با ما همراه باشید

اخبار 47

یمن سال ۲۰۲۱؛ ادامه جنگ خونین با ویرانی گسترده و شکست تحرکات دیپلماتیک

منتشر شده

در

یمن سال ۲۰۲۱؛ ادامه جنگ خونین با ویرانی گسترده و شکست تحرکات دیپلماتیک

سال ۲۰۲۱ جهان شاهد تلاش‌های دیپلماسی فشرده و بی‌سابقه‌ای با هدف حل بحران هفت ساله یمن بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، در سال ۲۰۲۱ تحرکات دیپلماتیک بین‌المللی، منطقه‌ای و محلی زیادی برای حل بحران یمن صورت گرفت. این سال با تلاش‌های مارتین گریفیث، فرستاده سابق سازمان ملل به یمن و دیدارهای وی با مسؤولان دولت مستعفی یمن و انصارالله و مسؤولان عربستان، ایران و دیگر کشورها آغاز شد. گریفیث مذاکرات زیادی را برای توقف درگیری میان نیروهای دولتی و انصارالله تا پایان ماموریتش در ژوئن انجام داد. وی در حال حاضر معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده امدادرسانی در حالت‌های فوق‌العاده است.

از جمله مهمترین اقدامات گریفیث دیدارش با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه سابق ایران همزمان با آغاز حملات گسترده انصارالله به استان نفت خیز مأرب در مرکز یمن بود. گریفیث در ماه مه به شورای امنیت اعلام کرد که نمی‌تواند طرف‌های یمنی را به مذاکره مجبور کند. وی بعدا تحرکات دیپلماسی فشرده‌ای را برای آتش بس در مأرب و سایر استان‌های این کشور انجام داد؛ اما به نتایج مثبتی نرسید و دولت و انصارالله یکدیگر را به مخالفت با صلح متهم کردند.

طرح عربستان برای حل بحران یمن

۲۲ مارس ۲۰۲۱ عربستان از طرحی برای حل بحران یمن خبرداد که شامل آتش‌بس، بازگشایی فرودگاه صنعا، اجازه ورود سوخت و مواد غذایی از طریق بندر الحدیده و ازسرگیری مذاکرات سیاسی میان دولت و انصارالله بود. این طرح بعد از آن ارائه شد که سازمان ملل و جامعه جهانی خواهان توقف درگیری در یمن به ویژه استان مأرب شدند. طرح عربستان مورد استقبال دولت مستعفی یمن و کشورهایی از جمله آمریکا، انگلیس، سازمان ملل و اتحادیه اروپا قرار گرفت؛ اما انصارالله با این طرح مخالفت کرد و خواهان توقف حملات ائتلاف عربی در ازای قبول هرگونه طرح یا درخواستی برای صلح شد. این طرح همچنان تا به امروز پابرجاست؛ اما هیچ گونه پیشرفت دیپلماتیکی در این راستا صورت نگرفته است.

تحرکات دیپلماتیک آمریکا

آمریکا نقش مهمی در بحران یمن در سال ۲۰۲۱ ایفا کرد. آمریکا از جایگاه خود به عنوان عضو دائم شورای امنیت برای میانجیگری جهت حل مسالمت آمیز نزاع استفاده کرد. اوایل فوریه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که تصمیم گرفته حمایت از اقدامات خصمانه در یمن از جمله معاملات فروش سلاح را متوقف کند. بایدن همچنین تیم لیندرکینگ را به عنوان فرستاده خود به یمن در اقدامی بی‌سابقه تعیین کرد. بایدن همچنین بر لزوم توقف جنگ در یمن تاکید کرد.

بعداً فرستاده آمریکا سفرهایی را به کشورهای خاورمیانه داشت و در جریان این این سفرها درباره راه‌های حل بحران یمن صحبت کرد. لیندرکینگ بارها انصارالله را مسئول تشدید اوضاع نظامی دانست و از این گروه خواست وارد مذاکرات شود و درگیری را متوقف کند. اوایل مه لیندرکینگ مدعی شد که انصارالله یمن را گروگان گرفته است. وی تاکید کرد توافق عادلانه از طریق مذاکره مردم یمن را نجات خواهد داد. انصارالله پیش از آن نیز فرستاده آمریکا را متهم کرده بود که از ائتلاف عربی جانبداری می‌کند.

در همان ماه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که انصارالله فرصت مهمی را برای نشان دادن پایبندی خود به صلح به خاطر مخالفت با دیدار با مارتین گریفیث در مسقط از دست داده است. این وزارتخانه انصارالله را مسؤول وخامت اوضاع انسانی در یمن به دلیل ادامه حمله به مأرب دانست. تا روزهای پاپانی دسامبر ۲۰۲۱ نیز فرستاده آمریکا به تحرکات خود برای حل بحران یمن ادامه داد اما فایده‌ای نداشت.

مأموریت پیچیده هانس گروندبرگ

از زمان آغاز مأموریت رسمی وی در اوایل سپتامبر ۲۰۲۱ هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن به تحرکات دیپلماتیک خود ادامه می‌دهد؛ اما با دشواری‌های زیادی روبرو است. به رغم اینکه وی مذاکرات متعددی را طی ماه‌های اخیر برگزار کرده؛ اما نتوانسته برای گفت‌وگو با انصارالله به صنعا برود. وی توانست مذاکراتی را با دولت مستعفی یمن برگزار کرده و به عدن سفر کند.

وی همچنین از شهر تعز در جنوب غربی یمن بازدید کرد. گروندبرگ به عمان، فرانسه و کویت سفر و مذاکراتی را برای تحقق صلح برگزار کرد. وی اخیراً به شورای امنیت اعلام کرد که آغاز روند سیاسی در این کشور ماموریت پیچیده‌ای است چراکه طرف‌های بحران اختلافات زیادی با هم دارند و یمن شاهد بحران اقتصادی و تشدید عملیات نظامی است.

وی سپتامبر اعلام کرد به دلیل شکست تلاش‌های سابق سازمان ملل برای حل بحران احساس ناامیدی می‌کند با این حال وی به سفرهای منطقه‌ای و بین‌المللی خود برای دستیابی به حمایت جهت حل بحران یمن ادامه داد؛ اما وضعیت میدانی همچنان وخیم است و به نظر نمی‌رسد که به زودی یمن شاهد حل سیاسی باشد. سازمان ملل اعلام کرد که با پایان ۲۰۲۱ تعداد قربانیان جنگ یمن به ۳۷۷ هزار تن می‌رسد. این جنگ باعث خسارت ۱۲۶ میلیارد دلاری به اقتصاد یمن شده است و این یکی از بدترین بحران‌های انسانی و اقتصادی در جهان است. بیشتر ساکنان که تعدادشان بالغ بر ۳۰ میلیون نفر است به کمک‌های سازمان ملل وابسته هستند.

انتهای پیام

اخبار 47

حذف دفترچه بیمه تأمین اجتماعی از اول اسفندماه

منتشر شده

در

توسط

حذف دفترچه بیمه تأمین اجتماعی از اول اسفندماه

ایسنا/اردبیل مدیرکل تأمین اجتماعی استان اردبیل گفت: از اول اسفندماه صدور دفترچه‌های بیمه تأمین اجتماعی به صورت کاغذی حذف و ارائه نسخه‌های الکترونیکی جایگزین آن می‌شود.

سعید بشرخواه روز شنبه 25 بهمن ماه در نشست مسئولان و کارگزاران تأمین اجتماعی در اردبیل اظهار کرد: حذف دفترچه بیمه تأمین اجتماعی نه تنها به کاهش هزینه‌های سازمان منجر می‌شود بلکه بیش از آن سهولت و راحتی ارائه خدمات را برای بیمه‌شدگان فراهم می‌آورد.

 

وی تصریح کرد: بستر صدور نسخه الکترونیکی با همکاری مدیریت درمان در سطح استان فراهم شده و از اول اسفندماه بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران، بازماندگان آنها همچنین افراد تبعی بدون دفترچه تنها با ارائه کارت ملی و یا شناسنامه می‌توانند از خدمات نسخه الکترونیکی بهره‌مند شوند.

 

مدیرکل تأمین اجتماعی استان اردبیل گفت: تلاش ما بر این بوده تا در سامانه سازمان تأمین اجتماعی برای مشمولان سازمان استحقاق درمانی را تعریف کنیم تا پزشکان در نسخه‌نویسی دچار مشکل نشوند که در فرآیند این کار اطلاع‌رسانی و همچنین پردازش اطلاعات به شکل روزانه انجام خواهد شد.

 

بشرخواه افزود: پزشکان با دریافت اطلاعات فرد بیمه شده به راحتی می‌توانند نسخه‌های الکترونیکی را ارائه کنند که البته در این زمینه مقدمات و تسهیل کار نیز به وجود آمده است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: پزشکان با احراز هویت فرد مراجعه‌کننده نسخه الکترونیکی خواهند نوشت و چنانچه سامانه قطع باشد، در سرنسخه‌ای که برای پزشکان تعریف شده ضمن نام بردن بیمه شده و تاریخ ویزیت و همچنین ثبت کد پیگیری باید نسخه را تحویل فرد بیمه شده دهند.

 

بشرخواه اضافه کرد: این فرآیند نه تنها هزینه صدور، تمدید و تعویض دفترچه را به حداقل می‌رساند بلکه از صرف بیش از دو میلیارد تومان منابع در این زمینه جلوگیری کرده و به نوعی این کار به نفع سازمان تأمین اجتماعی خواهد بود.

 

وی بیان کرد: ما در حال حاضر سالانه برای تمدید، تعویض و صدور دفترچه بیمه‌شدگان برای کارگزاری‌ها دو میلیارد تومان پرداخت می‌کنیم که با فرآیند حذف دفترچه‌های کاغذی تأمین اجتماعی این هزینه دیگر صرف چنین زیرساخت‌هایی نخواهد شد.

 

بشرخواه ادامه داد: با هماهنگی بیمه مرکزی و همچنین ثبت احوال و سایر نهادها در کنار پوشش بیمه تکمیلی برای بیمه‌شدگان و افراد دارای دفترچه تأمین اجتماعی، زمینه‌ای فراهم خواهد آمد تا ارائه خدمات الکترونیکی برای بیمه‌شدگان سرعت بیشتری گرفته و کمترین بار مراجعات را شاهد باشیم.

 

وی به اجرای طرح 3070 سازمان تأمین اجتماعی از 15 آبان ماه اشاره کرد و گفت: هر هفته یک یا دو خدمت سازمان تأمین اجتماعی به صورت غیرحضوری ارائه می‌شود که تأثیر آن قطعا به کاهش مراجعات و روند سریع خدمت‌رسانی همکاران ما در بخش حضوری منجر می‌شود.

 

بشرخواه اظهار کرد: در قالب این طرح 30 خدمت سازمان غیرحضوری شده تا بیش از 70 میلیون بار مراجعات کاهش پیدا کند که این امر در ارائه خدمات کیفی‌تر تأمین اجتماعی در سایر حوزه‌ها کمک خواهد کرد.

 

وی میزان مراجعات کشوری به سازمان تأمین اجتماعی را 96 میلیون بار سالانه اعلام کرد و افزود: با کاهش 70 میلیونی این مراجعات قطعا سرویس‌دهی همکاران ما برای بیمه‌شدگان در سایر بخش‌ها افزایش می‌یابد و به نوعی سعی بر کم شدن دغدغه کادر سازمان تأمین اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

 

مدیرکل تأمین اجتماعی استان اردبیل در پایان تصریح کرد: ارائه خدمات غیرحضوری نه تنها به شفافیت بیشتر کمک خواهد کرد بلکه بیمه‌شدگان با مراجعه به سامانه تأمین اجتماعی و دریافت کد رهگیری در هر زمان می‌توانند از خدمات غیرحضوری این سازمان در حوزه‌های مختلف استفاده کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 47

چهار شهرستان استان اردبیل در وضعیت زرد قرار دارند

منتشر شده

در

توسط


چهار شهرستان استان اردبیل در وضعیت زرد قرار دارند

ایسنا/اردبیل رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شدند و یک نفر جان خود را از دست داد.

شهرام حبیب‌زاده ۲۵ بهمن در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد: از ۱۷ بیمار بستری شده جدید، ۱۴ نفر از اردبیل، یک نفر از پارس‌آباد، یک نفر از مشگین‌شهر  و یک نفر از خلخال هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل ادامه داد: همچنین ۱۳ بیمار کرونایی نیز با بهبودی نسبی از بیمارستان‌های استان اردبیل مرخص شدند.

حبیب‌زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر شمار کل بیماران بستری در استان اردبیل ۱۵۷ نفر است که از این تعداد ۴۶ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه آی سی یو قرار دارند.

به گفته وی هم‌اکنون وضعیت شهرستان‌های نیر، نمین، سرعین، کوثر، گرمی، بیله‌سوار و اصلاندوز آبی بوده و شهرستان‌های اردبیل، مشگین‌شهر، پارس‌آباد و خلخال نیز در وضعیت زرد هستند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 47

آموزش 1052 سرباز در پادگان های سیستان و بلوچستان

منتشر شده

در

توسط

آموزش 1052 سرباز در پادگان های سیستان و بلوچستان

ایسنا/سیستان و بلوچستان رئیس جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان از آموزش 1052 سرباز در قالب طرح سرباز مهارت در آذر ماه سال جاری خبر داد.

عباس صفدری در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: در قالب طرح سرباز مهارت تعداد 1052 سرباز نیروهای مسلح استان شامل سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و مرزبانی دوره های مهارت های عمومی کارآفرینی، اشتغال و مهارت های زندگی را به همت جهاد دانشگاهی واحد استان در آذر ماه فرا گرفتند.

وی افزود: این طرح از اردیبهشت ماه سال جاری از سوی جهاد دانشگاهی در حال انجام است و  به دلیل شیوع ویروس کرونا و ضرورت حفظ پروتکل‌های بهداشتی، دوره‌های آموزشی طرح به صورت مکاتبه‌ای-حضوری برگزار می‌شوند.

صفدری گفت: از ابتدای شروع این طرح در سال 1400 تاکنون بیش از 3703 سرباز از دوره های طرح سرباز مهارت استان سیستان و بلوچستان توسط جهاد دانشگاهی بهره مند گشته اند.

وی بیان کرد: این طرح تا پایان سال جاری با همکاری نیروهای مسلح استان، اداره کل ورزش و جوانان استان و جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان در حال اجرا می باشد.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها