با ما همراه باشید

کتاب

اتفاق‌هایی که در دولت روحانی افتاد و نیفتاد

منتشر شده

در

اتفاق‌هایی که در دولت روحانی افتاد و نیفتاد

داوود امیریان با نقد وضعیت فرهنگ در دولت حسن روحانی می‌گوید: فرهنگ دغدغه مسئولان نبود.

این نویسنده در گفت‌وگو با ایسنا درباره مدیریت فرهنگی به ویژه در حوزه ادبیات و کتاب در دولت یازدهم و دوازدهم اظهار کرد: در بخش کتاب اتفاق ویژه‌ای نیفتاد؛ رکود، دل‌زدگی، افسردگی و مسائل دیگر همه دست به دست هم داد و در این سال‌ها اتفاق خاصی نیفتاد. ما در این چندساله حتی یک کار شاخص نداریم. زمان آقای خاتمی و آقای رفسنجانی آثاری چاپ شد که الان جزء آثار کلاسیک و کارهای ماندگار ایران است اما از زمان آقای احمدی‌نژاد تا کنون اتفاق ویژه‌ای نیفتاده یا کتابی که شاخص باشد که در ذهنم مانده باشد و بگویم این‌ها ماحصل دولت‌های اخیر هستند نبوده است.

او در ادامه گفت: در دوره آقای احمدی‌نژاد وفور پول شد، قیمت نفت  بالا رفت و دلار زیادی آمد اما اتفاقی در حوزه کتاب نیفتاد جز اتفاق‌های خرافه‌پرستانه. در زمان آقای روحانی هم اتفاقی نیفتاد و وزیران ارشاد کاری انجام ندادند، در سینما سانسور و فیلم‌های توقیفی بیشتر شد به نحوی که صدای همگان را درآورد و همه می‌گفتند صد رحمت به دولت قبل! زمان شمقدری و سجادپور خیلی از فیلم‌ها مجوز می‌گرفتند و این‌همه گیر و گرفتاری نبود اما متأسفانه در دولت روحانی خیلی از فیلم‌ها مجوز نگرفتند؛ از جمله «رستاخیر» احمدرضا درویش که توقیف شد.

امیریان در ادامه اظهار کرد: در حوزه کتاب نیز با افزایش سانسور مواجه بودیم. در این دولت سانسور بیشتر بود که این موضوع یا به خاطر ترس‌شان بود و یا این‌که فشارهای بیرونی وجود داشت و نهادها و ارگان‌های دیگر فشار می‌آوردند و جلو چاپ کتاب را می‌گرفتند و مجوز کتابی که چاپ شده و به چاپ چندم هم رسیده بود باطل می‌شد.

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان همچنین درباره طرح‌های کتاب و کتاب‌خوانی گفت: این‌ها کارهای دم دستی بود، انگار سرطان داشته باشی و برایت استامینوفن کدئین تجویز کنند تا دردت را آرام کند. زمانی کتاب‌های ما ۳۰هزار تا و ۱۰هزار تا چاپ می‌شد اما الان به ۲۰۰ تا و ۵۰۰ تا رسیده که فاجعه است و منجر به افسردگی و یأس شده و باعث شده کار شاخص نداشته باشیم. در این دولت حتی به کارهای محمود دولت‌آبادی مثلا «کلنل» اجازه چاپ ندادند. این‌ها بد است. اگر ادعای تدبیر و امید داشتند، که من هم به آن رأی داده بودم، نتوانستند کاری کنند، نه شجاعت داشتند و نه جسارت که دفاع کنند. دادن تخفیف برای خرید کتاب که نوعی سوبسید است، فقط مسکن و مرهم است و به درد نمی‌خورد. در این سال‌ها فرهنگ دغدغه مسئولان نبود. خود من برنده کتاب سال شدم، اما در این سال‌ها آن‌قدر بهانه کردند و بخش ادبیات کودک و نوجوان را حذف کردند؛ کتاب سال زیرمجموعه‌های زیادی دارد اما جرأت نکردند بخش‌های دیگر را حذف کنند و زورشان به ادبیات کودک و نوجوان رسید. جایزه «جلال» هم مسخره‌بازی شد، از ۱۱۰ سکه رسیدند به ۲۰ میلیون.

نویسنده «گردان قاطرچی‌ها»، «داستان بهنام» و «برادر من تویی» در ادامه بیان کرد: حرفم این است که چرا باید تیراژ کتاب‌مان به ۵۰۰ نسخه و ۲۰۰ نسخه برسد؟ فقط ادعا داریم که ما ملت فرهنگی هستیم اما نتوانستیم در این حوزه درست کار کنیم. الان تعداد زیادی از بچه‌ها ترک تحصیل کرده‌اند. آن‌قدر دعواهای سیاسی بالا گرفته که فرهنگ مسخره‌بازی شده است. در مجلس هرکس را که نمی‌تواند در یک کمیسیون جایی پیدا کند، در کمیسیون فرهنگی می‌گذارند. کار فرهنگی فقط شعار دادن نیست اما آن‌ها فرق فرهنگ را با چیزهای دیگر نمی‌دانند. در بخش‌های فرهنگی از نهادهای امنیتی آدم آورده‌اند. طرف فرق تعزیه و تئاتر را نمی‌داند، در عمرش کتاب نخوانده، فرق داستان و مقاله را نمی‌داند اما همین‌ها برای فرهنگ تصمیم‌گیری می‌کنند. این اتفاق در دولت آقای روحانی افتاد و این‌ها فاجعه است. متأسفانه سانسور زیاد شده؛ می‌گفتند زمان آقای رفسنجانی سانسور زیاد بود اما فکر می‌کنم دوره آقای روحانی بیش از همه بود؛ یا شجاعت و وجودش را نداشتند که جلو خیلی جاها بایستند و یا خودشان هم دوست داشتند که این اتفاق بیفتد. به قول معروف «آسه بیا آسه برو که گربه شاخت نزنه».

داوود امیریان همچنین درباره پیشنهادهایی که در حوزه ادبیات و کتاب برای دولت جدید دارد با انتقاد از برنامه وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی و مواضعش مثلا در قبال خانه سینما گفت: شاید کسان دیگری و مشاوران برنامه‌ را تدوین کرده‌اند اما همه این‌ها به نام او تمام می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی و هنری

بررسی «ظهور و بروز هویت ملی در ادبیات داستانی دفاع مقدس»

منتشر شده

در

توسط

بررسی «ظهور و بروز هویت ملی در ادبیات داستانی دفاع مقدس»

نشست «ظهور و بروز هویت ملی در ادبیات داستانی دفاع مقدس» برگزار می‌شود.

 به نقل از روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، این نشست از سوی خانه کتاب و ادبیات ایران با همکاری سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس روز شنبه (۱۶ شهریورماه ۱۴۰۰) از ساعت ۱۱ به صورت مجازی برگزار می‌شود.

در این نشست احمد شاکری، مهدی کاموس و محمد محمودی به عنوان سخنران حضور خواهند داشت.

نشست «ظهور و بروز هویت ملی در ادبیات داستانی دفاع مقدس» به صورت زنده از طریق آپارات خانه کتاب و ادبیات ایران پخش می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند برای تماشای این نشست به نشانی www.aparat.com/khaneketab مراجعه کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سیاسی

واگذاری یکپارچگی یادمان‌های رؤسای جمهور به کتابخانه ملی

منتشر شده

در

توسط

واگذاری یکپارچگی یادمان‌های رؤسای جمهور به کتابخانه ملی

مدیرکل فراهم‌آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از تصمیم و تاکید شورای اسناد ملی بر مسئولیت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره یکپارچگی یادمان‌های رؤسای جمهور و اختیار سازمان در امور یادمان‌ها خبر داد.

 به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جلال طاهری، مدیرکل فراهم‌آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام این خبر گفت: در تازه‌ترین جلسه شورای اسناد ملی، موضوع یادمان رؤسای جمهوری اسلامی ایران مطرح شد و مورد بحث و تبادل نظر اعضای شورا قرار گرفت و سیامک سعید فوائدی، دادیار دادسرای دیوان عالی کشور ضمن تشریح اقدامات انجام‌شده در راستای دستور صادرشده از طرف دادستان کل کشور مبنی بر یکپارچگی اسناد، آثار، اشیاء و هدایای روسای جمهور در یادمان واحد زیر نظر سازمان، بر ابلاغ اجرای نظر دادستان کل کشور به سازمان برای اجرا در روزهای آتی تاکید کرد.

او افزود: در ادامه جلسه ۳۶۰ شورای اسناد ملی اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، پیشینه‌ای از بحث‌های موجود درباره یادمان‌ها و اقدامات انجام‌شده از طرف سازمان را به استحضار اعضای شورا رساند و در این راستا رفیع‌زاده معاون نوسازی اداری سازمان اداری و استخدامی کشور نیز در خصوص ضرورت تعیین تکلیف دستور قضایی صادرشده و مصوبه هیات وزیران در این مورد مطالبی بیان کرد.

طاهری سپس بیان کرد: در نهایت اعضای شورا ضمن تأکید بر یکپارچگی یادمان‌های رؤسای جمهور و مسئولیت و اختیار تام سازمان در امور یادمان‌ها، مصوب کرد تا برابر دستور قضایی صادرشده دادستانی کل کشور در این مورد اقدام شود.

او گفت: همچنین شورای اسناد ملی ایران تصمیم‌گیری در مورد پیش‌نویس آئین‌نامه یادمان‌های روسای جمهور را به مشخص شدن دستور قضایی صادرشده و ارسال پیش‌نویس برای اعضای شورا برای بررسی و طرح در جلسات آتی کرد.

مدیرکل فراهم‌آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همچنین خاطرنشان کرد: در این جلسه ۱۰ ردیف درخواست مجوز امحای اوراق راکد  مربوط به سازمان پزشکی قانونی، مطرح شد و مورد بررسی و تصویب قرار گرفت که مصوبه آن برای اجرا به دستگاه فوق ابلاغ خواهد شد.

سیصدوشصدمین جلسه شورای اسناد ملی ایران با حضور اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، مهدی حجت، عضو متبحر در تاریخ و فرهنگ ایران و رئیس شورا، سیامک سعید فوائدی، دادیار دادسرای دیوان عالی‌ کشور، علی کامیار، دادستان کل دیوان محاسبات کشور، علاءالدین رفیع‌زاده، معاون نوسازی اداری سازمان اداری و استخدامی کشور، محمدتقی نظرپور، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تحقیقات و فناوری، رسول جعفریان، عضو متبحر در تاریخ و فرهنگ ایران و خسرو طالب‌زاده معاون اسناد ملی ایران به صورت مجازی برگزار شد.

پیش‌تر اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از راه‌اندازی یادمان ریاست‌جمهوری حسن روحانی در این سازمان خبر داده و گفته بود: بر اساس ماده ۵ قانون اسناد ملی، این سازمان پیگیر ایجاد یادمان‌های ریاست جمهوری است و اکنون مجموعه اسناد مربوط به روسای جمهوری دولت‌های پنجم، ششم، هفتم، هشتم، یازدهم و دوازدهم در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شکل گرفته و هر آن‌چه جنبه سندی دارد به آرشیو ملی منتقل می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

فرهنگی و هنری

انتشار روایت‌هایی از اسارت آزادگان در ایران‌صدا

منتشر شده

در

توسط

انتشار روایت‌هایی از اسارت آزادگان در ایران‌صدا

همزمان با سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به کشور، ایران‌صدا کتاب گویای «عموی چشم‌انتظارت» را منتشر کرد.

 به نقل از روابط عمومی ایران‌صدا؛ کتاب گویای «عموی چشم انتظارت» که  بیان‌گر چند روایت از دوران اسارت آزادگان و نامه‌نگاری آنها به بنیانگذار انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب است، به همت ایران‌صدا تهیه، تولید و منتشر شد.
ایران‌صدا، دل‌نوشته‌های آزادگان سرافراز کشورمان که برگرفته از خاطرات روزهای سخت و طاقت‌فرسای زمان اسارت و تحمل شکنجه‌ها که در این کتاب به رشته تحریر درآمده را، گویا کرد.
روایت‌های آغازین این کتاب به بیان داستان ها و ماجراهای اعزام آزادگان به جبهه های جنگ پرداخته و در پایان روایتی از شرایط اسرای عراقیِ دوران جنگ که مهمان جمهوری اسلامی بودند و منجر به علاقه و ارادت آنها به جمهوری اسلامی ایران شد، پرداخته است.
پایگاه کتاب گویای ایران‌صدا کتاب «عموی چشم‌انتظارت» را که توسط انتشارات صهبا منتشر شده است، جهت استفاده علاقه‌مندان به صورت رایگان منتشر نموده است.
علاقه‌مندان برای مطالعه این کتاب می‌توانند اپلیکیشن تلفن همراه ایران‌صدا را برای سیستم عامل اندروید و IOS از نشانی  IRANSEDA.IR به‌صورت رایگان دریافت کنند.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها