با ما همراه باشید

سیاسی

ائتلاف ایران و سوریه ژئوپلتیک منطقه را تغییر داد/ اتحادیه عرب پس از اخراج دمشق ضعیف شد/ مصاحبه با بشار الجعفری-۱

منتشر شده

در

معاون وزیر خارجه سوریه تاکید می‌کند که روابط سوریه و ایران، استراتژیک و حتی فوق استراتژیک است و ائتلاف جمهوری اسلامی ایران و سوریه، ژئوپلتیک منطقه را تغییر داد.

از دمشق، «بشار الجعفری» معاون وزیر خارجه سوریه که سالها به عنوان نماینده این کشور در سازمان ملل متحد به ویژه در طول یک دهه جنگ تروریستی محور غربی، صهیونیستی و ارتجاع عربی و مزدورانشان، تمام قد از مواضع و اصول دولت سوریه در نیویورک دفاع می‌کرد، در گفتگوی مشروح با خبرنگار تسنیم به سئوالات مختلف درباره تحولات داخلی و خارجی به ویژه روابط ایران و سوریه و نقش ارزشمند و غیرقابل انکار شهید حاج قاسم سلیمانی در منطقه پاسخ داده است.

مهمترین محورهای مصاحبه با بشار الجعفری

– بسیاری از کشورهای متحد و دوست که در کنار سوریه قرار گرفتند و دولت‌ها و رهبری و ملت‌هایشان در اصل کنار سوریه بودند و این کشورها در پنج قاره جهان هستند.

– جنگی که علیه ما رخ داد یک جنگ تروریستی است، اما در معنای گسترده کلمه، تکه‌های تروریسم جهانی از هر سو جمع شدند که این امر تصادفی نبود و کسانی بودند که حمایت مالی و تسلیحاتی و آموزشی به عمل آوردند .

-سوریه تنها نیست و دوستان زیادی دارد که در سختی و آسانی در کنارش بودند و ما نیز در سختی و آسانی در کنار آنان هستیم که تعدادشان اندک نیست.

– در سال 2012 با آغاز بحران در سوریه نشست‌های به اصطلاح دوستان ملت سوریه با حضور دهها کشور برگزار می‌شد، اما در حال حاضر تعداد این کشورها به 11 کشور رسیده است و اساسا دیگر برگزار نمی‌شود.

– کاهش دشمنی با سوریه به بسیاری از اجزای این دشمنی ضربه زد به استثنای دولت‌های کشورهای اصلی که چه در سوریه و غیره حامی اصلی تروریسم هستند .

– در سازمان ملل مجموعه کشورهایی را تشکیل داده‌ایم که تشابه فکری دارند و شامل 20 کشور هستند این مجموعه شامل سوریه و ایران و کشورهای دیگر از جمله چین و روسیه بوده یعنی کشورهای معمولی نیستند.

– برگزاری انتخابات در موعد مقرر بر اساس قانون اساسی و به نوبه خود پیامی به تمام جهان است مبنی بر اینکه دولت سوریه دولت کشوری مستقل در تصمیمات حاکمیتی است که در برابر فشارها و باج خواهی تسلیم نمی‌شود.

-بسیاری از کشورهای غربی به دنبال باج خواهی از دولت سوریه و جلوگیری از برگزاری انتخابات بودند تا ادعا کنند که یک خلاء قانونی در کشور وجود دارد.

-وقتی خلاء قانونی وجود داشته باشد معنایش این است که کشور شکست خورده است،هدف غربی‌ها این بود تا با جلوگیری از برگزاری انتخابات، القا کنند که سوریه باثبات نیست.

– برگزاری انتخابات به این معنا است که سوریه بدون شک بر اشکال مختلف تروریسم و گروه‌های تروریستی پیروز شده است. بدون شک از نظر سیاسی و نظامی بر تروریسم پیروز شدیم.

-با پیروزی بر شکلی از اشکال تروریسم، دشمنان شکل دیگری را در پیش می‌گیرند. مثلا تروریسم اقتصادی و مالی و دارویی را در پیش می‌گیرند.

-هدف از همه این موارد عدم برگزاری انتخابات در موعد خود و دور کردن پایگاه مردمی از رهبری بود، اما برگزاری انتخابات در موعد مقرر آن را ناکام گذاشت.

–  ائتلاف سوری- ایرانی ممکن است 50 سال قبل آغاز شده باشد، اما روابط بین دو کشور و  دو ملت بسیار بیشتر و گسترده‌تر از این است.

– امروز نیز ایران و سوریه روابط منحصر به فردی دارند که دلیل آن ارزیابی واحد چالش‌های پیش روی منطقه و نیز جهان است.

-روابط سوریه و ایران در تمام سطوح در دوران طلایی قرار دارد و این پیامی به دشمنان است، ما پنهانی عمل نمی‌کنیم و با افتخار می‌گوییم  رابطه‌ای برجسته و متمایز یبن دمشق و تهران در سطح دولت و ملت وجود دارد.

– رابطه بین دو کشور، رابطه استراتژیک و حتی فوق استراتژیک است.ائتلاف سوریه و جمهوری اسلامی ایران، ژئوپلتیک منطقه را تغییر داد.

-اتحادیه عرب در بدترین مراحل خود به سر می‌برد و دلیل آن اخراج سوریه و دور کردن آن از تصمیم‌گیری سیاسی در اتحادیه است.

بسیاری از کشورهای عربی اعتراف می‌کنند که اتحادیه عرب پس از اخراج سوریه از این نهاد ضعیف شده است،چون سوریه از بنیانگذاران و تصمیم‌گیرندگان سیاسی در اتحادیه عرب بود.

-حرف‌های مهمی در خصوص ارتباط زمینی بین سوریه، ایران، عراق  و لبنان و ارتباط شبکه برق و راه اندازی پروژه‌های مشترک مطرح است .

-ایده همکاری منطقه‌ای پابرجاست، و به طور کلی با موافقت کشورهای منطقه همراه بوده است.

مشروح گفتگوی اختصاصی با بشار الجعفری که بخش کوتاهی از آن پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 2021 سوریه منتشر شد، به شرح زیر  است:

تسنیم: دکتر بشار الجعفری معاون وزیر خارجه سوریه، خدمت شما سلام و خوشامد عرض می‌کنیم.

بشار الجعفری: تشکر، خوشحالم که با شما و خبرگزاری بین‌المللی تسنیم ایران در این مصاحبه همراه هستم.

تسنیم: آقای دکتر،یک دهه آهن و آتش بر سوریه گذشت، هنگامی که در پایان دهمین سال به آن نگاه می‌کنیم، به نظر می‌رسد خاکستری است که باد آن را پخش می‌کند. پس از یک دهه جنگ فراگیر تروریستی غیراخلاقی علیه سوریه، دکتر بشار الجعفری به عنوان یک دیپلمات کهنه‌کار سوری وضعیت سیاسی و میدانی کشور را چگونه ارزیابی می‌کند؟

بشار الجعفری: از این سئوال مهم تشکر می‌کنم،اجازه دهید اندکی به این اصطلاح بپردازم. من متوجه هستم چرا از کلمه جنگ تروریستی جهانی استفاده می‌شود و انگیزه‌های استفاده از این اصطلاح را می‌دانم، اما اصطلاح معمولا اشکالاتی به وجود می‌آورد.

هنگامی که یک انسان عادی، واژه جنگ تروریستی جهانی علیه سوریه را می‌شنود، بدون اینکه متوجه شود به این مشکل برمی‌خورد که چگونه ممکن است سوریه و متحدانش در جایگاه صحیح باشند و این کره خاکی علیه آن قد علم کند به همین دلیل مشکل در کلمه جهانی است . واقعیت این است که تکه پاره‌های تروریسم جهانی از هر سوی کره خاکی جمع شد و این درست است، لذا انسان مایل است از اصطلاح جنگ داخلی استفاده کند، اما جنگ در واقعیت خود علیه سوریه جهانی نیست،جنگی تروریستی است.

جنگ تروریستی دشمنان سوریه علیه آن تمام کره خاکی را دربر نگرفت. بسیاری از کشورهای متحد و دوست که در کنار سوریه قرار گرفتند و دولت‌ها و رهبری و ملت‌هایشان در اصل کنار سوریه بودند و این کشورها در پنج قاره جهان هستند، بنابراین جنگی که علیه ما رخ داد یک جنگ تروریستی است، اما در معنای گسترده کلمه، تکه‌های تروریسم جهانی از هر سو جمع شدند که این امر تصادفی نبود و کسانی بودند که حمایت مالی و تسلیحاتی و آموزشی به عمل آوردند و روادید صادر کردند و و از طریق مرزهایمان با کشورهای همسایه به مردم فرصت رسیدن به مرزهای سوریه را دادند، با این برداشت می‌توان گفت که تفسیر کلمه جنگ تروریستی جهانی علیه سوریه چیست؟

سوریه تنها نیست و دوستان زیادی دارد که در سختی و آسانی در کنارش بودند و ما نیز در سختی و آسانی در کنار آنان هستیم که تعدادشان اندک نیست. به عنوان مثال در سال 2012 با آغاز بحران در سوریه هنگامی که نشست‌های به اصطلاح دوستان ملت سوریه برگزار شد. نخستین نشست با میزبانی تونس و دومین نشست در مغرب برگزار شد و در آن نشست‌ها، کشورهای زیادی شرکت می‌کردند و در یکی از این نشست‌ها 47 کشور حضور یافتند، در حال حاضر کشورهای حاضر در این نشست‌ها کاهش یافت و به 11 کشور رسیده است.

کاهش تعداد آنها از 147 کشور به 11 کشور تحولی منحصر به فرد است . اساسا این نشست‌ها دیگر برگزار نمی‌شود، نشست به اصطلاح دوستان مردم سوریه تبدیل به یک گروه کوچک یازده یا دوازده کشور شده است که این به نوبه خود این برداشت را ایجاد می‌کند که کاهش دشمنی با سوریه به بسیاری از اجزای این دشمنی ضربه زد به استثنای دولت‌های کشورهای اصلی که چه در سوریه و غیره حامی اصلی تروریسم هستند . نکته شگفت آور اینکه، این کشورهای دشمن سوریه دشمن ایران، روسیه، ونزوئلا، بلاروس، آفریقای جنوبی و کوبا نیز هستند و شاهد یک زنجیره در هم تنیده و پیوسته هستید.

از همین رو ما در سازمان ملل مجموعه کشورهایی را تشکیل داده‌ایم که تشابه فکری دارند و شامل 20 کشور هستند این مجموعه شامل سوریه و ایران و کشورهای دیگر از جمله چین و روسیه بوده یعنی کشورهای معمولی نیستند،این مجموعه بیانگر اتفاق نظر اعضای آن درباره تمام مسائل بین‌المللی همچون مبارزه با تروریسم، لغو تحریم‌ها، اقدامات زورگویانه و یکجانبه،حتی مبارزه با کرونا که ارزیابی مشترکی وجود دارد، تغییر آب و هوایی و  توسعه پایدار، اینها پرونده‌های بسیار مهمی است که جامعه به اصطلاح جهانی با آن روبروست . این گروه در نیویورک که اعضای آن از نظر فکری شبیه هم هستند، در قبال تمام مسائل ارزیابی مشترکی دارند.

تسنیم: درباره مهمترین رویداد قانونی در صحنه سیاسی سوریه که تمام فشارهای غرب، مانع گام برداشتن دولت و ملت سوریه برای برگزاری آن نشد. دمشق با برگزاری انتخابات در زمان مقرر در تلاش برای ترسیم چه تصویری است؟

بشار الجعفری: تشکر این سئوال هم مهم است،اولا برگزاری انتخابات در زمان مقرر  یک موضوع قانونی کاملا سوری است، به این معنا که یک مسئله کاملا سوری است و هیچ کس یعنی طرف‌های خارجی حق دخالت ندارد.

برگزاری انتخابات در موعد مقرر بر اساس قانون اساسی و به نوبه خود پیامی به تمام جهان است مبنی بر اینکه دولت سوریه دولت کشوری مستقل در تصمیمات حاکمیتی است که در برابر فشارها و باج خواهی تسلیم نمی‌شود. بسیاری از کشورهای غربی برای باج خواهی از دولت سوریه درباره انتخابات در راستای فشار سیاسی با هدف گرفتن امتیاز از آن تلاش می‌کنند. از سوی دیگر عدم برگزاری انتخابات در زمان مقرر این پیام اشتباه را به کشورهای دشمن ارسال خواهد کرد، مبنی بر اینکه بر سوریه پیروز شدند و این مسئله نمی‌تواند رخ دهد، زیرا کشورهای دشمن به دنبال این هستند، این برداشت را ایجاد و  ادعا کنند که یک خلاء قانونی در کشور وجود دارد.

وقتی خلاء قانونی وجود داشته باشد معنایش این است که کشور شکست خورده است  . آنان می‌دانند که چه هدفی را از تاخیر انتخابات دنبال می‌کنند، زیرا تاخیر در برگزاری انتخابات به معنای این است که کشور باثبات نیست، یعنی در کشور خلاء قانونی وجود دارد، یعنی کشور شکست خورده است. آنان می‌خواهند افکارعمومی را به این مرحله برسانند. این دلیل اصرار دولت و رهبری سوریه بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر است نکته سوم، هنگامی که دولت سوریه انتخابات را برگزار می‌کند. در حالی که با سلسله جنگ‌های تروریستی در خاک خود روبرو است که شامل تروریسم رسمی و غیر رسمی و تروریسم گروهها و تروریسم کشورها است.

بنابراین کشوری مانند سوریه با این اشکال مختلف تروریسم روبرو است.  برگزاری انتخابات به این معنا است که سوریه بدون شک بر اشکال مختلف تروریسم و گروه‌های تروریستی پیروز شده است . بدون شک از نظر سیاسی و نظامی بر تروریسم پیروز شدیمبا پیروزی بر شکلی از اشکال تروریسم، دشمنان شکل دیگری را در پیش می‌گیرند. مثلا تروریسم اقتصادی و مالی و دارویی را در پیش می‌گیرند، یعنی تصور کن اکنون از دارو و غذا به عنوان سلاح تروریستی برای فشار
بر ملت و دولت سوریه استفاده می‌کنند.

هدف از همه این موارد عدم برگزاری انتخابات در موعد خود و دور کردن پایگاه مردمی از رهبری بود، اما برگزاری انتخابات در موعد مقرر آن را ناکام گذاشت.

تسنیم : روابط سوریه و ایران در سال‌های گذشته، درست بودن اقدامات رهبری سوریه برای تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران را ثابت کرد، شما روابط سوری- ایرانی را چگونه ارزیابی می‌کنید و نگاه شما به آینده این روابط چیست؟

بشار الجعفری: گاهی به روابط  سوریه و ایران ظلم می‌کنیم هنگامی که می‌گوییم.  این روابط از 50 سال پیش آغاز شد. این سخن از نظر تاریخی و متمدنانه و فرهنگی دقیق نیست.  ائتلاف سوری- ایرانی ممکن است 50 سال قبل آغاز شده باشد، اما روابط بین دو کشور و  دو ملت بسیار بیشتر و گسترده‌تر از این است.

از نظر فرهنگی یکدیگر را حتی پیش از اسلام به خوبی می‌شناسیم، ما یعنی سوریه، عراق و ایران از نظر تمدنی همسایه هستیم. دو همسایه تمدنی هستند و پیوندهای فرهنگی مشترک فراوانی دارند.ما از دیر باز همدیگر رو می شناسیم بلکه روابط فرهنگی ریشه‌دار داریم.

یک شکل از اشکال این روابط فرهنگی، راه موسوم به جاده ابریشم است که از شام و ایران می‌گذشت و به چین می‌رسید و اسلام از دو راه به جزایر یونان و جنوب شرق آسیا رسید. یکی راه بخور که از حضرموت آغاز شده است،‌کشتی‌های حامل عطر و بخور از حضرموت یعنی عمان و یمن امروز عبور می‌کردند و یک راه زمینی که از بصره آغاز شده و از ایران و چین عبور می‌کرد و از آنجا به جزایر یونان می‌رسید.

عمق تاریخی و فرهنگی نقطه اشتراک ملت‌های منطقه است و امروز نیز ایران و سوریه روابط منحصر به فردی دارند که دلیل آن ارزیابی واحد چالش‌های پیش روی منطقه و نیز جهان است، بنابراین وقتی انتخابات در سوریه برگزار می‌شود،‌ گویا در ایران برگزار می‌شود و هنگامی که انتخابات در ایران برگزار می‌شود،گویا در سوریه برگزار می‌شود. به خاطر اینکه دغدغه‌های مشترک زیادی بین دو ملت و دو کشور وجود دارد.

روابط سوریه و ایران در تمام سطوح در دوران طلایی قرار دارد و این پیامی به دشمنان است، ما پنهانی عمل نمی‌کنیم و با افتخار می‌گوییم  رابطه‌ای برجسته و متمایز یبن دمشق و تهران در سطح دولت و ملت وجود دارد و این به نفع دو کشور و دو ملت است.تصور کنید اگر این روابط متمایز میان سوریه و ایران برقرار نبود و تهدیدهایی علیه ایران و سوریه صورت می‌گرفت،دو کشور متضرر می‌شدند.

امروز به دلیل دیدگاه و ارزیابی مشترک دو پایتخت(دمشق و تهران) تمام تهدیدها علیه ایران و سوریه را ناکام گذاشتیم،آیا این یک پیروزی برای دو ملت و دو دولت و رهبران نیست؟این چیزی است که می‌خواهم بگویم: اینکه دیدگاه مشترک به معنای سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده است،‌نه دیدگاه فرصت‌طلبانه در مفهوم سیاسی و یک درک و آگاه کامل نزد رهبران و ملت و دولت‌های دو کشور در خصوص چالش‌های سرنوشت ساز پیش روی‌مان وجود دارد.

تسنیم : بنابراین، رابطه دو کشور ائتلاف راهبردی است نه تاکتیکی.بسیاری از کشورها در  داخل و خارج منطقه از سوریه در جنگ با تروریسم حمایت کردند، از ایران حرف زدیم،و نیز روسیه،لبنان و نیز مقاومت اسلامی حزب الله و دیگر کشورها از سوریه حمایت کردند.این ائتلاف و یا دیدگاه مشترک علیه تروریسم می‌تواند گسترده‌تر شود و چه بسا به تشکیل یک ساختار منطقه‌ای و شاید به جای اتحادیه عرب که شکست و ناکامی آن ثابت شده است، منجر شود؟ آیا به این موضوع فکر کرده‌اید و یا آن را با متحدانتان بررسی کرده‌اید؟

بشار الجعفری: رابطه بین دو کشور، بله رابطه استراتژیک و حتی فوق استراتژیک است. اگر دقیق‌تر بخواهیم بگوییم، دو کشور، ژئوپلتیک منطقه را تغییر دادند نه سیاسی، نه استراتژیک، بلکه ژئوپلتیکی که فراتر از استراتژیک است.

ائتلاف سوریه و جمهوری اسلامی ایران، ژئوپلتیک منطقه را تغییر داد، بر اساس آنچه جغرافیای سیاسی در تمام جهان خوانده می‌شود. ائتلاف سوریه و ایران، تعریف ژئوپلتیک را تغییر داد.از این نظر که ما نقاط مشترک قوی و مستحکمی بین دو کشور ایجاد کردیم و این راهبرد را بر آن بنا نهادیم و این یعنی اینکه ائتلاف ما معمولی نیست.

ائتلافی است که ژئوپلتیک منطقه را تغییر داد، این نکته اول است. نکته دوم، و موضوع ایجاد جایگزین اتحادیه عرب، اصل موضوع نیست. اتحادیه عرب در بدترین مراحل خود به سر می‌برد و دلیل آن اخراج سوریه و دور کردن آن از تصمیم‌گیری سیاسی در اتحادیه است.

بسیاری از کشورهای عربی اعتراف می‌کنند که اتحادیه عرب پس از اخراج سوریه از این نهاد ضعیف شده است،چرا؟،چون سوریه از بنیانگذاران و تصمیم‌گیرندگان سیاسی در اتحادیه عرب بود و استقلال آن را از مراجع تصمیم‌گیرنده غربی و مراجع نفوذ حفظ می‌کرد. به هر حال موضوع این نیست که جایگزین از میدانی ایجاد شود و گاهی فضا برای بسیاری از اشکال فعالیت سیاسی فراهم شود، گاهی روابط دوجانبه مانند رابطه سوریه و ایران گویی نهادی را تاسیس می‌کنی و گویا موسسه‌ای منطقه‌ای است که سبب برقراری روابط دوجانبه میان دو کشور شده و نقش خود را ایفا می‌کند.این مسئله مانع این نمی‌شود که منطقه عملا به ایجاد ساختارهایی چه اقتصادی چه سیاسی نیاز دارد که خواسته‌ها و نیازهای کشورهای منطقه را پرآورده کند.

حرف‌های مهمی در خصوص ارتباط زمینی بین سوریه، ایران، عراق  و لبنان و ارتباط شبکه برق و راه اندازی پروژه‌های مشترک مطرح است . ایده همکاری منطقه‌ای پابرجاست، و به طور کلی با موافقت کشورهای منطقه همراه بوده است و این دلیل و نشانه‌ خوبی مبنی بر امکان تحقق همکاری منطقه‌ای است و اینکه این همکاری مستحکم و قوی باشد

منبع : تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاسی

واکنش خطیب‌زاده به یک بیانیه مداخله‌جویانه درباره وقایع خوزستان

منتشر شده

در

توسط

واکنش خطیب‌زاده به یک بیانیه مداخله‌جویانه درباره وقایع خوزستان

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان نسبت به بیانیه مداخله‌جویانه و سیاسی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیرامون وقایع خوزستان واکنش نشان داد.

به نقل از وزارت امورخارجه، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه مداخله‌جویانه و سیاسی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیرامون وقایع خوزستان، اظهار داشت: بیانیه کمیسر درباره وقایع اخیر خوزستان از جهت میزان بی‌اعتباری و آلوده بودن به اتهامات واهی و اطلاعات نادرست تأسف‌بار است.

وی در ادامه افزود: اتهامات وارد شده بدون توجه به تلاش‌های وسیع مقامات دولتی، قضائی، امنیتی و رسانه‌ای کشور برای کاهش آلام مردم این استان و برطرف کردن معضلات موجود، مهم‌ترین گواه بر سیاسی بودن و بی‌اعتباری این بیانیه است و از این لحاظ، بیانیه کمیسر عالی بیش از آنکه سخنان یک مقام بین‌المللی حقوق بشری باشد، بیشتر شبیه یک اعلامیه سیاسی با ادبیات خصمانه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه، اظهارنظر غیر کارشناسانه و مغرضانه در خصوص مدیریت منابع آب کشور را نه در حیطه مسئولیت کمیسر دانست و نه نهاد تحت مسئولیت وی را دارای وجاهت و شأنیتی برای اظهارنظر در این خصوص ارزیابی کرد و بیان داشت: بحران آب ایجاد شده در خوزستان نتیجه سلسله‌ای از پدیده‌های طبیعی، به‌ویژه خشکسالی سال جاری و همچنین یکی از پیامدهای اقدامات قهرآمیز یکجانبه‌ای است که بر کشورمان تحمیل شده و مانع از انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری در بخش آب در خوزستان شده است و سؤال اینجاست که چرا کمیسر اینچنین بی‌پروا تحریم‌های غیرقانونی تحمیل شده از سوی آمریکا علیه ملت ایران که منجر به نقض بسیاری از حقوق‌بنیادین بشر این ملت سرافراز شده است را تاکنون محکوم نکرده و تنها به بیان معدود جملاتی کوتاه و کمرنگ کفایت نموده است!؟

خطیب‌زاده تأکید کرد: به نظر می‌رسد تلاش دفتر کمیسر برای اقلیت‌سازی و ایجاد تفرقه میان ملت یکپارچه ایران در راستای برنامه سیاسی معدودی از دولت‌های خاص باشد که عداوتشان با ملت ایران بر کسی پوشیده نیست و این دولت‌ها، همان سوء‌استفاده‌کنندگان از مفهوم والای حقوق بشر و حامیان اصلی قطعنامه‌های سیاسی ضد حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل متحد هستند.

وی با تصریح بر اینکه جمهوری اسلامی ایران برای حق تجمع مسالمت‌آمیز شهروندانش احترام قائل بوده و در بالاترین سطح، مقامات کشور وجود مشکل آب در منطقه و حق اعتراضات مسالمت‌آمیز را به رسمیت شناخته‌اند، افزود: حضور پلیس و نیروی انتظامی در چنین تجمعاتی به منظور پیشگیری از اغتشاشات و آسیب به مردم و اموال عمومی، براساس عرف و مقررات بین‌المللی امری قانونی و پذیرفته شده بوده و در عین حال شهادت یک مأمور پلیس و مجروح شدن تعداد دیگری، نشان از رخنه عوامل وابسته به بیگانه در صفوف معترضین به منظور فتنه‌افروزی و ایجاد درگیری‌های تصنعی دارد.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

سیاسی

سرلشکر سلامی کسب مدال طلای جواد فروغی را تبریک گفت

منتشر شده

در

توسط

سرلشکر سلامی کسب مدال طلای جواد فروغی را تبریک گفت

فرمانده کل سپاه در پیامی کسب مدال طلای جواد فروغی در المپیک توکیو ۲۰۲۰ را تبریک گفت.

 به نقل از سپاه‌نیوز، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی کسب مدال طلای جواد فروغی در المپیک توکیو ۲۰۲۰ را تبریک گفت.

متن پیام تبریک سردار سلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

موفقیت غرورانگیز ورزشکار برومند بسیجی، پاسدار رشید انقلاب اسلامی و مدافع فداکار عرصه سلامت ” جواد فروغی ” در کسب مدال طلای تیراندازی با تپانچه در المپیک ۲۰۲۰ توکیو را به محضر مبارک رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)، ملت شریف و قهرمان ایران، جامعه ورزش کشور و خانواده مکرم وی صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم.

امیدوارم صعود افتخارآفرین این جوان مومن و متعهد به آرمان‌های دینی، انقلابی و ملی بر بلندای المپیک، سرآغاز پیروزی‌های درخشان و تاریخ‌سازی‌های جدید کاروان ورزشی کشورمان در این آوردگاه مهم و خطیر برای اعتلای بیش از پیش نام مقدس ایران و ایرانی در سپهر جهانی قرار گیرد.

سرلشکر پاسدار حسین سلامی

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

سیاسی

توسعه فناوری اطلاعات موجب شفافیت و عدالت اجتماعی شد

منتشر شده

در

توسط

توسعه فناوری اطلاعات موجب شفافیت و عدالت اجتماعی شد

رئیس‌جمهور گفت: با ایجاد شفافیت می‌توان در مسیر مبارزه با فساد گام برداشت و شفافیت بدون دسترسی به فناوری اطلاعات تقریباً ناممکن است.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در آخرین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم با اشاره به برگزاری بیست و دو جلسه این شورا، اظهار داشت: با مصوبات این جلسه یکی از پایه‌های حرکت در مسیر توسعه فناوری اطلاعات ایجاد شد.

وی خاطر نشان کرد: اگر پایه‌های اصلی فضای مجازی را زیرساخت، شبکه و سپس آشنایی و همکاری مردم بدانیم، قطعاً پایه چهارم، مقررات و شیوه‌نامه‌هایی است که حرکت در مسیر فناوری اطلاعات را در مسیر درست قرار می‌دهد.

رئیس‌جمهور افزود: در طول این مدت در جلسات شورای اجرایی فناوری اطلاعات در کنار شورای عالی فضای مجازی و همچنین جلسات دولت و مجلس و سایر جلسات مرتبط تلاش شد تا این مسیر برای مردم هموار شود.

روحانی با بیان اینکه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، بیش از آنچه در دولت‌های قبل در زمینه فناوری اطلاعات تلاش شده بود، اقدامات مستمری انجام شده است، گفت: اگر چه در این زمینه‌ها به طور کامل اتفاق اندیشه، فکر و نظر وجود نداشت، اما در عین حال حرکت بزرگی را در کنار یکدیگر شروع کردیم و این مسیری است که همه کشورها و ملت‌ها ناچارند در آن گام بردارند.

وی با ذکر این نکته که فضای مجازی، فضای سایبری، اقتصاد دیجیتال و انقلاب اطلاعات در دنیای امروز یک واقعیت است و نمی‌توان از آن فاصله گرفت، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم در این مسیر با سرعت حرکت کنیم، بدون استفاده از فناوری اطلاعات امکان‌پذیر نیست و چنانچه این فناوری کنار گذاشته شود، دریافت و ارائه خدمات از طرف دولت به سرعت امکان نخواهد داشت.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در دوران کرونا میلیون‌ها خدمت از طریق فضای مجازی در کوتاه‌ترین زمان به مردم ارائه شد و لازمه این کار فراهم بودن زیرساخت‌ها و امکانات لازم بود که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم با جدیت مورد توجه قرار داشت.

روحانی گفت: با توسعه فناوری اطلاعات، عدالت اجتماعی و نزدیکی بین شهر و روستا در این زمینه برقرار شد، به نحوی که امروز بیش از ۹۸ درصد مردم روستا هم می‌توانند از خدمات ارائه شده در این فضا استفاده کنند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم با فساد و رانت هم مبارزه کنیم، باز هم راه آن استفاده از فناوری اطلاعات و فضای مجازی است، گفت: با ایجاد شفافیت می‌توان در مسیر مبارزه با فساد گام برداشت و شفافیت بدون دسترسی به فناوری اطلاعات تقریباً ناممکن است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سلامت الکترونیک از بخش‌های مهمی بود که در بستر فناوری اطلاعات ایجاد شد، اظهار داشت: امروز سلامت مردم به نوعی در بستر فضای مجازی انجام می‌شود و مردم با کارت سلامت و بهداشت می‌توانند به راحتی امور خود را انجام دهند و با استفاده از فضای مجازی می‌توانند خدمات سریع‌تر و دقیق‌تری دریافت کنند.

روحانی افزود: با استفاده از فناوری اطلاعات می‌توان مواد اولیه، دارو، تجهیزات و حتی تخت‌های بیمارستانی و نیز نیروی انسانی متخصص مورد نیاز را به موقع تأمین کرد.

وی با بیان اینکه امروز در حوزه اشتغال صدها هزار شغل و میلیون‌ها جوان مشغول به کار هستند، گفت: اینکه امروز تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به آغاز دولت یازدهم بیش از صد برابر افزایش یافته است، همه در سایه بهره‌برداری از فناوری اطلاعات است و استفاده از این فضا می‌تواند بستری برای توسعه علم و دانش در سایر رشته‌ها هم باشد و در این زمینه اقدامات بسیار خوبی در ۸ سال گذشته شروع شده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز ارائه خدمات مجازی از طریق دستگاه‌های دولتی به بیش از ۷۰ درصد رسیده است و می‌توان سرعت این خدمات را افزایش داد و براساس گزارشی که در جلسه ارائه شد، سازمان تأمین اجتماعی ۳۰ نوع خدمت را از طریق فضای مجازی ارائه می‌دهد و ۷۰ میلیون جمعیت بدون اینکه نیاز باشد از خانه خارج شوند، می‌توانند با موبایل خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

روحانی خاطر نشان کرد: در موضوع کرونا با وجود همه مشکلات و غم‌ها، گرفتاری‌ها و فشارهایی که به مردم، کسب و کار و مدافعان سلامت وارد شد با استفاده از فناوری اطلاعات، اقدامات بسیار مثبت و ارزشمندی نیز انجام گرفت، به‌گونه‌ای که بیش از ۲۰ میلیون خانوار توانستند بدون مراجعه حضوری وام بانکی دریافت کنند و برای سهام عدالت و پرداخت اقساط آن و بهره‌مندی مردم از بورس خدمات قابل توجهی از طریق فضای مجازی ارائه گردید.

وی اضافه کرد: بی‌تردید می‌توان در آینده کاری کرد که همه خدمات مهم از مالیات تا عوارض شهرداری و دریافت مجوزهای گوناگون از دستگاه‌های مختلف، از طریق فضای مجازی با کمترین زمان و پایین‌ترین قیمت انجام شود و اساساً یکی از قواعد فضای مجازی دریافت سریع‌تر خدمات با قیمت ارزان و البته با اطمینان بیشتر است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: وزیران وزارت ارتباطات در دولت‌های یازدهم و دوازدهم همه توان خود را بکار گرفتند تا زیرساخت‌ها و شبکه ملی اطلاعات را مهیا سازند و با اقدامات انجام شده برای داده‌ها در کشور امنیت ایجاد کنند، چرا که سرورهای آن در داخل کشور مستقر شد.

روحانی با اشاره به اینکه اگر در دوره کرونا بستر مناسبی برای فضای مجازی وجود نداشت، دانش‌آموزان و دانشجویان به طور کامل از خدمات فرهنگی و آموزشی محروم می‌شدند، اظهار داشت: راه‌اندازی سامانه شاد توانست برای دانش‌آموزان و معلمین شادی‌آفرین باشد و از طرفی عدالت آموزشی فراهم شد به نحوی که دانش‌آموز روستایی نیز می‌توانست از تدریس معلم خوب بهره‌مند شود.

وی با قدردانی از تلاش‌ها و خدمات بخش خصوصی و دولتی در توسعه فضای مجازی، گفت: با تلاش کارشناسان و متخصصان بخش خصوصی، سامانه‌های با ارزشی در حوزه‌های مختلف در کشور بوجود آمد و به واسطه سامانه سلامت و سامانه تجارت خدمات بسیار بزرگی در ۸ سال گذشته به مردم ارائه گردید.

رئیس‌جمهور گفت: مردم در این مدت با فکر و عملشان با اقدامات دولت در توسعه فضای مجازی همراهی و همکاری داشتند و بی‌تردید اگر این همراهی‌ها نبود، نمی‌توانستیم این گشایش‌ها را در فضای مجازی ایجاد کنیم.

روحانی تصریح کرد: امروز این کار بزرگ در مسیر خود قرار گرفته است و تردید ندارم دولت‌های آینده همین مسیر را ادامه خواهند داد، چرا که این خواست و نیاز مردم بوده و راه جایگزینی برای آن وجود ندارد.

در این جلسه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید برای توسعه و گسترش فناوری اطلاعات و استفاده از فضای مجازی برای ارائه خدمات گوناگون به مردم، گفت: در توسعه و تسریع جایگاه فناوری اطلاعات و توسعه و تکمیل زیرساخت‌های آن رئیس‌جمهور محترم نقش تأثیرگذاری داشتند.

در آخرین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم همچنین در حضور رئیس‌جمهور، از سامانه‌های یکپارچه خدمات دستگاه‌های اجرایی و سامانه جامع مدیریت نظام اداری، ۳۰ خدمت الکترونیکی سازمان تأمین اجتماعی، سامانه سفته و برات الکترونیکی و کارت اعتباری، سامانه‌های الکترونیکی سازمان بازنشستگی کشوری، فاز اول پایانه‌های فروشگاهی و نسخه‌نویسی الکترونیکی و نسخه‌پیچی الکترونیکی در مراکز سطح یک دولتی رونمایی شد.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

برترین ها