با ما همراه باشید

اخبار 46

۱۱ شهر خراسان رضوی کتابخانه ندارد

منتشر شده

در

۱۱ شهر خراسان رضوی کتابخانه ندارد
عکس تزئینی است.

ایسنا/خراسان رضوی مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با بیان این‌که ۱۱ شهر استان فاقد کتابخانه است، خواستار استفاده از فضاهای بدون استفاده ادارات جهت ایجاد کتابخانه شد.

علی‌اکبر سبزیان در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی که امروز، ۲۷ بهمن، در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به مصوبات جلسه گذشته این انجمن، اظهار کرد: با توجه به این‌که در حال حاضر عمده فعالیت‌های دستگاه‌های فرهنگی و غیرفرهنگی به علت رعایت پروتکل‌های بهداشتی متوقف شده‌ است، فعالیت ما در این نهاد نه ‌تنها متوقف نشد بلکه با بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی رشد چشمگیری داشته است.

وی با اشاره با فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در دوران کرونا، خاطرنشان کرد: در این دوره ۴۲۸ نشست کتاب‌خوانی، ۵۷۳ مورد برنامه مناسب کودکان، ۹۸۳ برنامه مناسبتی، ۳۹۷ جلسه جمع‌خوانی و مطالعاتی، ۱۶۸ مسابقه کتاب‌خوانی، کارگاه‌های آموزشی و جلسات نقد و بررسی کتاب را در سطح استان و با استفاده از ظرفیت فضای مجازی برگزار کردیم.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با اشاره به کسب مقام نخست بیشترین‌ میزان مشارکت در جشنواره کتاب‌خوانی رضوی برای سومین سال پیاپی توسط استان خراسان رضوی افزود: همزمان با شیوع ویروس کرونا و بعد از اعلام شعارهای «در خانه بمانیم» و «کرونا را شکست می‌دهیم»، پویش «خانواده کتابخوان» را راه‌اندازی کردیم که بیش از ۵۰۰۰ خانواده خراسانی در چند موضوع در این طرح شرکت کردند. بنابراین می‌توانیم بگوییم مردم استان در دوران شیوع ویروس کرونا هم به لحاظ آمارهای ما و هم به لحاظ فروش کتاب کتاب‌خوان‌تر شده‌اند.

سبزیان ادامه داد: اجرای پویش ملی «اقتراح ماسک» با محوریت شعر طنز با موضوع کرونا، افتتاح محفل ادبی رواق ادب اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با هدف تربیت نوشاعران و علاقه‌مندان به شعر و ادب، اجرای پویش ملی «خادم ارباب کیست»، اجرای نخستین «سوگواره شعر مجازی محافل ادبی»، افتتاح اولین «حسینیه کتاب» در کشور برای برگزاری برنامه‌های مناسبتی با محوریت کتاب، اجرای پویش «یک اربعین کتاب»، طرح «به تو از دور سلام» و «سلام بر حبیب» از جمله اقدامات مناسبتی این نهاد در دوران کرونا بود.

وی با اشاره به برگزاری ۶۲ درصدی جلسات انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی استان در سال جاری تصریح کرد: انجمن کتابخانه‌ها به مثابه پارلمان کتابخانه‌های عمومی است. یعنی اهمیت مصوبات این انجمن آنقدر بالاست که نهاد برای این مصوبات ارزش قائل است و می‌تواند مبنای عمل قرار بگیرد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر ۲۱۶ کتابخانه در سطح استان فعال است که از این تعداد ۱۳۲ کتابخانه نهادی، ۸۰ کتابخانه مشارکتی و ۴ کتابخانه مستقل است. همچنین در دو سال اخیر ۱۶ کتابخانه نهادی و ۶ کتابخانه مشارکتی به مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان اضافه شده و تا ۱۷ اسفند امسال نیز  ۱۴ کتابخانه دیگر به مجموعه ما اضافه می‌شود. امسال و همزمان با سال‌روز پیروزی انقلاب اسلامی دو کتابخانه خیرساز مرحوم داوودی و کتابخانه کندری در شهر کندر را افتتاح کردیم که فکر می‌کنم در ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی با اشاره به افتتاح کتابخانه مرحومه زینلی در شهرستان نیشابور ادامه داد: یکی از کارهایی که با توجه به محدودیت منابع مالی در دوره جدید انجام دادیم، استفاده از کمک مجمع خیرین و خرده خیرین بوده است. در این شرایط بسیاری از کتابخانه‌های ما که نیمه تمام باقی‌مانده بود، با استفاده از کمک خیرین کتابخانه‌ساز در تاریخ ۱۷ اسفند سال جاری آماده افتتاح هستند.

سبزیان با بیان این‌که خراسان رضوی پیشگام سازمان‌دهی سالن‌های مطالعه و خانه‌های کنکور است، اظهار کرد: ما معتقدیم برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی به یک هم‌افزایی نیاز داریم و ما به تنهایی نمی‌توایم بار سنگین ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی را برداریم. بنابراین باید از ظرفیت همه دستگاه‌ها استفاده کنیم و بر همین اساس ۲۲ تفاهم‌نامه اجرایی با اداره کل آموزش و پرورش، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، انتشارت به‌نشر، کانون فرهنگی مساجد، کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان صداوسیما، بنیاد فرهنگی امام رضا(ع)، خانه جوانان استان و مجموعه‌های دیگر امضا کردیم تا با استفاده از ظرفیت‌های موثر دستگاه‌های مختلف در حوزه ترویج کتاب‌خوانی استفاده کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با بیان اهمیت جایگاه و نقش محوری کتاب‌داران به عنوان افسران جبهه دانایی انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب، خاطرنشان کرد: در طول سال جاری برای عضویت افراد در کتابخانه‌ها تسهیل‌گری کردیم که به نظر می‌رسد میزان عضویت و استفاده مردم از فضای کتابخانه‌ها را افزایش دهد. هم‌چنین امانت گرفتن کتاب از کتابخانه‌ها را تسهیل کرده‌ایم. بر اساس همین فعالیت‌ها در شاخص‌های کتابخانه‌ای نیز شاهد رشد چشم‌گیری بودیم.

سبزیان ضمن اشاره به استفاده از ظرفیت خیرین مدرسه‌ساز در اجرای پروژه‌های مختلف، گفت: ما معتقدیم یکی از حوزه‌های فعالیت عمده سازمان‌های مردم‌نهاد فرهنگی کتاب‌خوانی است و انتظار ما این است که این‌ مجموعه‌ها سازماندهی شوند. همچنین ما آمادگی داریم از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهادی که در حوزه فرهنگی فعالیت می‌کنند و یکی از اهداف‌شان ترویج کتاب‌خوانی است در مجموعه خودمان استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: در خیلی از سازمان‌ها مکان‌های بلااستفاده‌ای وجود دارد که نهاد می‌تواند با ارائه حق انتفاع به خود آن سازمان‌ها تأمین، تجهیز و ارائه خدمات کتابخانه‌ای را بر عهده بگیرد. همچنین مدیران دستگاه‌های اجرایی در اتاق‌هایشان قفسه‌های کتابی دارند که بلااستفاده است و اگر مصوب شود که ما بتوانیم از این گنجینه‌ها در مناطق محروم و کتابخانه‌های روستایی استفاده کنیم اقدام بسیار ارزشمندی خواهد بود. ما از اول اسفند ماه امسال با همکاری مجمع خیرین طرحی را با عنوان «مدیر کتاب‌خوان» اجرا خواهیم کرد. که در این طرح به مدیر و همسرش یک «بسته دانایی» شامل کتاب روز اهدا خواهد شد تا از این ظرفیت برای ارتباط خانواده با نهاد کتابخانه‌های عمومی هم استفاده کنیم.

در بخش دیگری از این جلسه، کرباسی -نائب‌رئیس مجمع خیرین کتابخانه‌ساز، قلندریان، فعال فرهنگی و عضو حقیقی انجمن کتابخانه‌های استان، حقیقی، معاون آموزش ابتدایی استان خراسان رضوی، موسوی، مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استان و احسانی نماینده شوراهای اسلامی استان، هر یک با بیان پیشنهادات و راه‌کارهایی جهت کمک به ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در استان اعلام آمادگی کردند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها