با ما همراه باشید

اخبار 24

آیا سنگ نگاره‌های گلپایگان به این شهرستان بازگردانده می‌شود؟

منتشر شده

در

آیا سنگ نگاره‌های گلپایگان به این شهرستان بازگردانده می‌شود؟

سدِّ نامهربان کوچری برای مردم گلپایگان قد علم کرد و هر روزی که می‌گذرد با مشکلاتی که برای اهالی این شهرستان ایجاد کرده شاخ و شانه می‌کشد و خودنمایی می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در گلپایگان، وقتی نقاشی تمدن و طبیعت کنار هم قرار گیرد بی‌شک منظره چشم‌نوازی را رقم خواهد زد که دل هر رهگذری را می‌رباید. شاید در کمتر شهری بتوان تلفیقی از تاریخ و طبیعت را در کنار هم دید، اما در گلپایگان می‌توان از وجود این دو عنصر کنار یکدیگر نهایت لذت را برد.

مردم شهرستان گلپایگان به طبیعت خدادادی شهر خود می‌بالند، طبیعتی که در گوشه گوشه آن دلبری می‌کند. تا همین چند سال پیش مردم شهرهای اطراف برای لذت بردن از طبیعت زیبای منطقه “کوچری” وارد گلپایگان می‌شدند، رنج سفر را تحمل می‌کردند تا فقط چند ساعتی در کنار رودخانه‌ای پر آب و در لابه‌لای صنوبرهای سر به فلک کشیده با دو سیخ کباب گلپایگان خستگی طول هفته خود را از تن بیرون کنند.

در سال‌های اخیر وقتی مردم وارد “کوچری” می‌شدند بی‌شک یکی از حرف‌هایشان این بود که تا چندی دیگر آب “دره دایی” می‌آید و تمام “کوچری” زیرآب می‌رود، اما در عوض شهر پر از آب و سرسبزی‌ها بیشتر می‌شود، اما این رویای زیبا دیری نپایید که با رفتن کوچری زیر آب تمام خاطرات و رؤیای شیرین مردم را هم با خود غرق کرد. روستای کوچری خالی از سکنه شد، خانه‌ها تخریب شده یا نشده همه به زیر آب رفت و سدِّ نامهربانی کوچری برای مردم گلپایگان قد علم کرد و هر روزی که می‌گذرد با مشکلاتی که برای اهالی این شهرستان ایجاد کرده شاخ و شانه می‌کشد و خودنمایی می‌کند.

موقع آبگیری و راه‌اندازی سدکوچری برخی از مسئولان به خود می‌بالیدند که در رزومه کاری افتتاح سد را هم خواهند داشت، اما به عواقب آن برای مردم این شهرستان شاید لحظه‌ای هم فکر نمی‌کردند. با راه‌اندازی این سد تنها رودخانه گلپایگان (اناربار) به کویری خشک تبدیل شد، سفره‌های آب زیر زمینی اُفت کرد و هر روز شاهد فرونشست زمین و تِرک دیوار خانه‌ها در برخی از روستاها هستیم، از سوی دیگر حق آبه کشاورزی مردم این شهرستان هنوز در هاله‌ای از ابهام است.

سنگ‌نگاره‌های گلپایگان در چنگ سدِّ بی‌رحم کوچری

اما نامهربانی‌های سد کوچری به اینجا ختم نمی‌شود و داغ احداث این سد زمانی تازه‌تر می‌شود که پای غرق شدن بخشی از تمدن چندهزار ساله مردم این شهرستان در آب این سد به میان می‌آید. با آبگیری سد کوچری چند ده تکه از سنگ‌نگاره‌های این شهرستان که در نوع خود بی‌بدیل است به زیرآب رفت.

در این خصوص خبرنگار ایسنا با محسن جمالی – پژوهشگر سنگ نگاره‌های گلپایگان به گفت و گو پرداخت.

جمالی اظهار کرد: سنگ‌نگاره‌های منطقه کوچری دارای موضوعات متنوعی است از جمله صورت فلکی سرطان (خرچنگ) که زیر آب رفته بود. حدود 2 هزار سنگ نگاره در منطقه کوچری با قدمتی حدود 6 هزار سال وجود دارد که متأسفانه دارند از بین می‌روند.

وی ادامه داد: تعدادی از سنگ‌نگاره‌های این قسمت زیرآب رفت، اما با کاهش حجم آبِ سد سنگ‌نگاره‌ای که دارای نقش صورت فلکی خرچنگ بود از آب بیرون آمده است، اما هر لحظه ممکن است با افزایش بارش‌ها مجدد به زیر آب برود.

پژوهشگر سنگ نگاره‌های گلپایگان گفت: جنس سنگ این سنگ نگاره‌ها شیست (لایه لایه) است که سبب می‌شود آب به درون آن نفوذ کند و موجب فروپاشی شود. حدوداً زمانی که سطح آب سد بالا آمد حدود 150 سنگ نگاره به زیر آب رفت، همچنین تعدادی از آن‌ها رسوبات شدیدی به خود گرفته و  فروپاشی در آن‌ها رخ داده است.

نویسنده کتاب “سنگ‌نگاره‌های گلپایگان؛ گذرگاه تاریخ” اظهار کرد: باید قبل از ایجاد سد مطالعات سنگ‌نگاره‌ها انجام می‌شد و حداقل تغییراتی در نوع، ارتفاع آب و یا مکان احداث اتفاق می‌افتاد، اما اکنون کار از کار گذشته است و محافظت از سنگ نگاره زیر آب، عملی پیشرفته است و شاید نتوان در ایران آن را انجام داد. همچنین به دلیل جنسی که این سنگ‌نگاره‌ها دارند ممکن است در جابجایی نیز از بین بروند.

جمالی تصریح کرد: پژوهشکده مرمت سازمان میراث فرهنگی طرحی را بررسی کرد که چگونه می‌تواند با روش‌های علمی به این سنگ‌نگاره‌ها استحکام بدهد، ولی متأسفانه علی‌رغم پیگیری‌های زیاد هنوز اقدام عملی صورت نگرفته و سنگ‌نگاره‌ها جابجا نشده‌اند.

تاریخ، تمدن، گذشته، پیشنیه و… همه این‌ها از مواردی است که برای بشر و آنچه در گذشته برای نسلش اتفاق افتاده مهم و غیرقابل انکار است، اما سنگ نگاره‌های گلپایگان همچون ملکی بدون صاحب روز به روز در حال تکه تکه شدن است، زمانی با بی‌توجهی و بی‌تدبیری بخشی از آن را زیر آب فرو بردند و حال هم  قسمتی دیگر از سنگ‌نگاره‌ها که در روستای غرقاب قرار گرفته است.

در فروردین ماه سال گذشته علی بختیار- نماینده گلپایگان و خوانسار در مجلس در بین مردم رباطات گلپایگان گفت: “بر اساس اسناد، خمین 3هزار و 200متر به سمت گلپایگان آمده است و حدود دو سال است که پیگیر مسئله مرزهای سیاسی شهرستان هستیم. در روزهای آتی کارشناسان برای بازدید در منطقه حضور و مستندات را مشاهده خواهند کرد و پس از آن جلسه‌ای با مدیرکل تقسیمات کشوری تشکیل می‌شود.”

از آن روزهای آتی که نماینده گلپایگان برای حضور کارشناسان و بازدید آن‌ها از منطقه وعده داده بود 11 ماه گذشته است و از نتیجه آن بی‌خبر هستیم، آیا بازدیدی به عمل آمد یا خیر؟ اگر بازدید شده نتیجه آنچه بوده؟ اما آن چیزی را که می‌توان بی‌شک از آن سخن گفت این است که مسئولان مربوطه در شهرستان هنوز نتوانسته‌اند مرزهای سیاسی بین خمین و گلپایگان را به جای اصلی خود برگردانند تا به دنبال آن نیز سنگ‌نگاره‌ها به صاحبان اصلی آن باز پس داده شود.

سنگ‌نگاره‌ها راهی برای رونق گردشگری در گلپایگان

محسن جمالی نویسنده کتاب “سنگ نگاره‌های گلپایگان؛ گذرگاه تاریخ” در توضیحاتی بیشتر درباره سنگ‌نگاره‌های شهرستان گلپایگان اظهار کرد: در طی 11 سال پژوهشی که در رابطه با سنگ نگاره‌های گلپایگان داشتیم 31 منطقه دارای سنگ نگاره در این شهرستان شناسایی شد که حدود 36 هزار سنگ‌نگاره را در بر می‌گیرد. غنی‌ترین منطقه شهرستان از نظر داشتن سنگ نگاره روستای “غرقاب” است که در آن تکنیک‌های حکاکی و زیبایی نقوش مجموعه‌ای منحصر به فردی را رقم زده است.

وی ادامه داد: سنگ‌نگاره‌ها به عنوان یک جاذبه جدید تاریخی در ایران مطرح شده است چرا که هم تاریخ و هم طبیعت را در دل خود دارد. بر روی سنگ‌نگاره‌های گلپایگان نقوش مختلفی از جمله شیر ایرانی، پلنگ، یوزپلنگ، گوزن و چند نمونه نقش ببر وجود دارد که نشان می‌دهد این حیوانات در گذشته در این منطقه زندگی می‌کردند. همچنین بر روی سنگ‌نگاره‌ها سیر کاملی از دگرگونی خطوط را شاهد هستیم.

جمالی در رابطه با منطقه “تِیمَره” خاطرنشان کرد: تیمره منطقه‌ای است که اکنون شامل شمال غربی اصفهان (گلپایگان)، جنوب استان مرکزی (خمین، دلیجان و محلات) و شرق استان لرستان (اطراف الیگودرز) می‌شود، اما متأسفانه گاهی اوقات تیمره را اطلاق می‌کنند به نام یک شهر و این خیلی بد است. تیمره یک منطقه تاریخی بزرگی است که اکنون چند شهر را در برگرفته و اینکه بگوییم تیمره فقط متعلق به خمین یا فقط متعلق به گلپایگان است حرف درستی نیست.

نویسنده کتاب “سنگ‌نگاره‌های گلپایگان؛ گذرگاه تاریخ” در رابطه با مرزهای سیاسی بین دو شهرستان گلپایگان و خمین  یادآورشد: نقشه‌های قدیمی و اسناد نشان می‌دهد که قسمت مورد اختلاف بین مرزهای گلپایگان و خمین متعلق به گلپایگان است. محدوده فعلی که اکنون مرزها کشیده شده است بین سنگ‌نگاره‌ها قرار گرفته و سبب شده تعدادی از سنگ‌نگاره‌ها این طرف مرز و تعدادی آن طرف مرز باشد.

جمالی در پاسخ به این پرسش که آیا سنگ نگاره‌های گلپایگان به گردشگران شهر خمین نشان داده می‌شود و به آن‌ها به عنوان سنگ نگاره خمین معرفی می‌شود یا خیر؟ گفت: متأسفانه گاها دیده شده در این مورد تخلفاتی صورت گرفته است و دقیقه آن چیزی که الان مربوط به گلپایگان است و هیچ‌گونه اختلاف مرزی درباره آن وجود ندارد را به اسم شهر دیگری معرفی می‌کنند.

گزارش از فاطمه عبدلی؛ خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در گلپایگان

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 24

کشف بیش از 15 کیلوگرم تریاک در قم

منتشر شده

در

توسط

کشف بیش از 15 کیلوگرم تریاک در قم
جانشین فرماندهی انتظامی استان قم از کشف بیش از 15 کیلوگرم تریاک و دستگیری 3 نفر قاچاقچی خبر داد.
به گزارش ایسنا منطقه قم، سرهنگ صیاد درویشی، بیان کرد: با رصد اطلاعاتی پليس مبارزه با مواد مخدر استان قم بر عوامل اصلي تهيه و توزيع مواد مخدر، مشخص شد یک نفر قاچاقچی مواد مخدر قصد دارد مقاديري مواد مخدر را با استفاده از يک دستگاه خودروي کامیون “بنز” از مبداً یکی از استان های همجوار به مقصد قم منتقل کند.

جانشین فرماندهی انتظامی استان عنوان کرد: باهوشیاری ماموران خودروی مذکور شناسایی و توقیف و 3 نفر در این رابطه بازداشت شدند.

سرهنگ درویشی ادامه داد: در بازرسی صورت گرفته از خودروی توقیف شده مقدار 9 کیلو و 950 گرم مواد مخدر از نوع تریاک در قالب تعداد 6 بطری پلاستیکی، کشف شد.

وی اضافه کرد: در بررسی های بعمل آمده، تحویل گیرنده مواد مخدر در استان نیز که با یک دستگاه خودروی سواری ” پراید” با راننده کامیون جهت تحویل گرفتن مواد مخدر همکاری داشت، در اقدام به موقع ماموران دستگیر و در بازرسی بدنی از وی مقدار 6 کیلو و 50 گرم مواد مخدر از نوع “شیره تریاک” کشف شد.

ادامه مطلب

اخبار 24

ساری به هواداران چلسی: حداقل تا دقیقه آخر منتظر بمانید بعد اعتراض کنید!

منتشر شده

در

توسط

ساری به هواداران چلسی: حداقل تا دقیقه آخر منتظر بمانید بعد اعتراض کنید!

سرمربی چلسی پاسخ اعتراض هواداران تیمش را داد. آن هم در شرایطی که اشتباهات داوری باعث برد آبی‌های لندن شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، چلسی در شرایطی توانست کاردیف را در لیگ برتر شکست دهد که اشتباهات داوری به داد تیم مائوریسیو ساری رسید. زمانی که چلسی با یک گل از حریف خود عقب بود، هواداران چلسی خواستار برکناری مربی‌شان شدند. با این حال یک گل آفساید از سزار آسپلیکوئتا و عدم اخراج رودیگر، مدافع آلمانی چلسی باعث شد سرمربی کاردیف اعتراض زیادی به داور داشته باشد و در نهایت گل دوم را نیز لوفتوس چیک به ثمر رساند.

مائوریسیو ساری سرمربی چلسی با انتقاد از رفتار هواداران چلسی گفت: هواداران چلسی حداقل تا پایان بازی زمان بدهند و صبر کنند و در ادامه اعتراض کنند. من سرمربی هستم و سال‌هاست که چنین شرایطی را می‌دانم و قطعاً می‌دانم احساس هواداران چلسی چگونه است. ما در این دیدار تمام تلاش خودمان را کردیم. می‌دانیم کسب سهمیه لیگ قهرمانان بسیار فشرده است ولی تمام تلاش خودمان را خواهیم کرد تا بتوانیم در پایان فصل به این هدف برسیم.

نیل وارناک، سرمربی کاردیف نیز با انتقاد شدید از داور مسابقه گفت: لیگ برتر انگلیس شاید بهترین لیگ جهان باشد ولی ضعیف‌ترین داورهای جهان را دارد.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 24

جشن‌های نوروزی در سایه امدادرسانی به سیل‌زدگان مازندرانی

منتشر شده

در

توسط

در حالی سیزده روز از سیل مخرب مازندران می‌گذرد و مسئولان در کنار مردم در حال امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده هستند که در کنار امدادرسانی به مردم سیل‌زده در مازندران، جشن‌های نوروزی و استقبال از مسافران نیز در دستور کار مسئولان و مردم این استان قرار دارد و در این میان، حرکاتی چون واریز درآمد حاصل از موسیقی زنده و جنگ شادی به نفع مردم سیل‌زده مازندرانی نیز خود یک خبر خوب محسوب می‌شود.

سیزده روز از سیل مخرب مازندران می‌گذرد و مسئولان در کنار مردم در حال امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده هستند، هرچند این سیل، آغاز سال جدید را به کام تمام مردم کشور به ویژه مازندرانی‌ها تلخ کرد اما حضور طلاب و گروه‌های مردم نهاد، پای کار بودن نهادهای انقلابی سپاه، بسیج، ارتش و نیروی انتظامی، ورزشکاران و رسانه‌ها در کنار مسئولان اجرایی، نمود یک وحدت واقعی در استان بوده است.

به گزارش ایسنا مازندران، از سویی دیگر، در کنار امدادرسانی به مردم سیل‌زده در مازندران، جشن‌های نوروزی و استقبال از مسافران نیز در دستور کار مسئولان و مردم این استان قرار دارد و در این میان، حرکاتی چون واریز درآمد حاصل از موسیقی زنده و جنگ شادی به نفع مردم سیل‌زده مازندرانی نیز خود یک خبر خوب محسوب می‌شود.

آماده‌باش تمامی نیروهای امدادی و هلال احمر در مازندران

مهدی رازجویان معاون امور عمرانی استانداری مازندران در گفت‌و‌گو با ایسنا با اشاره به آخرین وضعیت امداد رسانی به سیل‌زدگان مازندرانی و قطعی آب در شهرهای بابل و بابلسر، اظهار کرد: با اتصال خط دوم انتقال آب سد لفور میزان ورودی آب به بابلسر 150 لیتر بر ثانیه افزایش یافت و تا ظهر امروز مشکل در بابلسر تا حدود زیادی برطرف می‌شود هرچند ممکن است در ساعات ابتدایی با افت فشار مواجه باشد.

وی تصریح کرد: از ظهر امروز دوشنبه 12 فروردین، موج جدید بارش‌های باران آغاز می شود و در شهرهای غربی مانند رامسر و نور از شدت بیشتری برخوردار است.

معاون امور عمرانی استانداری مازندران با بیان اینکه از دیروز محور کندوان بسته شد و تا بعد از ظهر امروز محور هراز نیز مسدود است، خاطرنشان کرد: به تمامی تیم های هلال احمر و سایر تیم های اجرایی اعلام آماده باش شده است، همچنین تهیه غذا و اسکان موقت نیز در دستور کار قرار دارد و عوامل راهداری و ادوات مکانیکی در محورهای مواصلاتی مازندران مستقر هستند.

امدادرسانی با هلی‌کوپتر به یک روستا در نکا

رازجویان در ادامه تصریح کرد: در شرق مازندران و به ویژه نکا بارش باران از شدت کمتری برخودار بوده اما همچنان بازگشایی مسیر روستای لترگاز در بخش هزارجریب به دلیل رانش به وجود آمده و برفگیر بودن، امکان بازگشایی آن در حال حاضر وجود ندارد و با هلی کوپتر همچنان به آن منطقه امدادرسانی می شود.

وی همچنین در مورد وضعیت مدارس مناطق سیل زده و بازگشایی آن نیز خاطرنشان کرد: در روستاها و مناطق سیل زده از جمله سیمرغ و سایر مناطق دیگر بازید از مدارس انجام شد و با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش دستورات اکید برای تخلیه آب از مدارس و آماده سازی آن برای نخستین روز پس از تعطیلات و پذیرش دانش آموزان صورت گرفت.

معاون امور عمرانی استانداری مازندران همچنین در مورد آخرین وضعیت پل بالا رستم قائمشهر نیز گفت: در حال حاضر این پل موقت در حال احداث است اما به دلیل شدت جریان آب، کار ساخت پل موقت همچنان با کندی مواجه است.

تخریب 520 واحد مسوکنی بر اثر سیل در جویبار

سید علی اسد فرماندار جویبار نیز با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران با اعلام خسارت سیل به 6 هزار از اراضی باغی و زراعی این شهرستان، از برآورد 50 میلیارد تومانی مجموع خسارات وارد شده خبر داد.

فرماندار جویبار سرریز آب از رودخانه تلار، سیاهرود و  تجن را سه منطقه‌ای اعلام کرد که شهرستان جویبار را تحت تأثیر سیل قرار داد، گفت: 25 روستای شهرستان جویبار تحت تاثیر سیل قرار گرفته است، همچنین 520 واحد مسکونی دچار آسیب شده و قابل تعمیر هستند و بیش از 400 نفر برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها و دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند.

فرماندار شهرستان جویبار با اشاره به اینکه 25 واحد مسکونی نیز نیازمند نوسازی است به وضعیت کم آبی و بی آبی در این شهرستان اشاره کرد و افزود: آب جویبار از قائمشهر و سیمرغ تأمین می‌شود و از آنجایی که تاسیسات آب این دو شهر تحت تاثیر سیل آسیب دیده است، انتقال آب به جویبار با مشکل مواجه شد.

همت شهرداری های مازندران در امدادرسانی و بازسازی سیمرغ`

 

با تاکید استاندار مازندران بر همکاری تمامی ارگان های استان برای بازسازی خسارات سیل، شهرداری‌های مازندران وارد میدان شدند.

بر اساس این گزارش، شهرداری های هچیرود، سلمانشهر و عباس آباد با اعزام تیم های عملیاتی در بازسازی فضای سبز شهر کیاکلا در شهرستان سیمرغ مشارکت می کنند. همچنین تیم های این شهرداری ها با کامیون های گل و گیاه راهی سیمرغ شده اند تا فضای این شهر را هر چه زودتر به حالت سابق بازگردانند.

شهرداری آمل نیز ضمن استقرار یک دستگاه ماشین آتش نشانی، مسولیت رنگ آمیزی جدول های شهر کیاکلا را برعهده گرفته است.

تیم های امدادی و فضای سبز شهرداری های کتالم و سادات شهر، شیرود و رامسر نیز جهت مشارکت در بازسازی سیمرغ بزودی عازم این شهر خواهند شد. تیم های امدادی و عملیاتی شهرداری قائم شهر‌ نیز با وجود همجواری با سیمرغ از نخستین روز سیل در منطقه حضور دارند.

اقامت بیش از 12 میلیون نفر شب گردشگر در مازندران

با وجود خسارت بیش از تصور سیل به مازندران و تمام امدادرسانی‌هایی که مسئولان در کنار گروه‌های جهادی در حال انجام آن هستند، در سویی دیگر از این استان، مازندرانی‌ها از مسافران نوروزی پذیرایی می‌کنند.

در این راستا، سیف الله فرزانه دبیراجرایی ستاد تسهیلات سفر مازندران در جمع خبرنگاران، از ثبت اقامت ۱۲ میلیون و ۷۹ هزار و ۶۱۹ نفر شب اقامت مسافران نوروزی در استان از ۲۷ اسفند ۹۷ تا دهم فروردین ۹۸ خبر داد.

وی با اعلام این خبر تصریح کرد: در همین مدت چهار هزار و 53 مسافر و گردشگر از اماکن تاریخی فرهنگی بازدید کرده که از این تعداد چهار هزار و 50 نفر بازدید کننده داخلی و 3 نفر بازدید کننده خارجی بوده‌اند.

دبیراجرایی ستاد تسهیلات سفر مازندران تعداد بازدید کنندگان از موزه‌های استان را 125 هزار و 784 نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد 125 هزار و 296 نفر گردشگر داخلی و 488 نفر مسافر و گردشگر خارجی بوده‌اند، همچنین در همین مدت 518 هزار و 887 گردشگر و مسافر از اماکن مذهبی و متبرکه استان زیارت کردند.

فرزانه گفت: از 27 اسفند تا روز گذشته یک میلیون و 691 هزار و 895 گردشگر و مسافر از روستاهای مازندران بازدید و دو میلیون و 563 هزار و 628 گردشگر در روستاهای مازندران اقامت شب داشته‌اند.

واریز درآمد حاصل از موسیقی زنده و جنگ شادی به مردم سیل‌زده مازندرانی

همچنین محمود شالویی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در جمع خبرنگاران  از  برگزاری 30 جشنواره فرهنگی هنری و اجرای 80 موسیقی زنده در غرب مازندران در این ایام خبر داد و افزود: با وجود مهمان ناخوانده سیل در مازندران شاهد حضور چشمگیر گردشگر در این استان هستیم.

وی با اشاره به اینکه گذرگاه های متعدد فرهنگی در مبادی استان شکل گرفته است، تصریح کرد: در اجرای برنامه ها به معرفی مازندران همراه با ارایه صنایع دستی و غیره پرداخته شد و علیرغم وضعیت جوی، برنامه‌ها از استقبال خوبی برخوردار بود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از برگزاری موسیقی زنده و جنگ شادی در شهرهای این استان خبر داد و افزود: عناصر هنری ضمن ابراز همدردی حمایت خود از مردم سیل زده، در قالب  درآمد حاصل از اجرا و در اختیارقراردادن آن به مناطق و مردم سیل زده به اجرای موسیقی زنده و جنگ شادی پرداختند.

شالویی در بخش سینما و نوروز نیز گفت: 65 هزار نفر از برنامه های سینمایی در مازندران بازدید کردند و ارایه بلیط نیم بها برای حضور مردم در سینما در مناطق سیل زده نیز در دستور کار قرار دارد.

گزارش از: راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا مازندران منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها