دانست و تاکید کرد که توان ایران در این بخش بسیار فراتر از دوران قبل از انقلاب است.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه در سالهای ابتدایی دولت تدبیر و امید، گامهای بلند و تاثیرگذاری در حوزه های مختلف به ویژه اقتصاد برداشته و رشد قابل توجهی حاصل شد، اقدامات نابخرادانه رئیس جمهور پیشین آمریکا و اعمال تحریم‌های ظالمانه و همه جانبه و دشمنی‌ها را عامل بروز مشکلات مختلف دانست.

امیری در عین حال گفت: علیرغم آن همه تحریمهای سخت و جنگ اقتصادی که دشمنان ایران اسلامی راه انداختند، این همه کار توسعه ای و عمرانی در کشور اجرایی شده است و هر هفته شاهده افتتاح طرحهای بزرگ و تاثیرگذار در ابعاد مختلف توسط رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت هستیم.

او با بیان اینکه بررسی وضعیت ایران پیش و بعد از انقلاب برای جوانان منجر به روشنگری خواهد شد، لزوم بیان و تاکید بر دستاوردهای بی شمار انقلاب اسلامی تاکید و اضافه کرد: این مقایسه برای طیف های مختلف انقلاب حائز اهمیت است و میتواند کمک شایانی به بیان  دستاوردهای انقلاب داشته باشد البته امام خمینی (ره) نیز با پشتیبانی مردم ایران توانست انقلاب را به پیروزی برساند.

امیری در عین حال یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب را برچیدن نظام سلطنتی دانست و گفت: در نظام سلطنتی مردم هیچ جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشتند و اگر انتخاباتی در دوران قبل از انقلاب برگزار می شود صرفا انتصابات بود و رای مردم جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشت.

امیری با بیان اینکه هیچ نظام سیاسی در جهان نیست که در سال اول استقرار انتخابات برگزار کند، انجام رفراندوم در روزهای پیروزی انقلاب را یکی از مهمترین دستاوردهای ماندگار دانست و گفت: پس از انقلاب اسلامی ایران شاهد بودیم که نسبت به برگزاری انتخابات اقدام شد تا دیدگاه مردم به عنوان اصلی‌ترین ملاک در تصمیم گیری های سیاسی لحاظ شود.

او بازگشت اقتدار به منطقه و بهبود وضعیت کشورهای اسلامی را بعد از پیروزی انقلاب یادآور و متذکر شد: پس از انقلاب، ایران دستاوردهای مختلفی نظیر استقلال سیاسی، آزادی و دمکراسی دینی را به ارمغان آورد؛ انقلاب اسلامی در ادبیات سیاسی جهان نیز نقش مهمی داشته و توانست جهان سیاسی را از دو قطبی بودن خارج و خود را به عنوان یکی از قطب های سیاسی در جهان معرفی کند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد فرصتهای برابر آموزشی برای همه افراد جامعه از دستاوردهای انقلاب بوده است، گفت: برخی تصور کردند خارج شدن آمریکا از برجام موجب لطمه خوردن اقتصاد ایران خواهد شد اما فرامین مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و تعیین سیاستهای کلی اقتصادی، موجب جلوگیری از آسیب در این حوزه شد.

امیری اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی را موجب شکوفایی کشور دانست و تاکید کرد که علیرغم تمام تحریمها و فشارها، تنها در استان فارس 1146 پروژه با اعتباری بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان، در این ایام به بهره برداری رسیده است.

معاون رئیس جمهور گفت: تا قبل از انقلاب در همین استان فارس تنها یک سد ساخته شده بود، حال آنکه روز گذشته در قالب طرحهای افتتاح شده به مناسبت دهه مبارک فجر، 2 سد در این استان به بهره برداری رسید.

او گفت: اگر انقلاب اسلامی تا الآن با صلابت و اقتدار به سمت آرمانهایش حرکت کرده به خاطر یکپارچگی و وحدت است؛ طی 42 سال گذشته در هر صحنه‌ای مردم با هم همدل و همراه بودند و با هم حرکت کردند و از عهده مشکلات برآمدند و حتی مشکلاتی که از بیرون تحمیل میشده را تحمل کرده اند.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه برای توسعه بیشتر و فائق آمدن بر مشکلات، نیازمند تداوم و استحکام وحدت هستیم، گفت: میدانیم که مردم با مشکلات متعددی مواجه‌اند، منکر گرانیها و شرایطی که عمدتا ناشی از تحریمها بوده، نیستیم، اما برای فائق آمدن بر این مسائل، نیازمند همراهی و همدلی هستیم.

او با اشاره به اینکه فارس یکی از استانهای دارای ظرفیتهای متعددی‌ست که یک دهم این ظرفیتها را در کمتر استانی میتوان یافت، گفت: در این استان همه بسترها برای توسعه همه جانبه فراهم است.

امیری با قدردانی از نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، آیت‌الله دژکام را محور وحدت در فارس معرفی و از استاندار این استان به عنوان شخصیتی کارشناس و پرتلاش یاد و دستگاه قضایی را به عنوان مجموعه‌ای همراه و همدل ارزیابی کرد و یادآور شد که نمایندگان مردم فارس در مجلس و فرماندهان نظامی و انتظامی و مسئولان امنیتی این استان هم همراهی و همدلی مطلوبی دارند.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد که با وجود ظرفیت‌های فارس و همدلی و همراهی و توانمندی مسئولان ارشد و دستگاه‌های مختلف، همه ابزارها برای توسعه و پیشرفت فراهم است و هیچ عذری از ما پذیرفته نیست.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 52

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

منتشر شده

در

توسط

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

معاون دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه حمایت از محور مقاومت حق ایران است تاکید کرد که روابط ایران و حزب الله بر اساس منافع نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری العهد، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان سمیناری مجازی به مناسبت چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار کرد.

شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان که در این سمینار مشارکت کرد در سخنانی گفت: غنی سازی اورانیوم و حمایت از محور مقاومت در منطقه حق ایران است.

وی تاکید کرد: حزب الله به روابط خود با تهران افتخار می کند زیرا این روابط حزب الله را در دفاع از استقلال و آزادی سرزمین تقویت می کند.

معاون سید حسن نصرالله همچنین خاطرنشان کرد که ایران در مقابل روابط خود با حزب الله هیچ درخواستی از این حزب ندارد و این روابط بر اساس مصلحت و منافع نیست.

شیخ نعیم قاسم در بخشی از صحبت های خود گفت: ما سرزمین خود را آزاد کردیم و کرامت خود را بازگرداندیم و این نمونه از خدمات و حمایت های ایران است .

از سوی دیگر، عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در بیروت در این سمینار گفت: یکی از اهداف عالی جمهوری اسلامی ایران در زمینه سیاست خارجی، رهایی از تبعیت ابر قدرت ها است به ویژه اینکه در مرحله قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران تابع آمریکا و قدرت های غربی بود.

وی تاکید کرد: تحلیلگران غرب بر این باورند که یکی از دلایل شکل گیری انقلاب اسلامی ایران استبداد حکومت وقت و تبعیت مطلق از بیگانگان است.

عباس خامه یار خاطرنشان کرد: استقلال ما در زمینه سیاست خارجی بسیار مهم است؛ منظور از استقلال در اینجا استقلال در تمامی زمینه ها از جمله سیاسی، نظامی و اقتصادی است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها