با ما همراه باشید

ورزشی

یورو مدیون معجزه؛ دانمارک باخت – زندگی پیروز شد

منتشر شده

در

جهان دیروز شاهد یکی از ترسناک‌ترین صحنه‌های ممکن بود؛ ایست قلبی کریستین اریکسن وقایع مشابهی را به خاطر می آورد که بعضا پایان ناگواری داشتند. در اتفاقات بعد از ظهر روز گذشته در ورزشگاه پارکن کپنهاگ چیزی در عادی بودن صحنه وجود داشت که آن را به شدت وحشتناک می کرد. آخرین پرتوهای آفتاب بعد از ظهر به زمین پارکن، جایی که سکوها به همان اندازه ای که محدودیت های کرونا اجازه می داد پر بود، می تابید؛ اکثر هواداران حاضر در ورزشگاه را دانمارکی ها با رنگ های قرمز و سفیدشان تشکیل می دادند، اما پشت یکی از دروازه ها 3000 هوادار فنلاندی با رنگ های سفید و آبی نیز حضور داشتند.

بازی اما متوقف شده بود. زمین در سکوت فرو رفته بود. مسئولان مسابقه و سرمربیان در یک گوشه زمین جمع شده بودند و در گوشه ای دیگر بازیکنان دانمارک اشک‌ریزان دور تیم پزشکی حلقه زده بودند و در حالی که پزشکان برای احیا و نجات جان کریستین اریکسن تلاش می کردند، سپری محافظ از چشم اغیار دور آنها تشکیل داده بودند.

وقتی پس از حدود ده دوازده دقیقه بازی رسما لغو شد، بدترین اتفاق ممکن از فکر همه گذشت، اما تقریبا یک ساعت پس از آنکه اریکسن با ایست قلبی به زمین افتاد، یوفا در بیانیه ای اعلام کرد که ستاره دانمارک به بیمارستان منتقل شده و شرایطش تثبیت شده است. اریکسن را به بیمارستان ریس منتقل کرده بودند که در کنار استادیوم واقع شده و با ماشین تنها پنج دقیقه از پارکن فاصله دارد.

در ابتدا گزارش شد که اریکسن هنگام بیرون برده شدن از ورزشگاه دستش را بلند کرده است و چشمانش باز بوده اند. گزارش شد که یکی از افراد تیم پزشکی انگشت شستش را به نشانه موفقیت آمیز بودن عملیات احیا و نجات اریکسن بالا برده است. اینها همه زمزمه هایی خوش بینانه اما مبهم بودند. خوشبختانه در عرض حدود یک ساعت پس از انتقال وی به بیمارستان، این زمزمه ها شکل مشخص تری پیدا کردند و مارتین شوتس، مدیربرنامه های اریکسن، به رادیو 1 NPO گفت که او در بیمارستان با همسر و پدرش صحبت کرده است.

به محض اینکه اریکسن به زمین افتاد، مشخص بود که اتفاق بسیار ناگواری افتاده است. توپ در نزدیکی پرچم کرنر در زمین فنلاند بیرون رفته بود و وقتی که پرتاب اوت به زمین انداخته شد، اریکسن برای گرفتن توپ رفت اما ناگهان کنترل پاهایش را از دست داد، توپ به زانویش خورد و برگشت و او روی چمن افتاد. بلافاصله بازیکنان هر دو تیم گروه پزشکی را به زمین فراخواندند و داور نیز خیلی سریع اجازه حضور پزشکان در زمین را داد.

دکترها بالای سر اریکسن رسیدند و کم‌کم مشخص شد که وضعیت بسیار جدی است و سکوت ترسناکی استادیوم را فرا گرفت. جوئل پویانپالو، بازیکن فنلاند، دست هایش را با وحشت به هم فشرده بود. توماس دلانی، هافبک دانمارک، با کمک پیراهنش سعی در پاک کردن اشک هایش داشت. بازیکنان دانمارک که تا آن لحظه در تلاش برای کمک به اریکسن بودند، کنار کشیدند تا تیم پزشکی کارش را شروع کند و دور هم‌تیمی بر زمین افتاده‌شان حلقه ای محافظتی تشکیل دادند تا او را از چشم دوربین ها محفوظ بدارند. تیم پزشکی مشغول عملیات CPR و احیای اریکسن شد.

همچنان که عملیات احیا ادامه می یافت گهگاهی صدای تشویق هایی مودبانه و ترسیده از سکو ها بلند می شد، فضای ورزشگاه به جای شور و شوق پیشین، مالامال از اضطرابی موذی و هولناک بود. همسر اریکسن که پیراهن تیم ملی دانمارک را بر تن داشت به کنار زمین آمد و سیمون کیائر و کاسپر اشمایکل، کاپیتان و دروازه‌بان دانمارک، خود را به او رساندند تا دلداری اش دهند.

همه به اتفاقات ماه مارس سال 2012 فکر می کردند، جایی که فابریس موامبا، هافبک بولتون، در دیدار یک چهارم نهایی FA Cup برابر تاتنهام در ورزشگاه وایت هارت لین دچار ایست قلبی شد. با وجود استفاده از دستگاه شوک در زمین چمن، قلب موامبا برای 8 دقیقه طولانی ایستاده بود، اما او به شکلی معجزه آسا یک ماه بعد توانست با پای خودش از بیمارستان بیرون بیاید.

اما غیرممکن بود که در آن دقایق طولانی احیای اریکسن، به  مارک ویوین فو نیندیشید. او در بازی نیمه نهایی بین کامرون و کلمبیا در جام کنفدراسیون ها در سال 2003 در شهر لیون دچار ایست قلبی شد. فو جان سالم به در نبرد و متعاقباً مشخص شد که از کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک رنج می برده، بیماری ژنتیکی که وضعیتی است که در آن بخشی از قلب بدون دلیل مشخص ضخیم (هیپرتروفی) می شود. در نوع هیپرتروفیک کاردیومیوپاتی (کشنده‌ترین نوع بیماری) سپتوم بین بطنی به طرف چپ هیپرتروفی پیدا کرده و راه خروجی آئورت را مسدود می کند.

یا میکلوش فهر، مهاجم مجارستانی بنفیکا که در 25 ژانویه سال 2004 در حالی که تازه از دقیقه 60 بازی به زمین رفته بود، در وقت های تلف شده نقش زمین شد و علی‌رغم تلاش گروه پزشکی در میان بهت و اشک هم تیمی ها و هواداران حاضر در ورزشگاه جان باخت.

اتحادیه فوتبال کنفرانس مطبوعاتی گرت ساوت گیت که قرار بود عصر شنبه پیشاپیش بازی روز یکشنبه انگلیس برابر کرواسی را لغو کرد. در بیانیه اتحادیه فوتبال آمده است: “افکار ما امروز عصر با کریستین اریکسن و خانواده او است و همه در کنار اتحادیه فوتبال دانمارک هستیم.”

در کپنهاگ احساس فلج‌کننده ناباوری موج می زد. برای فنلاندی ها این باید روزی سراسر خوشی می بود چرا که برای نخستین بار در یک تورنمنت بزرگ حاضر بودند. دانمارک اما که یکی از حاضران همیشگی در تورنمنت های بزرگ است، پیش از این هرگز میزبان یک مسابقه در این مرحله از یورو نبود.

هواداران هر دو تیم در ورزشگاه منتظر خبری از حال اریکسن نشستند و به شکلی متحد یکی از آن صحنه های زیبای جهان فوتبال را رقم زدند؛ یک سوی ورزشگاه فریاد می زد “کریستین” و سوی دیگر پاسخ می داد “اریکسن”. فریادهایی که شاید به گوش ستاره به خاک افتاده دانمارک در بیمارستان هم رسیده باشد.

برای همگان برگزاری این تورنمنت، که به دلیل بحران شیوع کرونا یک سال به تعویق افتاده بود، نمادی از امید به این موضوع بود که بحران شیوع کرونا در حال پایان گرفتن است. امید به اینکه برگزاری یورو نشانه این است که بالاخره زمان بازگشت جهان به حالت عادی، نزدیک شده است.

هر چند این امر عصر شنبه بسیار دور از دسترس احساس می شد، اگر چه پس از مشورت با بازیکنان، بازی از سر گرفته شد، فنلاند با نتیجه 1-0 پیروز می شد و ساعتی بعد نیز طبق برنامه بلژیک و روسیه با یکدیگر دیدار کردند.

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

درخشش بانوی قایقران و تلخ‌ترین روز تکواندو در ادوار المپیک

منتشر شده

در

توسط

درخشش بانوی قایقران و تلخ‌ترین روز تکواندو در ادوار المپیک

دومین روز از بازی‌های المپیک توکیو در حالی بدون کسب مدال برای کاروان کشورمان به پایان رسید که این روز را می‌توان تلخ ترین روز تاریخ تکواندوی ایران نامید.

دومین روز رسمی از سی و دومین دوره بازی‌های المپیک امروز یکشنبه سوم مردادماه با حضور نمایندگان ایران در رشته‌های تکواندو، تیراندازی، بسکتبال و روئینگ در توکیو ادامه یافت.

دراین روز رقابت نازنین ملایی در مسابقات روئینگ برگزار شد. ملایی با رسیدن به مرحله نیمه نهایی رکورد بی نظیری برای قایقرانی ایران ثبت کرد اما می‌توان گفت امروز یکی از تلخ‌ترین روزهای ورزش تکواندوی ایران در ادوار المپیک بود چرا که تنها بانوی مدال آور ایران در بازی‌های المپیک به عنوان عضو تیم پناهندگان در مقابل نماینده تکواندوی ایران، دوست و مربی خود ایستاد!

تیر تیراندازان به هدف نخورد

در دومین روز از مسابقات رشته تیراندازی هانیه رستمیان پرچمدار کشورمان که یکی از شانس‌های مدال در این رشته بود به همراه مهیار صداقت به رقابت با حریفانشان پرداختند. هانیه رستمیان تنها نماینده زن کشورمان تپانچه ۱۰ متر بود که با امتیاز ۵۷۶.۱۹ در رده دهم ایستاد و از رسیدن به فینال بازماند. مهیار صداقت تنها نماینده مایران در تفنگ بادی ۱۰ متر مردان با رکورد ۶۲۹.۱ در رده نهم ایستاد و از رسیدن به فینال بازماند. در این ماده ۴۷ ورزشکار حضور داشتند.

درخشش نازنین ملایی در آب‌های توکیو

مرحله یک چهارم نهایی قایقرانی روئینگ بازی‌های المپیک توکیو برگزار شد و نازنین ملایی به مرحله نیمه نهایی A و B صعود کرد. ملایی در یک چهارم نهایی با پنج قایقران دیگر به رقابت پرداخت و با زمان ۸ دقیقه و ۷ ثانیه سوم شد و صعود کرد. به این ترتیب ملایی حتی در بدترین حالت می‌تواند در جایگاه دوازدهم المپیک بایستد.

درخشش بانوی قایقران و تلخ‌ترین روز تکواندو در ادوار المپیک

یک بازی خوب از تیم ملی بسکتبال

تیم ملی بسکتبال ایران امروز به مصاف تیم جمهوری چک رفت که در پایان با نتیجه ۸۴ – ۷۸ شکست خورد. تیم چک در کوارتر اول ۲۵ – ۱۹، در کوارتر دوم ۲۱ – ۱۱ و در کوارتر سوم ۲۱ – ۱۶ برنده شد و در کوارتر جهارم ۱۷ – ۳۲ ایران به برد رسید. تلاش ایران برای جبران نتیجه حتی تمجید فدراسیون جهانی بسکتبال را در پی داشت.

درخشش بانوی قایقران و تلخ‌ترین روز تکواندو در ادوار المپیک

تلخ‌ترین روز تکواندو در المپیک

در نخستین دیدار دومین روز رقابت‌های تکواندو المپیک ناهید کیانی از ایران در وزن ۵۷- کیلوگرم به مصاف کیمیا علیزاده دیگر ایرانی از تیم پناهندگان المپیک رفت و در پایان این دیدار با نتیجه ۱۸ بر ۹ با پیروزی علیزاده به پایان رسید. پس از پایان مبارزه، کیمیا علیزاده به سراغ مهرو کمرانی مربی سابق خود و مربی ناهید کیانی رفت و او را در آغوش گرفت. می‌توان این رویارویی را برای تکواندوی ایران از تلخ‌ترین اتفاقات دانست.

درخشش بانوی قایقران و تلخ‌ترین روز تکواندو در ادوار المپیک

میرهاشم حسینی تکواندوکار وزن ۶۸- کیلوگرم دیگر نماینده ایران در این بازی‌ها بود. میرهاشم حسینی در مبارزه نخست خود با حساب ۱۵ – ۱۸ نماینده چین‌تایپه را شکست داده بود. وی در مرحله یک‌چهارم نهایی رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو مقابل ورزشکار ازبک ۳۴ – ۲۲ شکست خورد و از راهیابی به مرحله نیمه‌نهایی بازماند اما در نهایت با راهیابی نماینده ازبک به فینال وی دوباره به جدول بازی‌ها بازگشت.

حسینی برای کسب مدال برنز برابر ورزشکار کره جنوبی قرار گرفت اما با نتیجه ۳۰ بر ۲۱ نتیجه را واگذار کرد تا از راهیابی به دیدار رده بندی باز بماند و دستش از رسیدن به مدال برنز هم کوتاه بماند. به این ترتیب پرونده تیم تکواندوی ایران در بازی‌های المپیک بسته شد تا یکی از بدترین نتایج تاریخ این رشته در توکیو رقم بخورد. می‌توان دومین روز از سی و دومین دوره بازی‌های المپیک ژاپن را بدترین روز تاریخ تکواندوی ایران نامید!

ادامه حضور خوب داور المپیکی تنیس روی میز ایران

سیمین رضایی داور المپیکی تنیس روی میز ایران امروز، یکشنبه قضاوت بازی حساس مرحله یک چهارم نهایی میکس دوبل فرانزیسکا و سولیا از آلمان در مصاف با میزوتانی و میما ایتو از کشور میزبان را بر عهده داشت که این بازی حساس و نفس گیر به گیم سرنوشت ساز هفتم کشیده شد و در این گیم نتیجه با حساب ۱۶ بر ۱۴ به نفع نماینده ژاپن به اتمام رسید. با قضاوت‌های خوب رضایی در المپیک می‌توان شاهد حضور این داور بین المللی در مراحل نهایی رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو باشیم.

فروغی پاداش ۱۰ هزار یورویی پای سکو گرفت

پاداش ۱۰ هزار یورویی کمیته ملی المپیک به عنوان پاداش پای سکوی مدال آوران طلای المپیک ظهر امروز و در محل ایران در توکیو به جواد فروغی قهرمان المپیکی ایران در ماده تپانچه ۱۰ متر بادی اهدا شد. پیش ازاین روز گذشته هم فدراسیون تیراندازی به وی ۵ هزار یورو پاداش داده بود.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

ورزشی

ناهید کیانی: کسی حواسش به من نبود/ دنبال مقصر نیستم

منتشر شده

در

توسط

ناهید کیانی: کسی حواسش به من نبود/ دنبال مقصر نیستم

بانوی ملی پوش تکواندو با تاکید بر جو نامناسبی که برای رقابت اولش در المپیک ایجاد شده بود، گفت: هیچکس حواسش به من نبود.

 ناهید کیانی که صبح امروز در بازی نخستش در رقابت‌های تکواندو المپیک شکست خورد، ساعتی بعد از اینکه مشخص شد دیگر شانسی برای برگشت به جدول مسابقات ندارد، در سالن حاضر شد تا مسابقه میرهاشم حسینی دیگر نماینده ایران را تماشا کند. این حضور فرصتی دست داد تا کیانی چند دقیقه درباره مسابقه اش صحبت کند.

تکواندوکار المپیکی ایران گفت: قرعه من از قبل مشخص بود و به لحاظ ذهنی آماده این مسابقه بودم اما اتفاقاتی که در یکی دو روز قبل از مسابقه افتاد، اذیتم کرد. من ارتباطم را با فضای مجازی قطع کرده بودم اما به گوشم می‌رسید که چه جوی برای این مسابقه راه افتاده است. در این شرایط انگار کسی حواسش به من نبود.

او ادامه داد: برای من فرقی نمی‌کرد مقابل چه حریفی بازی کنم اما به یکباره همه چیز طوری بهم ریخت که الان به این نتیجه رسیده‌ام که خواست خدا نبود من امروز پیروز باشم. از نظر بدنی خیلی خوب و تمرینات فوق العاده ای پشت سر گذاشته بودم اما امروز شرایطی رقم خورد که کارم سخت شد.

کیانی تصریح کرد: دنبال مقصر نمی‌گردم. هر اتفاقی هم افتاده باشد، در نهایت من باید مراقب خودم باشم و حواسم به برنامه‌هایم باشد.

تکواندوکار تیم ملی ایران در پایان گفت: زمان می‌برد تا دوباره به شرایط عادی برگردم اما سعی می‌کنم خیلی زود خودم را جمع و جور کنم و برای رویدادهای بعد آماده شوم.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

ورزشی

ازبکستانی شگفتی ساز طلا گرفت/ نتایج روز دوم تکواندو

منتشر شده

در

توسط

ازبکستانی شگفتی ساز طلا گرفت/ نتایج روز دوم تکواندو

روز دوم از رقابت‌های تکواندو در بازیهای المپیک با قهرمانی تکواندوکاران ازبکستان و آمریکا به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به توکیو، امروز یکشنبه دوم خردادماه رقابتهای تکواندو المپیک در دو وزن ۵۷- کیلوگرم زنان و ۶۸- کیلوگرم مردان برگزار شد.

در وزن ۶۸- کیلوگرم مردان که ۱۷ تکواندوکار حضور داشتند، یک ازبکستانی ۱۹ ساله که در کارنامه خود فقط طلای المپیک نظامیان جهان را ثبت کرده بود، کاری کرد کارستان و با شکست بهترین‌های تکواندو جهان روی سکوی نخست ایستاد و طلا گرفت.

«اولوگ بیک رشیدوف» کار خود را پیروزی ۳۸ بر ۱۷ مقابل «فوفانا» از مالی آغاز کرد. وی در ادامه در مبارزه با «لی هون دائه» نفر یک رنکینگ جهانی از کره جنوبی که سه طلای جهان، نقره و برنز المپیک را در کارنامه داشت، به پیروزی دست یافت.

این ازبکستانی در سومین مبارزه میرهاشم حسینی از کشورمان را ۳۴ بر ۲۲ شکست داد و سپس با برتری ۲۸ بر ۵ مقابل «ندزاد ۳۴ هوسیک» از بوسنی به فینال رسید و در جدال برای کسب مدال طلا، «بردلی سیندن» قهرمان انگلیسی سال ۲۰۱۹ جهان را ۳۴ بر ۱۹ شکست داد تا روی سکوی نخست المپیک بایستد.

در این وزن انگلستان نقره گرفت. «شوای ژائو» دارنده طلای دوره قبل این وزن در المپیک به همراه «کاهان رسپر» از ترکیه به نشان برنز مشترک دست پیدا کردند.

در بخش زنان و در وزن ۵۷- کیلوگرم، «آناستاسیا زولتیک» از آمریکا به نشان طلا دست پیدا کرد. «تاتیانا کوداشوا» از روسیه نقره گرفت و «کبری ایلگون» از ترکیه به همراه «چیا لینگ لو» چین تایپه به نشان برنز دست پیدا کردند.

در جدول رده بندی توزیع مدال‌های تکواندو ایتالیا، تایلند، آمریکا و ازبکستان هر کدام با یک طلا، روسیه با یک نقره و یک برنز، اسپانیا، انگلستان، تونس و ترکیه با یک نقره، چین، کره، چین تایپه و کره جنوبی عرده های اول تا دهم را در اختیار دارند.

این مسابقات فردا دوشنبه با برگزاری مسابقات اوزان ۶۷- کیلوگرم زنان و ۸۰- کیلوگرم مردان پیگیری می‌شود.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

برترین ها