با ما همراه باشید

استانها

15 پروژه تعادل‌بخشی منابع آب در حال اجراست

منتشر شده

در

15 پروژه تعادل‌بخشی منابع آب در حال اجراست

مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای اردبیل گفت: 15 پروژه احیا و تعادل‌بخشی آب در دشت اردبیل با همکاری جهاد کشاورزی و سازمان زمین‌شناسی در حال اجراست.

بسطامی یکم مرداد در نشست با خبرنگاران در اردبیل، اظهار کرد: طرح احیا و تعادل‌بخشی با هدف چاره‌اندیشی در کنترل افت و کسری مخزن آب دشت‌های ممنوعه در حال اجراست که از سال 84 با اقدامات غیرسازه‌ای نظیر انسداد چاه‌های غیرمجاز، تقلیل منصوبات، نصب کنتورهای هوشمند و موضوع اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها و صداوسیما در حال اجراست.

وی خاطرنشان کرد: از سال 84 تا 93 اجرای این طرح روند کندی را داشته اما با هدف جلوگیری از افت سطح آب زیرزمینی در دشت‌های کشور اجرای این طرح سرعت بیشتری گرفته و شرکت آب منطقه‌ای با همکاری سایر نهادها و دستگاه‌ها با اجرای 15 پروژه تلاش می‌کند تا موانع و مشکلات را رفع کند.

مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای اردبیل گفت: 11 پروژه توسط وزارت نیرو و شرکت‌های آب منطقه‌ای و چهار پروژه نیز به همت جهاد کشاورزی و سازمان زمین‌شناسی اجرا می‌شود که البته برخی از این طرح‌ها به دلیل مشکل اعتباری به صورت کامل اجرا نشده است.

بسطامی اضافه کرد: 22 اکیپ بازرسی و نظارت در سال‌های اخیر تقویت شده و با سرکشی مستمر و ارزیابی منابع آب رودخانه‌ها و همچنین منابع آب سطحی تلاش می‌کنند تا با گزارش‌دهی به موقع جلوی تخلفات احتمالی در حفر چاه‌ها  بهره‌برداری غیراصولی گرفته شود.

وی از نصب کنتورهای هوشمند حجمی و مسلوب کردن چاه‌های غیرمجاز خبر داد و بیان کرد: در بخش اطلاع‌رسانی از طریق صداوسیما و فضای مجازی سعی کردیم تا خطر حفر چاه‌های غیرمجاز و عواقب آن را اطلاع‌رسانی کنیم.

مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای اردبیل ادامه داد: با تهیه بانک اطلاعاتی در این حوزه و بررسی مخاطرات فرونشست تلاش شده تا چالش‌ها و نارسائی‌ها مورد توجه قرار گیرد.

بسطامی به تاثیرات خشکسالی در آبخوان‌ها نیز اشاره کرد و گفت: از 609 دشت موجود در کشور 421 دشت ممنوعه است که اردبیل نیز جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.

وی اظهار کرد: 19 درصد دشت‌های کشور فاقد پتانسیل در قالب طرح احیا و تعادل‌بخشی‌ هستند ولی دشت اردبیل به رغم ممنوع بودن قابل احیاست.

مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای اردبیل خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از این دشت در سال‌های گذشته بیش از 100 درصد بوده و ما 14 میلیون کسری منابع آب را در دشت اردبیل شاهد هستیم.

بسطامی اضافه کرد: در 50 سال اخیر 700 میلیون مترمکعب آب که معادل 10 برابر سد مملو از آب یامچی است برداشت شده و ما وضعیت مناسبی را در دشت اردبیل شاهد نیستیم.

وی بیان کرد: با اقدامات آغاز شده در حال حاضر روند افت در دشت اردبیل متوقف و در همان 14 میلیون تراز منفی و کسری آب دشت اردبیل کارها متوقف شده است.

مدیر دفتر حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای اردبیل ادامه داد: در دهه 60 بالغ بر 300 چاه در دشت اردبیل حفر شده بود اما هم اکنون در محدوده دشت اردبیل 2 هزار چاه وجود دارد به طوری که سطح آب‌های زیرزمینی به شدت تنزل یافته و هم اکنون عمق حفاری‌ها به بیش از 80 متر رسیده است.

بسطامی به خطرات ناشی از فرونشست دشت اردبیل اشاره کرد و گفت: باید از این موضوع به عنوان زلزله خاموش یاد کرد که نه تنها معیشت مردم را به خطر می‌اندازد بلکه مرگ تدریجی آبخوان‌ها، تخریب ساختمان‌ها و بناها و تاسیسات و ایجاد شکاف عظیم در سطح زمین را به وجود آورده است.

وی افزود: در حال حاضر در کل محدوده مطالعاتی دشت اردبیل برداشت منابع آب ممنوع است و با اقدامات غیرسازه‌ای سعی می‌کنیم تا فرآیند خطرآفرین در این دشت را کنترل و به حداقل برسانیم.

در این نشست مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل نیز به انعقاد قرارداد با صداوسیما در تولید و پخش برنامه‌های آگاهی‌بخشی به عموم مردم اشاره کرد و گفت: با تهیه 10 برنامه تلویزیونی با نام سوسسی سعی کردیم تا خطرات مصرف بی‌رویه آب را به مردم اطلاع‌رسانی کنیم که همکاری خوبی را هم از سوی مردم از استفاده بهینه از منابع آب شاهد هستیم.

حقی اظهار کرد: با نصب بیش از 60 بنر در مناطق مختلف شهر با همکاری شهرداری اردبیل خطر کم آبی و خشکسالی را اطلاع‌رسانی کردیم تا مردم در جریان اوضاع بحرانی آب در سطح استان قرار گیرند.

وی به هم‌اندیشی با اساتید دانشگاه، نخبگان، اصحاب رسانه و اصحاب فرهنگ و هنر با محوریت اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی و همچنین چاره‌اندیشی در حل این مشکل اشاره و خاطرنشان کرد: امیدواریم با یک نگاه واقع‌بینانه مشکلات و نارسائی‌ها در این بخش مرتفع شود.

مجری طرح داناب شرکت آب منطقه‌ای اردبیل نیز اظهار کرد: همه ساله و براساس تفاهمنامه‌ای با آموزش و پرورش طرح داناب در مدارس اجرا می‌شود تا دانش‌آموزان بیشتر با اهمیت موضوع آب آشنایی پیدا کنند.

اباصلت ابراهیمی گفت: براساس این تفاهمنامه ما امسال سعی کردیم تا بیشترین اطلاع‌رسانی را در این حوزه در فضای مجازی و اپلیکیشن سواد آب و همچنین سایت داناب با هدف ارتقای آموزش و یادگیری سواد آبی دانش‌آموزان انجام دهیم که در این زمینه توزیع اقلام آموزشی به ویژه فلکش کارت مدنظر بوده است.

وی افزود: برای حل ریشه‌ای مشکل کم‌آبی ما باید آموزش را در نظام تعلیم و تربیت مورد توجه قرار دهیم تا نوع نگاه دانش‌آموزان تغییر یافته و با در نظر گرفتن فرآیند تهیه و تولید آب از احداث سد گرفته تا تصفیه خانه، طراحی و لوله‌کشی و … بتوانیم کودکان و نوجوانان را با اهمیت موضوع آب آشنا کنیم.

ابراهیمی تصریح کرد: این هنر معلمان شریف ماست که این داده‌ها و سواد آبی را با بهنرین روش و الگوی تربیتی به نسل آینده منتقل کنند تا یک اتفاق مبارک در سال‌های آینده در این حوزه رقم بخورد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

منتشر شده

در

توسط

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان ایلام گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و در پاسداشت سه هزار شهید گرانقدر این استان تعداد سه هزار دستگاه تبلت در بین دانش آموزان نیازمند این استان توزیع می‌شود.

 «قنبر موسی‌نژاد» در آیین توزیع هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان مددجوی ایلامی اظهار کرد: امروز هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت که با همکاری شرکت زرین معدن چاف تهیه شده‌اند بین نیازمندان توزیع می شود و تأمین مابقی آن نیز در روزهای آینده مدنظر ما خواهد بود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) با عنوان اینکه در آستانه سال تحصیلی و در شرایط کرونایی تبلت و لوازم کمک آموزشی هوشمند مهم ترین نیاز دانش آموزان و دانشجویان این استان خواهد بود گفت: انتظار ما از افراد خیر و نیکوکار و همچنین دستگاه‌های دیگر این است که در این امر مهم کمیته امداد را همراهی و در این زمینه مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان نیازمند به لوازم هوشمند کمک آموزشی از قبل شناسایی و نیاز آنها اثبات  شده است تصریح کرد: تلاش ما این است که با تهیه تبلت برای این دانش آموزان و دانشجویان خدمات ماندگاری به این قشر ارائه دهیم.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با اشاره به اینکه شیوع کرونا موجب شد که  دانش آموزان برای ادامه تحصیل و بهره مندی از کلاس های مجازی نیاز به وسایل کمک آموزشی از جمله تبلت داشته باشند، افزود: در آستانه برگزاری کنگره ۳ هزار شهید استان ایلام به مناسبت  چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۴۳ خدمت به محروم و نیازمندان  ارایه می شو که ۱۰ نوع از این خدمات توسط کمیته امداد انجام می گیرد.

موسی نژاد با اشاره به اینکه یکی از این ۴۳ خدمت تهیه تبلت برای توزیع در بین دانش آموزان نیازمند سطح استان است تصریح کرد: خوشبختانه با مدد شهدا و تلاشی که صورت گرفت، به زودی رقم تبلت هایی که بین دانش اموزان استان توزیع می شود به رقم سه هزار دستگاه خواهد رسید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

 رئیس حوزه هنری استان ایلام در نخستین روز از کارگاه سه روز خلق پوستر از اهتمام حوزه هنری برای تشکیل خانه گرافیک ایلام خبر داد.

 محمدعلی قاسمی اظهار کرد: در مناطقی مانند استان ایلام فارغ‌التحصیلان زیادی در حوزه تجسمی و گرافیک داریم ولی در خلق اثر و حضور هنرمندان در بستر جامعه و مکان های فرهنگی و هنری تعدادشان اندک است که این موضوع نیاز به آسیب شناسی دارد.

وی گفت: امید است این سلسله جلسات و کارگاه های آموزشی با حضور هنرمندان رشته های مختلف در استان ادامه داشته باشد و در آینده بتوانیم خانه گرافیک حوزه هنری را با حضور هنرمندان استان افتتاح کنیم تا از هنر این عزیزان در عرصه میدانی  و اجتماعی بیش از پیش بهره مند شویم.

رئیس حوزه هنری استان ایلام یادآور شد:  امروز در بستر فضای مجازی هنر گرافیک است که مفاهیم و موضوعات را در کمترین زمان ممکن و ارزانترین قیمت به مخاطب منتقل می‌کند.

کارگاه سه روزه گرافیک (خلق پوستر) با حضور استاد مجتبی مجلسی، با موضوع ایلام مهد پایداری و پایتخت خادمین حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) از ۲۸ تا ۳۰شهریور در محل حوزه هنری استان ایلام به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام برگزار می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

منتشر شده

در

توسط

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

 سرپرست منابع آب دورود از کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره شهرستان خبر داد.

شاددل در جلسه شورای حفاظت از منابع آب دورود که امروز ۲۷ شهریورماه برگزار شد، با ارائه گزارش کاملی از وضعیت نگران‌کننده منابع آبی، اظهار کرد: حجم رواناب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود نسبت به مردادماه سال آبی گذشته ۶۳ درصد و نسبت به متوسط طول دوره آماری ۸۱ درصد کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: با توجه به ‌پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه وضعیت خشکسالی در سال آبی آتی و کاهش نزولات جوی در سال آبی ۱۴۰۰-۹۹ و افت شدید آب‌های زیرزمینی، سطحی و همچنین موجب کاهش حجم رواناب و به تبع آن کاهش حجم مخزن ذخیره در پشت سد مروک شد و به کمترین مقدار خود که در حال حاضر ۲۰ میلیون مترمکعب رسید درحالی‌که سال گذشته همین موقع ۳۴ میلیون مترمکعب و ۴۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سرپرست منابع آب دورود خاطرنشان کرد: با توجه به این بحران رهاسازی آب از سد مروک در سال آبی پیش رو برای پایین‌دست غیرممکن و اگر کشاورزان محصولات بهاره به میزان زیاد و عدم رعایت الگوی کشت، به‌منظور حفاظت از منابع آب شهرستان دورود از هرگونه اضافه برداشت و حفر چاه غیرمجاز توسط متخلفین برابر قانون جلوگیری می‌شود.

شاددل اضافه کرد: از خردادماه ۱۴۰۰ در شهرستان دورود دو دستگاه حفاری غیرمجاز در حال حفر توقیف، ۴ حلقه چاه غیرمجاز پر و هفت حلقه به مراجع قضایی جهت اخذ حکم معرفی شده و تاکنون حکم مسدود کردن ۶۰ حلقه چاه اخذ که با این تعداد چاه غیرمجاز شرکت منابع آب شهرستان به حمایت و همدلی جمعی بیشتری نیاز داد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها