با ما همراه باشید

اخبار 58

اتفاقات قابل تامل آب و هوایی در همدان!

منتشر شده

در

اتفاقات قابل تامل آب و هوایی در همدان!

ایسنا/همدان مدیرکل هواشناسی استان، گفت: میزان بارش در بهار سال‌جاری در ۴۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده و این‌ها می‌تواند بیانگر تغییرات اقلیم در همدان، باشد.

حسین عابد در نشست “تغییرات اقلیم و عوامل آن” که در دفتر خبرگزاری ایسنا برگزار شد، اظهار کرد: میانگین بلندمدت شرایط جوی را اقلیم می‌گویند که در نقاط مختلف، متفاوت است.

عابد در رابطه با تغییرات اقلیمی، تصریح کرد: موتور حرکت جو یعنی خورشید، ۱۵۰ میلیون کیلومتر دورتر از ماست و هر تغییری در خورشید بر روی ما اثرگذار است.

وی ادامه داد: خود ما هم در تغییرات اقلیمی تاثیرگذار هستیم. بعد از انقلاب صنعتی تاکید شده که انسان دارد جو را گرم می‌کند و آنقدر شدتش زیاد است که در ۱۹۸۸ هیات بین الدول تغییر اقلیم برای پایش و بررسی آن، شکل گرفت.

مدیرکل هواشناسی استان همدان، توضیح داد: از ۷۰ سال قبل یعنی سال ۱۹۵۰ شیب تاثیر انسان بر طبیعت با گازهای متان و CO۲ شدت بسیار زیادی گرفته و سالانه ۴۰ گیگامتر مکعب از این گازها در جو منتشر می‌شود که عمدتا انسان‌ها به دلیل استفاده زیاد از سوخت‌های فسیلی، آن‌ها را تولید می‌کنند.

عابد مطرح کرد: این گازها مانند گلخانه‌ها اجازه خروج تابش خورشید از جو را نمی‌دهد و به همین دلیل به آن‌ها گاز گلخانه‌ای می‌گویند.

وی با اشاره به تولید گازهای گلخانه‌ای توسط انسان‌ها، گفت: این گازها به خارج از جو منتقل نمی‌شود و در نتیجه انسان به عنوان مهم‌ترین عامل در ایجاد گرمایش جهانی یا تغییر اقلیم، ایفای نقش، می‌کند.

مدیرکل هواشناسی استان در رابطه با مدل‌های اقلیم، اظهار کرد: معمولا در جهان حاضر، دو روش برای بیان مدل‌های اقلیمی و بیان تغییرات اقلیمی داریم که یک روش آماری است و با توجه به آمار و احتمالات، عمدتا دانشمندان قبول کردند تغییر اقلیم در حال رخ دادن است و یا روش فیزیکی و بررسی و مدل سازی است که در این روش بر اساس آمار و اطلاعات پایش و سنجش می‌کنند و تخمین می‌زنند.

عابد در رابطه با تغییرات اقلیمی در همدان، بیان کرد: کشاورزی تا امروز، مهم ترین مسئله همدان بوده که مبتنی بر چهار رکن؛ خاک، آب، گیاه و شرایط آب و هوا در محیط باز است که سه شرط اول توسط کشاورز غنی می‌شود ولی نمی‌توان در محیط باز، اقلیم را تغییر داد.

وی تصریح کرد: امسال در همدان گردو خوب نبود و یکی از دلایل آن، افزایش دما در بهار و تابستان بود. اتفاقی که باید در تیر و مرداد رخ می‌داد در خرداد صورت گرفت و دمای ۲۸ درجه در اردیبهشت ثبت شد که بی سابقه بود.

مدیرکل هواشناسی استان همدان، ادامه داد: در ۴۵ سال گذشته خشک ترین فروردین را در سال ۱۴۰۰ داشتیم و فصل بهار نیز با ۱۵ میلی‌متر بارندگی در ۴۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده و این اتفاق‌ها به ما سیگنال می‌دهد که شرایط معمولی نیست.

عابد با اشاره به بارش باران در همدان، گفت: ما الان، انتظار برف داریم اما به دلیل گرمای هوا باران می‌بارد و با موج گرمایی برف‌ها آب می‌شود که باعث می‌شود نفوذ آب به خاک و دبی رودخانه‌ها کاهش پیدا کند و بهار کم‌آبی داشته باشیم بنابراین اتفاقات همدان، قابل تامل است.

انتهای پیام

اخبار 58

تا آخر هفته 2 موج بارشی وارد کرمانشاه می‌شود

منتشر شده

در

توسط

تا آخر هفته 2 موج بارشی وارد کرمانشاه می‌شود

ایسنا/کرمانشاه کارشناس پیش‌بینی هواشناسی استان کرمانشاه از ورود دو موج بارشی به جو استان تا پایان هفته خبر داد و گفت: البته بارش‌های این دو موج چندان جدی نیست.

سعید قاسمی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه از غروب فردا (20 دی) موج بارشی وارد جو استان می‌شود، ادامه داد: برآورد می شود بارش های این موج برای کرمانشاه بین 10 تا 15 میلی‌متر باشد.

وی احتمال   را بیشتر دانست و خاطرنشان کرد: احتمال اینکه در نواحی سردسیر استان برف داشته باشیم هم وجود دارد.

به گفته کارشناس هواشناسی استان کرمانشاه، فعالیت این موج بارشی تا غروب روز سه شنبه(21 دی) ادامه خواهد داشت.

قاسمی با بیان اینکه دومین موج بارشی هم از روز پنجشنبه(23 دی) به کرمانشاه وارد می‌شود، یادآور شد: فعالیت این موج کم و بیش تا اول هفته آینده ادامه خواهد داشت.

وی احتمال بارش موج دوم را بیشتر و بین 20 تا 30 میلی‌متر و در صورت عدم تضعیف حتی بیشتر از این مقدار دانست و خاطرنشان کرد: موج دوم سامانه گرمی است که احتمال رعد و برق هم دارد و نیمه غربی استان را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما به دلیل گرم بودن عمده بارش آن به صورت باران است.

کارشناس پیش بینی هواشناسی استان کرمانشاه از شکسته شدن سرمای هوای شبانه در استان به دنبال فعالیت این دو موج بارشی هم خبر داد و افزود: تا پایان هفته دمای شبانه به طور نسبی افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام

 

ادامه مطلب

اخبار 58

انتصاب سرپرست دانشگاه اردکان با حکم وزیر علوم

منتشر شده

در

توسط

انتصاب سرپرست دانشگاه اردکان با حکم وزیر علوم

ایسنا/یزد وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی، «احمد فتاحی اردکانی» را به عنوان سرپرست «دانشگاه اردکان» منصوب کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی «احمد فتاحی اردکانی» را به عنوان سرپرست دانشگاه اردکان منصوب و در نامه‌ای جداگانه از زحمات و تلاش‌های «فاطمه «فاطمه بهجتی اردکانی» رئیس سابق دانشگاه اردکان نیز در مدت تصدی این مسئولیت تشکر کرد.

«احمد فتاحی اردکانی» که عضو هیات علمی گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه اردکان با مرتبه دانشیار است در سال ۱۳۹۶ نیز به عنوان پژوهشگر برگزیده رتبه اول دانشگاه های گروه ۲ استان یزد برگزیده شده است.

از وی که در گذشته مسئولیت معاونت آموزشی و پژوهشی این دانشگاه را نیز بر عهده داشته است|، دو عنوان کتاب و ده‌ها مقاله علمی پژوهشی منتشر شده است و از آذر ۹۸ تاکنون عضو شورای دانشگاه اردکان است.

انتهای پیام

 

 

 

ادامه مطلب

اخبار 58

کنت: آمارم در سپاهان بد نیست/ باشگاه خیلی خوب از من حمایت کرده است

منتشر شده

در

توسط

کنت: آمارم در سپاهان بد نیست/ باشگاه خیلی خوب از من حمایت کرده است

دروازه‌بان تیم فوتبال سپاهان از شرایط بازی در این تیم ابراز رضایت کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپورتال، کریستوفر کنت در سپتامبر ۲۰۲۱ قراردادی یک ساله با گزینه تمدید برای یک فصل دیگر در ایران با تیم سپاهان قرارداد خود را امضا کرد.

این دروازه‌بان اتریشی که به همراه همسر و فرزندانش به خاورمیانه نقل مکان کرده، مدت هاست که در آنجا مستقر شده است. کنت گفت: باشگاه و تیم از روز اول به طور کامل از خانواده من حمایت کردند و به خوبی از آنها استقبال کردند. از زمانی که آمده ایم هیچ مشکلی نداشته ایم. اینجا ما واقعاً خوب کار می کنیم و خیلی راحت هستیم.

کنت از بازی اول به میدان رفت و در ۱۴ بازی در مجموع تنها ۶ گل دریافت کرد. “فکر می کنم کارم را خیلی بد انجام نمی دهم. این البته بسیار مثبت است و راضی هستم.”

اینجا دیوانه فوتبال هستند

نایب قهرمان فصل قبل در حال حاضر در رده سوم قرار دارد و با فاصله قابل توجهی از استقلال (۴ امتیاز) و مدافع عنوان قهرمانی پرسپولیس (۱ امتیاز) در رده سوم است. هدایت تیم استقلال را فرهاد مجیدی، بازیکن سابق راپیدوین اتریش بر عهده دارد.

کنت در ادامه صحبت های خود گفت: شما هر روز متوجه می شوید که باشگاه اهداف بالایی دارد. ما هواداران بزرگی داریم که فقط برای باشگاه زندگی می کنند، فقط متوجه می شوید که آنها چقدر دیوانه فوتبال هستند.

نکته قابل توجه در ماه آوریل است که سپاهان در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا به میدان می‌رود.

انتهای پیام

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها