با ما همراه باشید

اخباز 3

یک شب قبل از کنکور

منتشر شده

در

یک شب قبل از کنکور

ایسنا/اصفهان فردا پنجاه و یکمین کنکور ایران در حالی برگزار می‌شود که بازهم مانند سال گذشته با سبک و سیاقی متفاوت خواهد بود. کنکور امسال نیز در سایه کرونا و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

کنکور ۱۴۰۰ با حضور ۸۲ هزار و ۷۲۳ داوطلب در استان اصفهان برگزار می‌شود و دهه هشتادی‌ها که حالا تجربه مدت طولانی در خانه ماندن و دوری از کلاس و درس را دارند، برای رقابت و شکستن سد کنکور در این ماراتون بزرگ شرکت می‌کنند.

یک داوطلب گروه علوم انسانی کنکور ۱۴۰۰ در اصفهان که معتقد است کرونا خیلی وقت است با زندگی ما همراه شده به ایسنا گفت: روزهای ابتدایی ورود این ویروس استرسمان خیلی بیشتر بود و خانه نشینی و قرنطینه را هم بیشتر رعایت می‌کردیم. کم کم یاد گرفتیم چگونه با این ویروس زندگی کنیم و حالا که یک سال و نیم از ورود آن می‌گذرد، استرس ابتلا به این بیماری کمتر شده است.

این دانش آموز که امسال برای نخستین بار در کنکور شرکت می کند، ادامه داد: تجربه برگزاری کنکور با وجود کرونا در سال گذشته منجر به اتفاق بدی نشد و با پیک بیماری مواجه نشدیم، امیدوارم امسال نیز با رعایت مسائل بهداشتی این آزمون با موفقیت برگزار شود.

مادر یکی از داوطلبان کنکور امسال که دخترش در گروه تجربی در کنکور شرکت می کند نیز به ایسنا، گفت: تجربه کنکور و استرس روزها و شب‌های قبل کنکور را داشته ام و همواره با دخترم همدردی می‌کنم، اما این روزها دانش آموزان با شنیدن این حجم اخبار بد در مورد مرگ و میر ناشی از کرونا و نگرانی هایشان برای خود، خانواده و دوستان، به آرامش برای کنکور نیاز دارند که سعی کردم برای دخترم فراهم کنم.

یک داوطلب گروه هنر، کنکور را واژه ای سراسر استرس و اضطراب می‌نامد و معتقد است نام کنکور برای همه با استرس یکی شده است و گفت: حالا شرایط کرونا و ترس از ابتلا به این بیماری را هم به آن اضافه کنید تا بفهمید ما دانش آموزان کنکوری چه فشاری را تحمل می کنیم. به دلیل ترس از ابتلا به کووید تصمیم داشتم در کنکور شرکت نکنم، اما خانواده و نزدیکانم تصمیم را عوض کردند.

داوطلب گروه تجربی کنکور امسال که خود را بسیار آماده برای موفقیت در آزمون می‌داند نیز به ایسنا گفت: شرایط کشور ما و دنیا در حال حاضر به این شکل شده و جای گله و شکایت نیست. خوشبختانه پزشکان از نخستین روز شیوع این بیماری بارها گفته اند در صورت رعایت موارد بهداشتی به شیوه صحیح می توان از این ویروس در امان ماند.

الزامات بهداشتی برای حضور در جلسه کنکور 

محمدرضا ایروانی- رئیس ستاد برگزاری آزمون های دانشگاه اصفهان در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه شروع فرایند آزمون، ساعت ۸ صبح است، به داوطلبان تاکید کرد: به دلیل شرایط ویژه در خصوص شیوع کرونا لازم است که داوطلبان حداقل نیم ساعت قبل از شروع فرایند آزمون در حوزه امتحانی مربوطه حضور داشته باشند و به منظور پیشگیری از تجمع در مقابل درهای ورودی، داوطلبان از ساعت ۶:۳۰ الی ۷:۳۰ صبح به حوزه های امتحانی مراجعه کنند.

وی در خصوص تمهیدات لازم برای پیشگیری از کرونا در برگزاری آزمون، یادآور شد: با توجه به شیوع بیماری کووید، همراه داشتن ماسک ۳ لایه معمولی، از ابتدای ورود به حوزه برگزاری آزمون تا پایان برگزاری آزمون و خروج از حوزه امتحانی برای داوطلبان الزامی است. کسانی که ماسک نداشته باشند، اجازه ورود به حوزه امتحانی را ندارند. داوطلبان لازم است در هنگام ورود به جلسه آزمون، تنها پرینت کارت ورود به جلسه و شناسنامه یا کارت ملی معتبر به همراه داشته باشند و با توجه به الزام رعایت دستورالعمل های بهداشتی، حوزه های آزمون از تحویل گرفتن هرگونه وسایل اضافی از جمله تلفن همراه، ماشین حساب، کیف دستی، ساک دستی، کتاب، جزوه و … معذور هستند، بنابراین اکیدا توصیه می شود به غیر از موارد اعلام شده در اطلاعیه پرینت کارت و برگ راهنمای شرکت در آزمون و اوراق تشخیص هویتی از همراه داشتن سایر وسایل جداً خودداری شود.

توصیه به داوطلبان کنکور در شرایط کرونایی

 طاهره چنگیز – رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در پاسخ به ایسنا در خصوص توصیه به داوطلبان کنکور در شرایط کرونا، گفت: داوطلبان کنکور قبل از هر چیز باید آرامش خود را حفظ کنند. کنکور صرفا یک آزمون است و همه زندگی داوطلبان به آن وابسته نیست، بنابراین کنکوری ها باید با آرامش و توکل به خدا در جلسه امتحان حاضر شوند.

وی ادامه داد: در شرایط حاضر داوطلبان باید با رعایت پروتکل های بهداشتی در جلسه آزمون حضور یابند و استفاده از ماسک سه لایه در تمام جلسه امتحان الزامی است. تمام ضوابط و پروتکل های بهداشتی در جلسه امتحان به طور کامل رعایت می شود و ناظران بهداشتی در جلسه امتحان حضور دارند و نگرانی وجود ندارد.

چنگیز داوطلبان را به مصرف مایعات کافی تشویق کرد و گفت: مصرف مایعات کافی به دانش آموزان کمک کننده است. داوطلبان باید در محل آزمون تمام پروتکل ها را رعایت کنند، در طول مسیر از ازدحام خودداری کرده و با حفظ فاصله اجتماعی جلوی انتشار ویروس را بگیرند.

وی با بیان اینکه ذات کنکور، فاصله است، خاطرنشان کرد: اکنون این حفظ فاصله به دلیل شرایط کرونا تشدید شده است. ضمن اینکه نظارت در تمام حوزه های آزمون توسط مسئولان بهداشت انجام می شود و والدین داوطلبان نیز باید تا حد امکان از همراهی فرزندان خود خودداری کنند، چراکه حضور خانواده ها در شرایط کنونی، علاوه بر خستگی موجب ازدحام و رعایت نکردن فاصله اجتماعی می شود.

راهکارهای کاهش اضطراب در جلسه امتحان

زهره سعادتمند -دانشیار گروه علوم تربیتی و مدیر گروه برنامه ریزی درسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) در گفت‌وگو با ایسنا، داشتن مقداری اضطراب در اول جلسه امتحان را امری طبیعی دانست و اظهار کرد: نباید از این اضطراب ترسید، ممکن است داوطلبی در ابتدای کار احساس کند چیزی نمی‌داند و پاسخ هیچ سوالی یادش نمی‌آید، این موضوع نیز طبیعی است و روی هیچ سوالی نباید بماند، زیرا وقتی یکی دو سوال ساده را پاسخ داد، میزان اضطراب کم می شود و راحت تر به سوالات پاسخ می دهد.

مدیر گروه برنامه ریزی درسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) در خصوص راهکارهای کاهش اضطراب در جلسه امتحان، خاطرنشان کرد: اگر کسی برای حضور در جلسه امتحان به اندازه کافی مطالعه نکرده باشد و علایم اضطراب را نشان می‌دهد، این اضطراب نیست، بلکه ترس از امتحان است و بدیهی است کسی که از امتحان می ترسد، باید بیشتر مطالعه کند.

وی، گفت: داوطلبان امتحان در شب و روز قبل از امتحان، به مرور به مطالب بپردازد، نه خواندن عمیق، زیرا خواندن عمیق در روزهای قبل از امتحان باید انجام شود. از چند ساعت قبل از امتحان دیگر مطالعه نکند. به موقع و مجهز در جلسه امتحان حاضر شود، یعنی وسایل لازم را به همراه داشته باشد. در زمان امتحان فکر خود را درگیر بحث و جدل نکند و حل مشکلاتی را که پیش می‌آید به بعد از امتحان موکول کند. قبل از امتحان با کسی بحث نکند، زودتر سر جلسه حاضر شود و با تنفس عمیق و یاد خدای بزرگ به آرامش برسد؛ اگر در حین امتحان، اضطراب اندکی به سراغ فرد امتحان دهنده آمد، مهم نیست، فقط سعی کند عجله خود را کمتر کند، اما اگر اضطراب شدید شد، از خودگویی مثبت استفاده کند، مانند این جملات؛ «من سعی خودم را می‌کنم، ان‌شاء الله موفق می‌شوم و…» و هرگز از جملات منفی، از قبیل: «بدبخت شدم، خیلی بد شد و….» استفاده نکند و البته تنفس عمیق را فراموش نکند.

سعادتمند اضافه کرد: فرد باید به احساسات منفی قبل از امتحان مثل این گونه احساس‌ها که هیچی بلد نیستم یا احساس می‌کنم همه مطالب را فراموش کرده‌ام، اعتماد نکند، چرا که این گونه احساسات ممکن است قبل از امتحان برای بیشتر افراد به وجود آید.

راهکارهای مبتلا نشدن به کووید در جلسه کنکور

ساحل جوانبخت – مسئول تولید محتوای علمی ستاد دانشجویی مقابله با کرونا در اصفهان گفت: ماسک باید کاملا اندازه صورت باشد و باید روی پل بینی محکم شود. در جلسه آزمون از تماس زیاد با آن خودداری کنید. هرگز سطح بیرونی ماسک را لمس نکنید و اگر ماسک پاره یا خیس شد، آن را تعویض کنید. داوطلب باید هنگام برداشتن وسایل، محلول ضدعفونی کننده و ترجیحا یک ماسک اضافه داشته باشد. این روزها هوا گرم است و یک بطری آب نیز همراه خود داشته باشید. درصورت امکان بیش از یک مداد ببرید که اگر مدادتان خراب شد، به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس از دیگری وسیله نگیرید.

وی به پدر و مادرهای دانش آموزان کنکوری، توصیه کرد: نیاز نیست فرزندتان را در جلسه آزمون همراهی کنید. بهتر است در خانه بمانید تا فرزندتان از جلسه کنکور بازگردد. زمان بعد از آزمون نیز در خانه تجمع به راه نیندازید. دانش آموزان باید بهداشت و پیشگیری را در مسیر حمل و نقل رعایت کنند. داوطلبان اگر با خودروی شخصی، تاکسی یا اتوبوس و حتی دوچرخه به محل آزمون می روید، حتما ماسک داشته باشید و مسیری که پیاده طی می کنید در قسمت هایی از پیاده رو باشد که تجمع وجود ندارد. در مسیرهایی که تجمع بالا است و فاصله اجتماعی رعایت نمی شود، تغییر مسیر بدهید.

مسئول تولید محتوای علمی ستاد دانشجویی مقابله با کرونا در اصفهان در خصوص توصیه‌های هنگام ورود به محل آزمون، اظهار کرد: در جلسه آزمون این نکته که به کسی نباید نزدیک شوید را رعایت کنید. در لحظه ورود به محل آزمون اگر شلوغ است، صبر کنید تا جمعیت کم شود. فراموش نکنید که اگر علامتی از بیماری دارید یا مبتلا هستید، حتما مسئول حوزه را مطلع کنید. زمانی که وارد حوزه امتحان شدید و صندلی خود را پیدا کردید، دسته صندلی را ضدعفونی کنید و بشینید. در طول امتحان هرگز وسایل خود را بر روی زمین قرار ندهید.

جوانبخت گفت: هرگز در طول امتحان دست به صورت خود نزنید. اگر دستتان با جایی تماس پیدا کرد، سریع ضدعفونمی کنید. در طول امتحان ماسک خود را برندارید. ماسک ها به گونه ای طراحی شده اند که هوا از آنها عبور می کند و تنها آلودگی ها رد نمی شود، پس به اندازه کافی هوا دارید و نیاز نیست ماسک خود را بردارید.

این پزشک از دانش آموزان خواست مداد و دفترچه سوالات کنکور را به صورت خود نزدیک نکنند و گفت: جای دفترچه روی صندلی و جای مداد در دستان شماست.

جوانبخت در خصوص خوردن خوراکی در جلسه آزمون، توصیه کرد: اگر می خواهید خوراکی بخورید، سعی کنید به خوراکی دست نزنید و دستان خود را به دهانتان نزدیک نکنید و بعد از اتمام دست خود را ضدعفونی کنید. بعد از تمام شدن آزمون، دست خود را ضدعفونی کنید و سریع محل را ترک کنید، اما همچنان قانون اول را به یاد داشته باشید. در هنگام ورود به منزل اولین کار بهداشتی این است که ماسک خود را بدون تماس دست با سطح خارجی ماسک برداشته و آن را دور بیاندازید، سپس دست و صورت خود را با آب و صابون بشویید.

آزمون سراسری ۱۴۰۰، با حضور یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۹۳۱ داوطلب روزهای چهارشنبه ۹ تیر، پنج‌شنبه ۱۰ تیر، جمعه ۱۱ و شنبه ۱۲ تیرماه در ۴۱۴ شهر و ۶۱۰ حوزه امتحانی در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

بر این اساس، کنکور گروه آزمایشی هنر در صبح روز چهارشنبه ۹ تیرماه، کنکور گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در صبح روز پنجشنبه ۱۰ تیرماه، کنکور گروه آزمایشی علوم انسانی در صبح روز پنجشنبه ۱۰ تیرماه، کنکور گروه آزمایشی علوم تجربی در صبح روز جمعه ۱۱ تیرماه و کنکور گروه آزمایشی زبان‌های خارجی در صبح روز شنبه ۱۲ تیرماه برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخباز 3

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

منتشر شده

در

توسط

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

وزیر نیرو گفت: جمعیت روستایی برخوردار از شبکه‌ آب سالم و پایدار تا آغاز دولت سیزدهم به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان روز سه‌شنبه در آئین بهره‌برداری از پنج طرح صنعت آب و برق با اعتبار ۴۳۲ میلیارد تومان در سه استان همدان، زنجان و گلستان در هفته سیزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افزود: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، بیش از ۸ میلیون و ۹۲۷ هزار هموطن روستایی در بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ روستای کشور به شبکه‌های آب سالم و پایدار وصل شدند.

وی اضافه کرد: هدفگذاری ما رسیدن به رقم بیش از ۹ میلیون نفر است که امید است شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و همکاران در استان‌ها با جدیت لازم طرح‌ها را دنبال کنند تا در هفته‌های باقی مانده از مجال دولت دوازدهم این وعده هم عملی شود.

اردکانیان گفت: تحقق این وعده‌ها و برنامه‌ها به تامین منابع مالی هم وابسته است و ما این بحث را هم جزو وظایف و ماموریت‌های خود می‌دانیم که با پیگیری‌های روزانه، منابع لازم برای اجرای طرح‌ها را تامین کنیم.

وزیر نیرو گفت: هدفگذاری ما بدان معناست که در پایان دولت دوازدهم و آغاز دولت سیزدهم جمعیت روستایی بهره‌مند از شبکه‌های آب سالم و پایدار در سطح کشور به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید و این دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی است.

وی اظهار کرد: امید است این روند که به طور خاص از سال ۹۳ در کشور آغاز شده با اجازات و حمایت‌های مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این عرصه تداوم داشته باشد و بتوانیم در سال‌های پیش‌رو شاهد استمرار این حرکت تا آخرین روستا و دسترسی آخرین هموطن روستایی به این شبکه‌ها باشیم.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به بهره‌برداری از واحدهای تصفیه‌خانه فاضلاب در استان‌های همدان و زنجان گفت: این عرصه هم یکی دیگر از نقاط روشن در کارنامه جمهوری اسلامی است؛ این که در هشت سال گذشته(۹۳ ماه از فعالیت دولت تدبیر و امید) ۹۳ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح شده، چنین شاخصی در جهان قابل ارائه و مطرح شدن است.

اردکانیان افزود: امروز سرمایه‌گذاری به روش‌های مختلف اعم از دولتی، ‌ داخلی، مردمی و مشارکت‌ها، استفاده از منابع بانکی و وام‌ها روی موضوع جمع‌آوری، تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده یک شاخص عمده در توسعه یافتگی و به معنای توجه حکومت‌ها به امر بهداشت عمومی و توجه به ارزش ذاتی آب است.

وی گفت: بدین معنا که می‌شود از فاضلاب به دفعات برای تامین نیازها در بخش‌های مختلف استفاده کرد و خوشبختانه این کار در کشور ما سرعت خوبی گرفته و دانش آن نیز در حال فراهم شدن بوده و واحدهای تولیدی در حال طراحی تجهیزات لازم هستند.

اردکانیان گفت: امروز توانسته‌ایم با طرح‌هایی که افتتاح شده به هدف ۲۷۱ تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور برسیم. این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و موضوع فاضلاب روستایی از موضوع‌های در دستور کار خواهد بود و این نوید روزهایی را خواهد داشت که در سازگاری با کم آبی توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب و استفاده از فاضلاب تصفیه شده در بخش‌های زیست محیطی و کنترل‌هایی که باید صورت گیرد از جمله صنعت و حفظ و توسعه فضای سبز و باغداری داشته باشیم.

وی با اشاره به بهره‌برداری طرح‌های مهم برق در استان همدان گفت: با توجه به روند صنعتی شدن به‌ویژه در استان‌هایی که هم از منابع صنعت و معدن برخوردارند و هم به دلیل مشکلات کم آبی به طور طبیعی برای حفظ و توسعه اشتغال نوعی جابجایی بین بخش کشاورزی و صنعت و در بخش کشاورزی بین کشاورزی غرق‌آبی و استفاده از روش‌های مناسب‌تر برای کشت کم آب‌بر در این استان‌ها وجود دارد، طرح‌های تولید برق، احداث شبکه‌های انتقال و توزیع نقش مهمی در توسعه کشور دارد.

وزیر نیرو گفت: امیدواریم در هفته‌های باقی مانده از دولت دوازدهم، پویش به طور منظم، طرح‌های خود را عرضه کند و بعد از آن هم این مسیر مطابق برنامه ادامه خواهد یافت.

اردکانیان اظهار کرد: امروز طرح‌هایی که افتتاح شد سرمایه‌گذاری ۴۳۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده بود و عملیات اجرایی دو طرح مهم نیز با سرمایه‌گذاری ۳۰۰  میلیارد تومان آغاز شد که امید است مطابق برنامه وارد مدار بهره‌برداری شده و از نتایج آن بهره‌مند شویم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

منتشر شده

در

توسط

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

یک فعال حوزه کار از دولت سیزدهم خواست تا در بحث انتخاب وزیر کار با شرکای اجتماعی و تشکل های کارگری مشورت داشته باشد و ابراز امیدواری کرد: در دولت رییسی، اصلاح و بازنگری بسیاری از قوانین از جمله قانون کار و اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب و کار در دستور کار قرار گیرد.

رحمت اله پورموسی در گفتگو با ایسنا، بسیاری از قوانین موجود در کشور از جمله قانون کار را نیازمند بازنگری دانست و تاکید کرد: ما در کشور قانون زیاد داریم ولی اجرا نداریم یا به طور ناقص اجرا می شود. وقتی که به بحث اجرای ماده ۴۱ قانون کار می‌رسیم، می بینیم که قانون کنار گذاشته می شود و برای تعیین دستمزد تا صبح بحث می کنند و مصلحتی درصد آن را افزایش می دهند.

وی ادامه داد: برخی قوانین ما مربوط به سالهای دور مثل ۱۳۵۲ است و نیاز به اصلاح با نظر شرکای اجتماعی دارد، یکسری قوانین جدیدتر مثل قانون بهبود فضای کسب و کار را داریم که به معنای واقعی اجرا نشده است یا قانون الزام در بحث درمان تامین اجتماعی که از سال ۱۳۸۳ در مجلس به تصویب رسیده ولی آنطور که باید به اجرا در نیامده است.

این فعال حوزه کار تصریح کرد: خواسته ما از آقای رئیسی به عنوان کسی که مرد تلاش و عمل است و نشان داده با جدیت امور را پیگیری می‌کند این است که آنچه که قانون است و اکنون قابل اجرا است را به اجرا درآورد. ایشان دستشان باز است و در مواردی که گذر زمان باعث بروز برخی تغییر و تحولات شده اگر قانون نیاز به اصلاح دارد، بدون اتلاف وقت اصلاحاتش را در قالب لایحه به مجلس بفرستد.

پورموسی در پایان استفاده از نظر تشکل‌های  کارگری و شرکای اجتماعی در انتخاب وزیر کار را خواستار شد و گفت: انتظاری که از دولت آقای رئیسی داریم این است که در بحث انتصاب وزیر کار با شرکای اجتماعی مشورت داشته باشند و از نظرات آنها استفاده کنند، شاخصه‌هایی را تعریف کنند و بر اساس آن از ظرفیت تشکل های کارگری و شرکای اجتماعی استفاده و وزیری انتخاب کنند که با کمک او بتوان بسیاری از مسائل مربوط به حوزه روابط کار که یکی از آنها بحث اشتغال است را به نحو شایسته پیگیری کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

منتشر شده

در

توسط

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

ایسنا/کرمان بخشدار مرکزی رفسنجان گفت: ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند در حالی که هیچ سرانه آموزشی به شهرستان در این رابطه تعلق نمی گیرد.

“مصطفی بخشی” در مراسم افتتاح متمرکز طرح های آموزش و پرورش رفسنجان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: رفسنجان از دیرباز به مشارکت بالای خیرین در ساخت اماکن و فضاهای مختلف شهره بوده است.

وی با اشاره به وجود بیشترین موقوفات هلال احمر کشور در رفسنجان، افزود: بیش از ۷۰ درصد مدارس تخریبی رفسنجان توسط خیرین بازسازی و نوسازی شده است.

بخشی ادامه داد: جاده ها، مساجد و تکایا، بیمارستان ها در رفسنجان توسط خیرین ساخته شده اما همین خیرین با توجه به نوسانات آب و مشکلاتی که در خصوص محصول پسته ایجاد شده با معضل روبرو هستند و از تسهیلات استفاده می کنند.

بخشدار مرکزی رفسنجان با بیان اینکه امروز وظیفه دولت است که در کنار خیرین قرار بگیرد، تصریح کرد: اجازه بدهیم در مکان هایی که خیرین نیستند و مدارس تخریبی وجود دارد آموزش و پرورش به بحث نوسازی آنها ورود کند.

بخشی با اشاره به وجود بیش از ۶۰ هزار تبعه افغانستانی در رفسنجان، خاطرنشان کرد: ۷۰۰۰ نفر دانش آموز اتباع افغانستانی در رفسنجان وجود دارد که سرانه ای از طریق آموزش و پرورش به آنها تعلق نمی گیرد. این اتباع هم از معلمین و هم از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند و استدعا داریم سرانه ای از آموزش و پرورش به این تعداد افراد تعلق گیرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها