با ما همراه باشید

اخبار 12

۵۴۷۰ هکتار اراضی آبی در کردستان به بهره‌برداری رسید

منتشر شده

در

۵۴۷۰ هکتار اراضی آبی در کردستان به بهره‌برداری رسید

ایسنا/کردستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان اعلام کرد که یک هزار ۸۰۰ هکتار اراضی از سد گاوشان، سدهای امیر آباد و رمشت ۶۰۰ هکتار، سد آزاد ۸۰۰ هکتار، سد قشلاق ۷۰۰ هکتار و گاران و جنوب دریاچه زریبار یک هزار ۵۷۰ هکتار اراضی دیم به آبی تبدیل شده‌اند.

فرید سپری ظهر امروز دوشنبه ۲۸ تیرماه در آئین بهره برداری از طرح های آب و خاک کشور به مساحت ۶۶ هزار هکتار با اشتغال ۱۳ هزار نفر و سرمایه گذاری ۲ هزار و ۶۰ میلیارد تومان توسط ریاست محترم جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس، با اشاره به آب و هوای ویژه استان اظهار کرد که کردستان جز مناطقی به شمار می‌آید که کمترین میزان تبخیر آب را در کشور دارد و این یکی از ظرفیت‌های بسیار مهم در بخش کشاورزی به شمار می‌آید.

وی افزود که کردستان سرمنشأ ۵ حوزه آبریز در کشور است که بخش عمده‌ای از ۳ حوزه آبریز در استان واقع و تامین می‌شود و در شرایط نرمال ۴.۶ میلیارد متر مکعب منابع تجدید پذیر آب در استان وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه کردستان رتبه ششم سطح زیر کشت بخش کشاورزی را دارد، تصریح کرد که متوسط سطح زیر کشت اراضی آبی در کشور ۴۶ درصد است که این میزان در کردستان ۱۲ درصد و با وجود کمبود اراضی آبی، استان در جایگاه هفدهمین تولیدکننده محصولات کشاورزی در کشور قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه ۸۸ درصد از سطح زیرکشت کردستان را دیم زارها تشکیل می‌دهد و از این رو استان اول کشور به شمار می‌آید، عنوان کرد که طبق بررسی‌های مرکز تحقیقات کشاورزی کردستان و موسسه خاک و آب کشور، کردستان ۴۸۷ هزار هکتار اراضی مستعد آبی شدن دارد که تاکنون تنها ۱۴۲ هزار هکتار اراضی آبی در استان وجود دارد.

سپری با بیان اینکه با تامین آب ارتفاع ۳۰۰ متر، حداقل ۲۲۷ هزار هکتار از اراضی کردستان آبی خواهند شد، ادامه داد که شاخص پوشش گیاهی یکی از روش‌های برآورد وضعیت خشکسالی است که در کردستان اجرا شد و مقایسه آن با استان کرمانشاه که اقلیم گرم و خشک‌تری نسبت به کردستان دارد حاکی از آن بود که پوشش سبز کرمانشاه به دلیل وجود سطح بیشتر اراضی آبی، زیادتر است.

وی با اشاره به تخصیص ۱۰۰ هزار هکتار اراضی آبی به کردستان خاطرنشان کرد که قدم بعدی تامین اعتبار این تخصیص است که با برآوردهای سال ۹۸ نیاز به ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتبار شامل ۱۰ هزار میلیارد برای تکمیل پروژه‌های آب و ۴ هزار میلیارد نیز برای ایجاد شبکه‌های ۳ و ۴ آب‌رسانی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: ۱۰۰ هزار هکتار اراضی دیم ۱۶۷ هزار تن تولید محصول و ۱۰ هزار نفر اشتغالزایی را داشته که با آبی شدن آن تولید به یک میلیون ۲۰۰ هزار تن و اشتغالزایی به ۲۴ هزار نفر خواهد رسید.

وی با اشاره به طرح شبکه‌های فرعی آبیاری متناظر با شبکه‌های اصلی رودخانه مناطق مرزی اظهار کرد که سطح اولیه این طرح ۴۰۲ هزار هکتار برای کل کشور بود و پیشنهاد اولیه کردستان ۴۵ هزار هکتار بود که تنها ۲ هزار ۹۳۰ هکتار برای ۴ منطقه کردستان درنظر گرفته شد که در نهایت با پیگیری‌های استاندار و نمایندگان مجلس این میزان به ۱۶ هزار و ۸۱۰ هکتار ارتقا پیدا کند.

سپری با بیان اینکه ۴۳۴ میلیارد تومان برای پروژه ۱۶ هزار هکتار اراضی آبی هزینه شده است، افزود که ۱۴۴ میلیارد تومان برای اتمام کل پروژه در استان کردستان اعتبار نیاز است که در صورت تامین اعتبار ظرف مدت ۲ ماه به اتمام خواهد رسید.

وی با اشاره به بهره‌برداری از پروژه ۵ هزار ۴۷۰ هکتار تبدیل اراضی دیم به آبی تصریح کرد که یک هزار ۸۰۰ هکتار اراضی از سد گاوشان، سدهای امیر آباد و رمشت ۶۰۰ هکتار، سد آزاد ۸۰۰ هکتار، سد قشلاق ۷۰۰ هکتار و گاران و جنوب دریاچه زریبار یک هزار ۵۷۰ هکتار اراضی دیم به آبی تبدیل شده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد که تولید استان در این ۵ هزار و ۴۷۰ هکتار اراضی آبی جدید تولید محصول به ۵ برابر افزایش خواهد یافت و درآمد ناخالص از ۱۲ میلیارد تومان به ۲۷۰ میلیارد تومان خواهد رسید و زمینه اشتغال یک هزار ۸۰۰ نفر به صورت مستقیم فراهم می‌شود.

محسن فتحی، نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کردستان سرچشمه بسیاری از رودهای مهم کشور است و ۸ درصد از آب کشور را فراهم می‌کند عنوان کرد که کردستان سهم کمی از آب‌های خود به منظور تولید و ایجاد اشتغال در سال‌های گذشته برده است.

وی ادامه داد که سرسبزی دشت کامیاران در تابستان خشک یکی از نشانه‌های تولید، افزایش سرانه تولید و مایه افتخار برای مسئولان و خادمان ملت است.

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلسا خاطرنشان کرد که با تلاش استاندار کردستان و نمایندگان ادوار گذشته مجلس سهم کردستان از اراضی آبی بالاخره پرداخت شد.

وی گفت: با ۵ برابر شدن تولید محصولات کشاورزی در کردستان توجه به صنایع تبدیلی یکی از ضرورت‌های آینده استان خواهد بود که باید توجه ویژه‌ای به آن شود تا هم ایجاد اشتغال در آن حوزه داشته باشیم و هم بتوانیم ارزش افزوده بیشتری را تولید کنیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 12

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

منتشر شده

در

توسط

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

ایسنا/اردبیل فرماندار اردبیل گفت: در شهرستان اردبیل تاکنون بیش از ۷۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در بین گروه‌های سنی اعلام شده و بیماران خاص تزریق شده است.

مسعود امامی یگانه ۲۸ تیر در مراسم افتتاح چهارمین مرکز تجمیعی واکسیناسیون در اردبیل اظهار کرد: از همکاری سپاه، آموزش و پرورش و مرکز بهداشت در راه‌اندازی این مرکز تجمیعی قدردانی می‌کنیم چرا که در حال حاضر چهار مرکز تجمیعی تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل عهده‌دار هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر این مراکز تجمیعی در ۱۱ مرکز جامع بهداشتی شهری و ۱۳ مرکز جامع بهداشت روستایی عملیات واکسیناسیون برای گروه‌های سنی مختلف در حال انجام است.

فرماندار اردبیل متوسط تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل ۷۹ درصد و بالاتر از میانگین استانی اعلام کرد و گفت: تلاش بر این است تا تزریق واکسن در مراکز جامع بهداشتی و تجمیعی ادامه پیدا کند تا گروه‌های بیشتری به مرحله ایمن‌سازی برسند.

امامی یگانه افزود: نوبت‌دهی در مراکز تزریق برای جلوگیری از تجمع بیش از حد به صورت سامانه انجام می‌شود که گروه‌های سنی اعلام شده ۶۰ سال به بالا می‌توانند با مراجعه به سامانه سلامت ثبت‌نام کرده تا روزانه با ثبت‌نام یک‌هزار و ۷۰۰ نفر عملیات واکسیناسیون به خوبی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ‌در شهرستان اردبیل با تزریق واکسن ایرانی و همچنین برای گروه‌های سنی ۶۰ تا ۷۰ سال کار اجرایی و عملیاتی در این حوزه شروع شده و تلاشمان بر این است تا با گسترش این اقدامات جلوی آسیب‌ها در پیک پنجم کرونا نیز گرفته شود.

در حال حاضر شهرستان اردبیل در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد به طوری که تعداد بیماران بستری که اغلب در شهرستان اردبیل، مشگین‌ و پارس‌آباد است به بیش از ۲۸۸ بیمار بستری کرونایی رسیده که حال عمومی ۶۰ بیمار کرونایی بدحال و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

منتشر شده

در

توسط

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

طبق برنامه زمان‌بندی، سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه زمانبندی اعلام شده پس از برگزاری جلسه با کارشناسان مسئول دانشگاه‌ها و معرفی فرآیند اجرایی ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا نهم مرداد ماه فرصت دارند تا مستندات مورد درخواست در راهنمای ارزشیابی را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ارسال کنند. پس از آن تا ۱۵ مرداد ماه مستندات بررسی خواهد شد.

سامانه ارزشیابی تحقیقات و فناوری (RTES) ۱۶ مرداد ماه برای مشاهده نتایج ارزشیابی در دسترس خواهد بود. پس از بررسی اعتراضات احتمالی، در نهایت سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام خواهد شد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با راه اندازی سامانه (RTES) در ابتدای تیر ماه، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی را ابلاغ کرد و در یک نشست مشترک که با حضور مدیران ستادی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، جزئیات و تغییرات اعمال شده نیز تشریح شد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با رویکرد بازآرایی و بازسازماندهی، متناسب با فرآیندهای بهینه و کارا و در عین ایجاد دسترسی و شفافیت در بستر سامانه برخط توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بازبینی و تدوین شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

منتشر شده

در

توسط

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

ژنرال دیوید پترائوس، یکی از فرماندهای نظامی سابق آمریکا در افغانستان گفت، وضعیت در این کشور جنگ‌زده حتی پیش از تکمیل خروج نظامیان ایالات متحده از آن، در حال فروپاشی است.

به گزارش ایسنا، ژنرال پترائوس در مصاححبه با برنامه جی.پی.اس فرید زکریا در شبکه خبری سی.ان.ان گفت: وضعیت میدانی هر هفته وخیم‌تر میشود.

اوایل امسال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند و به تازگی هم تاریخ نهایی خروج را زودتر کرده است. تلاش های بایدن برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا در تاریخ، موافقان و مخالفانی داشته است.

ژنرال پترائوس که سالها در افغانستان خدمت کرد، گفت: میترسم به عقب نگاه کنیم و از تصمیم به خروجمان متاسف شویم. متاسفانه ممکن است ما زودتر از آنچه فکرش را میکردم و بعد از آنکه تصمیم خروج اعلام شد بیان کردم، متاسف شویم.

پترائوس که سال ۲۰۱۱ از ارتش بازنشسته شد تا مدیر سیا شود، افزود: علاوه بر این، فکر میکنم ما همچنین به عقب نگاه خواهیم کرد و بابت این خروج عجولانه پشیمان شویم.

فرید زکریا در بخشی از سوالاتش اینطور گفت که نیروهای افغان از اینکه بیشتر کار مبارزه با طالبان را بر عهده آمریکا بگذارند، خشنودند اما پترائوس این ایده را رد کرد. این ژنرال آمریکایی گفت: اگر نیروهای امنیت ملی افغانستان می جنگیدند نیروهایش را در حجم وسیعی از دست میداد. وضعیت هنوز هم همانطور است. مشکل اکنون این است که آنها اطمینان ندارند که آیا کسی برای نجات می آید یا خیر و همین موضوع، تردید زیادی را وارد میدان نبرد میکند.

مجری سی.ان.ان همچنین به دلایل ناامیدی آمریکا از جنگ در افغانستان از جمله ناتوانایی در ورود به پایگاه های طالبان در پاکستان اشاره کرد. این ژنرال بازنشسته با این مساله موافق بود اما گفت خروج نظامیان آمریکایی قرار نیست پایانی بر جنگ در آنجا باشد.

ژنرال پترائوس تاکید کرد: هیچکس بیش از کسانی که واقعا در افغانستان حضور داشته‌اند، دلشان نمی‌خواهد این جنگ‌های بی‌پایان به پایان برسند. اما ما در حال پایان دادن به این جنگ نیستیم. ما در حال خاتمه دادن به مداخله آمریکا در آن هستیم. متاسفانه آنچه اکنون میبینم، طلوع یک جنگ داخلی وحشیانه است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها