با ما همراه باشید

ورزشی

گل‌محمدی با تیکی تاکا در تیررس سوپرلیگ چین

منتشر شده

در

به گزارش “ورزش سه”، یکی از نشریات چینی به سراغ یحیی گل‌محمدی سرمربی پرسپولیس رفته و گفتگویی را با او انجام داده و در مقدمه آن نوشته: درخشش یحیی گل محمدی مربی موفق تیم پرسپولیس بعد از حضور موفق در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۰ و رسیدن به فینال این بازی ها و همینطور  ادامه نمایش های زیبا و کسب نتیجه در مسابقات لیگ برتر  ایران و لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ باعث شده تا این رسانه احتمال حضور یحیی در سوپرلیگ را مطرح کند.

 

مصاحبه اختصاصی یحیی گل محمدی با این نشریه بازتاب زیادی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی چین داشته و بسیاری از کاربران درباره اظهارات سرمربی پرسپولیس صحبت می‌کنند.

* آقای گل محمدی خیلی خوشحالیم که این فرصت را در اختیار ما گذاشتید تا با شما صحبت کنیم. به عنوان اولین سوال چه چیزی باعث شد تا پیش از شروع فصل جدید فوتبال در ایران قرارداد خود با پرسپولیس را تمدید کنید؟

من یک قرارداد مشروط  را درست پیش از فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال گذشته باپرسپولیس امضا کردم و همانطور که همیشه در کنفرانس های خبری به آن اشاره کردم هواداران میلیونی و بازیکنان پرسپولیس دلیل این تصمیم بودند. ما به معنای واقعی یک تیم هستیم یک تیم جنگجو،  مصمم و برنده  با بازیکنانی متعهد به انجام وظایف تاکتیکی. ما قهرمان ایران و نائب قهرمان آسیا هستیم و برای هدف های بزرگتر میجنگیم.

 

 

* نظر شما در مورد بازی های لیگ قهرمانان آسیا و حضور درخشان پرسپولیس در این مسابقات چیست؟

 

به اعتقاد من پرسپولیس نمایش فوق العاده ای در دو فصل اخیر لیگ قهرمانان داشت.  اگر واقع بینانه به این قضیه نگاه کنیم پرسپولیس با در اختیار داشتن تنها یک بازیکن خارجی ( دروازه بان دوم ) و بودجه ای معادل  ۶۰-۷۰ میلیارد تومان ( ۳ میلیون یورو ) به مصاف باشگاه های متمول فوتبال آسیا رفت  که شاید بودجه ای ده ها برابر بیشتر از باشگاه ما داشتند ولی در نهایت این پرسپولیس بود که به فینال رسید و در فصل ۲۰۲۱ هم با افتدار و کسب بیشترین امتیاز در بین تمام تیم های غرب آسیا به مرحله بعدی صعود کرد.

 

 

* به اعتقاد شما نداشتن بازیکن خارجی در بازی های لیگ قهرمانان برای شما یک مزیت بود یا یک کمبود؟

 

در ابتدا باید بگویم که من به بازیکنان خودم افتخار میکنم که با تمام کمبود ها بهترین عملکرد را داشتند ، همینطور که قبلا اشاره کردم باشگاه ما بودجه محدودی دارد و با این بودجه نمی توان بازیکنان خارجی با کیفیت در اختیار داشت، بازی در لیگ قهرمانان آسیا و رویارویی با تیم هایی که از بازیکنان خارجی بزرگ، گرانقیمت و با تجربه استفاده میکنند همانند یک جنگ نابرابر است.

 

 

* کارشناسان در فوتبال چین از شما به عنوان یک مربی آسیایی با هوش با روش بازی تیکی تاکا یاد می‌کنند، روشی که محبوبیت بسیار زیادی در چین دارد، علاوه بر این شما با کمترین گل خورده در بین تمام تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا به فینال ۲۰۲۰ رسیدید. چطور توانستید هم زمان تاکتیک بازی هجومی و دفاعی را در تیم خود پیاده کنید؟

بله این یک روش مربیگری است که من از اولین سال های حضورم به عنوان سرمربی و در تیم های مختلف سعی بر انجام آن داشتم و فکر میکنم کار زیاد و دقیق باعث جا افتادن این روش بازی در پرسپولیس شده  ، من و کادرم هر روز ساعت ها برای بهبود شرایط فنی تیم تلاش میکنیم، به اعتقاد من داشتن مالکیت توپ علاوه بر کمک به ایجاد موقعیت گلزنی خود نیز نوعی دفاع کردن است، زمانی که توپ در اختیار شماست تیم حریف فرصتی برای ایجاد موقعیت ندارد.

 

 

* شما در سال ۲۰۱۲ هم مربی پرسپولیس بودید چه تفاوتی بین پرسپولیس فعلی و پرسپولیس در آن سال می بینید؟

در آن سال بازیکنان صاحب نام زیادی از جمله علی کریمی بازیکن سابق بایرن مونیخ و مهدی مهدوی کیا با تجربه ۱۶ سال حضور در بوندسلیگا و تعداد زیادی ملی پوش و چند بازیکن خارجی با کیفیت در تیم حضور داشتند،  تیم قدرتمندی داشتم و نتایج مطلوبی به دست آوردیم به فینال جام حذفی صعود کردیم، در تیم فعلی پرسپولیس تلفیقی از بازیکنان با تجربه و جوان حضور دارند سعی داریم  هر روز  بهتراز دیروز عمل کنیم، فوتبالی هجومی  مبتنی بر مالکیت و ایجاد موقعیت های گلزنی زیاد را ارائه بدهیم و فکر میکنم تا به اینجا در انجام این کار موفق بودیم.

 

 

* نظر شما در مورد فوتبال چین در رده های باشگاهی و ملی چیست؟

 

اینکه چین سرمایه گذاری های زیادی در فوتبال داشته فوق العاده است ، استخدام بازیکنان و مربی های بزرگ در نهایت به فوتبال چین و آسیا کمک‌ می کند به اعتقاد من مربیانی که در گذشته موفق بوده اند و روش و اعتقادات فنی  آنها با فلسفه و فرهنگ فوتبالی چین همسو است در کنار  بازیکنان با کیفیت خارجی تاثیر زیادی درفوتبال چین خواهند داشت. کشوری همچون چین با جمعیت بالا و علاقه مندان زیاد و همینطور سرمایه گذاری های کلان باید جایگاه بهتری در فوتبال آسیا داشته باشد. به اعتقاد من فوتبال ملی چین در زمانی که من یک بازیکن بودم قدرتمند تر از سال های اخیر بود.

 

 

* خیلی از بازیکنان ایرانی در فوتبال اروپا و در واقع سطح دوم فوتبال اروپا مثل لیگ های روسیه، بلژیک، پرتغال و ترکیه حضور دارند به نظر شما این حضور تا چه حد می تواند به این بازیکنان و فوتبال ایران کمک‌کند ؟  

 

همه ما میدانیم که فوتبال اروپا چند گام از فوتبال آسیا جلوتر است، بنابراین حضور در تمرینات و بازی های تیم های اروپایی حتی لیگ های سطح دوم می تواند به پیشرفت بازیکن و فوتبال ایران کمک کند.

 

 

* اگر موافق باشید کمی در رابطه با گذشته شما صحبت کنیم ، شما فوتبال ملی خود را در سال ۱۹۹۷ و در بازی مقابل کنیا شروع کردید و ۹ سال درخشان در فوتبال ملی حضور داشتید،  در بعضی از بازی ها کاپیتان تیم ملی بودید،  در مقابل تیم ملی چین هم در سال ۲۰۰۴ و جام ملت های آسیا بازی کردید و یک  پنالتی از دست دادید، بعد از گذشت تمام این سال ها هنوز  آن صحنه را به یاد دارید؟

 

بله سال های زیادی در تیم ملی حضور داشتم در آن سال ها تیم ملی تلاش میکرد تا برای سومین بار به جام جهانی صعود کند، و همینطور حضور درخشان در جام ملت های آسیا هدف دیگر تیم ملی در آن زمان بود،  صحنه ای که پنالتی را در مرحله نیمه نهایی از دست دادم را به خوبی به یاد دارم و هنوز باور نمیکنم چطور آن ضربه را از دست دادم.

 

* شما یک گل فوق  العاده در برابر مکزیک در جام جهانی ۲۰۰۶ به ثمر رساندید آیا آن لحظه لذت بخش ترین لحظه شما در زندگی ورزشی تان است؟

گل زدن در جام جهانی یک افتخار خاص است و من خیلی خوشحالم که این شانس را داشتم تا یکی از آن هشت بازیکن ایرانی باشم که در جام جهانی گل زدند. گلی که در برابر مکزیک زدم از روی یک‌ضربه کرنر به ثمر رسید، استادیوم پر از تماشاگر بود و جو خاصی بر بازی حاکم بود. البته گل های فراموش نشدنی دیگری هم به ثمر رساندم مثل گل در برابر ایرلند در بازی های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۰۲ در حضور ۱۳۰ هزار تماشاگر در استادیومی که تنها ۱۰۰ هزار نفر گنجایش داشت البته متاسفانه آن گل باعث نشد تا به جام جهانی صعود کنیم.

 

* در تمام دوران فوتبالی خود در نقش بازیکن و مربی مسئله یا مسائلی هست که در مورد آن هنوز تاسف بخورید؟

 

بله، در تمام این دوران گاهی در مورد دو بازی حسرت میخورم ، بازی در مقابل ایرلند در مقدماتی جام جهانی که تیم ملی با گل من پیروز شد ولی به دلیل تنها یک گل زده کمتر از صعود به جام جهانی باز ماندیم ، دومین بازی تاسف بار زندگی ورزشی من شکست در فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال گذشته بود جایی که با دو پنالتی که از تصمیم کمک داور ویدیویی برآمد بازی را واگذار کردیم، ما حتی بدون داشتن چهار بازیکن اصلی در آن بازی عملکرد مطلوبی داشتیم و واقعا شایسته قهرمانی بودیم.

 

 

* بعد از تمام موفقیت هایی که در سال های اخیر به دست آوردید تا به حال پیشنهادی از فدراسیون فوتبال ایران داشتید؟

 

بله من در سه سال اخیر پیشنهاداتی برای هدایت تیم های ملی بزرگسالان و زیر ۲۳ سال داشتم که در نهایت مذاکراتم با فدراسیون فوتبال به نتیجه  و توافق نهایی نرسید.

 

 

* به عنوان آخرین سوال نظر شما در رابطه با حضور افشین قطبی به عنوان یک مربی ایرانی در فوتبال چین چیست؟ اگر شما پیشنهادی از فوتبال چین داشته باشید پاسخ شما چیست؟

 

خوشحالم که بگویم افشین سرمربیگری خود را از تیم پرسپولیس شروع کرد و سپس کار در  تیم ملی و فوتبال شرق آسیا را تجربه کرد ، متاسفانه آشنایی نزدیکی با ایشان ندارم ولی از طریق دوستان مشترک میدانم که افشین یک مربی سختکوش، منظم و با کیفیت است.  در مورد خودم هم باید بگویم که من به عنوان یک مربی حرفه ای  دوست دارم تمامی چالش ها را تجربه کنم.

منبع : ورزش 3

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

پومسه ایران بر سکوی نایب قهرمانی آسیا ایستاد

منتشر شده

در

توسط

ششمین دوره مسابقات قهرمانی پومسه آسیا امروز (دوشنبه – ۲۴ خرداد ماه) با حضور ۸۸ ورزشکار از ۱۱ کشور در سالن “نوهاد نوفال” بیروت برگزار شد.

در پایان این رقابت‌ها، تیم‌ملی پومسه کشورمان در دو گروه مردان و زنان با کسب ۲ مدال طلا، ۷ نقره و ۲ برنز نایب قهرمان آسیا شد؛ کره‌جنوبی با ۱۳ مدال طلا و یک نقره بر سکوی قهرمانی ایستاد و فیلیپین با یک مدال نقره و ۵ برنز نیز عنوان سومی را به دست آورد.

حسینعلی نظری به عنوان بهترین مربی معرفی شد؛ حمید نظری و آتوسا فرهمند که موفق به کسب مدال طلا این دوره از رقابت‌ها شده بودند به عنوان فنی‌ترین بازیکنان انتخاب شدند. عبدالرضا بهاری نیز به عنوان بهترین داور این رقابت‌ها لقب گرفت.

تیم ملی پومسه مردان با ترکیب محمدامین گماریان، امیررضا مهربان، علی سهرابی، رضا نظری، علی سلمانی، حسین بهشتی و حمید نظری و تیم ملی پومسه زنان با ترکیب مرجان سلحشوری، راضیه آقایی، فاطمه حسام و آتوسا فرهمند در این رویداد حضور پیدا کرد.

هدایت تیم ملی پومسه مردان برعهده حسینعلی نظری به عنوان سرمربی است و سرمربیگری بانوان را فاطمه اسدپور برعهده دارد.

اسامی مدال آوران این دوره از رقابت‌ها به شرح زیر است:

اسامی ملی پوشانی که مدال طلا کسب کردند:

رده سنی ۳۱ تا ۴۰ سال: علی سلمانی – حمید نظری – حسین بهشتی
رده سنی ۳۱ تا ۴۰ سال: حمید نظری – آتوسا فرهمند

اسامی ملی پوشانی که مدال نقره کسب کردند:

رده سنی ۱۸ تا ۳۰ سال: امیررضا مهربان
رده سنی ۳۱ تا ۴۰ سال: علی سلمانی
رده سنی ۱۸ تا ۳۰ سال: مرجان سلحشوری
رده سنی ۳۱ تا ۴۰ سال: آتوسا فرهمند
رده سنی ۱۸ تا ۳۰ سال: علی سهرابی – رضا نظری – امیررضا مهربان
رده سنی ۱۸ تا ۳۰ سال: فاطمه حسام – راضیه آقایی – مرجان سلحشوری
رده سنی ۱۸ تا ۳۰ سال: رضا نظری – راضیه آقایی

اسامی ملی پوشانی که مدال برنز کسب کردند:

رده سنی ۱۸ تا ۳۰ سال: محمدامین گماریان
رده سنی ۱۸ تا ۳۰ سال: محمدامین گماریان – فاطمه حسام

تیم‌ملی پومسه کشورمان ساعت ۰۰:۰۵ بامداد روز چهارشنبه  ۲۶ خرداد ماه از طریق فرودگاه بین‌الماللی امام خمینی (ره) وارد ایران می‌شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب

ورزشی

ملاقات فرهاد با پرسپولیس قبل از تقابل فکری!

منتشر شده

در

توسط

روز گذشته قرعه کشی مرحله یک چهارم جام حذفی در حالی برگزار شد که شش تیم لیگ برتری در مقابل یکدیگر قرار گرفتند و ملوان و خیبر نیز به عنوان نمایندگان باقی مانده از لیگ آزادگان، به هم خوردند تا حضور یک تیم لیگ یکی در نیمه نهایی قطعی شود.

 

اما شاید نکته اصلی، تاریخ برگزاری چهار بازی این مرحله باشد که با گمانه‌زنی‌های زیادی همراه بوده است. سهیل مهدی مسئول کمیته برگزاری سازمان لیگ از اظهار نظر درباره تاریخ دقیق مسابقات خودداری کرد اما گفت که برنامه‌ریزی به شکلی خواهد بود که «دو بازی متوالی برگزار نشود.» یعنی اگر این هفته پرسپولیس – استقلال باهم در لیگ برتر بازی دارند، هفته آینده بازی جام حذفی شان برگزار نمی‌شود.

* دربی در گرم‌ترین هوای تهران

این در حالی است که پرسپولیس و استقلال بازی برگشت خود را برگزار کرده‌اند و از این طریق نمی‌توان گمانه‌ای درباره تاریخ بازی داشت اما از طریق دو بازی دیگر فرصت این کار وجود دارد.

سپاهان و فولاد این هفته باهم بازی خواهند داشت. این بازی برای ۶ تیر ماه برنامه‌ریزی شده و بنابراین تا حداقل ۱۳ تیر ماه جام حذفی در کار نخواهد بود.

آلومینیوم اراک و گل گهر سیرجان در هفته بیست و ششم به مصاف هم خواهند رفت. هفته قبلی برای ۱۰ تیر ماه برنامه ریزی شده و بنابراین احتمالا تاریخ هفته بعدی نیز حوالی ۱۵ تا ۲۰ تیر ماه خواهد بود.

 

 

 

از تقارن این دو تاریخ می‌توان یک نتیجه گرفت: امکان برنامه ریزی دربی جام حذفی تا هفته آخر تیر ماه وجود ندارد و احتمالا سازمان لیگ مجبور خواهد بود که پس از برگزاری هفته بیست و ششم یا بیست و هفتم، مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی را به انجام برساند؛ احتمالا ۲۴ و ۲۵ تیرماه.

در این صورت شهرآورد پایتخت در گرم‌ترین هوای تهران برگزار می‌شود و احتمالا فوتبال ایرن شاهد یک دربی شبانگاهی خواهد بود. دیداری که در آستانه دو سه هفته آخر لیگ برتر، می‌تواند روی روحیه و انگیزه بازیکنان تاثیر بگذارد و نتیجه‌اش معادلات را تغییر دهد.

 

 

* فرصت ۴۴ روزه به سازمان لیگ

سازمان لیگ در نظر دارد تا ۷ هفته باقی مانده لیگ برتر را در یک ماه آتی برگزار کند. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود و بازی‌ها ۴ یا ۵ روز یک بار به انجام برسند، سازمان لیگ ۳۲ روز باید در این بین زمان صرف کند؛ یعنی تا روزهای نخست مرداد ماه.

حال جام حذفی نیز سه مرحله یک چهارم، نیمه نهایی و فینال را خواهد داشت که طبق قانون باید سه روز بین هر کدام فاصله باشد. یعنی ۱۰ روز هم برای این رقابت‌ها صرف می‌شود تا یک تقویم فشرده ۴۰ روزه در اختیار سازمان لیگ باشد.

نکته مهم اینکه اگر دربی در همان تاریخ ۲۴ یا ۲۵ تیر ماه برگزار شود، پرسپولیس بین دو بازی لیگ برتری برابر آلومینیوم (هفته ۲۷) و ماشین (هفته ۲۸) باید مقابل استقلال قرار گیرد و آبی‌پوشان پایتخت نیز بین دو بازی با سایپا (هفته ۲۷) و نفت مسجدسلیمان (هفته ۲۸) باید مقابل قرمزهای پایتخت صف آرایی کنند.

 

آلومینیوم اراک احتمالا پیش از تقابل با گل گهر باید مقابل پرسپولیس قرار بگیرد و بعد از این بازی نیز به مصاف تراکتور برود. حریف این تیم یعنی گل گهر باید ابتدا به مصاف تراکتور برود و بعد از بازی حذفی میزبان سایپا باشد.

این تقویم برای فولاد و سپاهان نیز جالب است. سپاهان پیش از حذفی مقابل صنعت نفت قرار خواهد گرفت و بعد با شهرخودرو دیدار خواهد کرد. حریفان فولاد هم پیش و پس از یک چهارم نهایی جام حذفی، ماشین سازی تبریز و پیکان هستند.

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب

ورزشی

شادی گل نژادپرستانه؛ موج انزجار از پسر بد اتریشی (عکس)

منتشر شده

در

توسط

تیم ملی اتریش شب گذشته توانست با نتیجه 3-1 بر مقدونیه پیروز شده و نخستین پیروزی خود در تاریخ رقابت های یورو را به دست بیاورد.

اما اتفاقی که در پایان بازی بیش از همه بازتاب پیدا کرد، به واکنش مارکو آرناتوویچ پسر بد اتریشی ها پس از زدن گل سوم برمی گردد.

 

 

آرناتوویچ که سابقه بازی برای وردربرمن، استوک سیتی و وستهام را دارد، از دو سال پیش برای شانگهای چین بازی می کند با این حال در فرمی بود که به تیم ملی اتریش برای یورو 2020 دعوت شود. او شب گذشته از دقیقه 59 وارد میدان شد و در دقیقه 90 نیز توانست گل سوم و اطمینان بخش تیمش را به ثمر برساند.

 

 

 

 

واکنش آرناتوویچ و شیوه خوشحالی او بعد از این گل در شبکه های اجتماعی بازتاب زیادی داشت و برخی از آن به عنوان نژادپرستی تعبیر کرده اند.

آرناتویچ با ریشه های صرب ابتدا با دست خود رو به آلیوسکی بازیکن مقدونیه علامت OK را نشان داد که به عقیده برخی به معنای “قدرت نژاد سفید” است و مفهومی نژادپرستانه دارد. او سپس با خشم فریاد زد من باید در زمین باشم. اینجا بود که دیوید آلابا دوست صمیمی آرناتوویچ و کاپیتان اتریش مداخله کرد و با گذاشتن دست مقابل دهان او سعی در آرام کردنش داشت.

 

 

 

 

 

آلابا در پایان بازی و در مورد عصبانیت آرناتوویچ گفت:« همه بازیکنان دوست دارند از ابتدا بازی کنند. مارکو نیمه دوم وارد زمین شد و خیلی زود هم تاثیرگذاری اش را نشان داد. او 100 درصد توانش را گذاشت و معتقدم فقط همین است که اهمیت دارد.»

 

فرانکو فودا سرمربی اتریش هم گفت:« فقط می توانم بگویم که از این پیروزی خوشحالم و آماده برای کسب بردهای بیشتر هستیم.»

 

 

 

 

با این وجود رسانه های مقدونیه و نیز آلبانی کشوری که در منطقه بالکان مدت هاست با صربستان مشکلات سیاسی دارد، حرکت آرناتوویچ را زیر سوال برده و آن را نژادپرستانه توصیف کرده اند.

 

7 سال پیش برای اولین بار از سال 1967 تیم آلبانی به بلگراد رفته بود. بازی دو تیم صربستان و آلبانی تا دقیقه 44 بدون گل مساوی پیش می رفت اما پرچمی که با کنترل راه دور بر فراز استادیوم به حرکت در می آمد، همه چیز را به هم ریخت.

این پرچم که کلمه اتوکتونوس (اشاره به کنترل زورمندانه صربستان بر مناطقی که جزو کشورشان نبود) را بر خود داشت و پس زمینه آن پرچم کوزووو بود توسط میتروویچ در میانه میدان گرفته شد و روی زمین افتاد. اما این حرکت او خشم چند بازیکن آلبانیایی را برانگیخت و آنها به سمت او حمله کردند و با هم درگیر شدند.

مارتین اتکینسون داور مسابقه وارد عمل شد و بازی را متوقف کرد. سپس تصمیم گرفت که ادامه بازی را لغو کند و تصمیم را به یوفا محول نماید.

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب

برترین ها