با ما همراه باشید

ورزشی

گزارش ویژه: سیمون کیائر در نقش مهدی رحمتی !

منتشر شده

در

شب دوم یورو 2020 تحت الشعاع اتفاق تلخی که برای کریستین اریکسن، مهاجم تیم ملی دانمارک رخ داد به پایان رسید. مهاجم سرشناس وایکینگ ها در دقیقه 42 بازی با فنلاند پس از کنترل پرتاب اوتی که هم تیمی اش برای او انداخت، ناگهان از هوش رفته و نقش بر زمین شد. اریکسن پس از اقدامات اولیه ای که پزشکان روی او انجام دادند با احتیاط کامل و تحت پوشش یک کاور بزرگ از زمین خارج و به بیمارستان منتقل شد و در حال حاضر هم تحت مراقبت جدی است.

 

در فوتبال ایران موضوع ایست قلبی در زمین فوتبال کمتر مشاهده شده اما زمین خوردن‌های خطرناک از فوتبال هرگز جدا نیست . نکته ای که در این گزارش مورد توجه قرار می‌گیرد مداخله مهدی رحمتی سرمربی تیم پدیده در چند مورد از این مصدومیتهای خطرناک است؛شبیه به کاری که سیمون کیائر کاپیتان دانمارک پیش ار ورود تیم پزشکی انجام داد .

وقتی پورغلامی و غلامین باهم سر به سر شدند

 

اولین بار زمانی که سید مهدی رحمتی هنوز به دروازه بان شناخته شده ای در فوتبال ایران تبدیل نشده بود، در جریان بازی فجرسپاسی شیراز و ملوان بندر انزلی طی یک اقدام سریع و قابل تحسین، پیش از رسیدن کادر پزشکی، مانع از وخیم شدن اوضاع بازیکنی شد که راه تنفس اش بسته شده بود؛ در این صحنه بابک پورغلامی و محمد غلامین باهم سر به سر شدند و پورغلامی به دلیل شدت ضربه ای که به سرش وارد شده بود از هوش رفته و نقش بر زمین شد. در این حین بود که رحمتی سریعا بالای سر او حضور یافته و با انداختن دست خود در دهان پورغلامی مانع از قفل شدن فک این بازیکن و بسته شدن راه تنفس اش شد. البته در آن مقطع هنوز شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به قدرت این روزها نرسیده بود و حرکت دروازه بان فجری ها زیاد در بین مردم دیده نشد.رحمتی بعدها گفته بود دندان پورغلامی دستکش و دستش را  بریده بود .

 

 

 

 

پای صحبت های بازیکنی که تجربه اریکسن را دارد؛
حبیب زاده: آن لحظه فقط فکر خانواده اریکسن بودم

 

دومین مرتبه ای که مهدی رحمتی در نقش ناجیِ خارج از دروازه ظاهر شده و جان یک بازیکن را در داخل زمین نجات داد به بازی سال 1397 ذوب آهن و استقلال بر می گردد؛ جایی که دو تیم در چارچوب هفته دوم لیگ برتر 98-97 در ورزشگاه فولاد شهر به مصاف هم رفتند و حبیب‌زاده در دقیقه ۲۴ برای زدن گل با ضربه سر، شیرجه بلندی انجام داد که در همین حین، وریا غفوری که با پا می‌خواست توپ را دفع کند ضربه سنگین را به صورت حبیب‌زاده وارد کرد؛ بازیکن جوان ذوبی ها از شدت ضربه بلافاصله روی زمین افتاد و از حال رفت که مهدی رحمتی به موقع دست به کار شده و در حالی که  راه تنفس بازیکن حریف بسته شده بود، با شکستن فک او اقدام به احیای وی کرد.

 

جالب اینجاست که ضربه حبیب زاده با وجود این برخورد شدید به گل تبدیل شد و شادی بعد از گل ذوبی ‌ها ثانیه‌ هایی بیشتر طول نکشید. چرا که متوجه وخامت اوضاع حبیب‌ زاده شده و اطراف او جمع شدند. در این لحظه مهدی رحمتی از بازیکنان خواست تا اطراف او را خلوت کنند و سپس خیلی سریع زبان بازیکن ذوب‌آهن را از فکش بیرون کشید. بعد از این اتفاق گفته شد که اگر رحمتی این کار را نمی‌ کرد احتمال داشت حبیب ‌زاده به خاطر گیر کردن زبان در مسیر تنفسی، جانش را از دست بدهد. به بهانه اتفاق شب گذشته، سراغ رضا حبیب زاده رفتیم که اینک در تیم پیکان حضور دارد. او در گفت و گو با خبرنگار ما از شرایط سختی صحبت کرد که دیگر نمی خواهد آن را تجربه کند:

 

 

 

حبیب زاده در مورد حسی که پس از دیدن صحنه مصدومیت اریکسن به او دست داد گفت: زمانی که صحنه مصدومیت اریکسن را دیدم اولین چیزی که به ذهنم رسید، حس و حال خانواده او بود چون می دانستم که الان در چه حالی هستند؛ این حس را خانواده من تجربه کرده بودند و برای همین نگران خانواده این بازیکن بودم و به خوبی حس شان را در آن لحظه درک می کردم. در آن لحظه و حتی پس از احیا شدن هم آدم هیچ چیزی را متوجه نمی شود و حواسش اصلا سر جای خودش نیست. شوک بزرگی در آن لحظه به آدم وارد می شود. البته نوع اتفاقی که برای من افتاد با اریکسن فرق داشت. من بعد از ضربه شدیدی که به سرم وارد شد، از هوش رفته بودم.

 

 

پخش شدن ناراحتی و نگرانی خانواده بازیکن بلافاصله بعد از اتفاق اصلا کار درستی نیست. زمانی هم که آن اتفاق برای من رخ داد، برادرم در ورزشگاه حضور داشت و کاملا درک می کنم که خانواده اریکسن در آن لحظه چه حالی داشتند. شوک بدی به آنها وارد شد آن هم وسط یک بازی که او داشت فوتبالش را بدون هیچ مشکلی انجام می داد. بعد از اینکه در بیمارستان حضور پیدا کردم، برادرم اولین کسی بود که بالای سرم حاضر شد. بعد از آن پدر و مادرم خودشان را به بیمارستان رساندند و سپس دیگر اعضای خانواده از راه رسیدند.

 

 

 

 

او با اشاره به اقدام سریع کاپیتان دانمارک و تشابه آن با حرکتی که رحمتی و حدادی فر پس از مصدومیت خودش انجام دادند افزود: من بازی دانمارک و فنلاند را به صورت زنده ندیدم ولی با توجه به اینکه اتفاق بسیار مهمی رخ داده بود خیلی زود صحنه مصدومیت اریکسن را در گوشی ام تماشا کردم و متوجه حرکت کاپیتان تیم دانمارک شدم که بلافاصله بالای سر او حاضر شد و دستش را وارد حلق هم تیمی اش کرد تا از بسته شدن راه تنفس او جلوگیری کند. همین صحنه برای من اتفاق افتاده بود. مهدی رحمتی و قاسم حدادی فر همین کار را با من هم کردند چون زبان به حلقم برگشته بود و احتمال داشت اتفاق وخیمی برایم رخ بدهد. بعدها برایم تعریف می کردند که فکم قفل شده بود و اصلا باز نمی شد و به زور دندان هایم را باز کردند تا راه برای نفس کشیدنم باز شود.

 

مدافع سابق ذوب آهن که اینک در پیکان توپ می زند در خصوص تفاوت هایی که در نحوه برخورد با مصدومیت او و مصدومیت اریکسن وجود داشت گفت: زمانی که من مصدوم شدم کلا همه اتفاقات را زنده از تلویزیون نشان دادند که اصلا خوب نبود. برای اریکسن اما دیدید که یک کاور بزرگ کشیده بودند تا کسی صحنه را نگاه نکند؛ که کار بسیار خوبی بود چون صحنه، صحنه خوبی نبود. ضمن اینکه در آن لحظه بی شک خانواده و دوستان بازیکن در حال تماشای بازی هستند و دیدن آن تصاویر می تواند اتفاقات بدی هم برای آنها به همراه داشته باشد و دچار شوک ناگهانی شان کند.

 

 

 

حبیب زاده نحوه بازگشتش به مستطیل سبز پس از آن اتفاق وحشتناک را دشوار دانسته و تاکید کرد: من حدود 3 ماه بعد به میدان برگشتم. خیلی سخت بود. یک ماه اول که کلا می ترسیدم با سر به توپ ضربه بزنم. خیلی شرایط سختی را پشت سر گذاشتم ولی همه هم تیمی هایم هوایم را داشتند که سریع به حالت عادی برگردم.

 

 

 

آخرین نجات رحمتی، وقتی سید خودش مصدوم شد!

 

یک اتفاق مشابه دیگر را هم در آخرین روزهای سال 1399 در لیگ برتر ایران شاهد بودیم؛ اتفاقی که ناجی آن بازهم مهدی رحمتی بود. در جریان دیدار پدیده خراسان و پیکان تهران که منجر به ضربه شدید به سر علی نعمتی مدافع مشهدی‌ها و برخورد شدید او به حالت بیهوش و با صورت به روی زمین شد، سید مهدی رحمتی از کنار زمین با استارتی سریع خودش را روی سر مدافع مصدوم تیمش رساند و با مشاهده فک قفل شده او با انگشتان دستش تلاش کرد تا رسیدن اورژانس دهان وی را باز کند.

 

 

 

رحمتی که سه سال پیش هم در بازی استقلال تهران و ذوب‌آهن به همین شیوه حبیب‌زاده بازیکن ذوب‌آهن را نجات داده بود، به همین شیوه و با ستون کردن آرنجش و تلاش زیاد بالاخره راه تنفسی نعمتی را باز کرد تا با رسیدن تیم پزشکی اورژانس بالای سر مصدوم که قدری هم طول کشید، اقدامات لازم برای امدادرسانی به مدافع شهرخودرویی‌ها انجام شود.

سرمربی پدیده دچار جراحت در ناحیه انگشتان دست راست خود به دلیل برخورد با دندان‌های نعمتی شده بود در گفتگویی کوتاه با ورزش سه اقدام خود را بی‌اختیار خوانده و گفته بود که نوع برخورد دو بازیکن و زمین خوردن نعمتی به قدری وحشتناک بوده که باعث این اقدام غیر ارادی و البته به موقع او شد.

 

 

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

پایان کار دونده افغانستانی با ثبت رکورد جدید کشورش

منتشر شده

در

توسط

پایان کار دونده افغانستانی با ثبت رکورد جدید کشورش

شاه محمود نورزهی توانست رکورد دو ۱۰۰ متر افغانستان را به نام خود ثبت کند ولی از صعود به مرحله بعد بازماند.

به گزارش ایسنا و به نقل از استار، شاه محمود نورزهی در دو ۱۰۰ متر المپیک مرحله مقدماتی با ثبت بهترین زمان ممکن برای افغانستان، رکورد شکنی کرد ولی نتوانست به مرحله بعد راه یابد.

او توانست با ثبت ۱۱ ثانیه و ۴ صدم ثانیه رکورد جدیدی برای کشورش در این ماده ثبت کند ولی این برای صعود او به مرحله بعد و رقابت با بزرگان کافی نبود تا کار او در این بخش به پایان برسد و او بین ۹ دونده در رده هفتم قرار گیرد.

دیروز نیز در صد متر زنان کامیا یوسفی دیگر دونده افغان در رده هفتم مقدماتی قرار گرفت و از صعود به مرحله بعد بازماند.

ادامه مطلب

ورزشی

سریع‌ترین مرد ایران از راه‌یابی به نیمه نهایی المپیک بازماند + فیلم

منتشر شده

در

توسط

سریع‌ترین مرد ایران از راه‌یابی به نیمه نهایی المپیک بازماند + فیلم

حسن تفتیان موفق نشد به نیمه نهایی مسابقات دوی ۱۰۰ متر المپیک ۲۰۲۰ توکیو راه پیدا کند.

به گزارش ایسنا، در ادامه رقابت‌های دوومیدانی المپیک توکیو امروز (شنبه) مسابقات دوی ۱۰۰ متر مردان برگزار شد و حسن تفتیان، سریع‌ترین مرد ایران هم در گروه ششم به رقابت با ۸ دونده دیگر پرداخت.

تفتیان در پایان رکورد ۱۰.۱۹ ثانیه را ثبت کرد و در گروه خود چهارم شد. اختلاف او با نفر سوم گروهش که به نیمه نهایی راه یافت تنها دو صدم ثانیه بود.

تفتیان بین ۵۹ نفر که مسابقه دادند و برایشان رکورد ثبت شد، در جایگاه بیست و هشتم قرار گرفت. ۶۲ نفر در این رقابت حضور داشتند که از این تعداد، یک نفر مسابقه‌اش را شروع نکرد و دو نفر دیگر هم با رای داوران حذف شدند.

از هر گروه سه نفر برتر و سه نفر از دونده‌های چهارمی که بهترین رکورد را ثبت کرده‌اند راهی نیمه نهایی می‌شوند. نفرات چهارم گروه‌های اول، دوم، سوم و پنجم با ثبت رکورد بهتر نسبت به تفتیان، از بخت صعود به نیمه‌نهایی برخوردارند و به این ترتیب نماینده ایران از راه‌یابی به مرحله بعد بازماند.

در جریان رقابت‌های دوی ۱۰۰ متر گروه‌های پنجم و ششم دو دونده به دلیل آنکه زودتر از فرمان شروع داور، حرکت خود را آغاز کرده بودند، با دریافت کارت قرمز از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

تفتیان دومین المپیک خود را تجربه می‌کند. او در بازی‌های ریو به نیمه نهایی رسید.

احسان حدادی و فرزانه فصیحی دیگر نمانیدگان دوومیدانی ایران در توکیو بودند که روز گذشته مسابقه خود را به پایان رساندند. حدادی با پرتابی به طول ۵۸.۹۸ متر بین ۳۲ پرتابگر در جایگاه بیست و ششم ایستاد. فصیحی نیز ابتدا از مرحله پیش مقدماتی صعود کرد اما در مرحله مقدماتی در گروه خود آخر شد که در نهایت بین ۵۴ شرکت کننده در رده ۵۰ قرار گرفت.

ادامه مطلب

ورزشی

جوکوویچ به مدال برنز هم نرسید

منتشر شده

در

توسط

جوکوویچ به مدال برنز هم نرسید

مرد شماره یک جهان در دیدار مقابل پابلو کارنیو بوستا شکست خورد و از رسیدن به مدال برنز بازماند.

به گزارش ایسنا، در دیدار رده‌بندی تنیس انفرادی مردان المپیک ۲۰۲۰ توکیو، نواک جوکوویچ با شکست مقابل پابلو کارنیو بوستا چهارم شد تا بخت نخست قهرمانی و نفر اول تنیس جهان با دو شکست پیاپی نتواند مدال المپیک کسب کند.

کارنیو در این دیدار ۲ بر یک مرد شماره یک تنیس جهان را برد به این ترتیب مدال برنز این بخش به اسپانیا رسید.

جوکوویچ گفت: من دیروز و امروز خودم نبودم. سطح تنیس من این نبود. همچنین به دلیل خستگی از نظر روحی و جسمی خودم نبودم.

سرخوردگی جوکوویچ در رفتار او در زمین بازی در حالی که مسابقه ادامه داشت مشهود بود. جوکوویچ یک بار راکت خود را  روی پنج ردیف صندلی پرتاب کرد.

همچنین در این بازی زمانی که کارنو بوستا سرویس خود را زد و امتیاز گرفت جوکوویچ دوباره خونسردی خود را از دست داد و راکت خود را محکم به زمین زد تا نشان دهد اصلا شرایط روحی مناسبی ندارد سپس راکت خراب شده را برداشت و به سمت دیگر پرتاب کرد.

ادامه مطلب

برترین ها