با ما همراه باشید

اخبار

اجرای ده‌ها طرح پژوهشی و ۳۷۰۰ دوره آموزشی از سوی جهاددانشگاهی استان سمنان

منتشر شده

در

اجرای ده‌ها طرح پژوهشی و ۳۷۰۰ دوره آموزشی از سوی جهاددانشگاهی استان سمنان

  رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان گفت: باور داشتن به توان جوانان و نخبگان ایرانی و بهره گیری از این توان، رمز موفقیت جهاددانشگاهی در طول ۴۱ سال گذشته است.

دکترحسن رهایی همزمان با فرارسیدن ۱۶ مرداد، چهل و یکمین سالروز تأسیس جهاددانشگاهی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جهاددانشگاهی با تکیه به روحیه خوداتکایی و خودباوری، در جهت شناسایی و عبور از موانع، تجربه خوبی در بخش های مختلف تولید به دست آورده است که بهره گیری از آن تجربیات، می تواند در جهت توسعه و پیشرفت کشور مفید باشد.

وی افزود: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد علمی، پژوهشی و تحقیقاتی در عرصه تولید، دستاوردهای زیادی را کسب کرده است که در جهت شناسایی راه های اجرایی پشتیبانی و همچنین شناسایی موانع موجود می تواند نقش مهم و اثرگذاری داشته باشد.

رهایی ضمن تشریح فعالیت های مهم جهاددانشگاهی استان سمنان در یکسال گذشته از برگزاری بالغ بر ۳ هزار و ۷۰۷ دوره آموزشی حضوری و غیرحضوری در این استان خبر داد و گفت: در مجموع در یک سال گذشته بیش از ۵۷ هزار و ۸۵۹ نفر به عنوان فراگیر در دوره های آموزشی آزاد و قراردادی جهاددانشگاهی استان سمنان شرکت کردند.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان همچنین گفت: در این نهاد در یک سال گذشته دوره های آموزشی عمومی و تخصصی زبان انگلیسی، کامپیوتر، پزشکی، علوم انسانی، فنی و مهندسی، کارآفرینی، مهارت های کسب و کار، مشاغل خانگی و… برگزار شده است.

راه اندازی مراکز نوآوری، آموزشی و خدمات تخصصی در یکسال گذشته

رهایی از تأسیس و راه اندازی یک مرکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی استان سمنان با همکاری سازمان توسعه فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی کشور در سالجاری خبر داد و گفت: در همین راستا دو استارتاپ در حوزه طراحی اپلیکیشن های موبایل و ۳۱ رویداد و کارگاه آموزشی با عنوان صندلی تجربه، رویداد تازه شو، رویداد دیدار در حوزه های کارآفرینی و کسب و کار برای دانشجویان و علاقه مندان این حوزه برگزار شده است.

وی همچنین از اخذ مجوز دو مرکز آموزشی شامل مرکز مهارت پزشکی زیر نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مرکز آموزش همکار اداره کل استاندارد استان سمنان در سال جاری خبر داد و گفت: اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانواده، طرح ملی سرباز مهارت و آموزش بیش از ۱۶۰۲ سرباز، برگزاری کلاس ها و آزمون های آنلاین دانشگاه جامع علمی کاربردی استان برای بیش از ۲۰۰۰ دانشجو، برگزاری آزمون استخدامی و ادواری سازمانها و دستگاه های مختلف و قرار گرفتن در سطح بندی نوع B مراکز علمی کاربردی کشور از طرح ها و فعالیتهای شاخص آموزشی در یک سال گذشته بوده است.

اجرای طرح ملی مشاغل خانگی و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در استان سمنان

وی از اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان سمنان به عنوان یکی از طرح های شاخص ملی در این استان یاد کرد و گفت: در این طرح که با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در حال اجرا است و بالغ بر یک هزار و ۳۰۰ نفر در این طرح تحت پوشش قرار می گیرند.

رهایی اضافه کرد: در طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی که در سه مرحله شناسایی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اشتغال در حوزه مشاغل خانگی در استان، توانمندسازی متقاضیان و اتصال به بازار طراحی شده است با انجام مطالعات ملی و بین المللی در خصوص مشاغل خانگی و آسیب شناسی طرحهای گذشته در این خصوص مدلی نوین طراحی شده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان در ادامه از اجرای بیش از ۳۰ طرح شاخص پژوهشی و فناورانه در یک سال گذشته خبر داد و گفت: در همین راستا قرارداد همکاری های مشترک با دستگاه های اجرایی استان سمنان جهت انجام طرح های تحقیقاتی در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، مدیریت، کامپیوتر و الکترونیک، گردشگری، فناورانه، مصالح ساختمانی و مواد معدنی و… انجام شده است.

رهایی از پیگیری ایجاد مراکز نوآوری کویر و فعالیت گروه های پژوهشی برنامه ریزی و گردشگری کویر و مراکز خدمات تخصصی دارای موافقت قطعی در حوزه معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی استان سمنان در یک سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: بستر سازی برای ایجاد مرکز خدمات تخصصی تولیدات گیاهی، مشارکت با سایر واحد های جهاد دانشگاهی جهت معرفی و ساخت محصولات دانش بنیان، تشکیل گروه تخصصی در زمینه به نژاد دامی، تهیه و آماده نمودن پیش نویس طرح تولید نژادهای پربازده، افزایش باروری و چندقلوزایی و اصلاح نژاد از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیگیری فاز عملیات اجرایی تولید گیاهان دارویی و… از جمله مهترین طرح های پژوهشی و فناورانه در یکسال گذشته بوده است.

وی همچنین از ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان در سطح استان سمنان به عنوان یک خدمات تخصصی خبر داد و گفت: نمایندگی بانک خون بند ناف نوزادان از سال ۱۳۹۲ در استان سمنان راه اندازی شده است که در سال گذشته بالغ بر ۲۰۰ نمونه خون بند ناف نوزادان در استان جمع آوری و ذخیره سازی شده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان اضافه کرد: در حوزه آزمایشگاه مصالح ساختمانی و مواد معدنی نیز در یک سال گذشته بالغ بر ۲۱۹ مورد آزمایش قرار داد آزمایش سنگدانه شن و ماسه، سولفات و بتن، تست سولفات و… انجام شده است.

رهایی از پیشرفت فیزیکی ۹۴درصدی فاز اول ساختمان پروژه رویان جهاددانشگاهی استان سمنان در شهرستان مهدیشهر خبر داد و گفت: در یک سال گذشته پیگیری لازم برای تخصیص اعتبارات استانی و ملی جهت تکمیل فاز اول شعبه منطقه ای پژوهشگاه رویان و خرید تجهیزات انجام شده است و در همین راستا پیش نویس و تفاهم نامه طرح اصلاح نژاد دام سبک فی مابین جهاددانشگاهی استان سمنان و پژوهشکده زیست فناوری رویان جهاددانشگاهی اصفهان نیز انجام شده است.

وی همچنین از اخذ مجوز اصولی مرکز مستندسازی و تولیدات چند رسانه ای جهاددانشگاهی استان سمنان در حوزه معاونت فرهنگی خبر داد و گفت: انعقاد قرارداد با شرکت شهرک های صنعتی برای مستدسازی کارآفرینان برتر استان سمنان، برگزاری ۴ اردوی ایران مرزپرگهر، برگزاری وبینار تخصصی وحدت حوزه ودانشگاه و برگزاری کرسی تلاوت وتدبر در قرآن کریم از جمله برنامه های فرهنگی در یکسال گذشته بوده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان ادامه داد: برگزاری مسابقات دفاع سه دقیقه ای از پایان نامه های دانشجویی، انجام  طرح های نظرسنجی بررسی مسائل روز جامعه، انتخابات۱۴۰۰، بررسی نظرات مردم درخصوص تعاون و رضایتمندی از خدمات شرکت توزیع نیروی برق، و همچنین انتخاب طرح نظرسنجی بررسی اجرای مفاد حقوق شهروندی در شرکت آب وفاضلاب استان سمنان به عنوان طرح شاخص شرکت آبفای استان سمنان و راهیابی آن به جشنواره پژوهش وفناوری وزرات نیرو از جمله سایر طرح های شاخص فرهنگی در یکسال گذشته بوده است.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها