با ما همراه باشید

اخبار 53

آغاز محاکمه ترامپ در سنای آمریکا

منتشر شده

در

آغاز محاکمه ترامپ در سنای آمریکا

سنای دو دسته آمریکا روز سه‌شنبه به آغاز محاکمه استیضاح علیه دونالد ترامپ به اتهام “تحریک شورش” مرگبار به کنگره رای مثبت داد، اما محکومیت او در سنا با توجه به عدم حمایت کافی جمهوری‌خواهان بعید به نظر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، برای اولین بار سنای آمریکا با ۵۶ رای موافق و ۴۴ رای مخالف به ادامه محاکمه یک رئیس جمهوری سابق رای مثبت داد و استدلال وکلای او مبنی بر اینکه دونالد ترامپ پس از ترک کاخ سفید در ۲۰ ژانویه از دسترس سنا خارج بود، نپذیرفت.

دموکرات‌ها امید دارند تا ترامپ را برای همیشه از تصدی سمت دولتی منع کنند اما تحولات روز سه‌شنبه نشان داد که آنها با شانس کمی برای پیروزی مواجه هستند. تنها شش سناتور جمهوری‌خواه به دموکرات‌ها پیوستند تا اجازه برگزاری دادگاه استیضاح را بدهند، این در صورتی است که آنها به رای ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه برای تضمین محکومیت او در سنا نیاز دارند.

محکومیت ترامپ به رای دو سوم سناتورها در سنایی که به صورت ۵۰ – ۵۰ میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تقسیم شده است، نیاز دارد.

چندین تن از سناتورهای جمهوری‌خواه از عملکرد تیم حقوقی ترامپ در اولین روز محاکمه استیضاح انتقاد کرده‌اند. همچنین شبکه خبری سی ان ان به نقل از دو منبع مطلع گزارش داد، ترامپ از بیانیه آغازین وکلای خود در نخستین روز از جلسه محاکمه در سنا ناراضی است. براساس این گزارش، ترامپ به حدی از بیانیه آغازین بروس کستر ناراضی شد که تقریبا در حال فریاد زدن بود.

سنای آمریکا محاکمه استیضاح ترامپ را ۲۰ روز بعد از پایان دوره کاری او به عنوان رئیس جمهوری آغاز کرده است. این دومین بار است که ترامپ در سنا محاکمه می‌شود که در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است.

مجلس نمایندگان آمریکا ماه پیش ترامپ را به خاطر سخنرانی در جمع هوادارانش پیش از یورش روز ششم ژانویه به کنگره به “تشویق به شورش” متهم کرده بود. در آن روز کنگره سعی داشت نتایج انتخابات را که به پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات منجر شد، نهایی کند.

با رای روز سه‌شنبه سناتورها، محاکمه ترامپ امروز (چهارشنبه) ادامه خواهد یافت.

در آغاز جلسه روز سه‌شنبه جِیمی رَسکین، از مدیران استیضاح از حزب دموکرات که نقش دادستان را ایفا می‌کند، گفت که رئیس جمهور باید حتی بعد از ترک قدرت مسئول شناخته شود. او استدلال کرد که پرهیز از محاکمه استیضاح که درخواست وکلای رئیس جمهوری سابق است، یک بدعت “خطرناک” خواهد بود.

رسکین گفت که عدم محاکمه ترامپ بدین معنی است که به روسای جمهوری بعدی چراغ سبز نشان دهیم “هر کاری خواستند برای ماندن در قدرت” انجام دهند “از جمله “با توسل به شیوه‌های خشن”.

او اضافه کرد: “به عبارت دیگر، استثنا قائل شدن در مورد حوادث ژانویه، دعوتی به تحقق بدترین کابوس بنیانگذاران کشور خواهد بود.” او سپس تصاویری از روز حمله به کنگره و همچنین سخنرانی ترامپ پیش از شورش پخش کرد.

تیم حقوقی ترامپ با توجه به این که او قدرت را ترک کرده این محاکمه را “مضحک و خلاف قانون اساسی” توصیف کرده است. انتظار نمی‌رود ترامپ شخصا در این محاکمه شهادت دهد.

بروس کَستُر، وکیل ترامپ در این جلسه یورش به کنگره را محکوم کرد و گفت که مسئولان باید محاکمه شوند، اما استدلال کرد که گناه این تراژدی نباید به گردن ترامپ انداخته شود. او در بخش مهمی از سخنانش سعی کرد به حس وطن‌پرستی سناتورها توسل جوید.

او گفت: “مسئولیت اصلی یک سناتور و صفت اصلی همه شما… این است که کسی در میان شما نیست که خود را وطن‌پرست نداند.” او استیضاح ترامپ را خلاف قانون اساسی دانست و گفت: “برای همین است که این حمله به قانون اساسی به نتیجه نخواهد رسید. انتظار ما از سناتورها این است که نه به اراده و احساسات مردم، بلکه به آنچه درست است واکنش نشان دهند.”

فقط چند دقیقه بعد از شروع محاکمه استیضاح ترامپ روشن شد که سخت‌ترین مدافعان رئیس جمهوری سابق محکم بر سر موضع خود ایستاده‌اند.

در جریان بررسی یک قطعنامه فراجناحی برای تعیین مقررات محاکمه، ۱۱ جمهوری‌خواه با برگزاری محاکمه مخالفت کردند. این گروه شامل سناتورها جاش هالی از میزوری و تد کروز از تگزاس می‌شد که از مدافعان سرسخت ترامپ در به چالش کشیدن نتایج انتخابات بودند.

از دیگر مخالفان این فرآیند رَند پل از کنتاکی بود که هفته پیش قطعنامه‌ای را معرفی کرد تا اتهام ترامپ را رد کند. این ۱۱ سناتور همچنین کسانی هستند که به طور مرتب به نامزدهای بایدن برای پر کردن کابینه “نه” می‌گویند. جاش هالی به همه هفت نامزدی که سنا تاکنون بررسی کرده، رای منفی داده است. کروز به پنج تن از آنها اعتراض داشته است.

برخی از این سناتورها، مثل کروز و هالی، در فکر شرکت در انتخابات سال ۲۰۲۴ هستند. سایرین، مثل بیل هگرتی از تنسی و تامی توبرویل از آلاباما از ایالت‌های خیلی محافظه‌کار می‌آیند که به شدت طرفدار ترامپ هستند.

از آنجا که ۱۱ سناتور جمهوری خواه مخالف برگزاری محاکمه حتی پیش از شروع آن بوده‌اند، این یعنی از ۳۹ سناتور جمهوری‌خواه باقی مانده، ۱۷ تن از آنها باید با دموکرات‌ها همراهی کنند تا ترامپ محکوم شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها