کد خبر : 181463
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۲

گزارش کامل ایسنا از بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در مجلس

گزارش کامل ایسنا از بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در مجلس

بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ از جمله مهمترین اخبار امروز (یکشنبه) نوزدهم دی ماه ۱۴۰۰ مجلس است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.  جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی گزارش شور اول کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور در دستور کار نمایندگان

گزارش کامل ایسنا از بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در مجلس

بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ از جمله مهمترین اخبار امروز (یکشنبه) نوزدهم دی ماه ۱۴۰۰ مجلس است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

 جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی گزارش شور اول کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

محمد باقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود فرا رسیدن سالروز شهادت جمعی از فرزندان برومند ایران زمین در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی را تسلیت گفت و تاکید کرد: بسته شدن راه تکرار حوادثی چنین تلخ و جانکاه ضروری و نیازمند اتخاذ تدابیر لازم است.

رئیس مجلس تاکید کرد: تمام ایران یکپارچه سوگوار این مصیبت دلخراش و جانکاه است. پیگیری مطالبات به حق این خانواده ها و شفاف سازی جزئیات رسیدگی به پرونده برای اولیای دم و حصول اطمینان از بسته شدن راه تکرار حوادثی چنین تلخ و جانکاه ضروری و نیازمند اتخاذ تدابیر لازم است.

گزارش کامل ایسنا از بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در مجلس

به منظور دفاع از کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ رئیس جمهور  با استقبال علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و جمعی از نمایندگان  وارد جلسه علنی مجلس شد.

در ادامه جلسه علنی، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ گزارش این کمیسیون درباره کلیات لایحه بودجه سال آینده را قرائت کرد.

رحیم زارع همچنین تاکید کرد که کمیسیون تلفیق با حذف ارز ترجیحی به طور مشروط موافق است؛ مشروط به اینکه دولت تضمین کند به اینکه اقلام پرمصرف خانوارها با قیمت ثابت و بدون تغییر به دست مردم برسد.

همچنین محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه با قرائت گزارش این کمیسیون از کلیات بودجه ۱۴۰۱ از موافقت این کمیسیون با کلیات لایحه خبر داد.

گزارش کامل ایسنا از بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در مجلس

آیت الله سید ابراهیم رئیسی با حضور در صحن علنی مجلس ضمن دفاع از کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱، تصریح کرد: برخلاف تحریم‌ها و تهدیدات دشمن، شرایط را بهتر از هر زمان برای تصمیم‌گیری‌های مهم می‌دانم و آینده را بسیار روشن می‌بینم. ما برای رفع مشکلات کشور ناگزیر به اخذ تصمیمات مهمی هستیم که نیازمند همکاری دولت و مجلس است و این تصمیمات می‌تواند ما را از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب نزدیک و نزدیک‌تر کند.

وی همچنین با اشاره به موضوع ارز ترجیحی در بودجه ۱۴۰۱، یادآور شد: ما کار را که در دولت شروع کردیم، آن ۸ میلیارد دلاری که در قانون پیش‌بینی شده بود چیزی از آن نمانده بود. در نیمه دوم سال مبلغی برای ارز ترجیحی برای دولت نمانده بود. اگر می‌خواستیم آنچه که در قانون پیش‌بینی شده بود را اجرا کنیم باید ارز ترجیحی را بدون اینکه جبران شود، حذف می‌کردیم اما خط قرمز ما سفره مردم بود و هست.

محمدباقر قالیباف  به صحبت‌های رئیسی درباره مخالفت مجلس با لایحه حذف ارز ترجیحی واکنش نشان داد و با تاکید بر این‌که دغدغه اول مجلس معیشت مردم است، گفت: در موضوع ارز ترجیحی اولویت ما در سال آینده توجه به معیشت مردم با در نظر گرفتن محرومان است.

رئیس جمهور پس از دفاع از کلیات بودجه با همراهی جمع کثیری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجلس را ترک کرد.

مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور هم در دفاع از کلیات این لایحه تاکید کرد: در بودجه سال ۱۴۰۱ خط قرمز ما خلق پول و استقراض از بانک مرکزی است. در سال جاری علی‌رغم همه هزینه‌هایی که از دولت قبل بر ما تحمیل شد دولت خلق پول نداشت.

مخالفان کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱

گودرزوند چگینی: مالیات‌های لایحه بودجه، خالی کردن جیب مردم است

پاک‌فطرت: افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارمندان در بودجه با تورم همخوانی ندارد

قادری: در بودجه سال آینده مالیات رشد قابل توجهی دارد

عسگری: چرا صدای شکستن ستون فقرات مردم را نمی‌شنوید؟

فرهنگی: دولت جایگزین مناسبی برای حذف ارز ترجیحی ندارد

دلخوش: در بودجه سال آینده مالیات ۷۰ درصد افزایش دارد

ایزدخواه: بودجه ۱۴۰۱ با شعارهای رئیس جمهور ناسازگار است

کوچکی‌نژاد: پیش‌بینی رشد ۸ درصدی در لایحه بودجه سال آینده مبنای علمی ندارد

موافقان کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱

حدادی: شجاعت دولت در ایجاد نظام سیستمی برای جلوگیری از رانت نقطه قوت لایحه بودجه است

شریعتی: رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ معنای سیاسی دارد

خضریان: کاهش ۱۵ درصدی هزینه‌های دولت اقدام خوب در لایحه بودجه است

دهمرده: دولت با تمام قوا برای اصلاح ساختار بودجه به میدان آمده است

بحرینی: رد کلیات بودجه، پاسخ منفی به اصلاحات کلیدی مهم است

امیرآبادی: همراهی دولت و مجلس منجر به حل مشکلات مردم در بودجه می‌شود

یوسفی: پیش بینی رشد ۸ درصدی اقتصاد از نقاط قوت بودجه ۱۴۰۱ است

دهنوی: رد کلیات بودجه ۱۴۰۱ تبعات سیاسی و اجتماعی دارد

پورابراهیمی: برنامه مولدسازی جامع دارایی‌های دولت در لایحه ۱۴۰۱ باید کامل و جامع شود

گزارش کامل ایسنا از بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در مجلس

در نهایت نمایندگان مجلس بعد از استماع نظرات موافقان و مخالفان و سخنرانی رییس جمهور و دفاع نماینده دولت، کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ را با ۱۷۴ رای موافق، ۷۶ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۶۰ نماینده حاضر تصویب کردند.

رئیس مجلس پس از رای مثبت مجلس شورای اسلامی به کلیات بودجه سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: بدون شک سند بودجه، سندی برای زندگی مردم است لذا این اطمینان را به مردم می‌دهیم که در بحث ارز ترجیحی و معیشت به خصوص در کالاهای اساسی سیاست‌های جبرانی در ارز به طور مستقیم در کالاهای اساسی در بودجه به گونه‌ای لحاظ می‌شود که در زندگی مردم تاثیری نداشته باشد و آن را جبران می‌کنیم.

همچنین حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ می‌گوید که بسیاری از نمایندگانی که مخالف رأی دادند، مخالف نبودند. حرفشان این است که اگر دولت می‌خواهد ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را حذف کند، به ما بگویید که کیفیت حذف آن چگونه است.

سیدنظام موسوی سخنگوی هیات رئیسه هم در توضیح زمان بررسی جزئیات لایحه بودجه سال آینده در کمیسیون تلفیق  گفت که کمیسیون از هفته آینده وارد بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ خواهد شد.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.