با ما همراه باشید

اقتصادی

آغاز عملیات اجرایی ۱۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید در کشور

منتشر شده

در

 آغاز عملیات اجرایی ۱۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید در کشور

مدیرعامل برق حرارتی با تاکید بر اینکه در دولت دوازدهم هر ساله منابع لازم برای احداث ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید اختصاص یافته است، گفت: با این وجود صنعت تولید برق در این چهار سال با استفاده از شیوه‌های متعدد مالی توانسته سه برابر این رقم(۱۲ هزار مگاوات) ظرفیت جدید وارد مدار کند.

به گزارش ایسنا، محسن طرزطلب امروز در آخرین نشست شورای معاونان وزارت نیرو در دولت دوازدهم با اشاره به عملکرد حوزه تولید برق و نیروگاه‌های حرارتی در طی چهار سال گذشته، افزود: در دولت دوازدهم بیش از ۱۲ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی کشور افزوده شده که بخشی از طریق احداث ۴۶ واحد نیروگاهی جدید و بخشی نیز توسط ارتقای توان عملی و رفع محدودیت تولید واحدهای موجود انجام شده است.

وی با اشاره به افزایش ۵۲ درصدی احداث نیروگاه‌های حرارتی جدید نسبت به دولت یازدهم، گفت: در چهار سال اخیر عملیات اجرایی ساخت ۱۶ هزار و ۳۰۹ مگاوات نیروگاه جدید نیز آغاز شده است که امیدواریم با تلاش و حمایت صورت گرفته در دولت سیزدهم شاهد به مدار آن این واحدهای جدید نیروگاهی باشیم.

طرزطلب با تاکید بر اینکه در این دولت برای بخش تولید برق حدود ۴.۳ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری صورت گرفته است، ادامه داد: طی دولت دوازدهم 9260 مگاوات قرارداد تجاری احداث نیروگاه جدید از طریق تامین مالی خارجی(فاینانس) به امضا رسید و ضمن اخذ مجوزات مربوطه، قرارداد آن‌ها نیز مبادله شده بود که به دلیل اعمال تحریم‌های ظالمانه بر علیه کشور فعلا این قراردادها متوقف شده است.

وی با بیان اینکه در این دوره 6100 مگاوات قرارداد خرید تضمینی برق با سرمایه‌گذاران خارجی منعقد شده است، گفت: در طی چند سال اخیر مذاکرات طولانی با سرمایه‌گذاران خارجی در دستور کار قرار گرفته تا قراردادهای تنظیم شده در سطح بین‌المللی از استانداردهای بسیار بالایی برخوردار باشد که امیدواریم با رفع تحریم‌ها بتوانیم از سرمایه‌گذاری خارجی نیز در بخش تولید برق استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی آمادگی نیروگاه‌ها در دوره اوج نیاز مصرف چهار سال اخیر را بیش از ۹۸ درصد برشمرد و افزود: در این دوره به طور متوسط ۹۳ درصد برق مورد نیاز شبکه توسط نیروگاه‌های حرارتی تامین شده است.

وی با اشاره به طرح نظراتی مبنی بر عدم توسعه مناسب نیروگاه‌های کشور طی سال‌های برنامه ششم توسعه، گفت: پیش از ارائه چنین مطالبی بایستی میزان منابع در اختیار بخش تولید در طی چند سال اخیر مورد بررسی قرار بگیرد تا مشخص گردد امکان احداث چه تعداد نیروگاه در کشور وجود داشته و در این مدت چه تعداد نیروگاه به بهره‌برداری رسیده است.

طرزطلب یادآور شد: در چهار سال گذشته سالانه به طور متوسط ۵۳۵ میلیون یورو منابع از طریق روش‌های مختلف همچون منابع دریافتی از توانیر و مدیریت شبکه، اوراق سلف، اوراق گواهی ظرفیت و حواله‌های ارزی به شرکت برق حرارتی پرداخت شده است.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی ادامه داد: از این میزان منابع دریافتی به طور متوسط سالانه ۱۹۵ میلیون یورو در بخش بهره‌برداری، نگهداری و تعمیرات نیروگاه‌ها، حدود ۱۶۰ میلیون یورو بابت خرید تضمینی برق و تنها ۱۸۰ میلیون یورو در زمینه توسعه نیروگاه‌ها هزینه شده است.

وی با تاکید بر اینکه طی چهار سال اخیر تنها ۲.۳ میلیارد یورو در اختیار برق حرارتی قرار گرفته است، گفت: با احتساب هزینه‌های صورت گرفته در بخش خصوصی سالانه به طور متوسط ۶۰۰ میلیون یورو منابع وارد بخش تولید برق شده که این رقم تنها برای احداث یک نیروگاه جدید هزار مگاواتی کافی است.

طرزطلب خاطرنشان کرد: منابعی که طی این سال‌ها در اختیار بخش تولید برق قرار گرفته تنها یک‌چهارم اعتباری است که باید اختصاص داده می‌شد؛ ولی با این وجود صنعت برق سه برابر این رقم ظرفیت جدید نیروگاهی در کشور ایجاد کرده و بیش از ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار کند.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در چند سال اخیر به منظور استفاده مناسب از منابع و ظرفیت‌های بازار سرمایه در حوزه تولید برق توانسته‌ایم برای نخستین بار اوراق صکوک اسلامی و اوراق سلف موازی استاندار را به میزان سه هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان منتشر کنیم.

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی دو هزار و ۸۰۰ مگاوات بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی بخش خصوصی با استفاده از قراردادهای بیع‌متقابل، افزود: بهره‌برداری از اولین نیروگاه سیکل‌ترکیبی با راندمان بالای ۵۸ درصد و ورود کشور به ساخت توربین‌های گازی با راندمان بالای ۴۰ درصد از دیگر دستاوردهای حوزه تولید برق طی چهار سال اخیر بوده است.

در همین مدت تکمیل و ساخت زنجیزه تولید پره‌های ثابت و متحرک توربین‌های گازی و بخاری و همچنین طراحی و ساخت سیستم‌های حفاظت و کنترل در نیروگاه‌های حرارتی به دست متخصصان فنی صنعت برق انجام شده است که با حمایت و پشتیبانی شرکت برق حرارتی و سفارش خرید محصول (طراحی و ساخت) توربین ملی MGT-۷۵ در مجموعه مپنا انجام و سال آینده در یکی از نیروگاه‌های کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

طرزطلب از افزایش دو درصدی متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور در این مدت سخن به میان آورد و گفت: تشکیل سه هلدینگ نیروگاهی و زمینه‌سازی عرضه سهام آن‌ها در بورس و گشایش اعتبار اولین طرح‌ وام بین دولتی پس از ۳۰ سال در صنعت آب و برق برای احداث نیروگاه سیریک از دیگر اقدامات شاخص دولت دوازدهم در بخش تولید برق بوده است.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی با اشاره به ثبت دو هزار و ۹۸۰ مگاوات پروژه در سازمان سرمایه‌گذاری با ارزش ۳.۲ میلیارد یورو از طریق سرمایه‌گذاری خارجی، اضافه کرد: در این دولت به منظور برداشتن موانع موجود برای استفاده از تسهیلات مالی بانک‌ها، حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان از مطالبات بانک‌های تجاری از شرکت تسویه شده است؛ همچنین در طی این مدت یک‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از مطالبات موضوع ماده ۶۲ قانون محاسبات با بانک مرکزی نیز تسویه شده است.

وی با اشاره به اینکه در این دولت عملیات اجرایی بخش‌های اصلی نخستین نیروگاه زغال‌سوز کشور آغاز شده است، تاکید کرد: در دولت دوازدهم یک‌هزار و ۴۳۱ مگاوات گواهی ظرفیت نیروگاهی نیز به عنوان ابزار مدیریت تنظیم عرضه و تقاضا و شیوه‌ای جدید در تامین مالی نیروگاه‌ها به فروش رسیده است.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

منتظر اعلام عمومی حقوق‌ها باشید

منتشر شده

در

توسط

منتظر اعلام عمومی حقوق‌ها باشید

گر چه طی سال‌های گذشته الزام قانون برای دسترسی عمومی به اطلاعات حقوق کارکنان اجرایی نشده است ولی به استناد وعده اخیر معاون رئیس جمهوری باید به زودی این اتفاق رخ دهد.

 در اجرای ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا است و طی آن تمامی دستگاه‌های مشمول باید نسبت به اعلام میزان ناخالص پرداختی به هر یک از کارکنان اقدام کند، اما در همین بند قانونی تاکید شده دولت امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم به این اطلاعات را فراهم آورد.

با این وجود در سال پایانی برنامه ششم توسعه حتی ورود اطلاعات حقوقی از سوی دستگاه‌های مشمول در سامانه تکمیل نشده و برخی ورود هم نکرده‌اند و در همین رابطه اخیرا با اعلام سازمان اداری و استخدامی، شرط پرداخت حقوق، ورود اطلاعات به سامانه ثبت حقوق و مزایا اعلام شد.

وعده معاون رئیس جمهور برای دسترسی به اطلاعات حقوق

اما دسترسی به اطلاعات بر اساس قانون چگونه خواهد بود موضوعی است که اخیرا لطیفی -رئیس سازمان اداری و استخدامی و معاون رئیس جمهوری-به نوعی وعده آن را داده است؛ به طوری که در اظهاراتش گفته «دسترسی به اطلاعات پرداختی‌ها برای نهادهای نظارتی و عموم در قانون تکلیف شده که انشاالله این اتفاق صورت می گیرد.»

دولت دوازدهم که اعلام نکرد

این وعده در حالی مطرح شده و به مطالبه‌ای در اجرای قانون شفاف سازی پرداخت کارکنان خواهد بود که در دولت قبل با وجود درخواست‌هایی که در اجرای این بند از قانون برنامه ششم توسعه وجود داشت،  سازمان اداری و استخدامی اعلام کرده بود که با اینکه مسئول راه اندازی سامانه است اما نه مکلف به باز کردن دسترسی به این اطلاعات بوده و نه مجوز آن را دارد که سامانه را برای عموم باز کند.

انصاری -رئیس وقت سازمان اداری و استخدامی- این موضوع را مشروط به موافقت دولت دانسته و تاکید داشت که تصمیم گیری درباره دسترسی عموم به اطلاعات حقوقی مدیران به دولت بستگی دارد و هر زمان که این مجوز را  صادر کند، دسترسی به اطلاعات پرداختی مدیران فعال خواهد شد.

دولت سیزدهم به قانون عمل می‌کند؟

به هر حال اینکه در صورت تکمیل فرآیند اطلاعاتی حقوق دستگاه‌ها در سامانه ثبت حقوق و مزایا، دولت فعلی به قانون عمل خواهد کرد و وعده رئیس سازمان اداری و استخدامی تا چه حد عملیاتی خواهد شد هم به نوعی به انجام تعهد دولت به اجرای قانون برنامه ششم توسعه بستگی دارد.

 

ادامه مطلب

اقتصادی

احوالپرسی رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی

منتشر شده

در

توسط

احوالپرسی رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی

رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت الله امینی احوالپرسی کرد.

به گزارش ایسنا،‌ در پی کسالت آیت‌الله امینی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن احوالپرسی، برای ایشان دعا و آرزوی سلامتی و بهبود کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اقتصادی

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

منتشر شده

در

توسط

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

درحالیکه اخباری مبنی بر تغییر قوانین و مقررات مرتبط با نحوه فروش اسکناس توسط صرافی‌ها منتشر شده، بانک مرکزی و کانون صرافان اعلام کردند که هیچ‌گونه تغییری در ضوابط و مقررات مرتبط با فروش نقدی ارز در صرافی‌ها ایجاد نشده است.

 در روزهای اخیر صحبت‌هایی مبنی بر اعمال تغییرات در قوانین و مقررات مرتبط با نحوه فروش اسکناس توسط صرافی‌ها مطرح شد.

در این زمینه روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد که “هیچ‌گونه تغییری در ضوابط و مقررات مرتبط با فروش نقدی ارز در صرافی‌ها ایجاد نشده و اطلاعیه بانک مرکزی خطاب به صرافی‌ها صرفا تاکید مجدد بر لزوم رعایت مقررات مبارزه با پولشویی در این فرآیند بوده است”.

علاوه بر این، رئیس شورای عالی کانون صرافان ایرانیان با انتشار اطلاعیه ای، ضمن تکذیب اخبار منتشر شده در این خصوص تاکید کرد که هیچ گونه تغییری در نحوه فروش ارز به صورت اسکناس ذیل سرفصل‌های مصوب ایجاد نشده و صرافان می‌توانند مطابق با رویه و دستورالعمل‌های پیشین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به فعالیت در بازار ارز اقدام کنند.

لواسانی خاطر نشان کرد: اطلاعیه صادر شده در تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۰ صرفا تاکید مجدد بر مفاد لازم الاجرای قوانین و مقررات حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم از جمله “دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی در صرافی‌ها” (مصوب شورای عالی مبارزه با پولشویی) بوده است.

پیش از این بانک مرکزی طی ابلاغیه‌ای به شرکت‌های صرافی اعلام کرد که انجام کلیه معاملات ارزی در سامانه سنا و نیما از طریق واسطه‌های دیگر تحت عناوین مختلف (واسطه‌گری، مشاوره، دلالی و …) سبب نقض احتمالی قوانین و مقررات شده و موجب ایجاد مسئولیت برای طرفین معامله می‌شود، لذا تاکید می‌شود که هرگونه معامله اعم از خرید و فروش به صورت اسکناس و حواله ارزی صرفا مابین طرفین و بدون دخالت شخص سوم انجام شود؛ بدیهی است که عواقب ناشی از عدم رعایت این موضوع برعهده مدیران و مسئولان شرکت صرافی متخلف خواهد بود.

 

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها