با ما همراه باشید

اخبار

اتفاقی که پس از ۱۹ سال همچنان غم‌انگیز است

منتشر شده

در

اتفاقی که پس از ۱۹ سال همچنان غم‌انگیز است

سال ۸۱ بود. دقیقا ۱۹ سال قبل که بدون اطلاع قبلی، در دو روز تعطیلی دانشگاه تهران، درها را بستند و نقاشی دیواری سالن تربیت بدنی شماره ۱ دانشگاه تهران را که در سال‌های ۶۶ تا ۶۹ توسط اصغر کفشچیان مقدم در این مکان نقش بسته بود، سفید کردند.

 کشیدن نقاشی دیواری اصغر کفشچیان مقدم با عنوان «پهلوانی و ارزش‌های قهرمانی»، به مساحت حدود ۱۰۸۰ متر با تکنیک رنگ روغن سه سال زمان برده بود. در این اثر، هنرمند نسبت به فضای ورزشی متعارف سال‌های قبل از انقلاب، نگاهی انتقادی داشت و به عنوان تنها نقاشی مربوط به سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بر دیوارهای این مرکز، گاهی در مقام موضوع کلاس درس دانشجویان هنر استفاده می‌شد.
بنا بر توضیحات مرحوم کفشچیان به ایسنا در همان زمان، او این اثر را در سن ۲۳ سالگی به‌عنوان یک پروژه‌ی دانشجویی آغاز کرده و سه سال بعد، در سال ۱۳۶۹ به ‌پایان رسانده بود.
به‌گفته‌ی این هنرمند، با هدف نمایش تقابل ورزش راستین و ورزش حاکم، نمادهای تصویری، بومی و سنتی ایران و جهان در این اثر مورد استفاده قرار گرفته بود.
با این حال شرح پاک کردن این اثر به این صورت بود که حدود ساعت ۱۳ روز پنج‌شنبه نهم آبان‌ماه سال ۸۱، درحالی‌که فضای اطراف این مکان در خیابان انقلاب را بوی تند رنگ فرا گرفته بود، مسؤولان انتظامات آن‌جا اعلام کردند که سالن، سفید شده است!
گویا دو سال قبل از این ماجرا هم مسؤولان دانشگاه، تصمیم به پاک کردن این نقش گرفته بودند که با تحصن و اعتراض استادان و دانشجویان روبه‌رو شدند و اقدام آنان، به تعویق افتاد.
در همان برهه خبرنگار تجسمی ایسنا به سراغ علی‌اصغر خدایاری ـ معاون دانشجویی دانشگاه تهران ـ رفته بود و خدایاری به او گفته بود: با به دست آوردن پول و بودجه، فرصت را غنیمت شمرده و می‌خواهیم احیای ورزش دانشجویان را عملی کنیم.
اما دو سال بعد در شرایطی که دیگر مسؤولیتی در آن دانشگاه نداشت، اذعان می‌کرد که با کارشناسان هنری صحبت نکرده است، با این توجیه که «آنها نمی‌توانستند به ما کمک کنند؛ کارشناسان ورزشی باید بگویند که آیا در فضایی که این نقاشی با این تصاویر خشن و رنگهای تند قرار دارد، به درد ورزش می‌خورد یا نه؛ که آنها گفتند نمی‌شود. چرا قبل از پاک کردن هیچکس نگفت پول یک سالن ورزشی به شما می‌دهیم، اینجا را ول کنید؛ ما که حرفی نداشتیم، حالا هم هیچ املایی بدون غلط نیست.»
او همچنین با صراحت می‌گفت: ارزش‌گذاری فرهنگی روی این اثر اصلا وظیفه من نیست. اما به‌عنوان یک مدیر و کسی که تکلیفی بر گردن داشت، به نظرم رسید که سالن را احیاء کنم.
این مقام مسؤول وقت دانشگاهی، نقاشی دیواری سالن تربیت بدنی را همچون همه نقاشی‌های سطح شهر، با این ویژگی که رنگ‌های تیره،‌ خشن و عصبی‌کننده همراه با خشونت دارد، دانسته و با تاکید، سفیدکاری حاصل سه سال تلاش هنرمندی نقاش را که گویای نقش پهلوانی و ارزش‌های قهرمانی بود، زیباسازی نامید و آن را موضوع کم‌اهمیتی خواند و در اظهارنظری عنوان کرد: دیوار زیاد است، جای دیگری نقاشی بکشند، این نقاشی دیواری هم مانند همه نقاشی‌ها بود، بی‌نظیر و بی‌بدیل هم نبود. در زمانی ایده‌ای خاص حاکم بود که اجازه کشیدن چنین نقشی را می‌داد.
یک‌هزار و ۸۰ متر نقاشی دیواری هدیه جهاد دانشگاهی به دانشگاه تهران بود. احمد شریفی‌زاده ـ رییس جهاد دانشگاهی وقت دانشگاه تهران ـ انتخاب محل سالن تربیت بدنی این دانشگاه را برای اجرای چنین نقشی، مصون ماندن از گزند حوادث طبیعی عنوان و تاکید ‌می‌کرد: هیچگونه مشورتی با جهاد دانشگاهی در این‌ زمینه ـ زدودن نقاشی ـ صورت نگرفته است.
البته در آن شرایط از آنجایی که مقصر اصلی این کار معلوم نبود، مخالفان این اقدام خواهان پاسخگویی وزیر فرهنگ و رئیس دانشگاه تهران در مقابل این بی‌مبالاتی بودند.
تا اینکه رضا فرجی‌دانا ـ رییس دانشگاه تهران ـ پس از بیش از دو ماه، زمانی که برای انجام گفت‌وگویی صنفی دانشگاهی در ایسنا حضور یافته بود، در حاشیه، حاضر به سخن گفتن و توضیح دادن در این باره شد. او از مشاوره با کارشناسانی سخن می‌گفت که رای به حذف اثر داده بودند و با تاکید درباره حفاظت از این اثر با لایه گچی و نوعی خاص رنگ، گفت: نظر کارشناسی مبنی بر نگهداری از نقاشی داده نشد؛ می‌گفتند همین جا بماند، ماندنش را هم کارشناسان ورزشی قبول نکردند.
همچنین علیرضا نصیری ـ مدیر کل تربیت بدنی دانشگاه تهران ـ در اظهار نظری مدعی شده بود که ۱۰۸۰ متر نقاشی دیواری زیان‌آور بوده و خطوط زاویه‌دار و خشن، فضای روانی ‌آرام و لطیف مورد نیاز ورزشکاران را بر هم می‌زده است. او به خبرنگار ایسنا گفته بود که این نقاشی دیواری مانع از دیده شدن توپ در هوا توسط ورزشکاران می‌شد.
این اقدام در همان زمان طرفداران و مخالفانی داشت و به طور کلی سر و صدای زیادی ایجاد کرد.
به گونه‌ای که علیرضا نوروزی‌طلب – استاد نقاشی دانشگاه تهران – در واکنش به خبر پاک کردن نقاشی دیواری سالن ورزشی دانشگاه تهران، به ایسنا گفته بود: باید با کمک استادان دانشگاه هنر، شام غریبان و عزاداری برای پاک کردن این نقاشی برپا کنیم.
و یا به قول مرتضی حیدری ـ مدرس نقاشی دانشگاه‌های هنر تهران ـ  بچه مسلمان‌ها می‌گفتند فرم‌های پویا و پرتحرک در این نقاشی، مفهوم خودسازی برای مقابله با دشمن و امپریالیزم و نیز شکستن هر نوع رخوت و سستی که از رشد بشر مانع می‌شود را القا می‌کند. حتی سوسیال‌رئالیسم‌های دانشگاهی هم از این کار تقدیر کردند.
اما عده‌ای دیگر در واکنش به اقدامی که حتی صاحب اثر را هم در جریان نگذاشته بودند، می‌گفتند در شرایطی که یک هنرمند، کار هنری خود را آن‌ هم در آن ابعاد گسترده‌تر با امکانات محدود انجام می‌دهد، اگر از او قدردانی نمی‌شود و دستمزدی برایش ندارد، دست‌کم ـ باید ـ حریم و ارزش کاری او محفوظ بماند.

 
خود کفشچیان نیز درباره پاک شدن اثرش به ایسنا گفته بود: «وقتی هنرمندی یک اثر را خلق می‌کند، آن اثر، دیگر به او تعلق ندارد. درواقع، سنت مدنیت یک جامعه است که تلاش می‌کند آثار خود را حفظ کند؛ متعجبم از اینکه اگر اثری برای اجرا تایید می‌شود و پرده‌برداری از آن با حضور وزیران وقت صورت می‌گیرد، چگونه به همین راحتی و یک‌روزه، پاک می‌شود. در همه جای دنیا، معمولا کمیته‌ای تشکیل می‌دهند و بررسی می‌کنند؛ چنانچه لازم بود، اقدام می‌کنند.»
همچنین برخی دیگر از هنرمندان از این اقدام عجولانه و غیرکارشناسی نقد می‌کردند و می‌پرسیدند که بر چه اساسی یک نقاشی بر دیواری کشیده و ناگهان با یک نظر فردی پاک می‌شود؟ چراکه یک ارگان دولتی باید در جهت مانا شدن و حفظ و نگهداری آثار هنری اقدام کند نه اینکه به خود اجازه و حق پاک کردن آنها را بدهد!
علیرضا سمیع‌آذر ـ که پیشتر رییس مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر موزه‌ی هنرهای معاصر بوده است ـ در واکنش به این ماجرا گفته بود: از بین بردن اثر هنری، نوعی بیماری به‌نام وندلیزیم است؛ عده‌ای از مسؤولان هم با بی‌حرمتی به آثار هنری، آن‌ها را از بین می‌برند.
آیدین آغداشلو – هنرمند نقاش ـ هم بیان کرده بود: وقتی ضرغام، عمارت‌های ناصرالدین شاه را خراب می‌کرد، توجیه‌اش این بود که ما برای ادارات دولتی، به فضا احتیاج داریم.
وی از میان برداشتن آثار هنری را در ایران، سنتی دانست که نتیجه‌ی آن به‌صورت کتاب قطور تمدن عظیم و فرهنگ غنی ایران که برگه‌های آن کنده و مخدوش شده، برجا مانده است.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

۲۰۲۲ فرا رسید؛ مردم جهان خوشبین‌اند

منتشر شده

در

توسط

در ۲۰۲۲ انتظار چه چیزهایی را داشته باشیم؟ با اینکه سویه اومیکرون کرونا از راه رسیده است، تازه‌ترین نظرسنجی‌ها از خوش‌بینی مردم به سال ۲۰۲۲ حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، در اینجا به برخی از مهمترین تحولات در سال آجدید میلادی به ویژه در عرصه سیاست که انتظار می‌رود تاثیراتی در عرصه جهانی داشته باشند، فهرست‌وار بیان شده‌اند:

جام جهانی

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ بیست و دومین دوره جام جهانی فوتبال است که از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱) در قطر برگزار خواهد شد. این اولین جام جهانی است که در خاورمیانه و یک کشور عربی برگزار می‌شود. همچنین این برای دومین بار است که کشوری از آسیا میزبانی این مسابقات را بر عهده دارد. بار اول در سال ۲۰۰۲ ژاپن و کره‌جنوبی میزبان این رقابت‌ها بودند. علاوه بر این، این تورنمنت آخرین دوره از مسابقات خواهد بود که ۳۲ تیم در آن شرکت می‌کنند و برای جام جهانی ۲۰۲۶ و پس از آن، حضور ۴۸ تیم برنامه‌ریزی شده‌ است.

المپیک زمستانی

چین از ۴ تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ (۱۵ بهمن تا اول اسفند) میزبان رقابت‌های المپیک زمستانی است. از همان زمان روشن شدن مشعل المپیک پکن معلوم بود که با یکی از سیاسی‌ترین رقابت‌های تاریخ روبرو خواهیم بود. بعد از آمریکا، نیوزیلند، بریتانیا، استرالیا و کانادا هم بازی‌های زمستانی پکن را تحریم دیپلماتیک کردند، اما اروپایی‌ها بعید است به راه حل مشترکی برسند. چین واکنش تندی نشان داده است، در حالی که انتقادها به کارنامه حقوق بشری این کشور شدت می‌گیرد.

انتخابات کنگره آمریکا

در هشتم نوامبر ۲۰۲۲ ایالات متحده شاهد برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره است و در مجموع ۴۶۹ کرسی کنگره آمریکا شامل ۳۴ کرسی سنا و تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا به رای گذاشته می‌شوند.

انتخابات شورای امنیت

این رای‌گیری در ژوئن ۲۰۲۲ در جریان مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود و برای عضویت دوساله پنج عضو غیردائم است که از اول ژانویه ۲۰۲۳ آغاز می‌شود. مطابق با قوانین چرخشی شورای امنیت که به موجب آن ۱۰ کرسی غیردائم شورای امنیت بین بلوک‌های منطقه‌ای مختلف می‌گردد، پنج کرسی موجود به شرح زیر اختصاص داده می‌شوند؛ یکی برای آفریقا، یکی برای گروه آسیا-اقیانوسیه، یکی برای آمریکای لاتین و کارائیب و دو کرسی برای غرب اروپا و دیگر گروه‌ها. این پنج عضو در دوره ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ خدمت می‌کنند.

انتخابات هنگ‌کنگ

ششمین انتخابات تعیین رئیس اجرایی هنگ‌کنگ در ۲۷ مارس سال آتی میلادی برگزار می‌شود. این بالاترین سمت در منطقه خودمختار ویژه هنگ‌کنگ است و ریاست کنونی آن بر عهده کری لام است که در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد و دوره کنونی او در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ به پایان می‌رسد اما می‌تواند برای بار دوم نامزد شود. پیروز این رقابت در اول ژوئیه ۲۰۲۲ سوگند یاد می‌کند.

انتخابات پارلمانی لیبی

این رای‌گیری برای ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲ (چهارم بهمن) برنامه‌ریزی شده است. براساس اعلام کمیسیون عالی انتخابات ملی لیبی، ۵۳۸۵ نامزد برای انتخابات پارلمانی ثبت‌نام کرده‌اند. پیش از این قرار بود انتخابات در ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ برگزار شود اما فعلا به تعویق افتاده است.

انتخابات پارلمانی لبنان

لبنان در ۲۷ مارس ۲۰۲۲ (هفتم اردیبهشت) شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی خواهد بود. به علت بحران سیاسی و اقتصادی کنونی، همچنین قانون جنجالی انتخابات، گمانه‌زنی‌هایی از احتمال به تعویق افتادن انتخابات وجود دارد.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ۱۰ آوریل ۲۰۲۲ برگزار می‌شود. چنانچه هیچ یک از نامزدها نتوانند در دور اول اکثریت را به دست آورند، دور دوم برای ۲۴ آوریل برنامه‌ریزی شده است. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری کنونی فرانسه تا ۱۳ مه ۲۰۲۲ به کارش ادامه خواهد داد. این انتخابات کمی پیش از انتخابات قانونگذاری (۱۲ تا ۱۹ ژوئن) برگزار می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری کره‌جنوبی

بیستمین انتخابات ریاست جمهوری جمهوری کره برای ۹ مارس ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است. براساس قانون اساسی کره‌جنوبی، روسای جمهور به یک دوره پنج ساله محدود شده‌اند و این بدان معناست که مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور نمی‌تواند برای بار دوم نامزد انتخابات شود.

انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین

انتخاب رئیس‌جمهوری و معاون رئیس‌جمهوری در فیلیپین برای نهم مه ۲۰۲۲ تعیین شده است و این بخشی از سال انتخاباتی این کشور به شمار می‌آید. این هفدهمین انتخابات ریاست جمهوری مستقیم و شانزدهمین انتخابات معاونت ریاست جمهوری از ۱۹۳۵ است و این هفتمین انتخابات ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری شش ساله از سال ۱۹۸۶ است. رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فعلی فیلیپین مجاز به شرکت در انتخابات نیست. طبق قانون ۱۹۸۷، ریاست جمهوری به یک دوره محدود شده است. انتخابات سنا و مجلس نمایندگان فیلیپین هم در نهم مه برگزار می‌شود.

انتخابات سراسری برزیل

مردم برزیل در دوم اکتبر سال آتی میلادی برای انتخابات یک رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور و کنگره جدید به پای صندوق‌های رای می‌روند. انتظار می‌رود ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهوری کنونی برزیل برای دومین دوره چهار ساله نامزد شود. او به سوءمدیریت در بحران کرونا و ترغیب به نابودی جنگل آمازون متهم است و احتمالا مهمترین رقیب او لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری  پیشین برزیل باشد که سال ۲۰۱۷ به جرم فساد محکوم شد، اما با درخواست تجدیدنظر حکم او شکست.

انتخابات پارلمانی مجارستان

«اوربان یا اروپا»، این مساله‌ای که در انتخابات پارلمانی مجارستان در آوریل ۲۰۲۲ مشخص می‌شود. ویکتور اوربان که ریاست حزب راست افراطی فیدز است، از ۲۰۱۰ در مقام نخست‌وزیر مجارستان به سر می‌برد. او خود را مدافع ارزش‌های مسیحی قلمداد می‌کند. منتقدان او که تعدادشان در داخل و خارج بیشمار است، معتقدند او دموکراسی مجارستان را ویران کرده است. اوربان همچنین بابت یک سری نقض‌های حقوق بشری، به ویژه علیه مهاجران مورد انتقاد است. شش حزب اپوزیسیون برای برکنار کردن اوربان متحد شده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

مهم‌ترین رویدادهای تاریخی یازدهم دی

منتشر شده

در

توسط

نمایندگان مختار ۲۶ کشور جهان پیمان اتحادی علیه دولت‌های محور امضاء کردند. این پیمان بعداً بنام (اعلامیه ملل متحد) معروف گردید.

به گزارش ایسنا، مهم‌ترین رویدادهای یازدهم دی را در ادامه به نقل از پایگاه «موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران» می‌خوانید.

رویدادهای یازدهم دی

سال ۱۲۹۰

صمدخان شجاع‌الدوله وارد تبریز شد و زیر حمایت روس‌ها امور حکومتی را در دست گرفت.

سال ۱۲۹۳

سپاه عثمانی با کمک کردها شروع به تجاوز به خاک ایران نمود.

سال ۱۳۰۳

سردارسپه، رئیس‌الوزراء، که پس از فیصله‌دادن کار خوزستان برای زیارت اعتاب مقدسه به کربلا و نجف رفته بود، وارد تهران شد. در مسیر سردارسپه طاق نصرت‌های زیادی بر پا شده بود و نظامیان و مردم از او استقبال کردند.

سال ۱۳۱۳

قنسولگری‌های افتخاری ایران در ممالک خارجه ملغی شد.

سال ۱۳۲۱

نمایندگان مختار ۲۶ کشور جهان پیمان اتحادی علیه دولت‌های محور امضاء کردند. این پیمان بعداً بنام (اعلامیه ملل متحد) معروف گردید.

سال ۱۳۳۰

دکتر علی‌اکبر سیاسی مجدداً رئیس دانشگاه گردید.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها