با ما همراه باشید

استانها

گله‌مندی مردم خوزستان از آب به‌حق است

منتشر شده

در

گله‌مندی مردم خوزستان از آب به‌حق است

 استاندار خوزستان گفت: ناراحتی و گلایه مندی مردم از آب به حق است و ما هم باید به صورت شبانه روزی تلاش کنیم برای اینکه دغدغه های مردم را کاهش دهیم؛ تمام هم و غم و پیگیری‌های ما برای این بوده است که به درد مردم برسیم.

قاسم سلیمانی‌دشتکی، ۲۶ تیرماه در جلسه هماهنگی دستگاه‌ها برای برگزاری باشکوه دهه ولایت که در بیت امام جمعه اهواز برگزار شد، اظهار کرد: سال بسیار سختی از نظر تنش آبی و خشکسالی داشتیم و مردم هم بسیار از این بابت اذیت شده اند و ناراحتی و گلایه مندی آن ها به حق است و ما هم باید به صورت شبانه روزی تلاش کنیم برای اینکه دغدغه های مردم را کاهش دهیم؛ تمام هم و غم و پیگیری‌های ما برای این بوده است که به درد مردم برسیم.

ملاک آبرسانی باید درصد استفاده مردم از آب باشد نه میزان لوله‌کشی

وی افزود: اینکه گفته می شود در استان خوزستان شاخص آبرسانی ۹۰ درصد است از نظر ما قابل قبول نیست چرا که در برخی مناطق لوله کشی آب انجام شده است اما به دلیل اینکه یا چاه خشک شده یا شبکه فرسوده است و یا تاسیسات دچار نقص فنی است این لوله کشی فاقد آب است و من در نشستی که حدود ۲ هفته پیش با معاون مناطق محروم و روستایی کشور داشتم اعلام کردم که این رقم ۹۰ درصد از نظر ما درست نیست و استان خوزستان از نظر آب شرب دچار مشکل است و در واقع باید این ملاک باشد که ببینیم چند درصد مردم از آب شرب استفاده می‌کنند نه اینکه چقدر لوله کشی انجام شده است.

به گزارش ایسنا، سلیمانی دشتکی تصریح کرد: همه انرژی و تلاش ما بر این است که آلام مردم را کمتر کنیم. نظام هم در استان کار کرده است و هیچ کس منکر تلاش‌ها و خدمات نظام در استان نیست اما مشکلات زیاد است و کارهای باقیمانده و اقداماتی که نیاز به اصلاح دارد باید انجام شود.

وی عنوان کرد: امام جمعه محترم، علما، شیوخ، کارشناسان و اصحاب رسانه از وضعیت آب پشت سدها بازدید داشتند؛ آبی که برای ما قابل برنامه‌ریزی باشد با احتساب ۲ میلیارد متر مکعب آب پاییزه حدود ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب محاسبه شده است که بدون در نظر گرفتن آن دو میلیارد که البته هم اکنون از آن هم به دلیل فشارهای زیاد در حال بهره برداری هستیم به میزان ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب برای بخش کشاورزی می توانیم در نظر بگیریم که بخشی از آن برای نیشکر است، بخشی از آن برای کشت جایگزین و فصلی و یک قسمتی هم برای کشت تابستانه و یک قسمت هم برای حق‌آبه محیط زیست است.

مشکل عمده خوزستان کشت‌های پرمصرف شلتوک است

وی افزود: باقیمانده ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدها یک ‌قسمت برای آب شرب، یک قسمت برای پایداری شرب که حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب می شود، یک قسمت هم مربوط به بخش صنعت است که اگر همه آن ها را جمع بزنیم بیش از آن عددی است که در دسترس ما است و مشکل عمده ما کشت های پرمصرف شلتوک است که اگر بنا باشد کشت شلتوک در دستور کار باشد برای احشام سنگین به ویژه گاومیش ها، کشاورزی جایگزین و دیگر بخش ها آبی نمی رسد. ما چاره ای نداریم جز اینکه خواهش و تمنا کنیم که کشاورزان عزیز همکاری کنند و از کشت شلتوک پرهیز کنند.

استاندار خوزستان ادامه داد: در برخی از مناطق استان آبرسانی از طریق تانکر انجام می شود که از مدیر مربوطه خواستم رقم مورد نیاز برای این کار را اعلام کند که بر اساس اعلام وی حدود ۳ میلیارد تومان برای این بخش اختصاص دادیم و تاکید کردم هر میزان بیش از این مورد نیاز است حتماً تامین می‌کنیم که هیچ گونه مشکلی در این بخش نداشته باشیم.

سلیمانی‌دشتکی اظهار کرد: همچنین ۱۷۰ میلیارد تومان از محل مناطق محروم، ۱۰۷ میلیارد تومان از محل اعتبارات تنش آبی و یک نوبت دیگر هم ۷۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات تنش آبی به آبفا اختصاص دادند و از فرمانداران خواستیم بخش آب را در اولویت خود قرار دهند و پروژه‌هایی که با مبلغ حدود ۱۰ میلیارد تومان به سرانجام می رسند را اجرایی کنند. برای کشاورزان نیز آب کرخه که حدود ۹۰ متر مکعب بود را به ۱۳۰ متر مکعب رساندیم و این رقم نیز افزایش پیدا می کند و آب به عمده مناطق رسید و امیدواریم کاهش پیدا نکند.

اختصاص مبلغی از محل ستاد اجرایی فرمان امام برای حل مشکل تنش آبی

وی بیان کرد: همچنین با پیگیری هایی که از معاون اول رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر کشور، وزیر نیرو و وزیر جهاد کشاورزی داشتیم قرار شد هیاتی در سطح معاونین وزرا و مقامات عالی رتبه کشور به استان سفر کنند و خروجی تصمیمات این هیات مورد پذیرش مجموعه دولت و مقامات کشور خواهد بود.

به گزارش ایسنا، در پایان این نشست پس از مذاکره با نماینده ستاد اجرایی فرمان امام مقرر شد مبلغ ۵۵ میلیارد تومان برای حل مشکلات تنش آبی و آبرسانی در مناطق محروم و روستایی و تهیه تانکر آبرسانی توسط ستاد اجرایی فرمان امام اختصاص یابد که ۵۰ درصد از این رقم طی روزهای آینده تخصیص خواهد یافت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

نزدیک ۲ میلیارد ریال کالای قاچاق در مرزهای آذربایجان‌غربی کشف شد

منتشر شده

در

توسط

نزدیک ۲ میلیارد ریال کالای قاچاق در مرزهای آذربایجان‌غربی کشف شد

ارومیه- فرمانده مرزبانی آذربایجان‌غربی گفت: یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال کالای قاچاق در مرزهای شهرستان‌های خوی و سردشت در این استان شناسایی و کشف شد.

به نقل از مرزبانی آذربایجان غربی سردار یحیی حسین خانی در این زمینه اظهار کرد: مرزبانان هنگ‌های مرزی سردشت و خوی طی شب گذشته با انجام کار اطلاعاتی و طرح ریزی و اجرای عملیات مرزی در حوزه استحفاظی خود موفق شدند انواع کالای قاچاق را کشف و ضبط کنند.

وی ادامه داد: مرزبانان در این عملیات‌ها توانستند تعداد ۷۶ هزار نخ سیگار خارجی و ۲۷۵ متر انواع پارچه قاچاق و سه هزار لیتر سوخت قاچاق را کشف و ضبط کنند.

فرمانده مرزبانی آذربایجان‌غربی گفت: در این عملیات‌ها پنج نفر قاچاقچی دستگیر و سه دستگاه خودرو که در کار قاچاق کالا مورد بهره برداری قرار می‌گرفت توقیف شد.

سردار حسین خانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص پدیده شوم قاچاق اظهار داشت: مرزبانان این استان با لبیک به فرامین مقام معظم رهبری با تمام وجود از مرزها دفاع کرده و اجازه کوچک‌ترین عمل مجرمانه را به هیچ اخلالگری نخواهند داد.

آذربایجان‌غربی بیش از ۹۶۰ کیلومتر مرز دارد و سالانه دهها میلیارد ریال کالای قاچاق توسط مرزبانان این استان کشف و ضبط می‌شود.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

استانها

شناسایی و بستری ۲۵۰ بیمار جدید کرونایی در گیلان

منتشر شده

در

توسط

شناسایی و بستری ۲۵۰ بیمار جدید کرونایی در گیلان

رشت- معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با اشاره به بستری ۲۵۰ بیمار جدید کرونایی در استان، گفت: هم اکنون ۸۹۴ بیمار کرونایی در گیلان بستری هستند.

 آبتین حیدرزاده امروز (یکشنبه) در گفتگویی با اشاره به روند صعودی بیماری کرونا در استان گیلان، اظهار کرد: در مقایسه با دو هفته گذشته تعداد بیماران کرونایی بستری چند برابر شده است.

وی با بیان اینکه تعداد بیماران کرونایی استان گیلان کم کم به مرز ۱۰۰۰ بیمار نزدیک می‌شود، گفت: در حال حاضر ۸۹۴ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند.

معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه تنها در شبانه روز گذشته ۲۵۰ بیمار کرونایی نیازمند بستری در مراکز درمانی استان شناسایی و بستری شدند، افزود: این نشان دهنده گردش کرونا در استان است که حضور تعداد زیاد مسافر و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از مهم‌ترین دلایل آن است.

حیدرزاده در ادامه با تأکید بر اینکه ادامه عادی انگاری‌ها، حضور مسافران و عدم استفاده از ماسک و رعایت نکردن پروتکل‌ها می‌تواند شرایط را برای گیلان سخت‌تر کند، ادامه داد: هم اکنون ۱۶۶ بیمار کرونایی بد حال در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که از این تعداد ۱۵ نفر در شبانه روز گذشته بستری شده‌اند.

وی با بیان اینکه این تعداد نیز نشان دهنده روند صعودی بستری بیماران بد حال در بیمارستان‌های گیلان است، گفت: متأسفانه در همین مدت ما هفت نفر از شهروندان خود را نیز به دلیل کرونا از دست داده‌ایم.

معاون بهداشتی علوم پزشکی گیلان با تاکید بر لزوم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و استفاده از ماسک از شهروندان خواست برای حفظ سلامت خود و اطرافیانشان از هرگونه دور همی پرهیز کنند.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

استانها

بادام و برنج آستانه اشرفیه قابلیت توسعه و تجاری سازی دارد

منتشر شده

در

توسط

 بادام و برنج آستانه اشرفیه قابلیت توسعه و تجاری سازی دارد

رشت- نماینده آستانه اشرفیه در مجلس با تأکید بر لزوم بهره مندی از پتانسیل بخش خصوصی، گفت: بادام و برنج آستانه اشرفیه قابلیت توسعه و تجاری سازی دارد.

 ابراهیم نجفی عصر یکشنبه در دیدار با رئیس سازمان صمت استان گیلان بر توجه بیشتر به فعال سازی بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت‌های این بخش تاکید کرد و گفت: بادام و برنج آستانه قابلیت توسعه و تجاری سازی بسیاری دارد.

وی افزود: با ورود بخش خصوصی و همچنین برنامه ریزی و حمایت و نظارت دقیق، می‌توان در مسیر پیشرفت گام برداشت.

نماینده آستانه اشرفیه در مجلس با اشاره به اینکه بسیاری از مأموریت‌های بخش دولتی باید به بخش خصوصی دارای تعهد و تخصص تفویض شود، تأکید کرد: در این صورت می‌توانیم از پتانسیل‌های متخصصان بیشتر بهره مند شویم.

نجفی با اشاره به اینکه آستانه اشرفیه ظرفیت بسیار مطلوب در حوزه بادام زمینی، برنج و چای دارد، ادامه داد: توسعه تولیدات کشاورزی می‌تواند اقتصاد و اشتغال آستانه اشرفیه و شهرها و روستاهای این منطقه را متحول کند.

وی اضافه کرد: در این زمینه مسئولان جهاد کشاورزی باید بیشتر از وزارت صمت پیشگام باشند.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

برترین ها