با ما همراه باشید

سلامت

آنچه باید در مورد بیماری پانیک بدانیم

منتشر شده

در

آنچه باید در مورد بیماری پانیک بدانیم

بیماری پانیک یکی از انواع بیماری اختلال اضطراب بوده و مکانیزم عملکرد آن به این صورت است که در یک لحظه حجم زیادی از ترس و استرس ناگهانی بدون دلیل مشخص به فرد وارد می شود و طی چند دقیقه این حملات به اوج خود می رسد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام کلینیک نیک مهر، علائم بیماری پانیک ممکن است شباهت زیادی به یک بیماری قلبی و یا یک بیمار با مشکل ریوی داشته باشد. در صورت تشدید علائم نیاز است که فرد برای درمان پانیک حتماً به یک روانشناس یا روانپزشک یا نوروتراپیست در کلینیک معتبر مانند نیک مهر مراجعه کند. امروزه به کمک دستگاههای نوروفیدبک و یا لورتا نوروفیدبک (پیشرفته تر از نوروفیدبک ) که بوسیله نوروسایکولوژیست انجام می شود، یکی از روش های درمان استرس و اضطراب شدید یا درمان پانیک است که می تواند وضع بیمار را تا حد قابل توجهی بهبود ببخشد. این دستگاههای یکی از روش های درمان سریع پانیک است که اگر توسط متخصص و طبق پروتکل خاص انجام شود، باعث می شود فرد به زندگی عادی برگردد.

درمان پانیک

اگر شما در طول روز دچار اینگونه حملات می شوید و یا دائماً در ترس و اضطراب قرار دارید و این امر زندگی روزمره شما را مختل کرده است احتمالاً شما دچار پانیک هستید. علائم این بیماری غالباً در افراد بالای بیست سال بروز می کند، به این صورت که اگر فرد بیش از چند بار دچار حملات پانیک شود و ترس حاصل از آن حمله در او به صورت مزمن پدیدار شود، به احتمال قوی او باید برای درمان پانیک خود به یک فرد متخصص مراجعه کند. حملات پانیک بدون دلیل و به صورت ناگهانی رخ می دهد و معمولاً بین یک دقیقه تا بیست دقیقه طول می کشد. البته گاهی اوقات علائم و شدت حملات بیشتر از این زمان رخ می دهد و در این حالت تبدیل به حملات اضطرابی خواهد شد. موضوعی که مشترکاً در همه بیماران وجود دارد احساس ترس و اضطراب شدیدی است که به صورت ناگهانی بر آنها غلبه می کند. به طور کلی علائم پانیک از فرد به فرد دیگر متفاوت است و جهت درمان استرس و اضطراب شدید برای هر شخص راه حل های متفاوتی وجود دارد که متخصص باید آن را تشخیص دهد.

برخی از علائمی که مشخص می کند فرد نیاز به درمان پانیک دارد عبارت است از: تپش قلب، تنگی نفس، سرگیجه، تعریق، لرزش، بی حسی و ترس از مرگ، احساس خلاء، احساس خفگی و… شدت علائم معمولاً ارتباط مستقیمی با نیاز فرد جهت درمان اضطراب ندارد و چون این حملات ناگهانی رخ می دهند ممکن است بر واکنش فرد و رفتار او تاثیر بگذارند. در برخی موارد که درمان سریع پانیک صورت نگرفته باشد ممکن است ترس از حملات قلبی منجر به ایجاد حملات جدید شود. هر چند که دلیل مشخصی برای حملات پانیک وجود ندارد اما تحقیقات انجام شده تاثیر ژنتیک در این موضوع را رد نمی کند. حملات ممکن است در زمان هایی از زندگی که دچار تحولات جدید مانند ازدواج، رفتن به دانشگاه، رفتن به سربازی و… است، به شما دست دهد و شما را مجبور به اقدام برای درمان اضطراب کند. طبق تحقیقات احتمال مراجعه زنان برای درمان پانیک نسبت به مردان بیشتر است.

درمان استرس و اضطراب شدید

درمانگر ابتدا برای درمان سریع پانیک مصاحبه های بالینی را انجام می دهد تا مشخص شود علائم مربوطه، مربوط به حملات پانیک می باشد یا خیر و سپس بر اساس یافته های بالینی راه حل های لازم برای درمان اضطراب و حملات پانیک شما در نظر می گیرد. یکی از روش های دقیق برای تشخیص دقیق پانیک، نقشه مغزی یا QEEG می باشد که اگر توسط نوروسایکولوژی و با دستگاههای استاندارد انجام گیرد می تواند اطلاعات دقیقی در این خصوص در اختیار بیمار یا درمانگر قرار دهد. گاهی اوقات فرد دارای سایکوسوماتیک می باشد و علائم آن همانند پانیک است که در نقشه مغزی به صورت دقیق این موضوع مشخص خواهد شد و در آن صورت فرد احتیاجی به دارو درمانی یا دستگاههای نوروساینس ندارد و فقط باید روان درمانی انجام دهد. درمان استرس و اضطراب شدید بر پایه کاهش علائم و یا از بین رفتن آنها توسط متخصص اعصاب و روان، روانشناس و یا متخصص نوروسایکولوژی متمرکز است.

روش نوین درمان پانیک توسط کلینیک نیک مهر

معمولاً داروهایی که برای درمان سریع پانیک مورد استفاده قرار می گیرد شامل مهارکننده های انتخابی جذب مجدد می باشند که به صورت عادی به عنوان داروهای ضد افسردگی مورد استفاده قرار می گیرند. این داروها شامل فلوکستین، سرترالین، سیتالوپرام و… می باشد. لازم به ذکر است که درمان های دارویی در اکثر موارد برگشت پذیر هستند و به اصطلاح درمان های دارویی یک درمان نگه دارنده می باشند در نتیجه روش های درمانی جدیدی به نام نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک (که از نوروفیبدبک پیشرفته تر است) وجود دارد که اگر توسط متخصص نوروسایکولوژی انجام شود می توانند به درمان دائمی پانیک منجر شوند. ابزارهای نوروساینس جزء درمان های جدیدی است که در کلینیک درمان پانیک مانند کلینیک نیک مهر استفاده می شود و می تواند با متدهای خاصی که استفاده می کند برای درمان دائمی پانیک بدون دارو مفید باشد. از جمله این درمان های نوروساینس می توان به درمان با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدیدتر نوروفیدبک ) اشاره کرد که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند. مرکز نیک نور توسط دکتر گنجی متخصص نوروسایکولوژی و دکتر حسینی متخصص روانشناسی با متد های خاص اداره می‌شود.

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت

طبق جدول رنگ‌بندی، حضور منظم و کامل کارکنان ادارات در محل کار ضروری است

منتشر شده

در

توسط

طبق جدول رنگ‌بندی، حضور منظم و کامل کارکنان ادارات در محل کار ضروری است

رئیس جمهور با اشاره به گسترش واکسیناسیون در جامعه و تاثیر آن بر بهبود شرایط از نظر کاهش شمار مبتلایان و جان باختگان گفت: این موفقیت‌ها به معنای نادیده گرفتن و رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی نیست و عادی‌انگاری خطرناک است و می‌تواند زمینه را برای موج جدید بیماری فراهم کند.

  سید ابراهیم رئیسی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، تاکید کرد: رسانه‌های جمعی به‌ویژه صدا و سیما به اطلاع‌رسانی دقیق و اقناعی درباره ضرورت واکسیناسیون ادامه دهند و همچنان توصیه به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی با جدیت در دستور کار باشد.

رئیس جمهور از بزرگان صاحب نفوذ و صاحب تریبون در جوامع محلی و استان‌های مختلف کشور خواست مردم را به واکسیناسیون تشویق و ترغیب کنند.

رئیسی با اشاره به ضرورت فعال شدن کمیسیون نظارت بر اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مصوبات ستاد باید به صورت دقیق و کامل اجرا شود و این نظارت شرط موفقیت است.

رئیس جمهور همچنین با تبریک فرارسیدن ماه ربیع‌الاول، گفت: در این ماه شاهد افزایش جشن‌ها و مراسم شادی از سوی مردم هستیم و لازم است از اجتماعات غیرضرور پرهیز، و یا در صورت ضرورت برگزاری مراسم، شیوه‌نامه‌های بهداشتی به طور کامل رعایت شود.

رئیسی در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه علمی و پژوهشی به افکار و سخنان جدید و ایده‌ها و نظرات نو، و بسته نشدن باب پژوهش در حوزه درمان کرونا گفت: طب سنتی در زمینه مبارزه با بیماری‌ها، ایده‌ها و نظراتی دارد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌تواند آنها را بررسی و راستی‌آزمایی کند.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه باید به تدریج به سمت بازگشایی حضوری مدارس حرکت کنیم، گفت: با گسترش و تکمیل واکسیناسیون شاهد آموزش حضوری در مدارس خواهیم بود.

رئیسی همچنین با تاکید بر ضرورت حضور منظم و کامل کارمندان در ادارات برای پاسخگویی و انجام امور مردم، گفت: طبق جدول رنگ‌بندی شهرها و با توجه به بهبود شرایط با گسترش واکسیناسیون، حضور کارکنان در ادارات به صورت کامل و در ساعت مقرر ضروری و لازم است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سلامت

صعود از پله‌های برج میلاد توسط یک بیمار مبتلا به MS

منتشر شده

در

توسط

صعود از پله‌های برج میلاد توسط  یک بیمار مبتلا به MS

نوید انصاری علیرغم ابتلا به ام اس و با وجود محدودیت جسمی، در تاریخ ۴ مهر ماه راس ساعت ۱۱ پله‌های برج میلاد را با شعار «ام اس ناتوانی نیست» بالا رفت.

 این برنامه به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و با مشارکت انجمن ام اس ایران، برج میلاد و اداره سلامت شهرداری تهران در حضور کمیته ثبت رکورد فدراسیون ورزشهای همگانی و فدراسیون ورزش‌های بیماران خاص و پیوند اعضاء استان تهران اجرا شد و نوید انصاری توانست پارارکورد در ۴ ساعت و ۸ دقیقه را بزند.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن ام.اس ایران، نوید انصاری ثابت کرد که ام اس با تمام محدودیت‌ها او را متوقف نخواهد کرد و با وجود محدودیت جسمی، در تاریخ ۴ مهر ماه پله‌های برج میلاد را بالا رفت.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن ام ا س ایران، او صعو د خود از ۱۷۰۰ پله را به خانواده خود که تمام قد در حمایت از او دریغ ندارند و سپس به تمام بیماران ام اس تقدیم کرد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

سردردهای شدید خود را با گوش دادن به این قطعه موسیقی کاهش دهید!

منتشر شده

در

توسط

سردردهای شدید خود را با گوش دادن به این قطعه موسیقی کاهش دهید!

پژوهشگران “کالج دانشگاهی دوبلین” با همکاری متخصصان حوزه موسیقی موفق شده‌اند یک قطعه موسیقی ارائه دهند که می‌تواند به کاهش دردهای گوناگون از جمله سردردهای شدید کمک کند.

 به نقل از دیلی‌میل، شاید گوش دادن به یک قطعه موسیقی بتواند به کاهش شدت سردرد کمک کند. دکتر “کلر هاولین” (Claire Howlin)، پژوهشگر “کالج دانشگاهی دوبلین” (UCD) گفت: در این قطعه، از عناصر سازنده، ارکستر و آواز برای ایجاد حس شگفتی استفاده شده است.

این قطعه موسیقی که “همه ما” (All of US) نام دارد، روی ۲۸۶ شرکت‌کننده آزمایش شد که از دردهای مزمن سر، کمر و عضله رنج می‌بردند. شرکت‌کنندگان گزارش دادند که درد آنها طی این آزمایش و هنگام گوش دادن به قطعه “همه ما” کاهش یافته است.

هدف پژوهشگران این است که با این قطعه موسیقی، به مردم کمک کنند تا احساس قدرت داشته باشند و از درد خود جدا شوند.

این آزمایش که بودجه آن توسط شرکت “نوروفن” (Nurofen) تامین شده است، نشان داد که قطعه “همه ما” می‌تواند احساس مربوط به شدت درد را به گونه‌ای کاهش دهد که از نظر بالینی و آماری، قابل توجه باشد.

این قطعه هم به واسطه حواس‌پرتی از درد و هم به واسطه متقاعد کردن مغز برای آزاد کردن دوپامین، کار خود را انجام می‌دهد. ابداع این قطعه موسیقی، متخصصان را از جهان‌ علم و موسیقی گرد هم آورده است تا درد را مدیریت کنند. پژوهشگران تلاش کرده‌اند که این موسیقی تا حد ممکن جذاب، جالب و لذت‌بخش باشد تا مردم بر درد خود تمرکز نکنند.

سازندگان این قطعه معتقد هستند که ساخت موسیقی با راهنمایی علم، یک چالش هیجان‌انگیز برای یک موسیقی‌دان به شمار می‌رود. به گفته آنها، “همه ما” یک قطعه ویژه است زیرا هر نت از آن براساس بینش‌های دکتر هاولین و به گونه‌ای طراحی شده تا تاثیر ویژه‌ای بر شنونده داشته باشد. موسیقی و درد، چیزهایی هستند که همه ما تجربه می‌کنیم. این پروژه نشان می‌دهد که موسیقی چقدر قدرتمند است و چه مزایایی برای سلامتی ما دارد.

هاولین ادامه داد: این قطعه توانست هم شدت درد و هم حس ناخوشایند شرکت‌کنندگان را کاهش دهد تا بدین ترتیب، یک موسیقی ناآشنا به چنین تاثیر خوبی برسد و به مدیریت درد کمک کند.

هدف از این پژوهش، کمک کردن به درک علمی بیشتر در مورد این موضوع است که چگونه روش‌های جامع مدیریت درد مانند گوش دادن به موسیقی می‌توانند به افراد مبتلا به درد مزمن کمک کنند.

پژوهشگران، گوش دادن به این قطعه را با نتایج به دست آمده از سایر روش‌ها مانند ورزش منظم، خواب خوب شبانه و روش‌های تنفس مقایسه کردند.

“سزی اونلوتورک” (Sezi Unluturk)، از مدیران شرکت نوروفن گفت: ما باور داریم که درد هرگز نباید یک عامل بازدارنده در زندگی باشد. به همین دلیل، همیشه در جستجوی روش‌های جدیدی برای مدیریت درد هستیم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها